Jump to content
IGNORED

Ovde pitamo i sladimo se zajedno sa keksi kremom


Singer

Recommended Posts

Keksi je bogotac, a ova tema nešto najkvalitetnije na ovom forumu i jedna od najkvalitetnijih tema na dijelovima interneta na koje ja zalazim  :ziga:

Link to comment

Na žalost Keksi u pravu si 100% kada kažeš da nema sluha. Nije samo problem u parama, poznajem nekoliko ekstremno bogatih ali iz mog ličnog iskustva i posla kojim se bavim samo pojedinci su malo otišli dalje u smislu da jako vode računa o onome što jedu i piju, kako se oblače itd... Svi ostali Moet, Milka i Armani u najkraćim crtama. Što se Srbije tiče Sanjalice, Đjavoli ili šta god dok ne izbrendirsju svoj proizvod da ih "ovi" skapiraju kao neki fancy brend neće se puno leba najesti.

Sa druge strane ovi što vode računa su naravno prilično zatvoreni u smislu da zaista tačno znaju šta hoće tako da je potreban srećan splet okolnosti da takvi ljudi u opšte obrate pažnju (neko im pokloni, a ipak odluče da probaju umesto da daju prvoj dragoj osobi na koju naiđu ili da nekako na neki način proizvođač dođe do njih i ubedi ih da probaju što je pun pogodak jel oni znaju šta valja).

Treća stvar, kada i ti što znaju šta valja prave neku feštu (rođendan, venčanje deteta...) opet ista priča, daj poznate i izvikane brendovi jel 99% gostiju će misliti da škrtare ako umesto Chivas-a piju Highland Park ili Lagavulin.

 

Eto nadam se da ste shvatili poentu.

Link to comment

Dragi forumaši zahvaljujući svima vama i pomoću prijatelja koji su proteklih par nedelja putovali sakupio sam jednu malu kolekciju za uživanje. Želim vam svima da vam bar jednom mesečno ovako počne dan.

 

 

 

 

CAM01465web.jpg

Link to comment

Keksi je bogotac, a ova tema nešto najkvalitetnije na ovom forumu i jedna od najkvalitetnijih tema na dijelovima interneta na koje ja zalazim  :ziga:

+ milion

Link to comment

Keksi je bogotac, a ova tema nešto najkvalitetnije na ovom forumu i jedna od najkvalitetnijih tema na dijelovima interneta na koje ja zalazim  :ziga:

saglasje, car

Link to comment

Nisam veliki ljubitelj čokolade (više volim voćne slatkiše) ali od ove teme čoveku jednostavno mora da pođe voda na usta. :)

 

Dva pitanja, nadam se da nisu bila:

 

1. Imao sam nedavno priliku da probam slano-kiselu čokoladu. Ne sećam se marke ali moram da priznam da mi uopšte nije prijalo. Pretpostavljam da čim to prave postoji određeni procenat ljudi kojima se to sviđa. Koliki je ugrubo procenat takvih, hmm čokolada sa alternativnim ukusom?

 

1. Manja gramaža a ista pakovanja. Nije specijalitet industrije slatkiša ali je i tu prisutno. Mogu da shvatim da je bila ekonomska kriza i da su globalno ljudi imali manje para za slatkiše ali taktika da naizgled pakovanje izgleda isto a da ima 12-50 grama manje, po istoj ceni mi ostavlja utisak da je u pitanju planska obmana vešt marketing. Da, uredno piše 80-88g umesto 100 i 250 umesto 300 ali ako godinama (u nekim slučajevima i decenijama) imaš isti oblik, gramažu i pakovanje a onda bez najave smanjiš količinu uz istu cenu shvatam kao vrhunski bezobrazluk, prevashodno prema ljubiteljima sopstvene robne marke. Postoje li ikakve indikacije da će se prestati sa takvom praksom u doglednoj budućnosti? 

