Jump to content
IGNORED

Ja biti ponosna na predakove, topik o porodici i aktivnostima građanina Karađorđevića


Filipenko

Recommended Posts

Treba istaći i na koje sve načine građani Karađorđevići vraćaju dostojanstvo Belom Dvoru  :nobles:

 

 

Pevačicu Jelenu Karleušu juče smo uslikali kako ulazi u kompleks Belog dvora, i to pravo u palatu kraljevske porodice Karađorđević, gde je u potpunoj tajnosti provela više od pola dana. Da je u pitanju neki zajednički projekat pevačice i bogatih naslednika, govori i činjenica da je JK bez problema prošla pored svih gardista koji čuvaju posed, a kojima je očigledno njena poseta bila najavljena.

1358950-22.jpg

 

Nakon što smo saznali da JK radi na novom projektu sa prestolonaslednicima, princom Aleksandrom i princezom Katarinom, odlučili smo da je pratimo kako bismo potvrdili naše informacije. Jelena je juče oko 12 časova izašla iz svoje vile na Dedinju, gde je u garaži čekao beli džip koji je vozio njen prijatelj i uputila se pravo u Beli dvor. Za razliku od garderobe koju nosi na bini, pevačica je za posetu dvoru bila obučena u crvene pantalone i majicu, a imala je i naočare sa cirkonima, koje su njen zaštitni znak.

1358990-25.jpg

 

Tokom vožnje, Jelena je sve vreme razmenjivala SMS-ove, a kroz kapije kompleksa lako je prošla. Očigledno je da su gardisti očekivali njenu posetu, pa je pevačica samo otvorila prozor, što je bilo dovoljno da se njenom vozilu odobri prolazak. Više od pet sati je provela u kompleksu kojem naša ekipa nije imala pristup, dok je Karleušin mobilni telefon sve vreme bio nedostupan, zbog čega smo pozvali njenog portparola da vidimo o čemu se radi. Iznenađen našim saznanjem i fotografijama koje smo snimili, nije bio raspoložen da priča o detaljima ovog sastanka.

 

 

 

Karađorđević: Sviđa mi se Karleuša
 
Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević nedavno je pričao o srpskoj muzici i istakao da mu se dopada baš to što radi Jelena Karleuša.
 
- Volim muziku, pop, klasičnu i rok. Imam i ajpod, pa stavim slušalice i tako slušam muziku. Imamo velike talente na našoj estradi, voleo bih da neko i od njih dođe ovamo. Gajim podjednako poštovanje prema svima. Volim našu muziku, našu tradicionalnu muziku, podjednako kao i modernu muziku. Sviđa mi se to što radi Jelena Karleuša - rekao je tada princ, dok mu je pevačica uzvratila komplimente.
 
- Moje poštovanje prema prestolonasledniku Aleksandru i princezi Katarini je ogromno. Humanitarni rad našeg kraljevskog para i njihova plemenitost su nešto čime se ova zemlja veoma ponosi - rekla je tada JK.

 

 

 

Plemenito. Možda su joj tražili da zapuši i zamalteriše ono što prokišnjava. Ili su joj ponudili učešće u nekom koncertu gde će, za razliku od njenih, biti publike  :Jova:

Link to comment

Neodgovorni stanari nastavljaju sa ispoljavanjem bahatosti.

 

 

 

 

Karađorđević ne plaća, a struju ne seku

 

 

397885_031004c1_f.jpg?ver=1394441333

 

 

Za utrošenu struju princ Aleksandar Drugi Karađorđević dužan je više od šest miliona dinara (oko 53.000 evra). Prema podacima Elektroprivrede Srbije (EPS) reč je o dugu za Beli i Stari dvor u Beogradu. Mada se dugovi gomilaju unazad nekoliko godina, Elektrodistribucija Beograd (EDB) ne reaguje, za razliku od siromašnih građana Srbije kojima se struja seče čak i za dug od 50 evra. U EPS Snabdevanju kažu da EDB ignoriše njihov nalog za isključenje dedinjskih dvorova, dok EDB saopštava da su sa Karađorđevićima dogovorili reprogramiranje duga.

 

 

- Karađorđevići su pristali da uđu u proceduru koja precizira da se deo duga isplati odmah, a ostatak na rate. Svi dužnici pre isključenja imaju ovu mogućnost i obično im se ponudi da od 30 do 50 odsto duga isplate odjednom - saopštavaju iz EDB-a. 
 
Dušan Babac, član Krunskog veća, u izjavi za "Vesti" poručuje da istraživačko novinarstvo treba da se pozabavi i dugovanjima za struju drugih državnih ustanova, a na samo Karađorđevićima.
 
