Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

pa jel mozemo da se slozimo da je distanciranje od izraza koji ima negativnu konotaciju - gest dobre volje prema Romima?
Mogli bismo da se slozimo kada bi me neko uverio da Romi zaista zele da ih se naziva Romima a ne Ciganima. Ja sam do ove besmislene rasprave koristio oba termina, najcesce uopste ne razmisljajuci o tome. Uopste mi nije problem da ubuduce govorim iskljucivo "Romi", ali ne pristajem da mi se to agresivno namece.edit: Sime, ako zelis da komuniciramo, molim te da mi se obracas pisanom recju. Ne mislis valjda da neko zaista gleda desetine video klipova koje kacis svakog dana? Edited by Milogled Bluff
Link to comment
ja mislim da ne mozemo u potpunosti da se slozimo posto se jezik ne moze menjati pod uticajem dizanja patke nekog naroda ili nacije kome se u odredjenom trenutku ne svidja izraz.
moze, i to se desava neprestano. ko je pre 10 godina govorio Bosnjak? da li Amerikanci (barem javno) govore za crnce "niggers"?
Link to comment
ja mislim da ne mozemo u potpunosti da se slozimo posto se jezik ne moze menjati pod uticajem dizanja patke nekog naroda ili nacije kome se u odredjenom trenutku ne svidja izraz.
vec samo od dizanje patke onih koji istu drze u obe ruke, onako muski, i pisaju po istima. tako je sasvim ok da nastavimo da ih zovemo cigani da ne povredimo seni nekog porfirogenita.@laron&milogled: ljudi seli i dogovorili se. ima roma koji ciganin ne bi ne prepoznali (vec pominjani finski romi) i eto. to je to. niko ti nece zabraniti da pevas pesme i pricas viceve vec samo znaci da se u zvanicnoj, javnoj, administrativnoj komunikaciji koristi termin rom.
Link to comment
Mogli bismo da se slozimo kada bi me neko uverio da Romi zaista zele da ih se naziva Romima a ne Ciganima. Ja sam do ove besmislene rasprave koristio oba termina, najcesce uopste ne razmisljajuci o tome. Uopste mi nije problem da ubuduce govorim iskljucivo "Romi", ali ne pristajem da mi se to agresivno namece.
pa ne mogu da govorim u tudje ime. jedino sto imam je licno iskustvo sa obrazovanim Romima za koje je izraz Ciganin nepodnosljiv (uz pratece objasnjenje koje se mahom svodilo na "Ciganin oznacava sve najgore, ja ne mogu da prihvatim da ime mog naroda ujedno bude i uvreda"), kao i cinjenicu da se jezik i narod formalno nazivaju romskim, i to ne nekom odlukom sa strane, vec odlukom samih Roma koja je posle potvrdjena na globalnom nivou.
Link to comment
Mogli bismo da se slozimo kada bi me neko uverio da Romi zaista zele da ih se naziva Romima a ne Ciganima. Ja sam do ove besmislene rasprave koristio oba termina, najcesce uopste ne razmisljajuci o tome. Uopste mi nije problem da ubuduce govorim iskljucivo "Romi", ali ne pristajem da mi se to agresivno namece.edit: Sime, ako zelis da komuniciramo, molim te da mi se obracas pisanom recju. Ne mislis valjda da neko zaista gleda desetine video klipova koje kacis svakog dana?
Pa kako da ti kažem, meni se čini da si ti od komunikacije odavno odustao. Jasno mi je da ti nisi rasista, i niko, ali apsolutno niko u ovom razgovoru te za to nije optužio. Ali pobobu, ovo što radiš je isterivanje nekog pubertetsko "whatever, i say what i want" inata, koji je potpuno rezistentan na argumente. Stoga ti okačih klip koji savršeno opisuje to što radiš. Kad argumenata ponestane, još uvek ostaje mogućnost da se drugome pokaže drugačija perspektiva na ono o čemu se priča. I to je ono što ja pokušavam da ti pokažem ovim klipom.Edit: Inače, a šta bi te uverilo da Romi zaiste žele da ih se naziva Romima a ne CIganima? Da se raspiše celosvetski referendum? Da svaki od njih dođe kod tebe i lično te zamoli? Šta?Romske novine
"Rom sam, a ne Ciganin"print.gifemail.pngU organizaciji Saveza mladih prijatelja prirode (Naturfreudejugend ) Donje Saksonije i romskog udruženja Romane Aglonipe iz Hanovera u sedmodnevnu posetu vršnjacima u Nemačkoj, iz Novog Sada je doputovalo 20 srednjoškolaca i studenata romske nacionalnosti.265461_091315c4_f.jpg?ver=1347454008