Link to comment

Pricao sam ranije dosta oko tog trenda istog pakovanja, a manje gramaze kad su u pitanju brojne cokolade...nema to nikakve veze sa ekonomskom krizom, pa nije ni marketing tu neki veliki faktor, vec iskljucivo ostvarivanje maksimalnog profita...davno je to jos pocelo kada je Nestle prvi dosao na tu ideju da svoju standardnu mlecnu cokoladu od 100g smanji na 90g, a da pritom zadrzi bukvalno isti omot, kao i isti izgled same cokoladne table, pa je mnogim potrosacima dosta dugo trebalo da ukapiraju da za istu cenu kupuju malo mrsaviju cokoladu, medjutim ostalim konditorima to nije promaklo, tako da je veliki broj njih ubrzo primenio istu praksu i godinama se samo povecavao broj proizvodjaca koji su sve vise tanjili i tanjili svoje mlecne cokolade...kad su u pitanju crne cokolade, kod njih je uvek bila praksa da imaju izmedju 50g i 75g po tabli, ne samo zbog znatno vecih troskova proizvodnje, vec i zato sto ljubitelji ovih cokolada sa vecim procentom kakao delova retko kad u jednom sedenju pojedu celu cokoladu, pa su manja pakovanja ipak prikladnija i zbog cene i zbog svezine proizvoda...znaci ovo je sve pitanje profita, jeste to vrhunski bezobrazluk i naravno da to nije u redu prema ljubiteljima njihovih robnih marki, ali oni dobro znaju da ce ljudi i dalje kupovati njihove cokolade, jer ne samo da kontrolisu ogroman deo trzista, vec su i cene njihovih proizvoda ipak daleko pristupacnije od nekih manjih i mnogo kvalitetnijih proizvodjaca...naravno da se sa takvom praksom nece prestati, cak sta vise ima da se nastavi i postace jos drasticnija, jednostavno medju ljubiteljima slatkisa dominiraju ljudi kojima i nije preterano bitno sta stavljaju u usta, vazno je samo da je slatko i da cena bude koliko toliko ok, ni njima se ne svidja sto su im pakovanja tanja nego ranije, ali ipak i dalje kupuju te iste proizvode, dok s druge strane ljudi koji obracaju paznju i na ukus i na kvalitet odredjenih slatkisa, oni generalno trose vise, jedu manje i imaju samokontrolu...

Edited by keksi krem
Link to comment

U proslom postu odgovorio sam ti na pitanje o gramazi, a kad su u pitanju alternativni ukusi, namerno cu ih izdvojiti u poseban post, cisto da se price ne bi preklapale i da ne bi sve bilo natrpano na jednom mestu, inace postavio si veoma zanimljivo pitanje, prica nije nimalo naivna, tako da zasluzuje malo detaljniji odgovor, ne volim nista povrsno sa radim...

 

Procenat cokolada sa alternativnim ukusima je naravno zanemarljiv, recimo da manje od 10% cokolatera voli da eksperimentise sa ukusima svojih finalnih proizvoda, a sve sto odstupa od nekog siroko prihvacenog standarda moze se smatrati nekom vrstom eksperimenta, pa tako svi proizvodjaci koji u svom asortimanu imaju cokolade sa zanimljivim i neobicnim kombinacijama ukusa, mogu se smatrati pripadnicima tog alternativnog pokreta, mada tu ne postoje nikakva definisana pravila, tj kod samih ljubitelja cokolada varira stepen prihvacenosti odredjenih ukusa i ako je za nekoga mozda cokolada sa kiselim visnjama egzotika, za drugog je ta ista cokolada sasvim normalna, ali ajde neka bude da jedna desetina cokolatera fura tu pricu...

 

