Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

I to progamerke iz Indije i Kine. ;)
onda opusteno, ja pojedince iz tih rasa ionako ne razlikujem, cak ni razlicite polove
Šta je po tebi "romski lajfstajl"? Mislim da je to uglavnom projekcija ljudi koji se silno brinu o Romima, ali se drže podalje od njih.Romi valjda žele da žive kao sad (zadrže svoj stil života), a mi samo treba da ih prihvatimo kao ravnopravne i zovemo ih Romima Moglo bi se reći da ljudi koji drže luna parkove ili cirkuse žive romski stil života. Samo, oni i nisu građani drugog reda. Oni koji žive ispod mosta i kopaju po konternerima ne rade to, jer tako hoće, već što moraju. Iluzorno je insistirati da ih ljudi prihvatiei kao ravnopravne ako žive takvim životom. Po meni je logično da im se pomogne da žive bolje, a ne da se priča kako je to njihov stil života.
jasno, nego sam odgovarala budji koji smatra da je invizibl lajt rekla da je on rekao da je ona rekla... dakle, odgovarala sam budji koji je rekao da ispada da drustvo treba da civilizuje rome. a ocigledno se svi slazemo da drustvo treba da civilizuje sebe.
Link to comment

miloglede, termin je nesto kao glas, a znacenje je kao slovo. deluje vaznije da se glas precizno i jasno izgovara, a da je nebitno da li ga obeležavamo sa A, M ili K, ili npr. crtamo kurac pišu (je l' ovo nekom uvredljivo?). ali bi realno bilo manje upotrebljivano i malo neugodno da M zamenimo pišom. u suštini, ti bi voleo da se promeni značenje termina, a termin ti nije bitan, pošto je tvoje značenje neuvredljivo. ali značenje nastaje u društvu, nije intimna stvar. olakšaj onima koji nisu u stanju sami da promene značenje, zameni termin. veruj u ljude, investiraj u potencijale.edit: isuse, ličim na vedranu rudan, tuga. :cry:

Link to comment
miloglede, termin je nesto kao glas, a znacenje je kao slovo. deluje vaznije da se glas precizno i jasno izgovara, a da je nebitno da li ga obeležavamo sa A, M ili K, ili npr. crtamo kurac pišu (je l' ovo nekom uvredljivo?). ali bi realno bilo manje upotrebljivano i malo neugodno da M zamenimo pišom. u suštini, ti bi voleo da se promeni značenje termina, a termin ti nije bitan, pošto je tvoje značenje neuvredljivo. ali značenje nastaje u društvu, nije intimna stvar. olakšaj onima koji nisu u stanju sami da promene značenje, zameni termin. veruj u ljude, investiraj u potencijale.edit: isuse, ličim na vedranu rudan, tuga. :cry:
Upravo, pa u ovome je stvar. Značenje pojma se ne sastoji u privatnim asocijacijama, nego u javnoj upotrebi. Milogled kaže - ja kad kažem Ciganin, ne mislim ništa loše. Verujem, naravno, ali to nije bitno - termin Ciganin ima izvesnu upotrebu i set javno utvrđenih konotacija.
Link to comment

Nije dobro da se preterano troši vremena oko političke korektosti kao takve, to bi bilo dobro da ide samo od sebe, inače nepotrebno rasipa energiju tj zamagljuje situaciju, pa samo usvajanje termina da bude suštinska pobeda što nije nikako. Sa te strane razumem protivnike nazivanja našminkanim imenima. Ono što je bitno da sve što je potrebno našminkanom imenu da postane pravo ide u paketu sa upotrebom istog, što se ne dešava i što je sa narastanjem ekonomskog sranja oko nas sve manje verovatno da se desi. Tu PC neće pomoći mnogo, ali mi je bar jednostavnije da budem na note u životu, nego da mlatim njihalom strave na sve strane, pa ko padne padne, onda ću i ja jednom pasti.

