Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

k vragu, nije mi do ubedjivanja bilo koga u bilo sta... naravno da je jedna kosulja sitna kap u moru, ali danasnji gender bias je, kako neko rece, 'death by a thousand paper cuts' a ne otvoreno nipodastavanje. 

 

prema tome on je zrtva. ne bi li trebalo onda ljudima biti zao?

 

pa meni i jeste njega zao, a opet mislim da je dobro da se cuje da dominatrix kosulja nije najprikladnija imajuci u vidu efekat na buduce naucne nastupe u javnosti, ne samo njegove. ne znam zasto bi te dve stvari morale da stoje u suprotnosti jedna s drugom.

 

sta, zena ce se uznemiriti prizorom na majici i onda ce pomisliti "aime meni nije meni mesto ovde". mislim kakve su to gluposti, gde je tu uzrocna veza, ikakav smisao?

 

 

zena ne mora da se jasno uznemiri prizorom pa da on ipak ima neki sitan efekat na radnu zajednicu (a veci ako je nastup javan). meni bi bilo svejedno da je nosi neko koga poznajem, ali mi recimo ne bi bilo svejedno da to nosi neko ko me intervjuise za radno mesto u njegovoj laboratoriji. dala sam vec svoj primer, a on se odvijao u jednoj od najliberalnijih zemalja sveta, sa mentorom koji je mlad i vrlo liberalnih shvatanja, i to meni koja sam izrazito osetljiva na tu vrstu dinamike odnosa moci. niko ne bi ocekivao da bih se mogla naci u toj poziciji. hocu da kazem da je potrebna izrazita osetljivost da bi se taj problem iskorenio, a da bi kosulja signalizirala odsustvo izuzetne osetljivosti. zato, da, ne bi mi bilo svejedno da se prikljucim takvoj radnoj zajednici jer bi me bio strah da bi mi se opet moglo dogodi nesto slicno. a realno, to sto mi se dogodilo je nista u odnosu na otvoreno nipodastavanje u manje liberalnim zajednicama. i u skladu sa promovisanjem izrazite osetljivosti, mislim da nije najpametniji izbor za javni nastup.

 

Anduril, on 17 Nov 2014 - 16:57, said:
Nisam siguran za psihologiju ali u mojoj oblasti koja je prilicno velika, ovo gore nije primenljivo - pogotovo ne ovo oko CV-a i konkurencije za mesta.

 

 

 

podaci koje navodim su ili iz svih bransi (podatak o tenured staff sa decom) ili (vecinom) iz STEM polja, gde je taj problem izrazeniji. na osnovu cega kazes da u tvojoj oblasti nije tako - licnog utiska, ili nekih podataka? ima polja koja su bolja od drugih, recimo medicina i pravo su prilicno OK, i razlozi zasto je to tako su predmet aktivnih rasprava. 

  • +1 1
Link to comment

k vragu, nije mi do ubedjivanja bilo koga u bilo sta... naravno da je jedna kosulja sitna kap u moru, ali danasnji gender bias je, kako neko rece, 'death by a thousand paper cuts' a ne otvoreno nipodastavanje. 

 

 

pa meni i jeste njega zao, a opet mislim da je dobro da se cuje da dominatrix kosulja nije najprikladnija imajuci u vidu efekat na buduce naucne nastupe u javnosti, ne samo njegove. ne znam zasto bi te dve stvari morale da stoje u suprotnosti jedna s drugom.

 

 

zena ne mora da se jasno uznemiri prizorom pa da on ipak ima neki sitan efekat na radnu zajednicu (a veci ako je nastup javan). meni bi bilo svejedno da je nosi neko koga poznajem, ali mi recimo ne bi bilo svejedno da to nosi neko ko me intervjuise za radno mesto u njegovoj laboratoriji. dala sam vec svoj primer, a on se odvijao u jednoj od najliberalnijih zemalja sveta, sa mentorom koji je mlad i vrlo liberalnih shvatanja, i to meni koja sam izrazito osetljiva na tu vrstu dinamike odnosa moci. niko ne bi ocekivao da bih se mogla naci u toj poziciji. hocu da kazem da je potrebna izrazita osetljivost da bi se taj problem iskorenio, a da bi kosulja signalizirala odsustvo izuzetne osetljivosti. zato, da, ne bi mi bilo svejedno da se prikljucim takvoj radnoj zajednici jer bi me bio strah da bi mi se opet moglo dogodi nesto slicno. a realno, to sto mi se dogodilo je nista u odnosu na otvoreno nipodastavanje u manje liberalnim zajednicama. i u skladu sa promovisanjem izrazite osetljivosti, mislim da nije najpametniji izbor za javni nastup.