Americki cokolateri dominiraju u tom segmentu, zadnjih godina sve vise i vise novca se ulaze u kreiranje najegzoticnijih mogucih cokolada, a sve to polako dobija svoju publiku koja je sve brojnija i hrabrija, u smislu da su spremni da odu korak dalje, zavuku ruku u dzep malo dublje i oslobode se nekih predrasuda vezanih za odredjene sastojke u cilju pronalazenja svoje omiljene cokoladne kombinacije koja ce ih oboriti s nogu...americko trziste je jako cudno, njihovi potrosaci najvise trose novac na slatkise i dele se u dve grupe, u prvoj daleko vecoj nalaze se secerni zavisnici, tj ljudi koji mogu pojesti kilogram cistog secera odjednom i koji su potpuno operisani od dobrog ukusa, dok se u drugoj manjoj grupi nalaze ljudi koji odlaze u neku sasvim drugu krajnost, neki ih smatraju avanturistima, drugi ih smatraju snobovima, treci ih smatraju cudacima, ali da ostavimo sve te etikete po strani, to su potrosaci ciju je paletu ukusa veoma tesko zadovoljiti i oni zele da ih svaka nova cokolada iznenadi na neki drugi nacin...na primer evropski potrosaci su znatno drukcijeg profila, njima je pre svega bitan kvalitet kakao zrna i dodatni ukusi ih ne pale toliko ukoliko im onaj primarni cokoladni nije po volji, zato se u Francuskoj, Belgiji, Italiji i Svajcarskoj najvise paznje posvecuje kreiranju perfektne cokoladne osnove koja ce biti iskoriscena i u solo varijanti, kao i u varijantama gde joj se dodaju drugi sastojci tipa kostunjavo i suvo voce, zacini, slatki kremovi, itd...za razliku od Evrope koja je dosta konzervativna i gde se postuju striktna pravila oko toga koje granice ukusa vredi prelaziti, a koje ne treba dirati, Amerika je kao sto rekoh mnogo cudnije trziste, ko zeli tamo da zaradjuje od proizvodnje slatkisa, mora ili da se prikloni vecini i da stancuje zasecerene proizvode koji su kreirani da budu slatki i jeftini, ili da se prihvati mnogo veceg rizika i proba da nadje neko svoje mesto pod Suncem kreirajuci intrigantne i kvalitetne slatkise cija cena nece biti dostupna svakom dzepu, ali koji ce svojim kompleksnim ukusom privuci paznju i stvoriti vernu bazu potrosaca spremnih da izdvoje poslednji dolar za tu slatku egzotiku...

 

Sada je vreme za malo konkretnih informacija, postoji zaista veliki broj odlicnih americkih cokolatera koji su uspeli da izgrade svoju reputaciju na proizvodnji sjajnih cokolada sa alternativnim ukusima, pre nego sto izdvojim najbolje od njih, moram istaci da su i njihovi proizvodi napravljeni od najkvalitetnijih kakao zrna, sve je to A klasa, kod kreiranja tih cokolada nema mesta nekim kompromisima i slicnim mutnim radnjama, svaki sastojak mora biti vrhunski, inace finalni ukus nece ispasti kako treba, svi znaju za onu frazu da je lanac jak koliko i njegova najslabija karika, a u ovom slucaju kad imamo ogroman broj sastojaka koji su dodati cokoladnoj osnovi, taj metaforicni lanac ima jos vecu tezinu zbog silnih privezaka koji su nakaceni na njega, jer sto je kombinacija ukusa kompleksnija i sto su oni sami po sebi egzoticniji, to povecava rizik da nesto na kraju nece ispasti onako kako je prvobitno zamisljeno, a posto su startni troskovi proizvodnje ogromni, greske mogu biti kobne...

 

Njujork stvarno dominira sa takvim cokolaterima, a medju brojnima izdvajaju se Antidote, MarieBelle, Anna Shea Chocolates, Gnosis, Chocolat Moderne, Hampton Chocolate Factory, Oliver Kita, itd...Kalifornija takodje ima cime da se pohvali, vredi izdvojiti Charles Chocolates, Tcho, Chuao Chocolatier, itd...Pensilvanija isto ne zaostaje mnogo, tamo glavnu rec vode Éclat i John & Kira's...Oregon svog konja za trku ima u Lillie Belle Farms, plus svima njima treba dodati jos dva cokolatera, Vosges iz Cikaga i Theo Chocolate iz Sijetla...

 

Svi gore nabrojani proizvodjaci su stvarno dozivljaj za sebe, kombinacije njihovih ukusa je tesko opisati, ima tu svega i slatkog i slanog i ljutog i kiselog i alkoholnog i divljeg i zacinjenog i egzoticnog, ma sve, sve sto coveku moze da padne na pamet, imaju oni naravno i takoreci obicne i normalne cokolade, ali zbog alternativnih ukusa su postali poznati, neke cokoladne ukuse prave samo za posebne prilike, a neki su dostupni tokom cele godine...osim ovih cokolatera, mogu napomenuti jos dva proizvodjaca koji furaju slican koncept, ali ne bas toliko kvalitetan, naime radi se o cokolaterima koji prave i prodaju preko neta iskljucivo personalizovane cokolade, to su Chocri i Chocomize, znaci svaki zainteresovani pojedinac ode na njihove sajtove i onda sam kreira ukus koji zeli, moze bukvalno da bira sta god pozeli da mu stave u cokoladnu tablu, to je isto postalo jako popularno, mada licno nisam fan toga i tu su vece sanse da svaka malo veca egzotika ne ispadne kako treba, tako da je uvek bolje drzati se proverenih cokolatera i njiuhovih unapred pripremljenih i do detalja pazljivo isplaniranih finalnih kombinacija, ali eto cisto da se zna da je moguce i licno kreirati...

