Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

Kineska populaciona piramida:

525px-China_population_sex_by_age_on_Nov

 

Indijska populaciona piramida:

525px-India_single_age_population_pyrami

 

Nisam znao da i Indusi imaju ovoliki surplus muske populacije, jos jedna stvar koja moze itekako uticati na stabilnost drzave. No u svakom slucaju, Kineska populacija je vec krenula da pada i bice zanimljivo videti kako ce se izboriti sa tim. 

  • Hvala 1
Link to comment

Ova kineska je baš čudna sa ovim oscilacijama... ako sam je uopšte dobro razumeo, postoje dva velika pada u broju rođenih, između 75e i 85e, te 95e i 05e. Zašto baš tada? Ili su u stvari neregularni ovi pikovi celih 60ih i s kraja 80ih?

Link to comment
14 minutes ago, zorglub said:

Ova kineska je baš čudna sa ovim oscilacijama... ako sam je uopšte dobro razumeo, postoje dva velika pada u broju rođenih, između 75e i 85e, te 95e i 05e. Zašto baš tada? Ili su u stvari neregularni ovi pikovi celih 60ih i s kraja 80ih?

60te i 80te verovatno zbog stanja u zemlji. Maovo ludjenje sa kulturnim recolucijama, a onda i kriza 80ih dok nije došlo do reformi.

Link to comment
5 hours ago, Shan Jan said:

Nisam znao da i Indusi imaju ovoliki surplus muske populacije, jos jedna stvar koja moze itekako uticati na stabilnost drzave. 

 

Nema problema za taj surplus, već su Kanada i Evropa priskočile u pomoć da pomognu tako što će primiti višak indijske populacije.

Link to comment
1 hour ago, zorglub said:

Ova kineska je baš čudna sa ovim oscilacijama... ako sam je uopšte dobro razumeo, postoje dva velika pada u broju rođenih, između 75e i 85e, te 95e i 05e. Zašto baš tada? Ili su u stvari neregularni ovi pikovi celih 60ih i s kraja 80ih?

Mislim da su na to uticali glad zbog Maovog Great Leap Forward i onda posle politika jednog deteta. Takodje, svaki taj urezak utice i na buduci za 20-30 godina jer oni koji se tada nisu rodili nece dobiti decu u sledecoj generaciji, ako ima smisla to sto pricam :) 

 

Nevezano za topic, Rusija je dobar primer toga. Njima je tokom drugog svetskog rata izginula enormna kolicina muske populacije u 20tim i onda se to osecalo svake sledece generacije do danas (obrati paznju, krece od ovih od oko 80 godina, pa opet oko 55, pa opet oko 30 pa zadnji pre par godina, sve tacno na 25 godina, sa tim da je ovaj pre 30 bio najgori zbog dodatnog sranja tokom raspada SSSRa):

525px-Russia_Population_Pyramid.svg.png

  • +1 5
Link to comment

USA-Turbo-Activation-2019-Cargo-Ships-Mi

2019. godina i - Turbo Activation!!!

Norfolk, davne 2019. godine i Military Sealift Command Turbo Activation vezba, Ro-Ro srednje brz (LMSR) USNS Benavidez (T-AKR 306) isplovljava iz Lambert Point Shipyard, dok pored njega miruje USNS Mendonca (T-AKR 303)...

 

1 vezba, davno zaboravljena, da je se nije setio republikanski kongresmen Mike Gallagher inace predsedavajuci House Select Committee on the Chinese Communist Party u pismu koje je 06. februara ove godine uputio komandujucem US Transportation Command (TRANSCOM) generalki Jacqueline D. Van Ovost i Ann C. Philipps, Maritime Administrator (MARAD), inace firmama od bitnog znacaja za bilo koji americki prekomorski vojni poduhvat buduci da su teretni brodovi jos uvek jedino sredstvo koje omogucava prevoz iole znacajnijih kolicina bilo cega...

Postovani kongresmen zvoni na uzbunu povodom americkih woefully inadequate pomorsko-transportnih kapaciteta u odnosu na kineske, a za slucaj bilo kakvog konflikta u Indo-Pacifik podrucju...

Gallagher naravno prvo konstatuje cinjenicu da bi - za slucaj takvog konflikta 90% opreme US Army i USMC moralo da prevozi brodovima, da Kina rapidno povecava svoje pomorsko-transportne kapacitete, dok americki ostaju nedovoljni i zastareli.

Quote

While China has undertaken a historic buildup of both military and commercial ships, the American sealift fleet has continued to age and go underfunded...

Kongresmen se u pismu poziva na anonimnog visokog vojnog glavonju koji situaciju opisuje kao:

Quote

...screaming national security vulnerability...

Sluzeci se podacima dostupnim maja 2023. kongresmen konstatuje da se americka trgovacka flota sastoji od samo 177 plovila, sto je pad od cirka komada 600 u odnosu na 1990. dok je u istom periodu kineska trgovacka flota porasla na vise od 5,500 brodova sto je, po njemu, 30 puta vise od americke.

