Jump to content
IGNORED

Snimci saobraćajnih situacija


Tale

Recommended Posts

Slažem se, ali to je samo tvoje lično pitanje opreza. U ovoj konkretnoj situaciji, da su ova deca stala i da ih nije udario, taj lik bi zaslužio potpuno istu kaznu da je samo projurio, bez udarca u bilo koga. Shvatam šta hoćeš da kažeš, ali ovo je budala koja bi udarila nekog drugog da nije sada ovu decu.

 

Veruj mi da ovaj nije bio nista bolji, samo je razlika u tome sto devojcice nisu bile maksimalno oprezne a ja jesam. Ovo je bilo uletanje kao Fandjo, stao sam i jebao mu mater ali je odjezdio brzinom munje. Mislim da su se i ovi sto su cekali na semaforu zeleno jednako iznervirali kao ja. Slazem se je taj idiot svakako zasluzio zestoku kaznu ali nevezano za to, ovakve situacije se ipak mogu izbeci u velikom broju slucajeva.

Link to comment

Na šta bi onda ličio saobraćaj, recimo u Bul PPavla i Bul Evrope, Futoškoj..obaška što je zeleni talas u Novom Sadu misaona imenica. Ne stajem nikom na pešačkom na bulevarima ako nema semafor sem na onom usranom kod Daltona, i on je potpuno nepotreban, prošetajte gospodo 50 metara gore i dole ima raskrsnica sa semaforom.

 

edit

@toni

ili je neiskusan ili glup

Pa dobar deo tih prelaza treba i ukinuti, to si pravu...

 

Taj kod Daltona prvi...

 

Tu se ovakve stvari često dešavaju...

 

Ali, ovo je bila raskrsnica, jeste možda dva semafora na 100 metara mnogo, ali, jbg, uskladi ih... Kad su mogli na Rumenačkoj da usklade čak 3 da ima smisla, valjda znaju i drugde...

Link to comment

Ja bih na sve raskrsnice sa dve i viša traka stavio semefore... Ovo se prečesto dešava, i nije bitno što je vozač kriv, kad ubije nekog... Semafori su majka...

 

 

Valjda postoji i neka zakonska odredba da pesacki prelaz preko vise traka mora da ima semafor. Valjda je Tale slao neke prigovore na neki prelaz kod njega u kraju, ne znam kako se to zavrsilo, ali ima dosta takvih prelaza.

 

CSllALLVAAAVWQs.png

 

U pitanju je Pravilnik o saobraćajnoj signalizaciji, više sam o tome napisao ovde: https://saobracajnakamera.wordpress.com/2016/01/13/nepropisni-pesacki-prelazi-vozibezbedno-pazinapesake-pesaciusaobracaju/

 

Na šta bi onda ličio saobraćaj, recimo u Bul PPavla i Bul Evrope, Futoškoj..obaška što je zeleni talas u Novom Sadu misaona imenica. Ne stajem nikom na pešačkom na bulevarima ako nema semafor sem na onom usranom kod Daltona, i on je potpuno nepotreban, prošetajte gospodo 50 metara gore i dole ima raskrsnica sa semaforom.

 

edit

@toni

ili je neiskusan ili glup

 

Ličilo bi na šta mora. Pešački prelazi mogu da se izbegnu pasarelama ili podzemnim prolazima, izmeštanjem saobraćaja pod zemlju ili van centra.

 

Ovo je prost propis koji bi sprečio ovakve nesreće (osim činjenice da mnogi vozači iz raznih razloga ne konstatuju pešački kao takav).

Link to comment

Daleko od toga da branim vozaca, svakako je divljao, ali je cinjenica da pesaci takodje treba da obrate paznju (cak i vise nego vozaci) na pesackim prelazima a ne da se uzdaju u to pravo prvenstva koje imaju na istim.

 

Inace sam dok vozim primetio milion puta pesake koji uopste ne gledaju levo desno kad prelaze na pesackim prelazima (koriscenje mobilnih telefona je posebna prica), ne kapiram kako ljudi tako opusteno rizikuju da ih sjebe neciji momenat ludila ili nepaznje.

 

Slazem se sa tobom po pitanju opreza pesaka, ne znam ko me vise nervira kod nas - bahati vozaci ili nesvesni pesaci, ali u ovom slucaju su devojcice videle da im je prvi auto stao, pa su krenule dalje i onda posle je sve vec bilo - brzo. Pogresna procena sa njihove strane, mogu da razumem taj moment, pricao mi je jedan prijatelj o njegovoj gotovo identicnoj situaciji koju je preziveo verovatno samo zato sto ga je jedan covek snazno povukao nazad uhvativsi ga za kapuljacu jakne.

Link to comment

Овакве несреће су честе. Возач који иде у другој траци не види пешаке од кола која су им стала, нити се пита зашто су она стала.