 

Za kraj namerno ostavljam nesto zbog cega sam uostalnom i izdvojio poseban post, mislio sam da malo sacekam sa tom temom, ali posto se vec nadovezuje na ovo pitanje o alternativnim ukusima, onda je ovo savrsena prilika da napisem rec-dve o novom trendu u konditorskoj industriji koji takodje sve ozbiljnije uzima maha i koje ce za nekoliko godina verovatno uci u mejnstrim, a realno to i zasluzuje...neki od vas sigurno znaju da su insekti prepuni proteina i da je u nekim zemljama sasvim normalna njihova upotreba u svakodnevnoj ishrani, bas zbog tog odlicnog nutritivnog profila...cela ta fama nije promakla ni konditorima koji vec duze vreme pokusavaju da figurativno uzmu svoj deo kolaca, pa je tako eksperimentisano sa raznim insektima, pravile su se razne stvari, ozbiljan novac je ulozen na istrazivanje i kreirani su takozvani crni fondovi pomocu kojih je na kraju nastao i Thailand Unique, koji je danas izrastao u vodeceg proizvodjaca raznoraznih sastojaka napravljenih od insekata, a pre nekoliko godina ime te firme je korisceno kao zvanican naziv projekta ciji je primarni cilj bio uvodjenje insekata u prehrambenu indistriju, a posebno konditorstvo jer je to grana industrije sa najlosijim nutritivnim profilom, pa je logicki zakljuceno da je potreban neki novi sastojak koji bi dramaticno preokrenuo situaciju i omogucio konditorima da proizvode neke nove slatkise cija bi nutritivna vrednost zaista bila daleko superiornija od postojece koju uglavnom karakterisu samo prazne kalorije...od svih mogucih insekata i od svih mogucih eksperimenata sa proizvodima koji su bazirani na njima, na kraju se najbolje pokazalo brasno od zrikavaca, tj cricket flour, koje u sebi ima cak 70% proteina, a osim te natrpanosti amino kiselinama, takodje predstavlja i odlican izvor gvozdja i kalcijuma, plus na svim testovima se pokazalo kao odlicna zamena ili dopuna svim standardnim vrstama brasna...

 

Naravno da i dalje postoji veliki otpor kod ljudi kad se pomenu insekti u ishrani, ali ova prica je vec usla u ozbiljnu fazu, cricket flour je sve popularniji i popularniji, danas se procenjuje da trziste proizvoda sa jestivim insektima vredi oko $20m, a ta brojka ce se povecavati strahovitom brzinom na godisnjem nivou cim se pojacaju marketinske aktivnosti i kad se kod potrosaca probije ta barijera u mozgu da nema sanse da nesto napravljeno od insekata moze da bude ukusno, na kraju krajeva to brasno od zrikavaca izgleda potpuno normalno i polako se povecava broj proizvodjaca ovog specificnog brasna, a treba istaci i da je sektor Ujedinjenih Nacija za hranu i agrikulturu dao svoju podrsku celom ovom pokretu jer je to odrziv izvor proteina i njegova primena u ljudskoj ishrani je sasvim bezbedna...

 

Posto je sve ovo u pocetnoj fazi, trenutno se mogu izdvojiti tri proizvodjaca koji su uspeli da naprave kvalitetne i ukusne slatkise koristici cricket flour kao jedan od primarnih sastojaka, a to su Bitty Foods, koji osim svog kvalitetnog brasna od zrikavaca, takodje pravi i sjajne keksice, a druga dva su Chapul i Exo, koji prave proteinske stanglice...imao sam priliku da probam svih ovih deset proizvoda u proteklih nekoliko meseci i malo je reci da sam oduzevljen ukusom, strukturom i svim aspektima ovih intrigantnih proizvoda, da nisam znao o cemu se radi i koji je glavni sastojak, bukvalno bih mislio da se radi o regularnim keksicima i stanglicama namenjenim za sve koji se pale na vezbanje i koji vode racuna o svojoj ishrani...evo na primer ja godinama dizem tegove i spadam u grupu onih koji su navuceni na takav stil zivota, jeste da svakoga dana jedem razne slatkise, ali opet znam koliko kalorija unosim i znam koliko potrosim, pazljivo gledam kakav mi je odnos proteina, uglednih hidrata i masti i baziram ishranu na visokoproteinskoj hrani, tako da su za mene licno ovi proizvodi sa cricket flour osnovom prava revolucija i kada jednoga dana budu dostupni u svim prodavnicama i u svim delovima sveta, sigurno cu ih ozbiljno implementirati i u svojoj svakodnevnoj ishrani, prvi put se zaista radujem odredjenoj vrsti slatkisa koja dolazi na trziste...ali posto je ovo ipak u zacetku i posto ne treba euforicno gledati na buducnost kada je i sadasnjost previse komplikovana, evo kako to sve izgleda i koji su to sve sastojci unutar ovih proizvoda cija ce ekspanzija nadam se proteci na pravi nacin...

