Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

 Ako Asad izgubi zna se ko ce da pobedi, a to bi bila katastrofa ne samo za Siriju nego i za Evropu.

 

+1

Ko ovo ne vidi, ili je glup ili svesno zlonameran, treće opcije nema.

Link to comment

 

 

Evropu.

koja se u svemu tome nista ni ne pita. jednima samo da pare da te zastite a drugima ne daj da te stite. tako da nikad ne znas na cemu si.

 

 

Inviato dal mio Redmi 4 utilizzando Tapatalk

Link to comment

zanimljiva priča o nuklearnom reaktoru u Siriji koji je građen uz pomoć Severne Koreje

 

Edited by slow
Link to comment

 

 

Operation Orchard (Hebrew: מבצע בוסתן‎, Mivtza bustan) was an Israeli airstrike on a suspected nuclear reactor in the Deir ez-Zor region of Syria, which occurred just after midnight (local time) on September 6, 2007. The Israeli and U.S. governments imposed virtually total news blackouts immediately after the raid that held for seven months. The White House and Central Intelligence Agency (CIA) subsequently confirmed that American intelligence had also indicated the site was a nuclear facility with a military purpose, though Syria denies this. A 2009 International Atomic Energy Agency (IAEA) investigation reported evidence of uranium and graphite and concluded that the site bore features resembling an undeclared nuclear reactor. IAEA was initially unable to confirm or deny the nature of the site because, according to IAEA, Syria failed to provide necessary cooperation with the IAEA investigation. Syria has disputed these claims.Nearly four years later, in April 2011, the IAEA officially confirmed that the site was a nuclear reactor.

 

The Israeli attack followed top-level consultations with the Bush Administration. After realizing that the US was not willing to take its own military action, Prime Minister Ehud Olmert decided to adhere to the 1981 Begin Doctrine and unilaterally strike to prevent a Syrian nuclear weapons capability, despite serious concerns about Syrian retaliation. In stark contrast to the doctrine's prior usage against Iraq, the airstrike against Syria did not elicit international outcry. A main reason is that Israel maintained total and complete silence regarding the attack, and Syria covered up its activities at the site and did not cooperate fully with the IAEA. The international silence may have been a tacit recognition of the inevitability of preemptive attacks on "clandestine nuclear programs in their early stages." If true, the Begin Doctrine has undoubtedly played a role in shaping this global perception.

 

According to later news reports, the raid was carried out by Israeli Air Force (IAF) 69 Squadron F-15Is,[13] F-16Is, and an ELINT aircraft; as many as eight aircraft participated and at least four of these crossed into Syrian airspace.[14] The fighters were equipped with AGM-65 Maverick missiles, 500 lb bombs, and external fuel tanks. One report stated that a team of elite Israeli Shaldag special-forces commandos arrived at the site the day before so that they could highlight the target with laser designators,[13] while a later report identified Sayeret Matkal special-forces commandos as involved.

Edited by slow
Link to comment

 

 

 

Operation Orchard (Hebrew: מבצע בוסתן‎, Mivtza bustan) was an Israeli airstrike on a suspected nuclear reactor in the Deir ez-Zor region of Syria, which occurred just after midnight (local time) on September 6, 2007. The Israeli and U.S. governments imposed virtually total news blackouts immediately after the raid that held for seven months. The White House and Central Intelligence Agency (CIA) subsequently confirmed that American intelligence had also indicated the site was a nuclear facility with a military purpose, though Syria denies this. A 2009 International Atomic Energy Agency (IAEA) investigation reported evidence of uranium and graphite and concluded that the site bore features resembling an undeclared nuclear reactor. IAEA was initially unable to confirm or deny the nature of the site because, according to IAEA, Syria failed to provide necessary cooperation with the IAEA investigation. Syria has disputed these claims.Nearly four years later, in April 2011, the IAEA officially confirmed that the site was a nuclear reactor.[/size]The Israeli attack followed top-level consultations with the Bush Administration. After realizing that the US was not willing to take its own military action, Prime Minister Ehud Olmert decided to adhere to the 1981 Begin Doctrine and unilaterally strike to prevent a Syrian nuclear weapons capability, despite serious concerns about Syrian retaliation. In stark contrast to the doctrine's prior usage against Iraq, the airstrike against Syria did not elicit international outcry. A main reason is that Israel maintained total and complete silence regarding the attack, and Syria covered up its activities at the site and did not cooperate fully with the IAEA. The international silence may have been a tacit recognition of the inevitability of preemptive attacks on "clandestine nuclear programs in their early stages." If true, the Begin Doctrine has undoubtedly played a role in shaping this global perception.[/size]According to later news reports, the raid was carried out by Israeli Air Force (IAF) 69 Squadron F-15Is,[13] F-16Is, and an ELINT aircraft; as many as eight aircraft participated and at least four of these crossed into Syrian airspace.[14] The fighters were equipped with AGM-65 Maverick missiles, 500 lb bombs, and external fuel tanks. One report stated that a team of elite Israeli Shaldag special-forces commandos arrived at the site the day before so that they could highlight the target with laser designators,[13] while a later report identified Sayeret Matkal special-forces commandos as involved.[/size]

Имаш ли извор или линк на ово копирано?
Link to comment

Jedna digresijica, da se nadovezem na ovo, apropo naroda i takotoga:

 

@Tsai

Nisam shvatio - kome je tacno Asad pretnja??

