Jump to content
IGNORED

True detective


mammy two shoes

Recommended Posts

Uf, nisam, prvi put čujem. Top Ten je odličan strip, ali nažalost superherojski (Moore je tih sranja pisao na metar). Ja sam mislio na Courtyard, Neonomicon, i ostale weird horror stripove koje je MauDau tražila da joj pošaljem a onda ih nikad ne pročitala...

Link to comment

 

Ali neće biti da je baš tako. I ja mislim da su optužbe za pragijarizam preterane (pisac može svom liku da stavi u usta čitave pasaže tuđeg teksta, ako je to umetnički opravdano), mislim da ovo otkriva u kojoj meri je Picolatovo pisanje zapravo lenjo. Ima jedan deo u intevrjuu koji mi se čini spot on:

 

 

Meni se čini da ovo pokazuje meru u kojoj Picolato zapravo ne ume ništa sam - ne ume da prevede Ligotija u drugi medijum, nego mora svog lika na natera da, narušavajući svaku dramsku logiku (i psihološku ubedljivost), iz čista mira počne da recituje pasaže iz Ligotijeve knjige. On je fanovski fasciniran ne samo nekim piscima, što je okej, nego čitavim rečenicama, i uopšte ne zna kreativno da ih upotrebi, osim da ih prepiše. Sada je već jasno da onaj slučaj sa Alano Murom nije usamljen, već da Picolato, gde god mu ponestane ideja i inspiracije, umetne nešto tuđe. Opet, rekoh, nije problem u plagijarizmu, već u lenjosti i lošem pisanju.

 

Ma okej, podložno je fanovskoj diskusiji, ali meni se čini da je to u startu pogrešno, jer Rust i Ligoti nemaju veze jedan s drugim. Kao i svi, obožavam Ligotija, ali ništa od njegovog usamljenog užasa i paranoje nisam prepoznao u TD. Jedino ako se misli da je svaki nihilizam isti, ili svaki mrak isti.

Ono, ne "oseća" se TD kao Ligoti ni malo.

Link to comment

Ali zamerka nije da TD liči na Ligotija (posebno ne na njegov fiction), nego da je Piolato uzeo čitave komade Ligotijevog non-fiction-a i stavio ih u usta svom junaku. I sad, meni tu stvarno nije problem navodni plagijarizam, nego nešto drugo. Meni se čini da je sasvim okej ako je Picolato hteo da da omaž Ligotiju, kao što je okej i da napravi lika koji je inspirisan njegovom ili filozofijom poput njegove. Ali pravi umetnički izazov je, čini mi se, nešto drugo - osmisliti kako bi neko sa takvim idejama zapravo funkcionisao u svakodnevici, i preneti njegove ideje na načine koji odgovaraju žanru. ALi Picotlao to numetm. On bukvalno mora da prepiše ili vrlo grubo parafrazira Ligotijeve reči stavi ih u usta svom junaku - što onda neretko deluje neprikladno, pa čak i smešno - jer Ligoti nije iz čista mira počeo da drži nihilističke diatribes kolegi s posla, nego je napisao filozofsku knjigu. I tom je (izvini Miraleme) diskursu, tu i mesto. A kad ga sa minimalnim izmenama uguraš u usta svom junaku u nekim sasvim svakodnevnim situacijama, onda je to pre svega lazy writing i slaba zamena za ozbiljnu karakterizaciju.

Edited by Turnbull
Link to comment

Ali zamerka nije da TD liči na Ligotija (posebno ne na njegov fiction), nego da je Piolato uzeo čitave komade Ligotijevog non-fiction-a i stavio ih u usta svom junaku. I sad, meni tu stvarno nije problem navodni plagijarizam, nego nešto drugo. Meni se čini da je sasvim okej ako je Picolato hteo da da omaž Ligotiju, kao što je okej i da napravi lika koji je inspirisan njegovom ili filozofijom poput njegove. Ali pravi umetnički izazov je, čini mi se, nešto drugo - osmisliti kako bi neko sa takvim idejama zapravo funkcionisao u svakodnevici, i preneti njegove ideje na načine koji odgovaraju žanru. ALi Picotlao to numetm. On bukvalno mora da prepiše ili vrlo grubo parafrazira Ligotijeve reči stavi ih u usta svom junaku - što onda neretko deluje neprikladno, pa čak i smešno - jer Ligoti nije iz čista mira počeo da drži nihilističke diatribes kolegi s posla, nego je napisao filozofsku knjigu. I tom je (izvini Miraleme) diskursu, tu i mesto. A kad ga sa minimalnim izmenama uguraš u usta svom junaku u nekim sasvim svakodnevnim situacijama, onda je to pre svega lazy writing i slaba zamena za ozbiljnu karakterizaciju.

 

Ovaj drugi deo neću da komentarišem jer se ne slažem sa prvim.

 

Rastove ideje su mi ne treba da postojimo, svako je niko, ljudi bi trebalo da prestanu da se razmnožavaju i ostale opštosti.

 

Evo koliko je to rastegnuto:

 

 

COHLE: And other times I thought I was seeing straight into the true heart of things.

 

“…horrible ‘inner Truth’ of things.” (CATHR on Conrad’s “Heart of Darkness”, p. 108)

 

COHLE: I think about the hubris it must take to yank a soul out of nonexistence into this meat… Force a life into this thresher.