Такође и пешаци кад закораче на пешачки после уопште не гледају. Кад приметим да је ауто стао на пешачком, кочим иако не видим пешаке, а онда се изнервирам јер видим да пешаци иду у другу траку и не гледају. Пре коју годину се десило у Омл. бригада да нека жена џипом покупи троје на тај начин, а који дан касније на истој тој раскрсници и даље иста ситуација.

 

-----

 

Мало о начину вожње, нека моја размишљања:

пре коју годину сам се мало возио по Истанбулу. Врло занимљиво искуство, како га је описао мој колега, као да сам у видео игрици - са свих страна око мене се нешто дешава. Да би тамо возио, мора стално да се размишља о ситуацији - зашто ауто испред успорава, да ли ће пешак да закорачи, да ли ће неко да излети из бочне улице...

Европски начин вожње, прописи и уређене саобраћајнице, омогућавају да се вози практично рефлексно, без размишљања, јер не би требало да дође до непредвиђених ситуација.

Међутим проблем код нас је што смо негде између та два. Прописи не покривају све ситуације, нити их возачи увек поштују, ни саобраћајнице нису добро уређене. Ако неко код нас вози ”рефлексно”, кад тад ће се наћи у ситуацији где може да дође до удеса. мислим да смо зато у ситуацији да имамо знатно више страдалих у саобраћају. При томе бахати возачи нису главни проблем, они су само врх леденог брега.

Link to comment

Овакве несреће су честе. Возач који иде у другој траци не види пешаке од кола која су им стала, нити се пита зашто су она стала.

 

Kako može da se ne pita?  zašto bi inače neko stao ispred pešačkog nego da propusti pešake

na stranu što i sam mora da bude pažljiv oko pešačkog, a pogotovo ako je neko drugi već stao

 

Nema to veze sa složenošću situacije, nego sa time da su neki vozači kreteni koji obilaze na pešačkom prelazu

Link to comment

Kako može da se ne pita?  zašto bi inače neko stao ispred pešačkog nego da propusti pešake

na stranu što i sam mora da bude pažljiv oko pešačkog, a pogotovo ako je neko drugi već stao

 

Nema to veze sa složenošću situacije, nego sa time da su neki vozači kreteni koji obilaze na pešačkom prelazu

 

Није тако просто. Погледај шта је горе написао Тале. И по закону је препознато да је такво решење пешачког лоше.

Ако имаш и 1% возача који не закључе зашто је стао ауто у суседној траци, а већина пешака не проверава и другу траку, онда је очигледно да је само питање времена кад ће да се деси следећи удес.

Link to comment

@vathra

 

Svaki vozač mora da uspori ispred svakog pešačkog prelaza, propisnog ili ne. Ovaj 1% koji pominješ (mada mislim da ih je mnogo više) ne da ne zna za ovaj propis nego mislim da ni dozvolu nije dobilo regularno.

Link to comment

jedino ako, je ovaj što je stao ispred njega i zaklonio mu pregled pešačkog,  dao žmigavac i time ga doveo u zabludu kako je stao ispred pešačkog kako bi neko izašao iz kola, što je naravno čest slučaj

Edited by gone fishing
Link to comment

Bez obzira na to da li je ovaj auto koji se zaustavio dao migavac ili ne, približavaš se delomično zaklonjenom pešačkom prelazu. Nema tu "osim", "ako" i drugih uslovljavanja. Već samo postojanje pešačkog prelaza treba da signalizira opreznost i usporavanje, a kamoli prelaz sa smanjenom preglednošću.

Link to comment

Svaki vozač mora da uspori ispred svakog pešačkog prelaza, propisnog ili ne. Ovaj 1% koji pominješ (mada mislim da ih je mnogo više) ne da ne zna za ovaj propis nego mislim da ni dozvolu nije dobilo regularno.

 

Тале,

то све стоји, међутим јасно је из онога што си поставио је да је и законодавац приметио да постоји проблем са пешачким прелазом на више трака у истом смеру.

Што се тиче оног процента који сам поменуо, не ради се ту о лошим возачима, више о оним који не размишљају док возе. Овај на видеу са претходне стране је возио споро, почео је да кочи пре удара и брзо је стао. Није бахат, можда није ни лош возач - једноставно је касно реаговао.

Link to comment

Nije zakonodavac, ovo su uočili oni kojima je saobraćaj struka. Oni jesu primetili da postoji veliki problem u poštovanju propisa i ovim su pokušali da umanje posledice.

 

Međutim, pravilnik je promenjen u decembru 2014. odnosno u trenutku kada je ovakvih pešačkih prelaza već bilo obeleženo na stotine i bez strategije da se ti pešački prelazi uklone, semaforizuju ili na drugi način kompenzuju.

 

Pravilnik je donet i bez konsultacije sa odgovornima za upravljanje putevima (prvenstveno na lokalu) i bili su vrlo ljuti što sam pokrenuo ovu temu tada.