- Neka se obelodane i dugovi raznih ministarstava, javnih preduzeća, državnih zvaničnika, političkih stranaka - rekao je Babac.
 
 
397887_031004c3_f.jpg?ver=1394441347
 
 
Dragomir Acović iz Krunskog saveta podseća da su Stari i Beli dvor svojevremeno oteti Karađorđevićima i da su u državnom vlasništvu.
 
- Dvorovi su danas državna imovina. Neka ih država vrati vlasnicima i isplati im nadoknadu za korišćenje unazad 60 godina, pa će biti novca i za struju - rekao je Acović.
Link to comment

Pročetnički tabloid ispituje i donosi istinu. U najkraćem, neka srpski kralj™ dobije pare od države pa će onda platiti struju. Šteta što ostatak Srbije ne može da računa na tako nešto.

 

 

ISTINA O FINANSIRANJU KARAĐORĐEVIĆA: Evo koliko novca prima srpski kralj i koliko duguje za struju!

 

Trenutni dug Fonda Kraljevski Dvor za neplaćenu električnu energiju od prošle godine iznosi oko 1.000.000 dinara, koji se redovno izmiruje u šest mesečnih rata, a država ne isplaćuje novac porodici Karađorđević, i ona sve sopstvene troškove pokriva od sopstvenih sredstava

 

 

Beli-Dvor-Karadjordjevici-racun-za-struj

 

 

Nakon vesti da je srpski Kraljevski par Karađorđević u toku prošle nedelje proveo četiri dana na Bermudama kao gosti milijardera Pitera Grina i premijera Majkla Danklija, po ko zna koji put pokrenulo se pitanje finansiranja Dvorskog kompleksa na Dedinju i Srpske Kraljevske porodice. ********.rs vam ekskluzivno prenosi pravu istinu o finansiranju srpskog Versaja:lolol:
 
 
Ministarstvo kulture Vlade Republike Srbije za potrebe preventivne zaštite i prezentacije kulturnog dobra Dvorskog kompleksa na Dedinju koji je spomenik kulture od nacionalnog značaja i koji se nalazi u vlasništvu Republike Srbije, iz republičkog budzeta izdvaja 40 miliona dinara.
 
Taj novac troši se na tekuća održavanja Dvorskog kompleksa koji podrazumeva održavanje Dvorskog parka površine 135 hektara, održavanje zgrada Belog i Kraljevskog dvora ukupne površine od oko 8.000 kvadratnih metara. Pored tekućeg održavanja Dvorskog kompleksa novac se troši i za prezentaciju spomenika kulture, organizaciju književnih promocija, umetničkih izložbi, naučnih konferencija i diplomatskih skupova.
 
Ministarstvo kulture upućuje sredstva za održavanje Dvorskog kompleksa na račun Fonda Kraljevski Dvor koji je zadužen za realizaciju aktivnosti preventivne zaštite i prezentacije kulturnog dobra Dvorskog kompleksa na Dedinju, i na kraju svake godine podnosi finansijski izveštaj Ministarstvu kulture.
 
Drugim rečima, država ne isplaćuje novac porodici Karađorđević, i porodica Karađorđevic sve sopstvene troškove pokriva od sopstvenih sredstava. (WTF, kako su došli do ovog zaključka kad gore kažu da država plaća 40 miliona?)
 
DA LI KARAĐORĐEVIĆI NE PLAĆAJU STRUJU???
 
Fond Kraljevski Dvor potpisao je ugovor sa EPS-om o reprogramu duga u maju 2014. godine i neplaćena dugovanja od prošle godine izmiruje u šest mesečnih rata koje uplaćuje zajedno sa redovnim mesečnim računima za struju.
 
 
Trenutni dug Fonda Kraljevski Dvor za neplaćenu električnu energiju od prošle godine iznosi oko 1.000.000 dinara. Važno je napomenuti da zajedno sa plaćanjem mesečnih rata, Fond Kraljevski Dvor redovno izmiruje i svoje mesečne račune i nema dodatnih dugovanja.
 
Kako su nam rekli u Službi za odnose sa javnošću Kraljevskog dvora, u skladu sa ugovorom Fonda Kraljevski Dvor i EPS-a sva dugovanja redovno se izmiruju po ugovoru o reprogramu.
 
Do inicijalnog kašnjenja sa izmirivanjem računa za električnu energiju je došlo iz razloga što Republika Srbija još uvek nije kompenzovala troškove državne sahrane posmrtnih ostataka članova porodice Karađorđević iz maja 2013. godine, iako je odlukom vlade broj 02-5857/2012 od 8. septembra 2012. godine definisano obrazovanje Organizacionog odbora, a da je navedenom Odlukom propisano da Rešenje o troškovima realizacije ove odluke donosi Vlada na inicijativu Ministarstva kulture i informisanja.
 
