Jump to content
IGNORED

lchf


ivy

Recommended Posts

zavisi kako ga spremis

edit, sejlorka fakat nije filozofirala o hrani, nego jela kako joj se jede. mada ja mislim da se ta njena dijeta zove umjerenost a ne low high carb fat ili kako vec.

vecini je umjerenost dovoljna, a samo ko ima problem mora ozbiljnije da redukuje odredjenu grupu namirnica. ako nemam giht ne znam zasto bih minimizirala proteine, ako nemam dijabetes, kandidijazu, reaktivnu hipoglikemiju ne znam zasto bih minimizirala ugljene hidrate. nabadam, naravno, laicki. ja povremeno budem hipoglikemicna, kad redukujem tijesto dobro sam. ali ne izvodim iz toga opstu prwporuku.

pa prblem ljudi sa povisenom tezinom je uglavnom upravo u tome sto ne umeju da budu umereni, pa izbacivanje cele grupe namirnica automatizuje tu umerenost. izbacivanje skroba i secera im je cesto posebno koristan, posto je retko ko neumeren u jedenju brokolija ili pilecih prsa, mahom ljudi imaju problema sa prezderavanjem uh.

 

dugorocni problem low carb dijeta je izgleda opet sto su tesko odrzive i ljudi posle godinu dana or so ponovo pocnu da povecavaju unos uh i time ukupan unos kalorija. mada su tek sada u tokunprva klinicka ispitivanja koja traju duze od godinu dana, pa cemo znati bolje tamo neke 2018.

 

edit. zapravo za dobrog nutricionistu bi 90% posla trebalo da bude da sa klijentom dodje do plana ishrane koji je dugorocno odrziv. svaki nutricionista ti moze dati papir na kojem imaju namirnice razvrstane u 3 grupe (jesti neograniceno, jesti umereno, izbegavati)'- sto je ono sto nutricionisti u srbiji rade iz iskustva ljudi koje znam da su trazili takvu uslugu.

Edited by rajka
Link to comment

slazem se djelimicno.

 

spoljna prinuda i (kvazi)sistem i jeste razlog zbog koga su cak i najgluplje dijete popularne. lakse je motivisati se uz tako nametnuta pravila.

 

ali to ne znaci da su ugljeni hidrati nepotrebni niti da ih treba minimizirati bez razloga.

samo da naglasim, ja nisam rekla da ih ne treba nimalo smanjiti.

Link to comment

pa prblem ljudi sa povisenom tezinom je uglavnom upravo u tome sto ne umeju da budu umereni, pa izbacivanje cele grupe namirnica automatizuje tu umerenost. izbacivanje skroba i secera im je cesto posebno koristan, posto je retko ko neumeren u jedenju brokolija ili pilecih prsa, mahom ljudi imaju problema sa prezderavanjem uh.

 

dugorocni problem low carb dijeta je izgleda opet sto su tesko odrzive i ljudi posle godinu dana or so ponovo pocnu da povecavaju unos uh i time ukupan unos kalorija. mada su tek sada u tokunprva klinicka ispitivanja koja traju duze od godinu dana, pa cemo znati bolje tamo neke 2018.

 

edit. zapravo za dobrog nutricionistu bi 90% posla trebalo da bude da sa klijentom dodje do plana ishrane koji je dugorocno odrziv. svaki nutricionista ti moze dati papir na kojem imaju namirnice razvrstane u 3 grupe (jesti neograniceno, jesti umereno, izbegavati)'- sto je ono sto nutricionisti u srbiji rade iz iskustva ljudi koje znam da su trazili takvu uslugu.

 

bold 1- ja sam na lchf ishrani sad ce 3 godine i nije tesko odrziva na duze staze,samo je bitno sta zelis za svoje telo i kakvi su ti ciljevi...

 

bold 2-plus sto 90% nutricionista u Srbiji jos funcionise po standardnim nutricionistickim smernicama i nije procitalo nijedno novo istrazivanje od like 1983.

pa oni dijebeticarima jos uvek prepisuju zitarice,voce i  fruktozu u prahu  :isuse:

 

 

 

a da odes kod nekog nutricioniste?

ima super ekipa u zavodu za neznamstabese, u istoj zgradi gde je biljna apoteka, ispod zooloskog vrta.

svi su doktori specijalisti. racunam da ipak za nijansu mozda vise znaju od ajvare, sejlora i novinara istrazivaca po tabloidima.

