Jump to content
IGNORED

N1, CNN medj srbljem


Grunf

Recommended Posts

@pt 2.0

odmah da razjasnim, ja film gledao nisam. tj odustao sam posle uvodne špice i onog "telopa" gde kažu kako su zvali vučića, kona, zlatibora i ekipu al oni nisu hteli da im daju izjave, posle sam premotavao i puštao sekvence koje su mi se učinile zanimljivim(rujevića sam odgledao celog i onu ribu što premešta nameštaj po gajbi). kada želiš da praviš nešto što ima aspiraciju da se nazove dokumetarnim filmom, a u ovom kontekstu i sa tematikom kao što je korona, trebalo bi da imaš minimum tezu i kontratezu. nešto oko čega ćeš graditi priču, ovde je postojala neka ideja sa početka "jooo superica, napraviću apokaliptični film ko 28 dana posle, ja šetam praznim gradom i pričam neku priču" al je problem što to može da pije vodu kod ovakve autorke, pa par minuta, ako i toliko. prosto nije kapacitet, još uvek.

onda su snimali i snimali i snimali, a priča se nije pojavila, tj pojavila se u naznakama koje nisu prepoznate od autorke i ona ih je potpuno zanemarila i koncentrisala se na već viđene snimke sa konferencija gde smo po xyz put videli šizenje vučića, konovo vrludanje, i radovanovića koji ponavlja svoju priču tokom celog trajanja epidemije. i onda smo dobili  linearno nabacane snimke koji podsećaju na prilog za vesti. samo ovaj prilog traje 90 min. pa ko će normalan to da gleda, a da nije potpuni mazohista.

za iole ozbiljan film o koroni, za početak, treba sačekati da korona prođe i videti kakve su posledice što po fizičko, a što po psihičko stanje nacije, kakvi smo ušli, a kakvi smo izašli, a to sve kroz prizmu neke male, tople ljudske priče.

 

 

ne znam da li si gledala marka žvaku sa onim filmićem o penzionerima kojima je prvi put dozvoljeno bilo da odu u kupovinu u ono zlo doba. e to je film, a ovo sinoć je pokušaj koji je na kraju ispao kontrateza opštem medijskom ludovanju koje imamo manje više svakodnevno, a to nije dokumentarni film, već druga strana medalje i samo zbog toga ga ne treba kritikovati.

 

sve u svemu, od đevreka smo dobili rupu

image.png

image.png

  • +1 2
Link to comment
9 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

@pt 2.0

odmah da razjasnim, ja film gledao nisam.

:)

 

Quote

tj odustao sam posle uvodne špice i onog "telopa" gde kažu kako su zvali vučića, kona, zlatibora i ekipu al oni nisu hteli da im daju izjave,

toga nema u YT verziji koju sam ja gledala juče.

 

Quote

posle sam premotavao

e jebiga, na premotavanje i "tri boje plavo" su smor. ali dobro, ti gledaš stvari stručnim okom...

 

Quote

onda su snimali i snimali i snimali, a priča se nije pojavila, tj pojavila se u naznakama koje nisu prepoznate od autorke i ona ih je potpuno zanemarila i koncentrisala se na već viđene snimke sa konferencija gde smo po xyz put videli šizenje vučića, konovo vrludanje, i radovanovića koji ponavlja svoju priču tokom celog trajanja epidemije. i onda smo dobili  linearno nabacane snimke koji podsećaju na prilog za vesti. samo ovaj prilog traje 90 min. pa ko će normalan to da gleda, a da nije potpuni mazohista.

naši ljudi koji žive u inostranstvu, na primer.

bilo ko koga zanima kako je bilo u srbiji tada, jedinoj zaključanoj zemlji na svetu.

 

Quote

ne znam da li si gledala marka žvaku sa onim filmićem o penzionerima kojima je prvi put dozvoljeno bilo da odu u kupovinu u ono zlo doba. e to je film,

nisam sigurna... javljaju mi se neke scene, moguće da jesam. ne sećam se detalja.

 

Quote

a ovo sinoć je pokušaj koji je na kraju ispao kontrateza opštem medijskom ludovanju koje imamo manje više svakodnevno, a to nije dokumentarni film, već druga strana medalje i samo zbog toga ga ne treba kritikovati.

da, film je ispao takav, i meni se upravo to dopada. smirenost filma, iako mi se ne dopada razvodnjenost u pojedinim delovima. 

ne dopada mi se skakanje iz komentarotskog dela u ispovedni deo, kao i neki pogrešno odabrani učesnici i segmenti.

