Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Ako vec postoji dobra volja, ne bi li bilo logicno uzeti u obzir da izrazi cigani ( da ne pominjem i nedvosmisleno pogrdne i omalovazavajuce izraze cigancenje, ciganisanisanje ili negativna poredjenja kao cigani...) vredja neke nase sugradjane ), te da ga zbog toga taj izraz jednostavno ne treba koristiti?Nece to naravno promeniti svet niti resiti probleme Roma, ali ce uciniti da se neko za susednim stolom u kafani, neko tri reda iza nas u biooskopu, neko u autobusu ili redu za vadjenje licne karte ne oseca ponizeno ili bar neprijatno.
Meni je u ovoj celoj priči urnebesno to što se valjda podrazumeva da Milogled i ja 24/7 koristimo neki od tih izraza u svakakvim prilikama. Mislim, kada pričam sa Ciganinom/Romom, svakako neću pominjati ni jedan od ta dva izraza, kao što neću ni sa pederom/gejem. Kao što ni oni neće pominjati izraze "Srbin belac" ili "osoba heteroseksualne orijentacije".A cela ova priča je krenula na forumu i oko forumskih polemika. Tj, na istom onom forumu na kome se -da podsetim- tolerišu izrazi tipa "retard" i "retardirano", to name a few. Edited by henrik larsson
Link to comment
Meni je u ovoj celoj priči urnebesno to što se valjda podrazumeva da Milogled i ja 24/7 koristimo neki od tih izraza u svakakvim prilikama. Mislim, kada pričam sa Ciganinom/Romom, svakako neću pominjati ni jedan od ta dva izraza, kao što neću ni sa pederom/gejem. Kao što ni oni neće pominjati izraze "Srbin belac" ili "osoba heteroseksualne orijentacije".
a ko te tera? i ako kazes 'ciganin' doticni moze da te ispravi i ti da kazes 'rom'.ja sve vreme pisem o javnom polju. za mene bi bilo nedopustivo da, na primer, politicari ili novinari koriste te izraze.kada smo vec kod zorgeotovog zivog jezika mene nervira da se snizenje sada kaze akcija. i opet svi to sada govore.
Link to comment
+1WTF?
jebote nikome ne smeta da im miskovic i marketing moguli odredjuju kako da govore ali rom/ciganin je atak na samu dusu jezika.pri tome kao logika je izvanredna: snizenje znaci da nesto pada a kupac mora da misli da mu uvek sve skace. otuda akcija.
Link to comment
a ko te tera? i ako kazes 'ciganin' doticni moze da te ispravi i ti da kazes 'rom'.ja sve vreme pisem o javnom polju. za mene bi bilo nedopustivo da, na primer, politicari ili novinari koriste te izraze.
@larsonpa ne podrazumeva se, odakle ti to
Ja bih opet priupitao, ko je uopšte ovde pominjao javno polje, političare i medije? Sasvim je normalno da se na tim poljima koristi strogo formalni govor, i da je nedopustivo reći i "sisa" i "kurac" umesto "dojka" i "penis", tj to su sve izrazi koji se opušteno koriste u pežorativnom govoru. Dakle, nema potrebe mešati to sa PC govorom.
Link to comment
Ja bih opet priupitao, ko je uopšte ovde pominjao javno polje, političare i medije? Sasvim je normalno da se na tim poljima koristi strogo formalni govor, i da je nedopustivo reći i "sisa" i "kurac" umesto "dojka" i "penis", tj to su sve izrazi koji se opušteno koriste u pežorativnom govoru. Dakle, nema potrebe mešati to sa PC govorom.
ja sam pominjao posto si ti zakukao kako to uce tvoje klince u skoli. a sta drugo da ih uce?edit: i samo da dodam da je to polje u koje ulazis svaki put kada sednes za sto sa ljudima koje ne znas. Edited by kim_philby
Link to comment
Meni je u ovoj celoj priči urnebesno to što se valjda podrazumeva da Milogled i ja 24/7 koristimo neki od tih izraza u svakakvim prilikama. Mislim, kada pričam sa Ciganinom/Romom, svakako neću pominjati ni jedan od ta dva izraza, kao što neću ni sa pederom/gejem. Kao što ni oni neće pominjati izraze "Srbin belac" ili "osoba heteroseksualne orijentacije".
Komentarisao sam one ljude iz tvog posta ("kod nekih ljudi ta dobra volja već postoji, ma koji izraz koristili") koji imaju dobru volju, a koriste taj izraz i pitao se da li delimo istu logiku. Nista vise. Edited by Nesh
Link to comment
ja sam pominjao posto si ti zakukao kako to uce tvoje klince u skoli. a sta drugo da ih uce?
Prilično je bezveze podmetanje. Kukao sam što je upotreba PC termina jedino čemu uče klince tim povodom.Btw, odustajem, ne mogu da se bakćem sa takvom vrstom sagovornika.
Link to comment
jebote nikome ne smeta da im miskovic i marketing moguli odredjuju kako da govore ali rom/ciganin je atak na samu dusu jezika.pri tome kao logika je izvanredna: snizenje znaci da nesto pada a kupac mora da misli da mu uvek sve skace. otuda akcija.
Ko kaze da nikome ne smeta? Meni se povraca od tog i slicnih izraza.Sto se Cigana i Roma tice, evo - nikada necu upotrebiti rec "Ciganin" ako postoji i najmanja mogucnost da se neko zainteresovan (mislim, zaista zainteresovan, a ne uterivac PC na forumu koji tog trenutka nema pametnija posla) oseti uvredjenim. Bez obzira na to sto ja mislim da tu nema nikakve pogrde. Jel sad u redu? Edited by Milogled Bluff
Link to comment

@hl: ne podmecem nego te lepo pitam: sta da ih uce? i slazem se da je glupo sto ih ne uce drustvenoj solidarnosti. ali tome niko nikoga ne uci vec dvadeset godina u ovoj zemlji.

Edited by kim_philby
Link to comment
Ko kaze da nikome ne smeta? Meni se povraca od tog i slicnih izraza.Sto se Cigana i Roma tice, evo - nikada necu upotrebiti rec "Ciganin" ako postoji i najmanja mogucnost da se neko zainteresovan (mislim, zaista zainteresovan, a ne uterivac PC na forumu koji tog trenutka nema pametnija posla) oseti uvredjenim. Jel sad u redu?
aman pricaj kako zelis. ja ti samo kazem da reci imaju zivot. neka rec koje se secas kao dobre ribe u srednjoj skoli pojavi se u podne tvog zivota izgledajuci kao da je postena seksualna radnica iz okoline stajge.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...