 

kao sto sam vec rekla i na nutricionistickoj sceni nije bolje stanje..moze da je zapadne neki koji nije nista novo ispratio od 83. ako je lenj i jos uvek primenjuje ono sto je naucio na faksu te iste godine,a ni 90te nisu nista bolje po pitanju nutricionizma

ili ako je biznismen pa zavisi sa kojoj kompanijom ili farmaceutskom industrijom ima ugovor i sponzorstvo

to je kod nas jos na nivou zvanicnih smernica koje su pobijene odavno

 

 

jbte Toni ja nikoga ne teram puskom,ovaj nacin podrzavam jer ga primenjujem vec 3 godine i tu je kao opcija pa kome se svidi..evo odgovara sejlorki,dudi,tihojjezi

svako treba da misli svojom glavom i slusa svoje telo pa jos ako ima neke druge kontraindikacije treba malo da nauci nesto o tome,procita pa odluci sta mu je logicno...ja o hrani ucim od svoje 15.god,to mi je struka i bavim se njome,na ovaj ili onaj nacin celog zivota..nutricionizam 99. nisam upaisala samo zbog glupavih i slucajnih zivotnih okolnosti a kasnije je zivot otisao dodjavola pa nisam ni posle..tako da mi je ostao kao hobi..pa sam probala razne nacine ishrane,citala o svemu,ucila...nasla ovaj koji mi odgovara,logican mi je,prija mom telu i necu ga menjati...a svako neka misli svojom glavom i neka nadje sta mu prija i odgovara..

Link to comment

ovde se priča malo ad hoc

 

fora je u tome da ako (pa čak i 100%) izbacimo slatkiše, žitarice i namirnice sa velikim sadržajem skroba, mi i dalje uzimamo uh

ne u velikoj meri, naravno, ali u dovoljnoj verovatno da

 

a da ne govorim da niko ne izbacuje sve ono gore pobrojano baš u meri od 100%

pod niko mislim uglavnom na nas koji smo relativno zdravi ali hoćemo da skinemo koje kilo

 

kod mene je tu još jedan bonus

za god dana lchf (labava varijanta) pao mi ukupan holesterol sa 7 na 6

Edited by dùda
Link to comment

slazem se djelimicno.

 

spoljna prinuda i (kvazi)sistem i jeste razlog zbog koga su cak i najgluplje dijete popularne. lakse je motivisati se uz tako nametnuta pravila.

 

ali to ne znaci da su ugljeni hidrati nepotrebni niti da ih treba minimizirati bez razloga.

samo da naglasim, ja nisam rekla da ih ne treba nimalo smanjiti.

a nisam ni ja rekla da su nepotrebni, samo da je vecini ljudi koji su gojazni nemoguce da ih malo smanji, jer ti ljudi kada jedu, ne mogu da uzmu jedan keksic nego pola kutije.

 

mislim, ja licno imam sasvim drugaciji pristup, ja moju ishranu menjam na bolje vec nekih 10 god, znaci vrlo polako, i iako se hranim dosta zdravo (neuporedivo zdravije nego kad sam odrastala) i jos nisam tamo gde bih mogla da budem.

 

 

ivy, to sto ti tako jedes ne znaci da je tako u proseku. mozda si ti u onih par posto sto uspevaju dugorocno da odrze takav nacin ishrane, ali tvoj slucaj ne znaci nista sam po sebi, kao opsta preporuka. mislim, treba ziveti u americi da bi zaista znao o cemu pricam, ali ovde je gojaznost zaista teska bolest velikog dela stanovnistva za koju bas nemaju lek. uopste nije tako jednostavno kao, samo ljudi ne znaju sta im je najbolje da jedu, kad bi znali sve bi bilomu redu.

