Jump to content
IGNORED

TV kuvari, njihove emisije i kulinarski putopisi


darling

Recommended Posts

znaci, puno vode, soli, kad prokljuca, pasta, promesaj, onda jos par puta u toku kuvanja. 

al nemoj da si kuvao neku domacu fidelinku il danubijus, pa da ja ispadnem kriva sto se slepilo. 

najobicnija italijanska je standard ispod kog ne idemo. jel vazi? :)

Link to comment

znaci, puno vode, soli, kad prokljuca, pasta, promesaj, onda jos par puta u toku kuvanja. 

 

Ovako i ja.

Kuvala sam testenine i sa i bez ulja i zakljucila da je ulje uglavnom suvisno. Losa testenina ostaje losa i slepljena i sa uljem i bez, a dobra je dobra kako god.

Link to comment

znaci, puno vode, soli, kad prokljuca, pasta, promesaj, onda jos par puta u toku kuvanja. 

al nemoj da si kuvao neku domacu fidelinku il danubijus, pa da ja ispadnem kriva sto se slepilo. 

najobicnija italijanska je standard ispod kog ne idemo. jel vazi? :)

 

puno vode = na 100g testenine minimum 1l vode.

soli tek kad voda prokljuca.

cim se procedi pomesati sa sosom.

nema sanse da se ulepi.

ulje potpuno nepotrebno ako je testenina iole pristojna.

ako je djubre, nece ga ni ulje spasiti, ima pravo nera.

Link to comment

soli tek kad voda prokljuca.

 

 

ovo pravilo znam, al nisam nasla objasnjenje zasto bas tek kad prokljuca, a ne bilo kad dok ne prokljuca. ja so sipam kad se setim. 

 

 

odoh da kuvam pastu s brokolijem. 

Edited by darling
Link to comment

ovo pravilo znam, al nisam nasla objasnjenje zasto bas tek kad prokljuca, a ne bilo kad dok ne prokljuca. ja so sipam kad se setim. 

 

 

odoh da kuvam pastu s brokolijem. 

zato shto sol pojacava kljuchanje na neki trenutak (vidi se golim okom ^_^), pa kad spushtish ladno testo u josh vreliju vodu, manje ce se oladi voda. recimo to tako. tehnikalija.

 

so je generalno magichna stvar.

Link to comment

:D

 

jeste, al citala sam da se to desava samo ako je voda dosta zasicena solju, tipa dvaes posto. ako je slana ovoliko koliko solimo za pastu, nema znacajne razlike, koju nisam ni primetila. 

 

 

So yes, salt increases the boiling temperature, but not by very much. If you add 20 grams of salt to five litres of water, instead of boiling at 100° C, it’ll boil at 100.04° C.

So a big spoon of salt in a pot of water will increase the boiling point by four hundredths of a degree! So adding salt to water will not cook your pasta faster – unless your watch is calibrated in microseconds.

If you are in that much of a hurry, you should run with your pasta to the dining table, not walk. Just be happy with the knowledge that salt does improve the flavour.

Edited by darling
Link to comment

evo ja bas izasla iz kujne, u stanu koji moj sin deli sa cetvoricom talijanskih studenata i mogu reci da je bilo bas napeto :-) pravili smo serbian fud, gibanicu i gomboce, tj ja sam pravila a decaci su stajali oko mene u kujni i sve vreme me propitivali: kako ide ovo , kad stavim ono, razgledali i opipavali mak /gomboce sam pravila sa visnjama i orasima i jedan deo njih posula mesavinom putera, maka i secera, druge su bile standardne, sa mrvicama./ kao neki strasan ispit da sam polagala, spremanje neke vrste paste medj talijancima nije bas mala stvar /a narocito sto su oni, inace studenti filozofije i farmacije, vrlo umesni kuvari, stalno idu u nabavku na pijacu ili u okolinu, mnogo pricaju o klopi i sa uzivanjem spremaju svakog dana veceru, najcesce pastu, a juce su napravili fenomenalni rozoto sa bundevom i ruzmarinom.../ i tako u sred mog kuvanja, pitala ih za dilemu da li ulje u vodu ili ne i oni kazu ne! 

Link to comment

da mi nisi reko za jubito ne bih znala...

volim zivu rec od zivog coveka, zena juce gledala kako se pravi, jela, rekla da je fenomenalan... uostalom, to je izmedju nas dve :)

Link to comment

@darling svidela im se i giba i gomboce /imali smo i neki njihov jogurt, nije los, malo gusci od naseg ali ok sasvim/, cini mi se vise one sa mrvicama nego sa makom. kazu da im je mak malo cudan, nisu mogli da uporede ukus sa bilo cim sto su do sada jeli :-) mom sinu se dopalo i sa makom, mada sam prvi put pravila tako /donela mak da pravim strudlu, ali je doslo do promene plana, te su zavrsile na gombocama, inspirisana tvojim knedlama sa makom :-) 

 

a rizoto sam samo jela sinoc kasno, kada smo se vratili iz kijantija gde smo obilazili stingovu vilu i onu iz bertolucijeve ukradene lepote /salim se, svrckali smo malo po okolini a kad bi ugledali neku lepu vilu na brdu, mi mislili da je jedna od te dve kuce xexexexe.../

 

evo, decake sam bas pitala kako su pravili, kazu izdinstali luk, stavili svezeg ruzmirina malo na to vrelo ulje i luk, dodali iseckanu bundevu na kockice, dinstali malo, stavili rizu /galla rizoto/ i dodavali bujon... od zacina samo biber i so. parmezan odozgo. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...