SREĆNO DOPUTOVALI: Novosađani u Hanoveru

- Poseta ima obrazovni karakter, a značajni su i susreti mladih radi zbližavanja i poboljšavanja razumevanja i internacionalne saradnje - rekla je vođa puta Jelena Jovanović, koordinator romskih udruženja iz Sekretarijata za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice pokrajine Vojvodine.265462_091315c5_f.jpg?ver=1347454035

SRDAČAN SUSRET: Jelena jovanović, Regina Kramarek i Đevet Beriša

Tokom boravka koji je najavljen kao Internacionalni susret mladih iz Srbije i Nemačke, Novosađani će sa vršnjacima, prijateljima prirode iz Donje Saksonije sprovesti projekat iz solarne energije, prisustvovati seminarima, posetiti spomen-logor Bergen-Belzen i tokom druženja izvesti kulturno-zabavni program, u okviru kojih je i pozorišna predstava "I ja imam pravo na obrazovanje".Tokom prvog dana boravka mladi Romi sa majicama na kojima je na romskom, nemačkom i srpskom jeziku pisalo "Ja sam Rom, a ne Ciganin", u društvenom centru Paviljon družili su se sa vršnjacima, Nemcima i Romima iz Donje Saksonije i Severne Rajne-Vestfalije. Goste iz Srbije u ime prvog gradonačelnika Hanovera Štefana Vajla, pozdravila je gradonačelnica Regina Kramarek.265460_091315c3_f.jpg?ver=1347454065

SLAVILE ROĐENDAN: Sestre Adrijana i Atina

- U Hanoveru imamo 140 nacija, među kojima su i Romi, naročito iz Poljske, Češke, Mađarske, Rumunije i Srbije. Ovakvi susreti i saradnja sa udruženjem Romane Aglonipe veliki su doprinos nastojanju da se pomogne onim Romima koji ne razumeju jezik i ne snalaze se u propisima zemlje u kojoj borave - rekla je gradonačelnica Kramarek, posle srdačne dobrodošlice gostima iz Srbije.Druženje je doživelo vrhunac proslavom petog rođendana Adrijane Beriše, ćerke predsednika Đeveta Beriše. Adrijana je od sestre Aline dobila tortu, a posle gašenja sveća uz muziku i "Đelem, đelem" počeo je ples, a okrenulo se i kolo, što je naročito oduševilo mlade Nemce i Rome koji žive u Nemačkoj. Pomoć i dijalog - Naše udruženje ( www.roma-treffen.de) koje je osnovano 2000. godine imalo je za cilj da sprečava nepravedna proterivanja. Danas kada smo naše društveno delovanje proširili na opštu saradnju i dijalog Roma sa većinskim narodom, imamo i veću podršku nemačkih vlasti, organizacija i udruženja, a naročito Karitasa i Dijakonije - kaže predsednik romskog udruženja Romane Aglonipe. Solarna energija - U Nemačkoj i Evropi prilično su napredovali u proizvodnji električne energije vetrenjačama i solarnim ćelijama. Budući da mi u Srbiji veće šanse imamo sa solarnom energijom, posetićemo neka preduzeća koja se ovde bave proizvodnjom solarne energije - kaže Lazar Nikolić, apsolvent Elektrotehničkog fakulteta u Novom Sadu.