Edited by rajka
Link to comment

da,dobro amerika je van konkurencije..a po tome se i vidi koliko je low fat,a ustvari high carbs nacin proteklih decenija sjebao zdravlje ljudi..i odatle je sve i krenulo

 

nekoliko puta sam vec rekla da mi ovde(srbija) jos uvek znamo da jedemo zato sto kuvamo  i imamo dostupne i jeftine sveze i celovite namirnice

Link to comment

prodavao sam svojevremeno emulziju voska sa kojekakvim sranjima protiv buđanja, truljenja i sl, u koju umaču citruse, da nam budu dugo sočni, zdravi itd

 

a što se tiče naših namirnica -  :(

Link to comment

ne razumete o cemu pricamo..nase namirnice koliko god nisu vrhunske ipak nisu npr ovo(random link na koji sam malopre naletela ali ilustuje sta hocu da kazem)  http://www.motherjones.com/environment/2013/09/9-surprising-foods-have-more-sugar-krispy-kreme-donut?utm_content=buffer4a3a8&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

 

i mi jedemo jednostavnu hranu u smislu da jos uvek kuvamo,jedemo vecinom kod kuce,nemamo lance brze hrane toliko rasprostanjene,industrijska hrana takodje jos uvek ne zamenjuje bas cele obroke a to je ipak i jos uvek prava hrana

 

naspram npr spomenute Amerike gde ne postoji hrana koja ne sadrzi secer ili hemiju,ne postoji!!!

dobro,mozda svez krastavac ili tikvica..a i to bi meni bilo sumnjivo..

Edited by ivy
Link to comment

Nemoj zajebavati, gledam ortake mojih klinaca, svi maltene žive na džanku. I sve su deblji. Plus baciš pogled po gradu po džank fudovima, sve go klinac/tinejdžer.

 

To su ostaci one "srbin pobedijo" priče od pre sto godina, slovenska duša vs zapadna ladnoća, trt mrt. To davno ne postoji, kao ni izbor da ovde kupiš nešto što je provereno prošlo kontrolu ili je neprskano, za razliku od civilizovanih zemalja. Seljak (ne nakupac) na pijacu iznosi hevi isprskano voće i povrće, u to sam se uverio još davno, plus po supermarketima kupujemo ili raspale domaće namirnice (u manjoj meri) ili skupe uvezene pod ko zna kojim uslovima.

Link to comment

Ti ne obilaziš naše pijace i supermarkete?

 

Nego, zaboravio ovo

 

prodavao sam svojevremeno emulziju voska sa kojekakvim sranjima protiv buđanja, truljenja i sl, u koju umaču citruse, da nam budu dugo sočni, zdravi itd

 

 

Je l to samo za citruse, ili se u to umaču i jabuke, ono masno što ne može da se spere ni dinamitom?

Edited by ljakse
Link to comment

ne razumete o cemu pricamo..nase namirnice koliko god nisu vrhunske ipak nisu npr ovo(random link na koji sam malopre naletela ali ilustuje sta hocu da kazem)  http://www.motherjones.com/environment/2013/09/9-surprising-foods-have-more-sugar-krispy-kreme-donut?utm_content=buffer4a3a8&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

 

i mi jedemo jednostavnu hranu u smislu da jos uvek kuvamo,jedemo vecinom kod kuce,nemamo lance brze hrane toliko rasprostanjene,industrijska hrana takodje jos uvek ne zamenjuje bas cele obroke a to je ipak i jos uvek prava hrana

 

naspram npr spomenute Amerike gde ne postoji hrana koja ne sadrzi secer ili hemiju,ne postoji!!!

dobro,mozda svez krastavac ili tikvica..a i to bi meni bilo sumnjivo..

 

preterujes. prvo, industrijska hrana u americi je mahom bolja od one u srbiji zato sto ne sadrzi hidrogenizovano biljno ulje, sto je jedina stvar gora od secera. u srbiji, svi osim bambija prave hranu punu hbu.

 

drugo, u americi ako nesto imas, to je izbor, tako da imas svo voce i povrce i ostalu hranu koju imas u srbiji (u konvencionalnoj i organik varijanti) + gomilu toga sto nemas u srbiji.

 

ali si u pravu za navike i cene, i tu i tamo. jednostavno je daleko jeftinije hraniti se zdravo u sr, nego u razvijenim zemljama.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...