 

 

Sto se tice musko/zenske ravnopravnosti u nauci, tu su zemlje juzne Evrope mnogo jace, od severa koji ovako jeste liberalan, ali ne toliko za zenska prava koliko za sve ostalo.Tu je do pre koju godinu bilo skroz normalno da zene treba da ostanu kuci da nunaju decu kad ih dobiju, da je davanje dece u obdaniste sindrom gavranske majke i sl. Pisala sam vec o komentarima i muskog i zenskog sveta na to kad sam na PhDju pomenula da sam isla u jaslice, i kako je kolega iz Svajcarske, koji me je prethodno pitao sta mi majka radi popizdeo kad sam ja njega pitala isto (ne da me je nesto specijalno zanimalo, nego kad on mene pita, onda ja kurtoazno njega). To je nesto sto je mene kao osobu odraslu u ex komunistickoj zemlji totalno sokiravalo, sad sam se navikla na svoju inferiornost.

Link to comment

k vragu, nije mi do ubedjivanja bilo koga u bilo sta... naravno da je jedna kosulja sitna kap u moru, ali danasnji gender bias je, kako neko rece, 'death by a thousand paper cuts' a ne otvoreno nipodastavanje. 

 

 

pa meni i jeste njega zao, a opet mislim da je dobro da se cuje da dominatrix kosulja nije najprikladnija imajuci u vidu efekat na buduce naucne nastupe u javnosti, ne samo njegove. ne znam zasto bi te dve stvari morale da stoje u suprotnosti jedna s drugom.

 

 

zena ne mora da se jasno uznemiri prizorom pa da on ipak ima neki sitan efekat na radnu zajednicu (a veci ako je nastup javan). meni bi bilo svejedno da je nosi neko koga poznajem, ali mi recimo ne bi bilo svejedno da to nosi neko ko me intervjuise za radno mesto u njegovoj laboratoriji. dala sam vec svoj primer, a on se odvijao u jednoj od najliberalnijih zemalja sveta, sa mentorom koji je mlad i vrlo liberalnih shvatanja, i to meni koja sam izrazito osetljiva na tu vrstu dinamike odnosa moci. niko ne bi ocekivao da bih se mogla naci u toj poziciji. hocu da kazem da je potrebna izrazita osetljivost da bi se taj problem iskorenio, a da bi kosulja signalizirala odsustvo izuzetne osetljivosti. zato, da, ne bi mi bilo svejedno da se prikljucim takvoj radnoj zajednici jer bi me bio strah da bi mi se opet moglo dogodi nesto slicno. a realno, to sto mi se dogodilo je nista u odnosu na otvoreno nipodastavanje u manje liberalnim zajednicama. i u skladu sa promovisanjem izrazite osetljivosti, mislim da nije najpametniji izbor za javni nastup.

1. ok rodna ravnopravnost je problem o kom nisam dosad pricao na temi jer sam smatrao da nije prikladno posto nije to tema nego maltretiranje jednog coveka u zutoj stampi zloupotrebom odredjene ideologije. dakle sa te tacke, nema nista oko cega se ne slazemo da bi smo se mogli ubedjivati.

 

2. ne znam sta znaci da nije najprikladnija. mislim, na tom poslu ocigledno ne postoji nekakav poseban dres kod...hocu reci sta je merilo te prikladnosti? da li neke veze ima to sto je to bilo pred kamerama? zasto bi ozbiljan profesionalac morao da se presvlaci pred kamerom iz bilo kog razloga - mislim nije njegov posao da bude pr ne znam cega nego da radi to sto radi i mi smo imali privilegiju da ga vidimo pri plemenitom poslu, a ne on da se nama predstavlja i da nam priredjuje "good television".

 

3. izuzetna osetljivost nek dolazi od onoga ko se bavi tim problemom. odredjene institucije i organizacije imaju duznost da im je stalo, imaju misiju. obican covek kao ovaj naucnik nema duznost da pokazuje ekstra osetljivost ni prema cemu osim prema tome cime se bavi.

Edited by Krošek
Link to comment

e jebiga.

 

u nauci je polozaj zena velika tema. recimo, postoje neki prediktori verovatnoce da ce neko izgraditi naucnu karijeru na osnovu sadasnjeg rada. ostati u nauci je bolno tesko, posto mesta ima malo a kvalitetnih ljudi mnogo, i svaka sitnica znaci. sansa raste sa objavljivanjem velikog broja clanaka, visokom citiranoscu, objavljivanjem radova u vrhunskim casopisima i doktoriranjem na vrhunskim univerzitetima. ali za svaku od ovih mera, zena mora da ima vise postignuce od muskarca da bi imala jednaku verovatnocu da dobije poziciju. isti akademski CV, koji je potpisan zenskim imenom, biva losije ocenjen i dobija losije ponude nego ako je potpisan muskim imenom. to ujedno znaci da zene moraju da zrtvuju mnogo vise da bi ostale u nauci. u americi, recimo, medju redovnim profesorima, oko 70% muskaraca ima decu, a samo 44% zena. pa i pored rastuce svesti da postoje nenamerne, implicitne predrasude, nije neobicno na konferencijama da zene koje su profesorke najavljuju sa 'mrs. blabla', a muskarce sa 'dr. blabla'. a ja sam ziv primer da mi je mentor podrazumevao da necu biti vise zainteresovana za nauku nakon sto postanem majka, pa je poceo manje da me angazuje za razne naucne aktivnosti (ukljucujuci i ponudu koju je dao nekom drugom, da odrzi veliko i vazno predavanje o temi mog doktorata), i polako mi time podrivao samopouzdanje. a on je jos i kul lik. 