Jednostavno rečeno, da je ovo pitanje rešeno na vreme,u ovom trenutku ne bi bilo nikakvog duga za struju.
 

 

 
 
 
 
 
Dakle, ono što me fascinira (pored konstrukcije da je država uplatila 40 miliona dinara, dakle ništa nije uplatila) jeste što se organizacije prezentacija, žurki, kurčeva palčeva, zapravo vode kao "trošak" iako se svuda takve stvari naplaćuju od strane organizatora i na tome se uzimaju masne pare. Ili neko hoće da me ubedi da lažni kraljevski par zapravo snosi troškove organizovanja žurke za magazin Story ili timbildinga rukovodstva Gazproma gde Severina peva Alekseju Mileru na uvce?
 
Naravno, apsolutno sumnjam u sve cifre, podatke i navode onih koji su u stanju da u dve susedne rečenice kažu potpuno obrnute stvari, odnosno traže da država finansira njihov boravak u državnoj nekretnini.
Link to comment
  • 3 months later...

Verovatno je već neko pisao ali ne uspevam da nađem- dokle je Aca Gica dogurao u soldatesci kraljice babe, do čina rezervnog kapetana ili možda ipak neki čvarak više?

 

edit: našao na nekom starom linku sa Euneta, jeste kapetan

Edited by ajgor
Link to comment

1 tuzan kralj

 

 

Princ Aleksandar Karađorđević o razlozima za neučestvovanje u obeležavanju 100. godišnjice Velikog rata u Srbiji i odnosima sa vlašću
 
 
Razočaran sam nedostatkom poštovanja za moje pretke, ne šalju mi ni pozivnice Postoje strašna kršenja ljudskih prava moje porodice i mene, koja treba rešiti To što smo dobili spomenik ruskom caru Nikolaju Drugom pre nego što su spomenike dobili vladari naše krvi je vrlo interesantno, ali i tužno
AUTOR: R. D.
 
Ova godina bila je veoma važna zbog naše istorije, ali sam konstatovao da u Srbiji nije bilo mnogo prilika da se vidi šta su moji preci - kraljevi Petar Prvi Oslobodilac i Aleksandar Prvi Ujedinitelj radili pre 100 godina, iako su veoma važni ljudi za našu istoriju.
 
Moj deda je bio vrhovni komandant srpske vojske. Ni na izložbi „Srbija 1914“ u Istorijskom muzeju nisam video njegovo ime. Razočaran sam zbog tog nedostatka priznanja. Skoro svaki član Karađorđeve dinastije lično je učestvovao u Velikom ratu i svaki od potomaka vrhovnog vožda je deo ikonostasa našeg nacionalnog bića i naše istorijske svesti - ističe princ Aleksandar Karađorđević. U razgovoru za Danas on govori o obeležavanju 100. godišnjice početka Prvog svetskog rata u Srbiji, odnosima sa aktuelnom vlašću, položaju i prilikama u Kraljevskom domu, čiji je starešina.
 
Da li je Srbija na pravi i dostojan način obeležila balkanske ratove i početak Prvog svetskog rata, koji je zvanično počeo austrougarskim bombardovanjem Beograda?
 
- Moglo je više da se uradi, ideje su postojale duže vremena, ali su se po pravilu ostvarivale u poslednjem trenutku. Bilo je delova istorije koji su nedostajali, a nedostajalo je i više medijske pokrivenosti i priznanja za ono o čemu govorite. Nažalost, mnogim ljudima nije u interesu da zna naša prava istorija, drže se njene pročišćene verzije.
 
Zbog čega niste bili viđeni na svečanostima kojima je u Srbiji obeležena 100. godišnjica početka Velikog rata i čuvenih bitaka?
 
- Nisam dobio poziv. Čak ni za obeležavanje bitke na Ceru, što je tužno, zato što mnogi naši ljudi poštuju ono što je moj deda uradio. Nisam mogao da položim venac. Žalio sam se vlastima, ali nije bilo efekta. Drugi slučaj bilo je obeležavanje 80 godina od atentata na kralja Aleksandra u Marseju. Francuzi su bili vrlo korektni. Kad su konstatovali da nisam u delegaciji Srbije, organizovali su naš dolazak, na aerodromu nas je dočekao predstavnik francuske vlade. Francuska vlada je socijalistička, ali ima veliko poštovanje prema mojoj porodici.
 
