Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Pa tema se zove politička korektnost. Ne radi se samo o Romima, i ne radi se samo o Srbiji.Ispada svaka tema korumpirana time što su uterivači nečega (bilo čega) u Srbiji 1 trash.
nije tema korumpirana, nego ne postoji van konteksta sredine i okolnosti u njoj.osim o srbiji, ja jedino još smem da pričam o trstu i minhenu. jaz između javnog govora i mišljenja lokalaca (šta oni ima da grade svoje džamije ovde nek idu odakle su došli) je veliki. iskreno, meni je ako biram sredinu u kojoj ću da živim mnogo bitnije da znam šta ljudi stvarno misle (jer će to da mi utiče na svakodnevni život) nego šta se javno priča.a ako govorim o srbiji - koja me i trenutno i uvek najviše zanima, moj stav stoji u P.S.-u mog poslednjeg posta. i još mislim da negativna iskustva uvođenja PC iz drugih država treba uzeti u obzir kada se uvodi PC ovde. a posebno treba uzeti u obzir da ljudi uglavnom nisu glupi i da nema šanse da im nevaspitana osoba iz čijeg javnog nastupa se vidi da ih sve prezire (kad kažem sve, mislim uglavnom srbe) može biti uzor da i oni počnu da postaju bolji ljudi.edit. sarkazam pre dovršene jutarnje kafe ne razaznajem... meni mora da se crta Edited by PointTaken
Link to comment
To da ljudi grade, menjaju svoj odnos zbog kozmetike PCa u to ne verujem. Treba tu malo vise truda od proste zamene reci.
Kvotovo sam gore betty, slušao to iz usta psihologa i psihijatara... Mogu da biram da li da im verujem ili da im ne verujem.Blisko mi je pameti da sredina odnos prema nekome gradi, između ostalog, i na osnovu naziva koji se koristi. Neko je ranije spominjao druga iz škole kome su dali nadimak "Krele". On je (verovatno) vremenom o sebi počeo da misli kao o nekom manje vrednom od ostalih; novi ljudi koji su ga upoznavali su svoj sliku o njemu gradili i na osnovu nadimka.Zato mislim da nije svejedno kojim rečima u javnosti nazivamo nekoga.
Oni koji generlizuju i bez blama objasnjavaju da rec 'ciganin' asocira na prljavstinu i lopovluk, te zato ne treba tako da ih zovemo, prave duplu generalizaciju time sto podrazumevaju da i drugi imaju iste asocijacije.
Kao da govorimo različite jezike.Ne govorim o asocijacijama u mom pokvarenom dvoličnom mozgu, govorim o značenju reči u srpskom jeziku.--------U svemu ostalom se slažem sa tobom (i mnogim drugim diskutantima).Niko vas ne optužuje za bilo šta ako blago rečeno niste oduševljeni PC govorom, niti smo mi koji u tome vidimo pozitivne stvare isti kao one individue kojima su puna usta "korektnosti" a mršte se ako u autobusu Rom sedne pored njih. Edited by Frile
Link to comment

imam donekle slicno iskustvo kao i pointtaken, takodje smo imali ''ciganku ljubicu'' koja je dolazila u ispomoc kod moje bake, i ona je zapravo jedina romkinja koju sam zvala cigankom. nekako se tako utrefilo; ja bila mala da bih ista shvatila, a svi moji su je tako zvali i eto... imam i jednog tecu koji je rom, njega smo zvali po imenu, a nekada od milja ili kada bismo objasnjavali drugima njegovu tamnoputost - ''ciga''. moja sestra i brat su povukli njegove gene, pa smo, recimo, nju cesto opisivali kao ''prelepu cigancicu'', tek da bismo istakli njene fizicke karakteristike i specificnosti koje bi iz takvog opisa bile ociglednije. dakle, kasnije sam uvek koristila deminutive - ''ciga'' i ''cigancica'' jer mi je zaista uvek bilo tesko da prevalim rec ''cigan'' preko usta. moram da priznam da je meni ta rec gruba i u mom emotivnom bagazu ona je ipak sklopcana sa stereotipima o kradjama male dece, prljavstini, lenjosti itd...zbilja me bas, bas povredi kada neko o romima, opisujuci neke njihove lose osobine, upotrebi rec ''cigan'' to mi zbilja zazvuci kao samar, uvek se nakostresim kad cujem tu rec u takvom kontekstu. i danas imam dosta roma sa kojima imam licnije kontakte i njih zovem ''cigama'' ali bas pre neki dan kada sam telefonirala na javnom mestu i trebala da kazem da sam sa ''cigom'', nisam mogla da prevalim tu rec preko ustiju. u privatnoj komunikaciji meni je ta rec licnija, emotivnija, medjutim, vec kada sam se nasla u javnom prostoru i trebala to da izgovorim, osetila sam nelagodu... htedoh reci da su stvari sa recima vrlo licne, te kao takve tesko ukalupljive i specifikovane, ali zbilja ne vidim razlog da nekome smeta u javnom govoru rec rom kada je emancipovaniji i obrazovaniji te populacije, koji nacelnije promislja socijalne odnose ustanovio da je za njihovu dobrobit, korektnije upotrebljavati tu rec.