 

Što se zakonodavca tiče:

 

 

Član 23

Vozač je dužan da obrati pažnju na pešake koji se nalaze na kolovozu ili stupaju na kolovoz ili iskazuju nameru da će stupiti na kolovoz.

Kada prilazi pešačkom prelazu, vozač mora da prilagodi brzinu vozila tako da u svakoj situaciji koju vidi ili ima razloga da predvidi, može bezbedno da zaustavi vozilo ispred pešačkog prelaza.

Na delu puta na kome se kreću deca, odnosno su postavljeni saobraćajni znakovi o učešću dece u saobraćaju, vozač je dužan da vozi sa naročitom opreznošću, tako da može blagovremeno da zaustavi vozilo.

 

I tu se priča za njega završava.

Link to comment

Bez obzira na to da li je ovaj auto koji se zaustavio dao migavac ili ne, približavaš se delomično zaklonjenom pešačkom prelazu. Nema tu "osim", "ako" i drugih uslovljavanja. Već samo postojanje pešačkog prelaza treba da signalizira opreznost i usporavanje, a kamoli prelaz sa smanjenom preglednošću.

 

Tacno.

 

Cist zdrav razum - ako ne vidis potencijalnu opasnost ispred sebe (nepregledna krivina, zaklonjen pesacki prelaz, nesto trece), kako nastupas:

 

a) kao da su sanse da opasnost postoji 0%, gazis gas i uleces,

 

ili

 

b) usporavas i spremas se da se zaustavis u slucaju da se tamo kuda ides a ne vidis nalazi nesto sto bi valjalo izbeci?

 

 

не ради се ту о лошим возачима, више о оним који не размишљају док возе.

 

Vozac koji ne razmislja dok vozi i nije svestan svog okruzenja je po definiciji los vozac i opasnost po sebe i druge.

 

Napisao si gore o svom iskustvu u Istanbulu (koji je definitivno saobracajni haos), poenta i jeste da kada vozis - vozis, usredsredjen si na to sto radis, ne radis nesto deseto. U pravu si kada kazes da su u Evropi (i S. Americi) vozaci opusteniji i skloniji nepazljivoj voznji bas zato sto veruju da je okruzenje predvidljivo, ali to je samo varka, nista nije predvidljivo u saobracaju. Zato i ginu k'o muve.

 

Evo neki dan kod mene - zenska ima uslovno, skrece desno, na svu srecu sam pogledao pre nego sto sam zakoracio na zebru, prica na telefon i usred skretanja pusti volan i sa drugom rukom da bi gestikulirala (bas se uzivela u razgovor - misli, koja je poenta gestikuliranja preko telefona, kao da sagovornik moze da te vidi???), i naravno kola k'o kola prirodno hoce da idu pravo a ne desno, krene na pesake na prelazu, ona cimne volan, zanese rep, pocne da vrluda levo-desno i zavrsi na autobuskom stajalistu. Na srecu nije nikoga udarila, kobila.

 

Nikad ne znas ko je pored tebe na putu, da li ce da postuje pravila ili ne, da li je pod uticajem kojecega, da li gleda kuda vozi ili zavrsava posao, telefonira, popunjava tiket... Nema opustanja za volanom!

Link to comment

Hajde molim vas da se ne raspravlja o odgovornosti pesaka dok prelazi pesacki. Imas nekoliko tona gvozdja u svojim rukama, pesacki prelaz je veoma ocigledna stvar i cak i da zakon nije savrseno jasan, opet bi odgovornost bila tvoja. Kad vidis da neko usporava pre pesackog, jednostavno moras da usporis i u svakom trenutku imas brzinu koja garantuje da mozes stati pre tog prelaza makar se pesak materijalizovao iz svetlosti.

 

Naravno, kad si pesak, sto kaze Zli, pretpostavi da vozaci ovo ne postuju pa ces duze ziveti.

Link to comment

Hajde molim vas da se ne raspravlja o odgovornosti pesaka dok prelazi pesacki. Imas nekoliko tona gvozdja u svojim rukama, pesacki prelaz je veoma ocigledna stvar i cak i da zakon nije savrseno jasan, opet bi odgovornost bila tvoja. Kad vidis da neko usporava pre pesackog, jednostavno moras da usporis i u svakom trenutku imas brzinu koja garantuje da mozes stati pre tog prelaza makar se pesak materijalizovao iz svetlosti.

 

Naravno, kad si pesak, sto kaze Zli, pretpostavi da vozaci ovo ne postuju pa ces duze ziveti.

+ milion

 

majmune koje obilaze vozila koja su stala ispred pesackog bih automatski kaznjavao:

1) visemesecnim zatvorom, ako nije bilo udesa. visegodisnjom robijom, ako jeste.

2) dozivotnim oduzimanjem dozvole

3) oduzimanjem vozila.

 

sve ispod toga je sprdnja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...