Šta kažete za predloge gradskih zvaničnika da se u Beogradu podignu spomenici kraljevima Petru Prvom i Aleksandru. Da li su Vas konsultovali u vezi sa tim?
 
- Čuo sam to prošle nedelje iz Skupštine grada. Ja u potpunosti podržavam i podstičem podizanje spomenika kralju Petru Prvom i kralju Aleksandru. Krajnje je vreme. U Parizu postoji spektakularan spomenik dvojici kraljeva, bio bih oduševljen i veoma ponosan ako bi takav veličanstven spomenik postojao na nekoj lepoj lokaciji u Beogradu. Mislim da ne treba da budu na kraju sveta. To što smo dobili spomenik ruskom caru Nikolaju Drugom pre nego što su spomenike dobili vladari naše krvi je vrlo interesantno, ali i tužno. Mislim da bi svoje ulice u Beogradu uskoro trebalo da dobiju i moj deda i moj otac.
 
Zbog čega niste bili na osveštanju spomenika caru Nikolaju i kakve su Vaše veze i kontakti sa Rusijom?
 
- Lep spomenik. Ne sećam se da sam bio pozvan, a u svakom slučaju to je bilo u poslednjem trenutku i imao sam znatno ranije prihvaćene obaveze u inostranstvu. Imam dobre veze sa Rusijom i uvek ću se sećati fenomenalnog i nezaboravnog ručka na kom smo moja supruga i ja bili u Kremlju kao gosti predsednika Vladimira Putina, premijera Dmitrija Medvedeva, ministra inostranih poslova Sergeja Lavrova i ruskog patrijarha.
 
Kako objašnjavate to što ocena ličnosti, državničke, vojne i spoljne politike kralja Aleksandra, ni posle 80 godina od ubistva u Marseju nije izašla iz klišea koji su o njemu, kako tvrde istoričari, stvorili „komunisti i politički protivnici“?
 
- Postoje pojedinci koji se još osećaju neprijatno kada je u pitanju naša necenzurisana istorija, ali sam siguran da će sa više otvorenosti i vremenom stvari postati jasnije i mnogo otvorenije. Želim da napomenem da kad sam došao da živim u Dvorskom kompleksu, zadržao sam sve simbole prošlosti, a postoje mnogi koji se odnose na našu komunističku prošlost. Samo diktatori čiste istoriju.
 
Da li je takav odnos prema kralju Aleksandru, posebno u Srbiji, cena njegovog forsiranja jugoslovenske ideje?
 
- To je bio dogovor sa svima posle Versajskog sporazuma, a bilo je i pritisaka sa Zapada. Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, potom Kraljevina Jugoslavija bila je rešenje za to vreme, bez kog bismo imali još jedan rat. Etnička mapa bivše Jugoslavije bila je kao „leopardova koža, koja je pokazivala izuzetnu raznolikost. Sada je ta mapa svuda, osim u Srbiji etnički vrlo čista, posebno u Hrvatskoj i Bosni. To što se dogodilo sa životima ljudi, njihovim domovima i imovinom, bilo je zaista šokantno. To je bilo potpuno ludilo. Kad smo došli pre 13 godina, imali smo više od 500.000 siromašnih izbeglica. Moramo da znamo šta se dogodilo u prošlosti, da ne bi ponavljali takve situacije u budućnosti. Naša obaveza je da poštujemo sve religije i svako etničko poreklo, što podržavaju i patrijarh, velikodostojnici drugih verskih zajednica, političari koji se zalažu za ljudska prava i dijalog. Sada stojimo pred vratima Evropske unije i pokazujemo da poštujemo sve, bez obzira na etničko poreklo ili veroispovest.
 
Profesor Oliver Antić je prilikom prenosa posmrtnih ostataka Vašeg oca rekao da „predsednik Nikolić priprema teren za monarhiju i da je sada neka vrsta „zamene za kralja“. Kako ocenjujete Nikolićev rad kao „kraljevske zamene“ i da li se Srbija i uopšte makla u pravcu obnove monarhije?
 