Link to comment
Kao da govorimo različite jezike.Ne govorim o asocijacijama u mom pokvarenom dvoličnom mozgu, govorim o značenju reči u srpskom jeziku.--------U svemu ostalom se slažem sa tobom (i mnogim drugim diskutantima).Niko vas ne optužuje za bilo šta ako blago rečeno niste oduševljeni PC govorom, niti smo mi koji u tome vidimo pozitivne stvare isti kao one individue kojima su puna usta "korektnosti" a mršte se ako u autobusu Rom sedne pored njih.
frile, moram da ponovim ono što je valjda anonimus rekao - u mom srpskom jeziku ta reč nema negativno značenje. a mislim da uopšte nisam usamljena u tom tumačenju...e, a šta ćemo sa tim individuama? jer, bez obzira na ispolirane PC kenjaže, ja ih nepogrešivo prepoznajem u svakodnevnim susretima, na teveu koji ne gledam, u javnom životu i na forumu.i da - prepoznajem da ti nisi jedan od njih.samo, ja doživljavam da, ukoliko imam "neprijatelje" to je upravo ta sorta, koja je u svim sistemima i režimima nepromenjiva, i ne pada mi na pamet da dopustim da mi ti i takvi objašnjavaju postavke pristojnosti, ljudskosti i civilizacijskih tekovina. no fucking way.2 nezvanova:

moja Ljubica, ili, kako sam je ja najčešće zvala kad dođem na vrata: - Teta Jubice, daj mi nesto (slatko) da jedem - je bila jedan od ukrasa mog detinjstva. mamu je obično bilo sramota od mog ponašanja (-Hraniš li ti to dete uopšte? - Ne možeš samo tako da tražiš hranu od drugih ljudi). ja sam bila mala debela plava i samo sam jela... negde oko 5 godine počela sam da rastem, i visina je zauvek (?) nadvladala debljinu, a onda smo se odselili :).kad bolje razmislim, ne koristim nijedan od dva termina. ljude zovem po imenu, bez da dodajem nacionalnu odrednicu...

Edited by PointTaken
Link to comment

zanimljivost: cigani ivanovici su sinovi zarka jovanovica, autora pjesme tj himne djelem djelem, ucesnika prva 2 svjetska kongresa roma (na 1. je donesena inicijativa o koriscenju naziva rom, tj roma, na 2. je jovanovic imenovan ministrom kulture. 1. kongres je jovanovic navodno gotovo sam finansirao)