Gradjanima koji ne zele da ih jase dinastija decenijama

Mislio si na Saudijsku Arabiju, znam sigurno.

Mislim i na Saudijsku Arabiju naravno. To je ogromna sramota zapada.

 

Imao sam pre par godina na poslu kolegu Saudijca, mlad IT strucnjak, potpuno moderan, asimilovan u "zapad", i otvoreno i veoma ocigledno gej. I kaze on da takav kakav je ne bi dan jedan preziveo da se vrati u rodni kraj, iz ociglednih razloga, da bi ga verska policija spakovala i osudila na smrt kamenovanjem dok si rek'o keks. I naravno, ja naivan potegnem pitanje zasto se narod ne buni protiv takve tiranije, zasto ne svrgnu dinastiju i uvedu vladavinu demokratije, ljudskih prava, gradjanskih sloboda i ostalih tekovina "zapada", na sta mi je on rekao jednu zanimljivu stvar:

 

Zato sto, kad bi se narod u KSA pitao, drzava bi bila jos ludja i jos mracnjackija, da su kraljevska porodica i njihovi sateliti takvi kakvi su sa svim svojim ociglednim manjkavoskima daleko najmoderniji, najtolerantniji, najdemokratskiji segment drustva i da bi njihovo uklanjanje s vlasti znacilo momentalan povratak u srednji vek. Da kraljevska porodica pokusava da lavira izmedju podilazenja "zapadu" od koga zaradjuju ogromne pare i podilazenja lokalnim plemenskim vodjama kojih ima mali milion i koji drze stvarnu vlast na terenu, i koji su svi do jednog ludi k'o struja. Da se ni ta kraljevska porodica preterano ne pretrze da radi na emancipaciji drustva nego uzivaju u svom basnoslovnom bogatstvu i zivo im se jebe. Da neki krajevi sveta jednostavno nisu za demokratiju, barem ne jos dugo godina, i da je najbolje cemu mogu da se nadaju prosvecena sekularna diktatura. Da ce trebati da prodje jos dugo godina, vekovi, pre nego sto se tamo bilo sta pomeri i dok situacija sazri za bilo kakvu vrstu demokratije koja nece biti opasnost po sebe i okolinu.

 

Ako su lagali mene i ja lazem vas.

Link to comment

 

Ako su lagali mene i ja lazem vas.

apsolutno za verovanje

koliko ja znam o SA tamo je vlast bazirana na sprezi izmedju familje Saud i potomaka osnivaca Vahabizma ... apsolutno ne verujem da bi u slucaju neke unutrasnje borbe "pro-zapadne demokratske" snage odnele pobedu nad mracnjacima

jedan od problema "demokratskog zapada" je sto misle da svi zele isto sto i oni

Link to comment

Ako su lagali mene i ja lazem vas.

Slicnu pricu sam cuo pred Drugi zalivski rat - bila trojica iz Iraka, jedan dezertirao za vreme Prvog rata - sve najgore o Sadamu al' isto tako lose o Amerikama, drugi sasvim uzdrzan a treci - treci na prs' u bulju sa Colin Powell-om, eno ga sad ambasador Iraka u Japanu. On je, bez problema, bio sasvim i bezuslovno za intervenciju...

 

jedan od problema "demokratskog zapada" je sto misle da svi zele isto sto i oni

Glavni problem ostatka sveta je sto ima tendenciju da "demokratski zapad" shvata sasvim ozbiljno i sasvim doslovno. Em im puca prslook za dzemokratiju em za stvarno "shirenje" iste... Al' dobro - sta je ostatku sveta jos 30-400 godina zamlacivanja? NIsta, ne? 

Link to comment

Ako Asad izgubi zna se ko ce da pobedi, a to bi bila katastrofa ne samo za Siriju nego i za Evropu.

 

A ako situacija ostane nepromenjena onda ce svakako ekstremizam jacati kao odgovor na Asada. Posebno posle ovoliko pobijenih. I onda cemo sutra imati novu i jacu pobunu. Nije ni ovaj ekstremizam pao s neba nego je dosao zbog represije (kao i u Iraku). Jedino razumno resenje je njegov postepeni odlazak i prekompozicija Sirije u kojoj Kurdi i Suniti imaju vise vlasti bez da to zavisi od dobre volje jednog coveka koji ne pripada tim grupama.