- Moj stav je da bi našoj zemlji ustavna parlamentarna monarhija dobro poslužila, za šta ima mnogo primera širom sveta. Naši političari bi imali jedan položaj manje oko koga bi se borili, a za koji se pokazalo da stvara političke sukobe. Ali, problem je što mnogi ne razumeju šta znači ustavna parlamentarna monarhija, zato što je bilo mnogo propagande protiv nje. Monarh nije član političke stranke, ne bavi se dnevnom politikom - on je simbol jedinstva, stabilnosti i kontinuiteta. Putujući po Srbiji video sam da ima mnogo interesovanja za monarhiju. Ljudi iz svih političkih stranaka su predusretljivi, topli. U nekim mestima gradonačelnici iz stranaka koje nisu monarhističke bili su nam najbolji domaćini. Ali, trebalo bi pitati predsednika Nikolića kakvi su njegovi stavovi. Ja mislim da je rešenje za dugoročnu vlast da bude premijer, kad njegov potencijalni drugi mandat predsednika istekne. Premijer može biti izabran više puta, ako pobeđuje na izborima. Kad sam Nikoliću, u šali, rekao za ovo rešenje, odgovorio je: „Interesantno.“
 
Da li Vam je na Zapadu ili Istoku bila predlagana obnova monarhije u Srbiji?
 
- Mnogi ljudi, pa i oni koji nisu monarhističkih ubeđenja, ustavnu parlamentarnu monarhiju vide kao dobro rešenje za Srbiju i napominju da će ona omogućiti novi, očajnički potreban pozitivan imidž za Srbiju. Nema zemlje koja je protiv, uključujući i Amerikance. Ali, to je stvar naše unutrašnje politike.
 
Da li političari u Vama i dalje vide konkurenta, mada Vi izbegavate svako izjašnjavanje o politici, čak i kada je reč o državnim i nacionalnim pitanjima? Da li je to ćutanje kontraproduktivno za monarhističku stvar ili je posledica političkih odnosa u Srbiji?
 
- Moguće je da me vide kao konkurenciju, pa čak i da postoji zavist zbog mojih mnogobrojnih međunarodnih veza i prijatelja. Takođe, postoji dilema šta da urade sa mnom i mojom porodicom, jer do sada ništa nije rešeno - naša ljudska prava se krše, mi i dalje živimo u oduzetim nekretninama. To pitanje se beskrajno dugo rešava i za vlast predstavlja tešku situaciju koju mora da reši na pravi način.
 
U čemu je problem kada je reč o statusu Kraljevskog doma?
 
- Za rešavanje ovog pitanja postoje primeri u Bugarskoj, Rumuniji, Crnoj Gori, koja je donela specijalni zakon. Mi smo sa Tadićevom i Dačićevom vladom razgovarali o novom zakonu sličnom crnogorskom. O tome je bilo reči i prošlog juna na sastanku sa ministrom pravosuđa. Plan je bio da se ide preko kancelarije predsednika vlade, ali je tu stalo. Mi ih podsećamo, ali oni kažu da čekamo, jer imaju puno posla - dolaze važni ljudi, dronovi...
 
Sa kojom ste vlašću od prvog dolaska u Srbiju 1991, posebno od definitivnog povratka 2001. godine, najlakše sarađivali?
 
- Sa Miloševićevim režimom nisam imao kontakte, samo sa DOS. Imao sam sreću što sam imao dobre odnose sa svakom vladom posle 2000. godine. Bilo je teških trenutaka i još ima mnogo toga da se reši, ide bolno sporo. Trenutno sam u pregovorima i nadam se da će nešto pozitivno proizaći iz njih. Dvorski kompleks je od istorijskog značaja, ima neprocenjiva umetnička dela, otvoren je za javnost. Pošto je i dalje konfiskovan, kao, uostalom, i sva druga imovina moje porodice, jedino pošteno bilo bi da se za održavanje i popravke brine država, sa odgovarajućim budžetom. Otvoreni smo za sve zahteve iz ministarstava i ambasada za gotovo svakodnevne posete. Ljudi vole da dolaze u obilaske Kraljevskog i Belog dvora, jer zaista uživaju u našem malom srpskom Versaju. Trudimo se da svim sredstvima održavamo kompleks u dobroj formi, ali to nije lako. Sadašnji premijer je ljubazan kad se sretnemo, ali možda vlada ne zna kako da reše našu situaciju. Mislim da nisu protiv porodice Karađorđević, ali da ne znaju kako da reše pitanje budžeta za održavanje Dvora i kako da čuvamo ovaj spomenik.
 
Da li je vlast profitirala od kraljevske sahrane na Oplencu prošle godine?
 
- Svi su profitirali - moja porodica i ljudi na vlast. To što je šef države omogućio da se vrate moj otac, pokojni kralj Petar - bio je znak poštovanja. Značajno je i to što su se „vratili“ i moja majka, baka i stric princ Andrej. To je okupilo celu porodicu, i sada svi oni počivaju mirno na Oplencu, kao što su želeli kralj Petar Prvi i kralj Aleksandar.
 
Da li je država ispunila sve svoje finansijske obaveze u tom pogledu?
 