Edited by morgana
Link to comment
... da su romi zvanično sebe tako nazvali te da i mi ostali to treba da poštujemo.
Da se osvrnem i nesto dodam na ovaj deo. Ok, civilizovano je postovati i prilagoditi PC govor zavisno od mesta i jezika koji govoris. Nemackog Roma (srpski PC) neces da zoves Rom je on sebe zove Sinti, Sinta ... Spanskog, Finskog ... kako sam ranije naveo zavisi od lokaliteta. U direktnoj konverzaciji je bar lako, ili ne potezes etnos ili ako vec mora pitas sta je pravilno.Roma je generic term, da ne ulazim u etimologiju reci, koji je prihvacen u najvisim institucijama, SE, UN, USA kongres... sto ne znaci da je po direktivi najvisih instanca prihvacen globalno i vecinski medju Romima. Dali je to stvarno njihova volja ili je institucijama bilo (?upisi?) da label jednu loose, nehomogenu grupu pod jednim imenom nije bas jasno. Koliko su se Romi sami o tome pitali, meni se cini vrlo malo. Narodi svoje ime stvaraju kroz etnos, drzavu, naciju .... Nisu ni svi danasnji Italijani bili Italijani pre 250g, i slicno. Romi nikada nisu imali svoju drzavu, jezicka pravila ... mnogo toga sto definise modernu naciju a time i ime naroda. Takva vazna pitanja se uglavnom resavaju plebiscitom . Romska udruzenja u nas i sire su dobar korak da se cuje njihov glas ali je pitanje koliko reflektuju stav vecine. Ne zelim da umanjim vaznost reci Rom vec da pokazem kako globalan establishment SE, UN USA Kongres ... izabrao genericko ime za sve Rome bez da je njih ista pitao. Vecina postuje autoritet, titule, velicine tako da generic term Roma postaje politically correct term u globalnom formal govoru. Ne nije on generisan kao substitute lokalnim nazivima koji su eto offensive za Rome.Kada se prelomi kroz Balkansku prizmu onada on odjednom postaje magicna rec onima kojima je sa pravom muka vise, mrznje,klanja, ratova izbeglica, rasizma, nacionalizma ... Sve je to OK, osim toga sto pojedini misle da ce pukom jezickom kozmetikom da se nesto promeni. I PC je OK kao step napred ako neko veruje da je to step napred ali niti treba da bude privi a jos manje jedini. Edited by hefestus
Link to comment
Sve je to OK, osim toga sto pojedini misle da ce pukom jezickom kozmetikom da se nesto promeni.
ako mozes da navedes nekoliko konkretnih osoba koje tako misle, pomoglo bi.
Link to comment
Kvotovo sam gore betty, slušao to iz usta psihologa i psihijatara... Mogu da biram da li da im verujem ili da im ne verujem.Blisko mi je pameti da sredina odnos prema nekome gradi, između ostalog, i na osnovu naziva koji se koristi. Neko je ranije spominjao druga iz škole kome su dali nadimak "Krele". On je (verovatno) vremenom o sebi počeo da misli kao o nekom manje vrednom od ostalih; novi ljudi koji su ga upoznavali su svoj sliku o njemu gradili i na osnovu nadimka.Zato mislim da nije svejedno kojim rečima u javnosti nazivamo nekoga.
Nema potrebe da se osecas uvredjenim sa moje strane. Takodje imam pravo da verujem i neverujem a to sam vec objaniso zasto.Sa grupom i celim etnosom je malo ipak komplikovanije.Romi su u Evropi vec 7-8 vekova. Onaj deo o kojima se dusobrizi zbog stereotipa ne menja mnogo svoj life style vec vekovima. Ocigledno oni o sebi nemaju takvo misljenje tj kompleks nize vrednosti.To je samo nase vidjenje njihovog life styla zasnovano na nasim parametrima uspeha, srece, ljubavi ... Ne verujem da neko moze da pomisli da to nije intentional vec da je je recimo njihova mentalna, fizicka, socijalna ... limitiranos prepreka da promene life style u nesto nama prihvatljivo.Primer sa Kreletom zavisi od njegove licnosti, moze a ne mora.da se oseca manje vrednim. Nekome je prepreka a nekome podsticaj. Ako se PC govor koristi u tom smeru ja ga apsolutno podrzavam (podrzavam ga kako god). Kada je suprotan smer "Ti ljudi grade, t.j. menjaju svoj odnos na bolje i kada čuje "Rom" umesto "Cigan", u tome je poenta" tu imam rezerve.Recimo da se skupi ogromna vecina onih koji su narodski debeli ili strucno BMI preko 20 i da im je dosta vise onoga "debeli" Osnuju udruzenje, donesu neka akta gde kazu nije PC corectno da nas zovete debeli vec elegantno popunjeni. Skupe neku kintu, izlobiraju korumirane politicare koji izmeju kilo belog + sifon i praseta sa jabukom u kantini skupstine unesu to u nekakve papire. Odjednom ce da se promeni odnos, ok polako ce da se promeni odnos prema gojaznima jer ce PC pobornici da koriste e.g "Idemo kod Zike elegantno popunjenog na pihtije". Da kazemo da ce to Ziki da prija, nece da shvati kao ruganje. Good. Kada bi tu bio kraj. Zika praveci pihtije uflekao pantalone, posao u Betex po nove ali Betex odjednom postao H&M. Nadje patalone koje mu oku gode kad ono najveci broj XL. Vidi Zika elegantno popunjeni da kada bi spojio obe nogavice mozda bi stala butina i dve sake. OK, prosmuca se malo nadje XXL nije neki model ali oceni da moze da uskoci u iste. U svlacionica posle desetak minuta natezanja uskoci nekako u iste okrene se prema ogledalu i vidi sebe kao Mikhaila Baryshnikova na 50 litara botoxa. Na to ulazi draga mu zenica koja vrisne "Ju ziko nasta licis" a za njom prodavacica "Gospodine kako stoje?". Skupi Zika snagu i tiho "Imate li veci broj?" Nemamo 2xl je najveci broj koji se proizvodi.Vazno je da je Zika od sada eleganto popunjen, To sto je njegov raw model za pantalone 2 dana pred smrt od anoreksije ...Ne funcionise to u smeru ljudi ce vremenom da promene misljenje o nekome ako koristimo PC correct govor.Jos jedan primer evolucije pc reci za "nastariji zanat" izvorno whore, tramp, hooker... pa "prostitute" pa "Lady of the night" ,"Courtesan", "Call girl" posto nijedna od ovih nije uspela da zamaskira true nature fenomena sutra mozemo da ocekujemo nesto tipa "fluid extraction engineer" Edited by hefestus
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...