Edited by Syme
Link to comment
Cekaj, sada hoces da kazes da je i "Musliman" (sa velikim M) pogrdno?
ma ne bre, nego da jezik moze da se menja politickim odlukama i da se to desava stalno i svuda.
Link to comment
vec samo od dizanje patke onih koji istu drze u obe ruke, onako muski, i pisaju po istima. tako je sasvim ok da nastavimo da ih zovemo cigani da ne povredimo seni nekog porfirogenita.@laron&milogled: ljudi seli i dogovorili se. ima roma koji ciganin ne bi ne prepoznali (vec pominjani finski romi) i eto. to je to. niko ti nece zabraniti da pevas pesme i pricas viceve vec samo znaci da se u zvanicnoj, javnoj, administrativnoj komunikaciji koristi termin rom.
tvoj smisao za podmetanje i izvrtanje je zaista fascinantan.
Link to comment
tvoj smisao za podmetanje i izvrtanje je zaista fascinantan.
ti si brate bezobrazan. napises da se nema menjati jezik kako se digne nekom narodu a zapravo se to desava stalno: jezik se menja. nema engleskog pre sekspira niti srpskog pre vuka. ili verujes da je jezik od boga ili vec nesto slicno. Edited by kim_philby
Link to comment
pa ne mogu da govorim u tudje ime. jedino sto imam je licno iskustvo sa obrazovanim Romima za koje je izraz Ciganin nepodnosljiv (uz pratece objasnjenje koje se mahom svodilo na "Ciganin oznacava sve najgore, ja ne mogu da prihvatim da ime mog naroda ujedno bude i uvreda"), kao i cinjenicu da se jezik i narod formalno nazivaju romskim, i to ne nekom odlukom sa strane, vec odlukom samih Roma koja je posle potvrdjena na globalnom nivou.
još me ona slika sa gnevne generacija progoni, pa ne znam kako da formuilšem pitanje, ali nekako mi bode oči što se ovde pominju obrazovani, a u nekom od prethodnih postova i emancipovani romi.
Link to comment
ti si brate bezobrzan. napises da se nema menjati jezik kako se digne nekom narodu a zapravo se to desava stalno: jezik se menja. nema engleskog pre sekspira niti srpskog pre vuka. ili verujes da je jezik od boga ili vec nesto slicno.
opet izvrtanje i podmetanje.
Link to comment
@laron&milogled: ljudi seli i dogovorili se. ima roma koji ciganin ne bi ne prepoznali (vec pominjani finski romi) i eto. to je to. niko ti nece zabraniti da pevas pesme i pricas viceve vec samo znaci da se u zvanicnoj, javnoj, administrativnoj komunikaciji koristi termin rom.
To je neko ovde sporio?
Link to comment
Možemo da se složimo da kod nekih ljudi ta dobra volja već postoji, ma koji izraz koristili, i da bi energiju trebalo usmeriti na one koji nemaju tu istu dobru volju, opet ma koji izraz koristili.
Ako vec postoji dobra volja, ne bi li bilo logicno uzeti u obzir da izrazi cigani ( da ne pominjem i nedvosmisleno pogrdne i omalovazavajuce izraze cigancenje, ciganisanisanje ili negativna poredjenja kao cigani...) vredja neke nase sugradjane, te da zbog toga taj izraz jednostavno ne treba koristiti?Nece to naravno promeniti svet niti resiti probleme Roma, ali ce uciniti da se neko za susednim stolom u kafani, neko tri reda iza nas u biooskopu, neko u autobusu ili redu za vadjenje licne karte ne oseca ponizeno ili bar neprijatno. Edited by Nesh
Link to comment
ja mislim da ne mozemo u potpunosti da se slozimo posto se jezik ne moze menjati pod uticajem dizanja patke nekog naroda ili nacije kome se u odredjenom trenutku ne svidja izraz.
ti si brate bezobrazan. napises da se nema menjati jezik kako se digne nekom narodu a zapravo se to desava stalno: jezik se menja. nema engleskog pre sekspira niti srpskog pre vuka. ili verujes da je jezik od boga ili vec nesto slicno.
opet izvrtanje i podmetanje.
skini jaknu. Edited by kim_philby
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...