“Whatever else we may be as creatures that go to and fro on the earth and walk up and down upon it, we are meat.” (CATHR, p. 165)

 

COHLE: So my daughter, she spared me from the sin of being a father.

“…non-coital existence… the surest path to redemption for the sin of being congregants of this world.”(CATHR, p. 34)

 

Pa je l' to plagijat?

 

Kao što rekoh: Kašika, pivo, šank, auto, ja, ti, mi.

Link to comment

Meni je OK gurati u usta tu priču detektivu, postiže efekat oneobičavanja koji nas je verujem većinom i privukao toj seriji/tom liku. Da su bile standardne pandurske priče i neko tamo obično ubistvo, ne bi bilo previše zanimljivo za pratiti.

 

Problem je kad nabaciš taj tralala nihilizam, i nabaciš obožavanje nekih apokaliptičnih apstrakcija, i onda kad to krene da se približava raspletu... shvatiš da ne znaš šta da radiš, pa prosto ne uradiš ništa. 

 

Ali fantastičan mi je ovaj info da je najgluplju razmenu u seriji (svetlo tama, trt smrt) preuzeo iz superhrojskog stripa :isuse: Moore je to stavio u usta nekom policajcu-superheroju-idealisti na samrti. Pizzolato je to isto stavio u usta svom samodestruktivnom protagonisti u trenutku trijumfa :isuse: Žaba, konj, potkivanje.

Link to comment

Pa da! Pritom, koliko razumem, pojmovi svetlosti i tame u Top ten (nisam čitao, samo sam video neki summary) imaju smisla u kontekstu, nisu tek tako ubačeni. U TD izgledaju potpuno proizvoljno.

Edited by Turnbull
Link to comment

ију па то је поменуто на овом топику одмах по завршетку финала

Sta smo ono rekli, Picolato voli Moorea?

 

1394459955862.jpg

Link to comment

Calaverin nerdizam je veći od mog. Top Ten sam davno čitao, nema šanse da bih se setio te neke nebitne scene, posebno posle gledanja u sitne sate.

 

Strip je odličan, koliko se sećam. "The series details the lives and work of the police force of Neopolis, a city in which everyone, from the police and criminals to civilians, children and even pets, has super powers and colourful costumes. The story revolves around the day-to-day lives of the police officers at the 10th Precinct Police Station and is similar in tone to classic television police dramas like Hill Street Blues, which Moore has described as an influence. The book also addresses a wide range of prejudices and issues, but with a science-fiction twist; monsters, robots and fantasy creatures often face the bigotry and problems faced by real-world human minorities."

Link to comment

Ne bih se kladio, i ja sam okacio to ovde posto sam naleteo na sliku negde u bespucima interneta.

 

Mada me jeste inspirisala da ponovo iscitam Top 10 pre koji mesec, i dalje je uzasno zabavan. Mozda i najprijemciviji Mooreov strip generalnoj publici™.

Edited by Calavera
Link to comment

u celoj ovoj budalastini (pazi pisac horora koji ima jednu objavljenu pricu u cak i za mene opskurnoj antologiji i fakin lavkraftovac, ima li dokonijih) najzanimljivije sto hbo opet ima mudasca, i brani svog autora, kao sto je radio sa dejvidom sajmonom za prvi wire i ne secam se kojom sezonom deadwooda.

ko i lurd, o ostalom necu jer se ne slazem, ali to smo vec apsolvirali.

 

 

Uf, nisam, prvi put čujem. Top Ten je odličan strip, ali nažalost superherojski (Moore je tih sranja pisao na metar). Ja sam mislio na Courtyard, Neonomicon, i ostale weird horror stripove koje je MauDau tražila da joj pošaljem a onda ih nikad ne pročitala...

 

platices nekada negde za ovo.

Link to comment

Čekaj, zar nije? Ja sam to uglavnom izbegavao, ali znam da je masovna produkcija bila u pitanju, te Marvelman te Snažni Toma, sve za pod voz.

 

To što neki ovde seku vene na Batmana i Killing Joke je beside the point. 

Link to comment

 

Ali neće biti da je baš tako. I ja mislim da su optužbe za pragijarizam preterane (pisac može svom liku da stavi u usta čitave pasaže tuđeg teksta, ako je to umetnički opravdano), mislim da ovo otkriva u kojoj meri je Picolatovo pisanje zapravo lenjo. Ima jedan deo u intevrjuu koji mi se čini spot on:

 

 

Meni se čini da ovo pokazuje meru u kojoj Picolato zapravo ne ume ništa sam - ne ume da prevede Ligotija u drugi medijum, nego mora svog lika na natera da, narušavajući svaku dramsku logiku (i psihološku ubedljivost), iz čista mira počne da recituje pasaže iz Ligotijeve knjige. On je fanovski fasciniran ne samo nekim piscima, što je okej, nego čitavim rečenicama, i uopšte ne zna kreativno da ih upotrebi, osim da ih prepiše. Sada je već jasno da onaj slučaj sa Alano Murom nije usamljen, već da Picolato, gde god mu ponestane ideja i inspiracije, umetne nešto tuđe. Opet, rekoh, nije problem u plagijarizmu, već u lenjosti i lošem pisanju.

 

O kojim pasazima govoris?

Ja u poredjenjima vidim samo boldovane reci tipa "sin". Moz misliti. Recenice nisu iste, o stilu se moze govoriti ali to je tek premalo za plagijat.

 

Nema ovo veze sa Nesom Slinom, Sapicem i Sinisom Malim.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...