Link to comment
Upravo, pa u ovome je stvar. Značenje pojma se ne sastoji u privatnim asocijacijama, nego u javnoj upotrebi. Milogled kaže - ja kad kažem Ciganin, ne mislim ništa loše. Verujem, naravno, ali to nije bitno - termin Ciganin ima izvesnu upotrebu i set javno utvrđenih konotacija.
^problem je sto ce novi, negativnim_konotacijama neukaljan termin 'romi' za par godina il deceniju steci isti uvredljiv ton ako se nista ne promeni u smislu polozaja i statusa pripadnika te grupe (naroda) u drustvusto nije razlog ne prihvatai taj termin u javnoj komunikaciji, prvenstveno sto su se sami izjasnili,kako naucih na topiku, da se tako nazivaju Edited by InvisibleLight
Link to comment
^problem je sto ce novi, negativnim_konotacijama neukaljan termin 'romi' za par godina il deceniju steci isti uvredljiv ton ako se nista ne promeni u smislu polozaja i statusa pripadnika te grupe (naroda) u drustvusto nije razlog ne prihvatai taj termin u javnoj komunikaciji, prvenstveno sto su se sami izjasnili,kako naucih na topiku, da se tako nazivaju
Naravno, to niko nije sporio. Ovde je samo problem što Milogled nikako da shvati da reči nisu naše privatno vlasništvo, i da ne možemo sami da određujemo koja reč šta znači. Ako reč Ciganin ima izvesne konotacije, ona će ih imati, pa sve i da je upotrebljavaš blaženo nesvestan svih njih.
Link to comment
Verovatno ih je oduvek imao, kao i naziv Jevrejin, sto je sve do holokausta bio sinonim za lihvarenje i primordijalno zlo. taj izraz je sada legitiman jer je prosao semanticku transformaciju, pa normalan, obican covek vise ne govori "skrt si kao Jevrejin" - to zadovoljstvo prepusteno je skinsima.
Ovo nisam znao.Kako je pre holokausta bilo politički korektno da se nazivaju Jevreji? I da li je taj naziv i sad poželjniji u odnosu na Jevrej?Židovi, Judejci ? Edited by deeps
Link to comment
Vrlo prosto - tu osobu necu nazivati Ciganinom. Ali u komunikaciji sa drugima necu uopste obracati paznju na to koji cu termin upotrebiti. Jel to toliko komplikovano za shvatiti?Aram: Siptar, da, jer to je prosto naziv za Albance sa Kosova. Kod pedera je vec malo komplikovaniji slucaj, zato sto taj izraz zvuci pomalo vulgarno, ne u smislu uvredljivosti, vec kao, recimo, "kurac" vs. "penis". Stoga bih verovatno u nekoj formalnijoj situaciji koristio termin "homoseksualac".
Ali poenta je u tome što postoji opravdana pretpostavka da se ta druga osoba može uvrediti zbog reči cigan/šiptar,. Čemu potreba da se upotrebi termin šiptar ako može da se pretpostavi da će doći do reakcije "mene to vređa"?Čak i ne mora da dođe do fizičkog susreta - dovoljno je da rom ili k-albanac posećuje ovaj forum. Da li je zaista neophodno da ti taj rom i taj albanac skrenu pažnju da nije lepo da ga nazivaš ciganinom odnosno šiptarom?Ili ako ćemo o vicevima - da li je zaista potrebno da dođe do toga da neko napiše na topiku " vicevi" - "ja sam rom i mene ovi vicevi vređaju, diskriminatorni su i doprinose daljem ugnjetavanju roma"? To se nije dogodilo, ali mogtuće je da su neki romi koji posećuju ovaj forum preispitali dalje blejanje na forumu. Edited by pacey defender
Link to comment
ah, sad smo ideji da nije bitno kako se zenama obracamo
Ako se neko bori za njihova prava, onda bi trebao da bori da budu ravnopravne na poslu i pri zapošljavanju. Ako ti smatraš da je prioritet izmišljanje naziva za profesije to je tvoje pravo. Moje je pravo da mislim da je besmisleno da borkinjama to budu prioritet.
dodali i da im politicke funkcije ne trebaju? i medalju bi za to? ludilo.
Ženama nisu potrebne predstavnice koje će zastupati tezu da je bitno da one budu tu, a da je za ostala prava još ne postoje uslovi. Bar ja tako mislim. Šta one imaju od žena koje zabole za njih.Pre par godina sam gledao moralnu spodobu koja je objašnjavala nužnost da ona bude tu. Kad su počeli da pričaju o problemima ostalih žena svelo se na to da nije pogodno vreme da se rešavaju ti problemi.Možeš li da pretpostaviš reakcije dve ženske osobe koje su tad bile pored mene?Onaj ko uspe da energiju borkinja preusmeri u istinsku borbu za ravnopravnost žena itekako zaslužuje medalju. Nažalost, to prevazilazi moje moći. Ko će borkinje ubediti da se umesto komfornog izmišljanja novih reči, okrenu realnim problemima i počnu zamerati kojekakvim moćnicima.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...