Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

kada bih znao da ti odgovorim na to pitanje doneo bih mir svetu.cune je pevao, for fraj, na godisnjici jedne ljudskopravaske nvo koja svoj posao radi vise nego korektno a n. kandic se iz nekog razloga osetila pogodjena pesmom.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Prepoznala mu iznad usne mladež. Edited by halloween
Link to comment

jbg, daboviću, ti radiš sam sa sobom i imaš izbor...ja nemam tu slobodurazvučen sam između budžovana i inih "faca" i prizemlja oličenog u, za početak, fizičkih radnika na rušenjima i iskopimapa nadaljea uši imamlično nemam nikakav problem da komuniciram sa bilo kime, od, 'ajde, pajtića sa sve njegovim voljenim lusterom, pa do save cigana sa kojim mi milina otresti pivonikoga ne gledam ni po školi, ni po statusu, ni po lovi, a ni po pametovanju i pc, samo gledam kakav je ko čoveki nikome neću uzeti za zlo korišćenje nekog "antipc" izraza, ako znam kakvo je njegovo stvarno mišljenje o konkretnim situacijamainače, milogled sve +1

Link to comment
jbg, daboviću, ti radiš sam sa sobom i imaš izbor...ja nemam tu slobodurazvučen sam između budžovana i inih "faca" i prizemlja oličenog u, za početak, fizičkih radnika na rušenjima i iskopimapa nadaljea uši imamlično nemam nikakav problem da komuniciram sa bilo kime, od, 'ajde, pajtića sa sve njegovim voljenim lusterom, pa do save cigana sa kojim mi milina otresti pivonikoga ne gledam ni po školi, ni po statusu, ni po lovi, a ni po pametovanju i pc, samo gledam kakav je ko čoveki nikome neću uzeti za zlo korišćenje nekog "antipc" izraza, ako znam kakvo je njegovo stvarno mišljenje o konkretnim situacijamainače, milogled sve +1
ma pricam o kontaktima koje sam biras. nazvati zenu baba devojkom nije anti-PC nego prostacki. Sent from my Next7P12 using Tapatalk 2
Link to comment

pa jeste prostački, recimo, ali jesu, kako rekoh, najobičniji...ne rekoh da se zalažem za takvo izražavanje pa da baš filtriraš svoj post samo na odgovor menijbg, to postoji, ja nikad neću reći, ali sam čuo zilion puta

Link to comment

s obzirom da su se stvari razrešile, imam jedno pitanje.Ako se određeni broj žena vređa kada se kažu da su babe, da li to znači da treba prestatit koristiti tu reč i preći na neku drugu neutralniju ?Reč baba ima dosta negativnog prizvuka, na primer - trčiš kao baba, voziš kao baba i sl., a ima i varijacije - babuskera, babetina i sl. Da li babe imaju legitimno pravo na novu PC reč ?

Link to comment
s obzirom da su se stvari razrešile, imam jedno pitanje.Ako se određeni broj žena vređa kada se kažu da su babe, da li to znači da treba prestatit koristiti tu reč i preći na neku drugu neutralniju ?Reč baba ima dosta negativnog prizvuka, na primer - trčiš kao baba, voziš kao baba i sl., a ima i varijacije - babuskera, babetina i sl. Da li babe imaju legitimno pravo na novu PC reč ?
Meni sad to palo na pamet oko životinja - konja, majmuna, slona, svinje, vepra... suviše negativnih konotacija je vezano za ta imena.
Link to comment

Jos jedna stvar je ostala nedorecena. Zasto se razgovor na PM ne vodi u broj postova?Treba da imamo uvid u unutrasnji dijalog.Ili ne treba. Ako ne treba jesu li to onda ona cuvena 4 zida :fantom:

Link to comment
s obzirom da su se stvari razrešile, imam jedno pitanje.Ako se određeni broj žena vređa kada se kažu da su babe, da li to znači da treba prestatit koristiti tu reč i preći na neku drugu neutralniju ?Reč baba ima dosta negativnog prizvuka, na primer - trčiš kao baba, voziš kao baba i sl., a ima i varijacije - babuskera, babetina i sl. Da li babe imaju legitimno pravo na novu PC reč ?
Imaju. Bar dok se ne izmisli ekvivalent za muskarce. Stare zene su jedno milion puta korisnije od starih muskaraca, sto bi babe bile sinonim za nesposobnost.
Link to comment
s obzirom da su se stvari razrešile, imam jedno pitanje.Ako se određeni broj žena vređa kada se kažu da su babe, da li to znači da treba prestatit koristiti tu reč i preći na neku drugu neutralniju ?Reč baba ima dosta negativnog prizvuka, na primer - trčiš kao baba, voziš kao baba i sl., a ima i varijacije - babuskera, babetina i sl. Da li babe imaju legitimno pravo na novu PC reč ?
ne znam za baba, ali meni je prilicno neprijatno kada procitam vest tipa: staricu M.N. (55) udario auto na bulevaru....doduse bilo bi mi neprijatno i da procitam babu M.N. (55)....
Link to comment
Ali ja mislim lose kad vredjam! Naravno u pravu si, bolje je reci "primitivac" i spasti svoju dusu :sleep:
mislim i ja lose, ali ti si rekla primitivac. ja sam iz skole da, ako smo u fazi vredjanja, dobro ciljana istinita recenica ide dosta dalje od nejm koling :D Edited by cmrlj
Link to comment

