Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

3 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ulaže tako što smo uzeli kredite od njih i/ili što su otvorili fabrike za najprljavije tehnologije... što se ne doseliš malo u Bor ili Zrenjanin  da vidiš kako je zakon :laugh:

Smeta mu klima i nema duhovnosti.... :(

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
1 hour ago, Time Crisis said:

 

Ulaže tako što smo uzeli kredite od njih i/ili što su otvorili fabrike za najprljavije tehnologije... što se ne doseliš malo u Bor ili Zrenjanin  da vidiš kako je zakon :laugh:

A inače bilo ko ulaže tako, za džabe, deli poklone, i sve naravno u čiste tehnologije. Koje gluposti se ovde pišu jbt.

  • +1 1
Link to comment

Eto, Rio Tinto bi radio čisto ekološki :fantom:

 

Btw, u Boru se poboljšala ekološka situacija od kako su kinezi izgradili novu liniju u topionici i rashodovali staru sa sve dimnjacima

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, palikaris said:

A inače bilo ko ulaže tako, za džabe, deli poklone, i sve naravno u čiste tehnologije. Koje gluposti se ovde pišu jbt.

 

Quote

Neki od uspešnih primera i velikih projekata koje je EU finansirala kod nas jesu izgradnja postrojenja za prečišćavanje vazduha i smanjenje emisije otrovnih gasova u termoelektrani Nikola Tesla, projekat izgradnje gasne interkonekcije Srbija-Bugarska, izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda i kanalizacioni sistem u Nišu, Čačku, Sokobanji i Loznici, modernizacija i rekonstrukcija železničke pruge Niš-Brestovac, izgradnja intermodalnog terminala u Beogradu, renoviranje i opremanje Pravosudne akademije i mnogi drugi. Pored redovne podrške, Evropska unija je pružila značajnu dodatnu pomoć i u vanrednim okolnostima iz drugih instrumenata poput Fonda solidarnosti EU za obnovu posle katastrofalnih poplava (60,2 miliona evra) i borbu protiv kovid -19 (11,9 miliona evra), kao i pomoć za zbrinjavanje migranata.

 

Link to comment
3 hours ago, Hamlet Strašni said:

Jutros sam shvatio šta sam hteo da pitam. Da li Kinezi imaju veću zapreminu brodova ukupno, a Grci veću zapreminu za teret?

 

Palo mi napamet dok sam plivao pored lučice u Grčkoj…

:D 

 

Ja sam kriv: koji moj sam uopste potezao tonaze... :) 

A i ti, po malo: nema zapremine za teret: postoji nosivost.

I postoji zapremina brodskog prostora izrazena u 'aj da kazemo prostornim tonama, registarskim tonama...

Ovako kako si ti napisao, u svakom slucaju kako sam ja razumeo - svodi se na isto.

Da ne komplikujem: (Brutto) Registarske Tone, BRT ostaju za sada mera svih mera u svetskoj trgovackoj mornarici.

Autori analize na koju sam se naslonio pisuci o kineskom primatu, Clarkson Research Services Ltd, inace svetski #1 u shipbrokeraju :D je mirne savesti radi, a po malo i iz zavisti potegao nosivost, DWT kao kategoriju koju Kinezi, eto, jos nisu dostigli.

U praksi to ne znaci nista ili znaci vrlo malo, u svakom slucaju komercijalno, ekonomski je nebitno...

Inace, na Zapadu (nemoj neko da poteze antizapadnjastvo) vec decenijama se po malo na kvarno manipulise brodskim merama, pa su se tako nekad sovjetski, danas kineski Ro-Ro brodovi, dakle brodovi u koje se vozila/teret ukotrljavaju i iskotrljavaju, poprilicno siroka kategorija brodova, od trajekta do onih brodova za prevoz automobila - Car Carriers - koje sam pominjao obavezno vode i kao potencijalno desantni, dok ovi sa druge strane to naravno nisu...

RoRo01.jpg

 

RoRo02.jpg

 

A Ro Ro sam uveo u pricu da bismo jos vise zakomplikovali stvar :D: ako odes da iznajmis jedan, nece te zanimati ni nosivost ni zapremina nego - ukupna duzina voznih traka, lanes, jer po njoj racunas koliko vozila mozes da spakujes...

A opet, nije isto ako pakujes Tojote ili ako pakujes buldozere... :cry:

  • Hvala 1
Link to comment
5 minutes ago, noskich said:

@Time Crisis "kao i pomoć za zbrinjavanje migranata."

 

Kakvo "zbrinjavanje "? Jel ti godinama pričaš da migranti ne žele da budu zbrinuti u Srbiji?