- Upravo u petak prošle nedelje uplaćen je novac. Prethodno su bili izmireni računi u Londonu, grčka vlada je platila za moju majku, a sada je konačno plaćen prenos za mog oca i strica.
 
Kako ocenjujete odnose unutar Kraljevskog doma i da li ima „nezdravih“ ambicija među nekim njenim članovima?
 
- Imam dobre odnose sa većinom mojih rođaka, ali sam tužan zbog nekih pitanja. Svi članovi porodice su slobodni da dođu i mnogi su više puta boravili u oba dvora. Naravno, važno je da porodica bude ujedinjena i srećna.
 
Zbog čega jedino Vi od potomaka kraljice Marije niste podneli zahtev za njenu rehabilitaciju, koja je, kako se tvrdi, zakonski neophodna za vraćanje imovine Karađorđevićima, iako je samo knez Pavle bio osuđen i to pre rata zbog Trojnog pakta?
 
- Ja sam u punom procesu praćenja i čitanja svih beskrajnih vanrednih zahteva i birokratskih procedura. Postoje strašna kršenja ljudskih prava moje porodice i mene, koja treba rešiti. Ono što se dogodilo 1947. godine bilo je užasno, a još nije rešeno. Nedavno smo dobili pismo iz Komisije za restituciju, u kome kažu da je potrebna rehabilitacija za kraljeviće Tomislava, Andreja i za mene. Mislim da Komisija kupuje vreme.
 
Koliko je tačan utisak da kneginja Jelisaveta ima „povlašćen“ položaj kod aktuelne vlasti - najpre su u Srbiju vraćeni posmrtni ostaci njenog oca kneza Pavla, iako je „prenos“ krunisanih članova prve nasledne linije Kraljevskog doma bio izvestan, on je mimo protokola kralja Petra Prvog sahranjen u velikoj crkvi na Oplencu, a njoj je prvoj od Karađorđevića vraćena nekretnina na Dedinju?
 
- Ne znam za takve povlastice, već samo to da je slučaj princeze i njenog brata princa Aleksandra mnogo lakši i jednostavniji za rešavanje nego ostatka kraljevske porodice. Vrlo sam srećan što su se njen otac, majka i brat „vratili“ i što su sahranjeni na Oplencu. Dobro je i što su joj vila „Crnogorka“ i zemlja vraćeni. Mislim da ona nije problem za vladu, dok ja možda jesam, pa ne spavaju dobro.
 
Nisam odustao od svojih prava kralja
 
- Nikada nisam odustao od svojih prava, iako sam davne 1970, kada je moj otac kralj Petar preminuo, odlučio da ne koristim titulu kralja - ističe princ Aleksandar. Na pitanje da li i misli da je bila dobra odluka da se njegovi sinovi školuju i odrastaju van Srbije, odgovara da su prinčevi „Petar, Filip i Aleksandar često ovde i da su pomagali žrtvama strašnih poplava“.
 
Sef za Broza odmah otvorili
 
Da li je paradoks to što je imovinska rasprava koju su pokrenuli potomci Josipa Broza otvorila mogućnost da se uključe i Karađorđevići, potražujući svoju imovinu?
 
- Siguran sam da sva pitanja mogu biti rešena na vreme uz dobru volju. Ovo pitanje treba pažljivo ispitati i proceniti. Kada smo saznali za sef u Narodnoj banci, više puta sam zvanično tražio da se otvori, ali nisam dobio odgovor. Kad je to zatražio Joška Broz, odmah su otvorili sef. To je urađeno pre dve godine. Interesantno je da su unutra stvari članova porodice Karađorđević. Kada su u Švedskoj našli sef Romanovih, odlučeno je se ide na aukciju, kako da bi se izbegli sukobi i rasprave. Moja porodica je, na podsticaj supruga moje rođake princeze Lavinije Ostina Pričard-Levija, predložila Vladi Srbije da bi to i ovde bilo dobro rešenje, ali nisam dobio nikakav odgovor. Takvim rešenjem bi se sigurno izbegao sukob, kao što je izbegnut u slučaju sefa Romanovih.
Edited by Sludge Factory
Link to comment
  • 3 weeks later...

teško je :(

 

http://www.021.rs/Info/Srbija/Princeza-Karadordevic-pretila-strajkom-gladu-zbog-vladinih-mera-stednje.html

 

 

Princeza Karađorđević pretila štrajkom glađu zbog vladinih mera štednje

 

 
Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević i njegova žena Katarina uputili su oštar protest zbog smanjenja budžeta za Beli dvor, a princeza je čak pretila da će gladovati ispred Vlade Srbije.

karadjoprdjevici.jpg

Kako je projektovano budžetom za 2015, Karađorđevići će naredne godine dobiti 34 miliona dinara, što je oko šest miliona manje nego u 2014. Količina novca za održavanje Belog dvora se inače zbog vladinih mera štednje godinama smanjivala, a u vreme Koštunice je iznosila i više od 100 miliona dinara godišnje.