 

Bitty Foods (Chocolate Chip Cookies) - brasno od zrikavaca, kokosovo ulje, kokosov secer, komadici crne cokolade...

 

 

HbrOEIx.jpg

 

 

Bitty Foods (Chocolate Cardamom Cookies) - brasno od zrikavaca, organski kakao prah, kardamom, kokosovo ulje, kokosov secer...

 

 

YyXA55w.jpg

 

 

Bitty Foods (Orange Ginger Cookies) - brasno od zrikavaca, djumbir, zest od pomorandze, kokosovo ulje, kokosov secer...

 

 

E43t2UE.jpg

 

 

Chapul (Aztec Bar) - organske urme, kakao, brasno od zrikavaca, organska isprzena zrna kafe, kajen paprika...

 

 

3pksAcO.png

 

 

Chapul (Chaco Bar) - organske urme, kikiriki, organski med, brasno od zrikavaca, 100% kakao prah, ovsene pahuljice, ulje od lanenih semenki, so...

 

 

bLl2qRm.png

 

 

Chapul (Thai Bar) - organske urme, puter od badema, indijski orah, brasno od zrikavaca, organski med, organske pahuljice od kokosa, djumbir, so...

 

 

z7eVBpb.png

 

 

Exo (Cacao Nut) - bademi, urme, kokos, med, brasno od zrikavaca, kakao mrvice, lanene semenke, vanila ekstrakt, morska so...

 

 

A9ga30q.png

 

 

Exo (Blueberry Vanilla) - urme, kajsije, borovnica, jagode, brasno od zrikavaca, med, lanene semenke, kokos, vanila ekstrakt, morska so...

 

 

5mFn2KV.png

 

 

Exo (Peanut Butter & Jelly) - kikiriki, jagode, kajsije, brasno od zrikavaca, ovsene pahuljice, lanene semenke, ekspandirani smedji pirinac, med, vanila ekstrakt, morska so...

 

 

JG8Goi4.png

 

 

Exo (Apple Cinnamon) - bademi, pasta od sljiva, kajsije, pasta od jabuka, brasno od zrikavaca, med, jabuke, lanene semenke, kokos, vanila ekstrakt, zacini, morska so...

 

 

Ny41ZXO.png

 

 

Malo sam oduzio, dobro malo vise sam oduzio, ali volim da pricu iznesem do najsitnijeg detalja...kad su u pitanju cene ovih cricket flour proizvoda, Bitty Foods prodaje 12 pakovanja svojih keksica za 108$ (jedno pakovanje ima 170g i sadrzi 12 keksica), Chapul prodaje 12 svojih stanglica za 32$ (jedna stanglica ima 54g), dok Exo prodaje svojih 12 stanglica za 36$ (jedna njihova stanglica ima 60g)...ove cene dajem cisto informativno, da ljudi imaju predstavu koliko trenutno kostaju ovi proizvodi i da ih uporede sa ostalim slicnim slatkisima, za sada se prodaja odvija tek u ponekim americkim prodavnicama koje su dovoljno hrabre da se upuste u distribuciju ovakvih proizvoda, a naravno moguce je naruciti i preko neta, mada je ovo vise neka prica koja sluzi za upoznavanje i razumevanje slatkisa koji su prepuni kvalitetnih proteina i ciji je ukus bolji nego sto se moze i zamisliti...

