Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Posto kod vas zigeuner ne vuce negativne asocijacije nema ni potrebe da se menja. Glede lokalnih razlika, Marocains je ovde neutralan termin, a koristi se i kovanica Belgo-Marocains, koju i sami Marokanci prihvataju. U pezorativnom kontekstu se obicno koriste termini Arabes i allochtones (koja je pozajmljena iz holadskog, gde, kako sam razumeo, ona nema nuzno negativnu konotaciju). Inace, boli me dupe za PC, rukovodim se jednostavnim pravilom: posto termini ciganin ili siptar zvuce uvredljivo pojedinim clanovima tih naroda (bez ulazenja u raspravu oko etimologije), dok termini Rom i Albanac ne vredjaju nikoga, koristim ove poslednje. Isto tako, posto vidim da naziv Srbijanac smeta gomili ljudi, izbegavam da ga koristim, bez obzira na to da li je etimoloski ispravan ili ne. To je stvar neke elementarne uljudnosti, za koju pri tom nije potreban skoro nikakav napor.
Cigani ovde imaju sve probleme ovog sveta, ali u njih nisu uključene terminološke debilarije tipa 'Ciganin', ili 'Rom', njima je dobro i jedno i drugo.Već smo ovde bili imali raspravu na tu temu. Edited by Anonymous
Link to comment
alal vera ako ti je praksa pokrila jednu čitavu populaciju,iskustva su nam ograničena palanačka...
Da li to znači da treba da zajebem svoju celoživotnu praksu i da ljude koje sam čitav život zvao 'Ciganima', sada počnem da oslovljavam 'Romima'?Mislim da bih dobio lepe batine od istih. Edited by Anonymous
Link to comment

Možda je najbolje da se govori u svoje ime, i da se kaže "svi oni koje ja poznajem se vređaju" ili "ni jedan od onih koje poznajem se ne vređa". I onda popijete po vinjače i budete ljubavice.

Link to comment
Pa Cigani u Srbiji se ne vređaju na reč 'Ciganin', znam iz prakse, a uopšte ne smatram da su oni 'ispod', s takvim belim čovekom ja nemam ništa zajedničko.
aman, radja kao ciganka. sta to znaci? mnoze se ko zercovi? taj coek je idiot.
Link to comment
Možda je najbolje da se govori u svoje ime, i da se kaže "svi oni koje ja poznajem se vređaju" ili "ni jedan od onih koje poznajem se ne vređa". I onda popijete po vinjače i budete ljubavice.
zapravo bilo bi najbolje da se u nacelne rasprave ne uplicu licna iskustva, ali to nije bas lako postici, sto znam i po sebi. Znam da te nervira kada povlacim te paralele ali i u Misisipiju si mogao naci crnce kojima ne smeta kad ih zovu "boy" (ovo kazem samo da bih pokazao da je anegdotski dokaz nikakav dokaz.@anon: pa da, zoves coveka kako zeli da ga zoves, a ako nisi siguran, drzi se onoga sto nikome nije uvredljivo. To je PC and i like it. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
aman, radja kao ciganka. sta to znaci? mnoze se ko zercovi? taj coek je idiot.
OK, zameni izraz 'ciganka' sa 'romkinjom', pa ćeš uskoro dobiti 'rađa kao romkinja', nije problem u nazivu nego u tretmanu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...