 

bilo kakva naucna prezentacija u koju su uklopljene zene ciji je osnovni atribut pozadina, jeste problematican. sto ce njemu biti krivo sto ne moze da nosi tu kosulju vise stvarno ne moze da se meri sa ozbiljnocu predrasuda da kojima se zene u nauci suocavaju. 

 

that being said, i meni je ovo cerecenje mucno. on je samo pojedinac i nije kriv za celokupno stanje u nauci i drustvu, i pri tom je potpuno jasno da fura svoj specificni stil i da je to sve. izvinjenje bi trebalo da je vise nego dovoljno. 

 

Venom je lepo odgovorio zasto PC nema veze sa problemom o kojem govoris.

 

Ja bih da dodam da je situacija verovatno drugacija u "soft" naukama i u humanities.

 

Kao sfot nauke, vidim, recimo development economics ili accounting, gde u odnosu na druge grane ekonomije ili finansije ima znacajno visi procenat zena.

 

No, to samo potvrdjuje ono o cemu Betty prica: ah, te zene nisu za hardcore nauku pa idu u racunovodstvo i development.

Link to comment

da li neke veze ima to sto je to bilo pred kamerama? 

 

naravno da ima. on je u tom momentu predstavljao ne samo sebe i svoj projekat, nego citavu nauku. to je bio najzanimljiviji naucni dogadjaj u dosta vremena, dogadjaj koji je toliko veliki i toliko ispracen od strane medija da ima moc da utice i na neke tamo skolarce da pocnu da se zanimaju za nauku, i da ima moc da povuce siroke narodne mase da citaju (neko lako stivo) o astronomiji. vecina nas koji smo ga ispratili nismo deo njegove naucne zajednice i ne znamo prakticno nista o naucnom aspektu price, vec pratimo neku limunanastu verziju za javnost. u toj siroko ispracenoj verziji je celokupna slika koju salje bitna, a u toj celokupnoj slici je zena seksualizovani ornament za shegu, kul fazoncic. naslo se dovoljno ljudi kojima to nije toliko kul, on se izvinio, mislim da je dobro postupio, zao mi je sto ga cerece, deluje mi da ga je iskreno potreslo, i bilo bi lepo kad bi to bio kraj jedne generalno lepe i velike price.

Link to comment

Hm, pa nije tip samo nosio kosulju za crtanim zenskim karakterima, nego je i pricao nesto u stilu it's sexy but it doesn't meen it (she)'s easy. Ima tu elemenata mizoginije koju niko ne bi bas trebalo da eksponira naokolo. Nije to stvar za institucije, nego svako treba da pazi sta prica u zvanicnim obracanjima.

Link to comment

cula sam i to (ovde), nisam odslusala licno. to je vec heavy i nije samo deo stajlinga. 

 

na majici inace nisu 'crtani karakteri' (ako mislis u smislu superheroja ili tako nesto) nego su dominatrix zene, bdsm fazon, vrlo ocito seksualan sadrzaj. 

Link to comment

naravno, sex-fashista i mizoginije!

da je nosio majicu sa Bredom Pitom koji ima oteklinu na hlacama niko ne bi semo da ga dira jer je pravo na gejstvo zagarantovano ustavom. gole ribe na majici nisu.

Link to comment

Hm, pa nije tip samo nosio kosulju za crtanim zenskim karakterima, nego je i pricao nesto u stilu it's sexy but it doesn't meen it (she)'s easy. Ima tu elemenata mizoginije koju niko ne bi bas trebalo da eksponira naokolo. Nije to stvar za institucije, nego svako treba da pazi sta prica u zvanicnim obracanjima.

pa ova misija i jeste sexy :D, a nije laka. trebalo je da pazi na rečnik, ali meni ni ovo nije mnogo strašno. threshold mi je viši da bih učitala mizoginiju. 

Link to comment

pa ova misija i jeste sexy :D, a nije laka. trebalo je da pazi na rečnik, ali meni ni ovo nije mnogo strašno. threshold mi je viši da bih učitala mizoginiju. 

 

 

A pazi, gore zvuci napisano nego kad ga cujes. Nije ni meni sad nesto strasno ili sta god, ali trebalo bi da postoje neka pravila sta se sme pricati a sta ne. Ako je on neko ko to prosto nije u stanju da razluci, mogao mu je neko od kolega skrenuti paznju.

Link to comment

Nije ni meni sad nesto strasno ili sta god, ali trebalo bi da postoje neka pravila sta se sme pricati a sta ne. Ako je on neko ko to prosto nije u stanju da razluci, mogao mu je neko od kolega skrenuti paznju.

možda je bilo uzbuđenje, sreća, umor, sve zajedno, ne samo kod njega, nego kod čitavog tima, nagađam... u takvim trenucima se reaguje emotivno i iskreno, reči se ne biraju pažljivo. moguće je i da niko iz tima nije imao vremena da razmišlja o tome i skrene mu pažnju, dok se misija vodi u realnom vremenu. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...