Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

Romi su u Evropi vec 7-8 vekova. Onaj deo o kojima se dusobrizi zbog stereotipa ne menja mnogo svoj life style vec vekovima. Ocigledno oni o sebi nemaju takvo misljenje tj kompleks nize vrednosti.To je samo nase vidjenje njihovog life styla zasnovano na nasim parametrima uspeha, srece, ljubavi ...
to se zove beda, a ne lifestyle.
Link to comment
ako mozes da navedes nekoliko konkretnih osoba koje tako misle, pomoglo bi.
Sta imas od toga? Niti ja polemisem sa konkrektnim osobama a jos manje im pamtim nikove. Citam ono sto pisu na to odgovram a ne ko pise.
Dosta si toga pobrkao. Termin Rom nije lokalan vec je to termin koji koriste romske asocijacije, ili recimo Savet Evrope na osnovu konstatacije da naziv Cigani cesto ima negativno znacenje, pre svega u Istocnoj Evropi. U Francuskoj sa druge strane, ta rec moze da ima i pozitivnu konotaciju, za razliku od lokalnog gitan. Elem, konotacija termina varira od zemlje do zemlje (zar je to i potrebno naglasavati), a kod nas, kao sto je objasnio Milogled, prve asocijacije na njega su prljavstina i lopovluk, nezavisno od filmova koje si ti izvoleo gledati.
Posle ovakvog stejtmenta ... :unsure:Kao da se ti osecas prozvana ??? Dosuse sada citam sta si napisala pa da vidim da nisam nesto propustio.>>menjanju stavova koje pocinje kroz menjanje ponasanja & jeftini trikovi Sta mislis pod time kada je u kontekstu PC govora? Ne mislis valjda da je PC govor vid ponasanja tj jeftin trik preko kojih ce da se promene oni stavovi gore boldirani.Ne ucitavam zakljucak nego pitam?Ovo je opste nije tebi namenjeno. (kad vec moram)Nikakvi trikovi tu nece da pomognu. Oni koji zele da vide samo losu stranu videce je u bilo cemu, u bilo kom narodu ili pojavi. Globalni trend je da se razlicitim kulturama uvaljuje OUR life style, trikovima ili bombama pa sta prodje.Pitam se kako obican svet prima na sve to, bar oni nemaju nikave globalne geo politicke ili ekonomske koristi kao bombasi i uvaljivaci. PC jezik jeste trik ali ne da bi pomogao Romima vec maskirao razna nedela kojima su Romi konstantno kako ni jedan etnos do sada izlozeni. Je oslobodise Haradinaja, da ne ulazimo dali treba da odgovara za Srbe, sta je sa 14000 otetih Askaliskih kuca sa 150 000 Roma (Askalija) proteranih sa Kosova, Sta bi sa Sarkozijem koji deportuje gradjane EU van zakona zato sto sto nihov life style je nesto sto prosecnom zapadnjaku neodgovara. Sta je sa integracijom ostalih kultura u evropsko drustvo? Pa ni to nije uspelo iako su oni od skora ovde u EU. Romi su vec 7 -8 vekova u Evropi i samo su kozmeticki (kamp kucicu za kanjsku zapregu) promenili svoj life style, to govori da vrlo verovatno nece u dogledno vreme.Dakle i dalje ce biti pojedinima jedina asocijacija na prljavstinu i lopovluk.
Link to comment
Sta imas od toga? Niti ja polemisem sa konkrektnim osobama a jos manje im pamtim nikove. Citam ono sto pisu na to odgovram a ne ko pise.
pa zato sto mislim da si ucitao nesto vise od onoga sto pise. nisam videla da je bilo ko tvrdio da pc govor sam po sebi nosi magicno resenje, stavise, dosta ljudi se ogradilo o reklo da mora da ide uz korenite promene a ne samo za sebe. zato mislim da je polemika sa tim argumentom bezveze, jer je nepostojeci argument.drugo problematicno mesto u ovoj diskusiji je da postoji povlacenje paralele izmedju tvrdnje da je rec cigan povezana u narodu sa negativnim misljenjem (ciganska posla, ciganisanje, radja kao ciganka i slicni primeri), i tvrdnje da svako ko koristi tu rec ima negativno misljenje. to su dve razlicite tvrdnje i ne vidim da je iko zapravo tvrdio ovo drugo, dok vidim da se vise ljudi 'brani' od toga objasnjavajuci da oni licno nemaju negativno misljenje iako koriste tu rec.dosta polemike se vrti oko te dve stvari (da pc pomaze sam po sebi, izolovano, nezavisno od tezine realne situacije, i da su svi koji koriste rec cigan mrski agresori), a obe pucaju u prazno. sad treba neko po petnaesti put da napise da govor ne pomaze bez drugih drustvenih promena, i da je rec cigan dovoljno cesta da svakako ima ljudi koji je koriste jer su je naucili kao mali, a ne jer imaju negativan stav, a onda mozemo da obrnemo novi krug sa istim argumentima.
Link to comment