Kraljevsko nezadovoljstvo najviše u javnost iznosi princeza Katarina. Ona i prestolonaslednik su najpre uputili zvaničan protest vrhu države zbog štednje, ali pošto se niko nije obazirao, princeza je zapretila radikalnijim merama, odnosno štrajkom glađu, saznaje "Informer". Iz dvora međutim poriču da je bilo ko hteo da štrajkuje, ali potvrđuju da im je dodeljeni novac nedovoljan za održavanje Belog dvora, kao i brojnih umetnina koje se tamo čuvaju.

prestolonaslednik.jpg

"Ako je 2005. godine procena bila da je samo za održavanje dvora potrebno milion evra godišnje, a država sada izdvaja jedva trećinu tog novca, onda je pitanje kuda to vodi. Sve što se tamo renovira prestolonaslednik plaća lično. Zato je kraljevska porodica i tražila da im se vrati imovina", priča Čedomir Antić, član Krunskog saveta.

Sa druge strane, članica skupštinskog odbora za kulturu Aleksandra Jerkov smatra da su žalbe Karađorđevića vrlo neumesne.

"Oni su poslednji koji mogu da se bune. Srbija nije monarhija pa je malo čudno ponašanje Karađorđevića. Vraćene su im mnoge privilegije. U vremenima kada narod Srbije živi veoma teško svi treba da budemo solidarni. I tih 34 miliona dinara je sasvim dovoljno novca za održavanja dvora", kaže ona.

Karađorđevići su inače u februaru ove godine uputili zahtev za povraćaj pokretne i nepokretne imovine u Srbiji, između ostalog i Belog dvora.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Beli dvor se "vraca" drzavi, Dragica bacila oko™, predsednickom paru treba rezidencija, a Karodjordjevici kao sto se vidi iz gornjeg nemaju para da ga odrzavaju. Zauzvrat, Karadjordjevici ce dobiti neki redovan kes kako bi kraljevski dvor (onaj pored belog) funkcionisao normalno.

Link to comment

Pa vi ko da ne citate sta kvotujete. Nije da Karadjordjevici nemaju, vec je to obaveza Vlade. Ili neka vrate oteto Karadjordjevicima ono sto je njihovo, pa neka se sami snalaze za odrzavanje svoje imovine, ili ako je Dvor kulturno dobro od celog znacaja za Srbiju, a jeste, onda neka ga uredno odrzavaju. A te floskule, nema se para, neka se stegnu...; neka prodaju svojim maloumnim vadikavskim glasacima. Za njih ionako osim Tita i Slobe nema boljih...

 

Jebo im pas mater.

 

Pejsi

Шта су саветодавна тела Круне

По Оснивачком акту од 15. фебруара 1992. године, саветодавна тела Круне су: Крунско већеКрунски савет и Крунски кабинет (основан касније). Крунско веће је уже тело са највише десет чланова (не рачунајући чланове Краљевске породице) који се именују од стране Круне на неодређено време. Крунско веће се бави дневним пословима Круне.

Крунски савет је шире тело са највише 30 чланова, које Круна именује са доживотним мандатом. Ово се тело бави стратешким питањима од највећег значаја за судбину народа, државе и Круне. Чланове Савета Круна именује са листе кандидата коју предлаже сам Савет. Круна може, по потреби, извршити именовање in pectore, што значи да је именовање извршено у дискрецији и за њега знају само Круна и лице које је именовано на такав начин. У изузетном случају, Круна може сазвати заједничку седницу свих саветодавних тела која се тада трансформишу у Крунски сабор.

Саветодавним телима Круне председава Круна, која за послове координирања именује Канцелара, или послове Канцелара делегира неком од чланова Крунског већа. Круну отелотворује Старешина Краљевске породице.

Чланови Крунског већа су Њ.К.В. Принц Наследник Петар, Њ.К.В. Принц Филип, Њ.К.В. Принц Александар, Драгомир Ацовић, Ђорђе Новаковић, Бранко Терзић, Душан Т. Батаковић и Душан Бабац.