Pa i ne zele, ali EU zeli da ih mi zbrinemo... Pitam se zašto li EU to želi, koji li je razlog? :fantom:

  • +1 2
Link to comment
19 minutes ago, Time Crisis said:

 

 

Jao, znao sam da ćeš da se uhvatiš Eu pomoći i IPA fondova. Tu se više para vrati nazad u EU kroz plate raznih konsultanata i tehničke pomoći nego što se na kraju uloži u nešto. Plus pričamo o investicijama u infrastrukturu i biznise, ne o grantovima.

 

Btw, modernizacija pruge Niš - Brestovac (wow) vs Beograd - Novi Sad - Subotica high speed pruga, baš je za poređenje.

edit: modernizacija koja sa btw još nije desila, i EU samo finansira izradu projekta. Znači prugu nećemo videti uopšte :laugh:

Edited by palikaris
  • Haha 1
Link to comment
16 minutes ago, radisa said:

Pa i ne zele, ali EU zeli da ih mi zbrinemo... Pitam se zašto li EU to želi, koji li je razlog? :fantom:

A pomoć za zbrinjavanjetm izgleda tako što mi pokrivamo 90% troškova, EU plati konsultantatm da nam objasni kako da zbrinemotm.

  • Haha 1
Link to comment
11 hours ago, palikaris said:

EU samo finansira izradu projekta. Znači prugu nećemo videti uopšte :laugh:

 

Ne znam jel očekuješ i da EU napravi prugu, dovode mašinovođe i onda cepa karte? :)

Link to comment
7 hours ago, Time Crisis said:

 

Ne znam jel očekuješ i da EU napravi prugu, dovode mašinovođe i onda cepa karte? :)

Očekujem da vidim investiciju, pošto si krenuo da mašeš nekim silnim EU investicijamatm. ali da, ti tačno nemaš pojma o čemu pišeš uopšte, pa sad pričaš o cepanju karata.

Link to comment
6 hours ago, palikaris said:

Očekujem da vidim investiciju, pošto si krenuo da mašeš nekim silnim EU investicijamatm. ali da, ti tačno nemaš pojma o čemu pišeš uopšte, pa sad pričaš o cepanju karata.

 

Ne stvarno znam ko ti drma kavez, piše ti lepo gore, poenta je bila da EU makar koliko-toliko obraća pažnju i na zagađenje itd, dok Kineze živo zabole, sasvim suprotno, ako su doprineli da sve bude još 10x zagađenije, bože moj

Link to comment
27 minutes ago, Time Crisis said:

 

Ne stvarno znam ko ti drma kavez, piše ti lepo gore, poenta je bila da EU makar koliko-toliko obraća pažnju i na zagađenje itd, dok Kineze živo zabole, sasvim suprotno, ako su doprineli da sve bude još 10x zagađenije, bože moj

Gde to piše gore? O čemu pričaš ti?

 

Počelo je tako što je noskich okačio vest da su kineske investicije u Srbiji veće nego iz zemalja EU, onda ti uskačeš sa pričom aa eee investiraju tako što dele kredite i zagađuju. I okačiš neki tekst o grantovima, ne investicijama.

 

Kineske firme ulažu više para u Srbiju nego zemlje EU, kroz kredite za infrastrukturu i biznise. Infrastruktura se gradi kroz kredite, svuda, retko koja zemlja ispljune par milijadi evra na gomili da izgradi autoput ili prugu. Razlika je što smo od kineskog kredita dobili prugu za, ajd da kažemo 21. vek - eno je, koristi se, - a od kredita koji idu kroz razne evropske razvojne banke baš i ne, tu i tamo neke obnove po 5-10km pruge za brzine ko da smo i dalje u 19. veku. Isto iz kredita, ne grantova i pomoći.

 

Kolko zagađuje kineska fabrika tolko zagađuje i evropska, to je do našeg odsustva kontrole i propisa. Ali ti veruješ u bajke o dobrim kompanijama iz EU koje kada investiraju ovde primene same od sebe iste ekološke standarde koji važe i u njihovim zemljama. Naravno da ne i naravno da ih zabole isto kao i kineze. Samo što kinezi naprave ling long il kako se zove ono u Zrenjaninu sa ne znam kolko hiljada radnika, a EU firma napravi neko malo sranjce sa 50 zaposlenih, pa je i ekološki footprint veći. Na Rio Tintu vidimo kako su investitori sa zapada osetljivi na ekološke probleme.

 

Investitor kao investitor, gleda da iscedi što više i uloži što manje, svaki, nema veze dal je iz EU, US, Kine, Rusije ili Indije.

  • +1 3
Link to comment
×
×
  • Create New...