Dalje se u pismu naglasava neadekvatna velicina i starost takozvane sealift fleet koja se sastoji od samo 60 brodova koje dele MARAD Ready Reserve Force i US Navy Military Sealift Command, komponenta TRANSCOM-a...

Kongresmen dalje nije zadovoljan cinjenicom da je velicina pomenute flote zasnovana na decenijama starim analizama koje, naravno, nisu uzimale u obzir desavanja poslednjih decenija, obaska sto je smanjenje civilne trgovacke flote dodatno dovelo u pitanje mogucnosti transporta u slucaju eventualne krize i odajetm da se prema MARAD Maritime Security Program-u za slucaj konflikta racuna sa samo 60 civilnih teretnjaka...

Problem je, dalje, i starost plovila: 45 brodova Ready Reserve Force je prosecno staro 45 godina, od toga 17 njih i preko 50...

Na stranu, kaze kongresmen, da se u slucaju krize vecih razmera ne moze sa sigurnoscu pouzdati u brzo angazovanje brodova pod stranim zastavama...

Skrece se paznja i na kritican nedostatak kvalifikovanog i iskusnog osoblja, sto je prema bivsem MARAD Administrator-u Mark Buzby-ju:

Quote

 

...clear and present danger to our national security...

 

Amerika je, kaze se, kratka za preko 2,000 pomoraca koji bi bili potrebni za posade brodova eventualno angazovanih na indo-pacifickom podrucju...

 

Na kraju, a to je razlog pominjanja one Turbo vezbe gore, Gallagher podseca i zgrazava se da je pomenuta vezba kao svojevrsni stress test koji je trebalo da pokaze/dokaze sposobnost aktiviranja u roku od 5 dana pokazala da je od 28 brodova koji su u njoj ucestvovali samo 60% ocenjeno kao spremno, dok se 40% nije uklopilo u rok od 5 dana.

I, naravno, poziva se na momentalno povecanje americkih pomorsko transportnih kapaciteta ne bi li se Kini pokazali zubi...

 

Original pisma...

  • Hvala 3
Link to comment

 

 

 

GGUHw90XAAE_vkV?format=png&name=small

 

Ovo je neka projekcija posledica sa povoljnijim brojevima za Kinu.

 

GGUMaeGW8AIaB3H?format=png&name=900x900

Edited by vememah
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Sad sam naleteo na netu kako Kinezi ruse dzamije i uzgred proglasavaju Islam za mentalnu bolest. Kako to da muslimanski svet ne reaguje protestima kao u slucaju kad se zapali jedan Kuran u Danskoj ili Svedskoj?¿

  • Hvala 1
Link to comment
13 hours ago, Lancia said:

Sad sam naleteo na netu kako Kinezi ruse dzamije i uzgred proglasavaju Islam za mentalnu bolest. Kako to da muslimanski svet ne reaguje protestima kao u slucaju kad se zapali jedan Kuran u Danskoj ili Svedskoj?¿

 

to mozes da naletis kod ovih nasih objektivnih izvestaca. naravno da se kinezi bore protiv separatizma i terorizma, ali daleko od toga da je sve crno kao sto se trude da pokazu lokalni uterivaci zapadnih vrednosti . ja se aktivno  druzim sa 3 kineska muslimana koji mi ne izgledaju preterano zabrinuto. druzim se i sa  pekinskim dopisnicima za dve vodece zapadne medijske kuce. oni ljudi rade to sto rade za debelu lovu, ali imaju drugacije misljenje "off the record", za razliku od ovih nasih koji zive u tom bablu i sa penom u ustima dokazuju ovde. 

 

 

 

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, banecare1 said:

 

to mozes da naletis kod ovih nasih objektivnih izvestaca. naravno da se kinezi bore protiv separatizma i terorizma, ali daleko od toga da je sve crno kao sto se trude da pokazu lokalni uterivaci zapadnih vrednosti . ja se aktivno  druzim sa 3 kineska muslimana koji mi ne izgledaju preterano zabrinuto. druzim se i sa  pekinskim dopisnicima za dve vodece zapadne medijske kuce. oni ljudi rade to sto rade za debelu lovu, ali imaju drugacije misljenje "off the record", za razliku od ovih nasih koji zive u tom bablu i sa penom u ustima dokazuju ovde. 

 

Nemam ja pojma kako je u Kini, Bane, vest je bila na engleskom jeziku sa sve videom gde se vidi rusenje vise dzamija i sa propratnim tekstom:''Islam je mentalna bolest''. Mogao sam da se kladim u 100 pezeta da ce ces se javiti povodom mog posta, ali sam ocekivao da ces i reci da li je istinito ovo boldovano, meni bar nije interesantno da se bavim ''nasim'' ili ''vasim'' objektivnim izvestacima, nigde nisam pomenuo ni separatizam ni terorizam, vest mi je vise zanimljiva fenomenoloski sa strane muslimanskog (ne)reagovanja.

Ja zivim u selu od nekih 5-6.000 stanovnika bez katolicke crkve ali sa improvizovanom dzamijom i znam sta bi se desilo, kad bi se taj objekat zatvorio ili ne daj boze srusio. 

Link to comment
×
×
  • Create New...