Edited by keksi krem
Link to comment

Hvala na izuzetno iscrpnim odgovorima, bilo je uživanje čitati ih. :)

 

Insekti su u dosta studija bili jedna od alternativa klasičnoj hrani u studijama koje su se bavile međuplanetarnim putovanjima, zajedno sa algama, ali pre u vidu paste nego brašna. I sam HASAP standard je osmišljen za potrebe NASA programa za ishranu astronauta prilikom letova. U svakom slučaju, jako intrigantan smer razvoja. Ja lično nemam problem da jedem bilo šta, i sve ću probati bar jednom. 

 

hmm, ideja za malu privredu ovde; gajenje, sušenje i mlevenje skakavaca u brašno za potrebe konditorske industrije. Zašto da ne? :)

Link to comment

Chapul (Aztec Bar) - organske urme, kakao, brasno od zrikavaca, organska isprzena zrna kafe, kajen paprika...

3pksAcO.png


Koja ubitačna kombinacija, ovo bih voleo da probam.
 

Link to comment

Keksi, (i ostali naravno) :)

 

Dobila sam iz Svajcarske cokolade Blondel i Durig iz Lausanne, Svica.

Odusevljena sam ukusom, svakako, od bele cokolade sa nekim crnim tackicama(?!), mlecne, do crne obicne, kao i crne cokolade sa matcha tea slojem preko :) Durig Cokolade na kesici imaju oznaku RAW, njih jos nisam probala.

Da li postoji neka interesantna prica o ovim cokolaterijama, i sta mislite o njima? :kralj:

Edited by tutkum
Link to comment

Blondel je A klasa, jedna od najkvalitetnijih svajcarskih cokolada, tradicija duza od 160 godina, imaju preko 100 razlicitih cokoladnih ukusa, od sezonskih do standardnih, najvise se bave izradom pralina, mada su im i table spektakularne, kao i svi ostali proizvodi, sve je naravno hand-made...njihov cokoladni butik je ujedno i radionica, veoma su old school...

 

Durig je takodje A klasa, isto spadaju u sam vrh svajcarskih cokolatera, ali oni su na primer totalno razliciti od svojih kolega iz gornjeg pasusa...tradicija im je kraca od 20 godina, njihovo poslovanje je usmereno ka iskljucivo organskim i fair-trade cokoladama, njihov osnivac Daniel Durig je jedan veoma kul lik koji je samostalno zapoceo svoj biznis tako sto je uvozio vrhunska kakao zrna iz Meksika gde se prethodno licno povezao sa tamosnjim farmerima, da bi potom sam kreirao svoje praline i table koje je prodavao u jednom malom lokalu u Lozani...veoma brzo je izrastao u lokalnu legendu i svajcarski mediji su stalno izvestavali o njemu, tako da je i profit poceo da se gomila, a on je to naravno odmah poceo da ulaze u sopstvene plantaze i da sklapa nova partnerstva sa raznim farmerskim organizacijama sirom planete, pa danas u svom asortimanu ima i single origin cokolade sa najegzoticnijih plantaza, kao i standardne blend varijante koje obogacuje nekim svojim idejama i kombinacijama...opet za razliku od iz kolega gornjeg pasusa, ovo je moderniji pristup i ima dosta eksperimentisanja, mislim da cak i kupcima u njegovom butiku nudi priliku da zajedno s njim ucestvuju u izradi nekih cokolada ukoliko to oni zele, ma stvarno je faca i veliki majstor svog posla...njegove praline su takodje prica za sebe, od ukusa do dekoracije, a te cokolade koje imaju oznaku RAW su jedna sasvim posebna vrsta, naime one su napravljene od kakao zrna koja prethodno nisu bila przena na visokoj temperaturi, vec su ta zrna bila veoma kratko izlozena laganoj vatri, taman toliko da se oljusti kora, pa su zatim samlevena sa secerom u jednom procesu koji zna da traje i po nekoliko dana, sa ciljem da zrno maksimalno ispusti svoju masnocu i razvije maksimalnu aromu, posle se od te grublje kakao mase napravi cokolada koja cesto zna imati veoma specifican ukus...nekima se svidi, a nekima ne, moram priznati da mene takve cokolade nikada nisu odusevile, ali kapiram zasto su mnogima privlacne, aroma je dosta kompleksna i svaki novi zalogaj ume da stimulise culo ukusa na razlicit nacin...meni su ipak apsolutni hit njihove standardne homemade table, kao i one druge sa egzoticnih plantaza, a super su i njihove cokoladne plakete sa dodatkom alpskog cveca, suvog i kostunjavog voca, plus i njihov coko-lesnik namaz je briljantan...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...