Чланови Крунског савета су академик Матија Бећковић, проф. др Мирослав Гашић, проф. др Драгољуб Кавран, академик Душан Ковачевић, Предраг Марковић, проф. др Никола Моравчевић, проф. др Павле Николић, проф. др Предраг Палавестра, др Милан Париводић, академик Слободан Перовић, проф. др Богољуб Шијаковић, Светлана Велмар-Јанковић и академик Драгомир Виторовић.

Чланови Крунског кабинета су Зоран Трифуновић, др Игор Георгијев, Ђурђе Нинковић, Ђорђе Ђуришић, Мирко Петровић, Владан Живуловић, Владимир Гајић, Милорад Савићевић, проф. др Коста Чавошки, Чедомир Антић, Владан Вукосављевић и Драгослав Мицић.

 

 

Kao sto se iz goreprilozenog vidi, tesko da Krunski savet (et al) ima bilo kakvi formalan status, dok god je Srbija (S)Republika. Pre ce biti neformalna grupa likova okupljena oko Prestolonaslednika.

Link to comment

Pa vi ko da ne citate sta kvotujete. Nije da Karadjordjevici nemaju, vec je to obaveza Vlade. Ili neka vrate oteto Karadjordjevicima ono sto je njihovo, pa neka se sami snalaze za odrzavanje svoje imovine, ili ako je Dvor kulturno dobro od celog znacaja za Srbiju, a jeste, onda neka ga uredno odrzavaju. A te floskule, nema se para, neka se stegnu...; neka prodaju svojim maloumnim vadikavskim glasacima. Za njih ionako osim Tita i Slobe nema boljih...

 

Jebo im pas mater.

 

 

+1804

Link to comment

Ja nemam ništa protiv da je Dvor kulturno dobro i da ga država održava ili da ga pretvori u muzej, samo mi nije jasno šta će ta grupa građana tamo i kakve posebnije obaveze ima država prema grupi građana tamo?

Link to comment

Pejsi

 

Kao sto se iz goreprilozenog vidi, tesko da Krunski savet (et al) ima bilo kakvi formalan status, dok god je Srbija (S)Republika. Pre ce biti neformalna grupa likova okupljena oko Prestolonaslednika.

Hvala. 

 

Ovo je sve toliko neozbiljno.... kao neko frpovanje. I mnogo im je gej ovo društvo, nema žena. 

Link to comment

Имам ја још бољи предлог: хајде слепци гоље да се скупе, па да упадну у туђе гајбе и куће. Ако се неко буни, да га рокну, ко га јебе. Ако му се буне деца, да њих рокну. Када избаце све из гајби и кућа на Старом граду, Врачару, Дедињу и Сењаку да се скупе и играју коло на улици, а ко има смартфон да га ишутирају и узму му смартфон. Ако виде добра кола да иштанглирају власника и узму кола. Онда мало да хапсе и бију, па када ствар легне, да почну да претурају по орманима куча и гајби које су покрали и отели. Да закопчавају на себи туђе кошуље што их стежу на стомаку и да их зачуђено кришом њушкају док се огледају у туђим, украденим огледалима. Онда да истребе ваши и пицајзле, да се навикну да је ноћу изнад главе туђ кристални лустер а не месец и оро, да им се омили да им буде топло зими и да лепо себе убеде да је то све њихово, а ако једног дана случајно у двориште наиђе бивши власник који је од метка и ножа побегао у неку демократскију земљу, да га полију говнима и праве се да не знају ко је и зашто има право на своју рођену кућу.

Link to comment

edit @lrd:

Toj grupi gradjana, kako je nazivas, ustupljen je Dvor da obitavaju, ali je isti i dalje u vlasnistvu Drzave. Drzava moze ladno sad da im kaze, mrs u hotel (Kleridz, ako moze, hvala lepo), a od one vadikavske dzukele na vlasti me ic ne bi ni cudilo, i ta tvoja grupa gradjana bi morala da se pokupi i ode. 

 

U principu, status Karadjordjevica nije nista razlicitiji od izbeglickog. Imaju krov nad glavom, privremen i zavise od volje onoga na vlasti. A vlasti se ocigledno ne zuri da resava restituciju, ne samo radi Dvora, vec vaskolikoj Srbadjiji. Kamo onda tekovine narodne revolucije? Kamo onda narodni izdajnici i neprijatelji drzave? Kamo onda filipenkove fantazije?

 

Trt.

 

edit @praslin

:thumbsup:

 

edit na edit @pejsi

 

ima i zena, u nekom botanickom savetu :naughty:

keve mi

Edited by Њујоркер
Link to comment

своју рођену кућу.

 

Dakle, ja mogu da tražim da mi država održava moju rođenu kuću? Tako ispada, ako je moja rođena kuća, ima država da je plaća, more.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...