Odmah da se ignorise Google Translate. Za njega su idalje romi; zigeuner , zigeuner, zingaro, gitan, tzigan ....Holadjani i dalje u formalnom govoru (tv, stampa) koriste zigeuner.OK, potpuno se slazem da treba koristiti i u formalnom i neformalnom govoru opste prihvatljiv termin. Pojedini termini su poprilicno lokalni sto se moze reci i za 'rom'.Pre neki dan na photo forumu (internacionalnom) postade 1 Englez rasista jer je napisao ovo: " jap's are good in electronics but sometimes fail with design"Amer koji se verovatno ne slaze sa konstatacijom automatski label ti si rasista jer 'Jap' je pogrdna rec za Japansku dijasporu u USA. Blody Uk se ubi pravdajuci se kako je samo skratio Japanese u jap i kako prvi put cuje da je ta za njega normalna skracenica nesto pogrdno.Sutina je da se PC govor poteze kao dodatni argument, tj manjak argumnata oko date teme. Ovo je samo primer koliko PC language moze da bude lokalizovan.U EU nema African American vec dark skin, Asian origin ... Kada se koristi u pezorativnom smislu vrlo cesto cele grupe Arapi postanu Marokanci ... (da u vrlo formalnom govoru) ili kroz geo odrednicu East European, Balkan type man ...PC govor ne uzima u obzir gestikulaciju, ton, body language ... a ni kontext. 'Kopulirao sam ti se sa kevom', nije nista manje uvredljivo od istog tradicinalnog, cak sta vise ta phony nota jos vise iritira.Intresantno je zasto pojedini imaju negativnu asocijaciju na rec 'ciganin' i samim tim misle da ce PC govorom da sebe operu, dal pred dugima dal pred sobom zbog generalizacija koje imaju prema tom narodu.Meni je prva asocijacija ona romanticna scena iz Loteanovog 'Tabor ukhodit v nebo' sledeca car careva Shaban, Sojka & Radman koji su mi pazilii caleta i sami sebe zvali ciganima ... Naravno da imam i drugacije slike ali zasto bi one prevagnule!? Vecina Holandjana sa kojima sam razgovarao kao prvu asocijaciju na rec zigeuner kazu; Gipsy Kings, Andaluzia ... Varijante reci 'Rom' ih zbunjuju jer to povezuju sa Rumunijom pa ce jos malo ako se nastavi sa negativnim vestima vezanim za Rome iz Italije i Francuske svi Rumuni biti Romi za prosecnog zapadnoevropejca, ili Rimnjani za one sa jefrinijim kartama.Francuzi imaju i trecu rec pored gitan, tzigan to je bohémien. Pomalo arhaicna sumnjam da se danas vezuje za Rome u XIX veku je bila vezana za izbeglice iz Ceske od kojih su veliki deo bili Romi. Bohemianism kao unconventional lifestyle je oznacio jednu epohu, Renoir, Muger, Puccini ... Za to vreme to je bio veliki plus za Rome i njihov lifestile koji dans u epohi iPada svima™ bode oci.Evropa ce da gazi svoje zakone, zatvara granice sprovodi segregaciju, diskriminaciju nad Romima ali ce zato uredno da insistira na PC govoru koji se opet odnosi na one van njenih povlascenih/uzih granica dok taj PC govor bar ovde u Holandiji ne vazi u formalnom govoru. Koliko vidim ner vazi ni globalo (Google)

Link to comment
Btw a šta velite za izraze "usedelica", "matora/baba devojka", "raspuštenica"?
Moj ortak voli raspuštenice, a usedelice i baba-devojke izbegava, kaže da smaraju i da se uglavnom lože na udaju.Može mu se, bećar.Zezam se, naravno. Edited by gotivac
Link to comment
Odmah da se ignorise Google Translate. Za njega su idalje romi; zigeuner , zigeuner, zingaro, gitan, tzigan ....Holadjani i dalje u formalnom govoru (tv, stampa) koriste zigeuner.OK, potpuno se slazem da treba koristiti i u formalnom i neformalnom govoru opste prihvatljiv termin. Pojedini termini su poprilicno lokalni sto se moze reci i za 'rom'.
Dosta si toga pobrkao. Termin Rom nije lokalan vec je to termin koji koriste romske asocijacije, ili recimo Savet Evrope na osnovu konstatacije da naziv Cigani cesto ima negativno znacenje, pre svega u Istocnoj Evropi. U Francuskoj sa druge strane, ta rec moze da ima i pozitivnu konotaciju, za razliku od lokalnog gitan. Elem, konotacija termina varira od zemlje do zemlje (zar je to i potrebno naglasavati), a kod nas, kao sto je objasnio Milogled, prve asocijacije na njega su prljavstina i lopovluk, nezavisno od filmova koje si ti izvoleo gledati.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...