 

neopterećena žanrom i stručnim znanjima o tome kako se film pravi, a opterećena odlazećom godinom koja mi je bez ikakve dileme bila najgora i najteža u životu, dvoumila sam se da li da uopšte pogledam ovaj film. dopao mi se naslov. jako. 

ja sam ta zaključana, jedna od mnogih. dva meseca nisam videla ništa osim par blokova levo i desno oko svoje zgrade, a film mi daje pogled na svet napolju u tom vremenu.

 

naslov filma je najkraća i najbolja metafora ovoga što živimo u ovoj zemlji, tačnije ludila kojem smo potčinjeni svi u srbiji, a koje su korona i uvođenje vanrednog stanja samo intenzivirali. to ludilo se u filmu vidi (čak i tom lošom strukturom filma slika se ludilo, da je autorka imala više dara, da napravi da struktura bude namerno ludačka, moglo je da bude maestralno napravljeno... bilo je materijala).

 

ne smetaju mi puste ulice, ne smeta mi što su mnogo snimali (izbacila bih autorku iz kadra, bukvalno mi je ideja da film prikazuje da hoda niko, duh), ne smeta mi miks glasova sa KZN i tih pustih ulica. da sam ja pravila film, on bi bio elegija koju čine fragmenti upravo te stvarnosti bez ikakvih komentara, prožeti sa nekoliko različitih istinitih ljudskih priča. u toj elegiji bi bilo mesta za rujevića (zbog dela gde se pita čemu mu služi pasoš kad mu predsednik države zabrani da se vrati u zemlju). lekićka i marketinški stručnjak su suvišni, kao i neki profesor iz graca, zbog toga što imaju uloge pukih komentatora (izbacila bih komentatore i analitičare, ostavila bih samo svedoke). par priča koje deluju izveštačeno su takođe suvišne (ona sa kao psihološkim problemima, ona što pomaže komšijama i ona sa napumpanim ustima što ima kućne ljubimce). ove priče nisu sadržajno suvišne, ali izvedba im je loša, neubedljiva i izveštačena. 

 

priče čoveka koji je preživeo koronu ali je bio na ivici smrti jer je poslušao nestorovića da samo odleži 4-5 dana,, žena kojoj je muž umro od korone u 50. godini (bio smešten u bolničkoj sobi do ovog što je preživeo) a koja je otišla da radi na crno 90 dana i vraća se tek na sahranu, kojoj ne sme da prisustvuje jer karantin, ali ona ipak odlazi, kao i čovek koji priča o svom ocu koji je umro u staračkom domu su odlične. 

kad preživeli kaže: "legneš uveče da spavaš, probudiš se, čovek pored tebe upakovan".

 

ili kad čovek kome su dali samo kratku dozvolu da sahrani oca, a sutradan nije imao dozvolu da ode na grob: "ne znam to... šta su zakoni šta je ljudskost, da li tu ima ljudskosti i humanosti u tim zakonima. ne mogu da razumem."

 

neka je napravljeno kao zabeleška, makar i zanatski loša.

 

edit. sad mi pada na pamet da bih volela da vidim film koji je isključivo kolaž od snimaka onoga što su zaključani gledali kroz prozor ili kroz TV kutiju zvaničnih medija, bez ijednog jedinog komentara. kao kad ubice seckaju slova iz novina pa naprave poruku. e, takav bi film volela da vidim o onome što nam se dešavalo. da ti niko sa strane ne objašnjava ništa, nego da su samo ti prilozi gradivni elementi zapleta i priče.

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment
44 minutes ago, Jumanji said:

Sta vam znace te tacke? Cesto to vidjam ovde. Potvrda? Neslaganje? Itd? emoji846.png
 

Ja sam kriv... napisao sam nesto, pa sam odustao da se ne bih svadjao oko necega do cega mi nije toliko ni stalo (mislim na dok. film).

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Jumanji said:

Sta vam znace te tacke? Cesto to vidjam ovde. Potvrda? Neslaganje? Itd? emoji846.png

 

Da je neko napisao nešto pa se predomislio ili shvatio da je reč o pogrešnoj temi, a pošto ne može da izbriše poruku, onda je tako ostavio.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

hvala vam na ovom info o maji žeželj. ona je moje No1 TV lice i pomišljao sam da joj se neko zlo desilo čim je nema. bilo mi je neprijatno da se raspitujem ovde (i drugde). želim joj sve najbolje u životu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...