prvo romski lajfstajl ne postoji. ili bolje receno u pitanju je siroka lepeza obicaja, navika i verovanja.drugo, kada dzoni stulic peva 'mi smo ljudi cigani sudbinom prokleti...' u pitanju je jedan pozitivan strateski esencijalizam gde se umetnik identifikuje sa onima koji su odbaceni zato sto odbacuju samu moc (stabilan nacin zivota koji radja prosperitet). on tu rec uzima za sebe i za njega ciganinom postaje svako ko stoji nasuprot jednom svetu. kao i kod lorke ili hendriksa (na primer).trece, kada kovacevic napise da je nasa zemlja u stanju da radja 'kao ciganka'. on zapravo eksplictno priziva jedan dehumanizujuci aspekt uobicajenih predrasuda o romima. oni se ne radjaju vec se mnoze. nisu ljudi vec zecevi. jebezljivi i plodni. eto tako vole. i to je jedna poetska neistina. posto eto karmen je bila ciganka pa nije radjala vec je umrla zbog ljubavi i strasti.cetvrto, dakle sve je to pitanje i umetnosti i pravde. stulic i lorka i hendriks i bize i ruso carinik mogu ali kovacevic i njegove fantazije o crnim masinama za radjanje su odvratne. zato u javnom govoru se treba insistirati na reci rom. od nedodirljivih do ljudi.

Edited by kim_philby
Link to comment
1. Nemackog Roma (srpski PC) neces da zoves Rom je on sebe zove Sinti, Sinta2. Roma je generic term, da ne ulazim u etimologiju reci, koji je prihvacen u najvisim institucijama, SE, UN, USA kongres... sto ne znaci da je po direktivi najvisih instanca prihvacen globalno i vecinski medju Romima. Dali je to stvarno njihova volja ili je institucijama bilo (?upisi?) da label jednu loose, nehomogenu grupu pod jednim imenom nije bas jasno. Koliko su se Romi sami o tome pitali, meni se cini vrlo malo. Ne zelim da umanjim vaznost reci Rom vec da pokazem kako globalan establishment SE, UN USA Kongres ... izabrao genericko ime za sve Rome bez da je njih ista pitao. Vecina postuje autoritet, titule, velicine tako da generic term Roma postaje politically correct term u globalnom formal govoru. Ne nije on generisan kao substitute lokalnim nazivima koji su eto offensive za Rome.
dosta si toga potpuno netacnog ovde naveo ali samo da istaknem ove dve stvari:1. u nemackoj ima i roma i sintija, sintiji ili manusi su uglavnom u ovom delu gde sam ja i preko rajne u francuskoj. narod putujucih zabavljaca i muzicara, koji za sebe, u nemackoj, zeli da ih se tako zvanicno zove, ali i priznaju da su jedna od 4 glavne podgrupe romske populacije.2. koliko jos puta treba da se napise da je izraz rom odabran na svetskom kongresu roma 1971., a ne od strane nikakvog UN/USA/SE? plus romi sebe na svom jeziku nazivaju romima, dok ih pripadnici drugih naroda nazivaju ciganima i raznim drugim izrazima. sami romi nikada nisu koristili naziv cigani za svoj narod na, ponavljam, svom jeziku.
Link to comment
2. koliko jos puta treba da se napise da je izraz rom odabran na svetskom kongresu roma 1971., a ne od strane nikakvog UN/USA/SE? plus romi sebe na svom jeziku nazivaju romima, dok ih pripadnici drugih naroda nazivaju ciganima i raznim drugim izrazima. sami romi nikada nisu koristili naziv cigani za svoj narod na, ponavljam, svom jeziku.
pa mora na svakoj strani, a ni onda nece vredeti
Link to comment
pa oko cega se svadjamo? meni onda nije to jasno.
pa valjda oko ovoga ispoda :unsure:
dosta polemike se vrti oko te dve stvari (da pc pomaze sam po sebi, izolovano, nezavisno od tezine realne situacije, i da su svi koji koriste rec cigan mrski agresori), a obe pucaju u prazno. sad treba neko po petnaesti put da napise da govor ne pomaze bez drugih drustvenih promena, i da je rec cigan dovoljno cesta da svakako ima ljudi koji je koriste jer su je naucili kao mali, a ne jer imaju negativan stav, a onda mozemo da obrnemo novi krug sa istim argumentima.
Link to comment

Prosle godine kad je bio onaj popis stanovnistva cije cemo rezultate izgleda nikad necemo saznati jedna moja drugarica je popisivala jedno cigansko naselje i tamo su svi kao nacionalnu pripadnost naveli Ciganin. Nije bilo ni jednog Roma.

Link to comment
Prosle godine kad je bio onaj popis stanovnistva cije cemo rezultate izgleda nikad necemo saznati jedna moja drugarica je popisivala jedno cigansko naselje i tamo su svi kao nacionalnu pripadnost naveli Ciganin. Nije bilo ni jednog Roma.
Proving... what exactly?Ko je pratio raspravu zna da mnogi Romi sebe smatraju Ciganima, ali da to onda neretko ide zajedno sa internalizovanim predrasudama i uverenošću u sopstveni niži položaj. Argument ti je ravan onome - mnogi su crnci podržavali Jug u građanskom ratu, mnoge žene bile protiv emancipacije, itd. E, da, a i ja imam jednog drugara pedera, mnogo dobar dečko, ali mu ne pada na pamet da paradira, njemu je to egzibicionizam.Well, duh, potlačeni se često mire sa svojom potlačenom pozicijom i pruhvataju ulogu koja im je nametnuta od šireg društva. Dobro jutro, Kolumbo. Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...