Link to comment

Jedna digresijica, da se nadovezem na ovo, apropo naroda i takotoga:

 

 

Imao sam pre par godina na poslu kolegu Saudijca, mlad IT strucnjak, potpuno moderan, asimilovan u "zapad", i otvoreno i veoma ocigledno gej. I kaze on da takav kakav je ne bi dan jedan preziveo da se vrati u rodni kraj, iz ociglednih razloga, da bi ga verska policija spakovala i osudila na smrt kamenovanjem dok si rek'o keks. I naravno, ja naivan potegnem pitanje zasto se narod ne buni protiv takve tiranije, zasto ne svrgnu dinastiju i uvedu vladavinu demokratije, ljudskih prava, gradjanskih sloboda i ostalih tekovina "zapada", na sta mi je on rekao jednu zanimljivu stvar:

 

Zato sto, kad bi se narod u KSA pitao, drzava bi bila jos ludja i jos mracnjackija, da su kraljevska porodica i njihovi sateliti takvi kakvi su sa svim svojim ociglednim manjkavoskima daleko najmoderniji, najtolerantniji, najdemokratskiji segment drustva i da bi njihovo uklanjanje s vlasti znacilo momentalan povratak u srednji vek. Da kraljevska porodica pokusava da lavira izmedju podilazenja "zapadu" od koga zaradjuju ogromne pare i podilazenja lokalnim plemenskim vodjama kojih ima mali milion i koji drze stvarnu vlast na terenu, i koji su svi do jednog ludi k'o struja. Da se ni ta kraljevska porodica preterano ne pretrze da radi na emancipaciji drustva nego uzivaju u svom basnoslovnom bogatstvu i zivo im se jebe. Da neki krajevi sveta jednostavno nisu za demokratiju, barem ne jos dugo godina, i da je najbolje cemu mogu da se nadaju prosvecena sekularna diktatura. Da ce trebati da prodje jos dugo godina, vekovi, pre nego sto se tamo bilo sta pomeri i dok situacija sazri za bilo kakvu vrstu demokratije koja nece biti opasnost po sebe i okolinu.

Ako su lagali mene i ja lazem vas.

 

Ovaj, kad odes danas u Riad i vidis sve to, tesko mi je verovati da se tamo pitaju neke plemenske vodje. Mozda u nekoj pustinji...

Ironija je sto je KSA bila (kao i Avganistan btw.) liberalnija 70-tih a uticaj religisjkog establismenta je slabio sve dok nije doslo do dva glavna soka - teroristicki napad na veliku dzamiju i islamisticka revolucija u Iranu cime je poljuljan do tada neprikosnoveni status KSA u okviru islama od pada Otomana. To i dodati tome jos gresnika kralja Fahda koji bi da se iskupi za mladalacke grehe i skretanje ka ekstremizmu od strane drzave je bilo neminovno....

Link to comment

A ako situacija ostane nepromenjena onda ce svakako ekstremizam jacati kao odgovor na Asada. Posebno posle ovoliko pobijenih. I onda cemo sutra imati novu i jacu pobunu. Nije ni ovaj ekstremizam pao s neba nego je dosao zbog represije (kao i u Iraku). Jedino razumno resenje je njegov postepeni odlazak i prekompozicija Sirije u kojoj Kurdi i Suniti imaju vise vlasti bez da to zavisi od dobre volje jednog coveka koji ne pripada tim grupama.

Steta sto amerikanci nisu imali nekog Chiraca koji ke poznavao situaciju i sto je jos vaznije shvatao ju je.

Ti zagovaras u siriji ono sto sa razlogom kritikujes u Iraku. Dati vecu vlast vecinskim narodima (u ovom slucaju suniti dok su u iraku siiti). Zasto kopirati nesto sto je dovelo do katastrofe u Iraku?

Link to comment

Ovaj, kad odes danas u Riad i vidis sve to, tesko mi je verovati da se tamo pitaju neke plemenske vodje.

 

Sva sreca pa u Saudijskoj Arabiji postoji samo uzi centar Rijada. A conveniently bas tu su im smesteni i Kaba i sve busotine nafte i sve ostalo strateski znacajno za odrzavanje vlasti i umnozavanje bogatstva, pa ne moraju uopste da se strecaju sta se desava van njihovog kruga dvojke.

 

No, ja samo prenosim kako mi je covek rodjen tamo kazao. Sta ja znam, mozda nema pojma pa lupeta bezveze.

Link to comment

Sva sreca pa u Saudijskoj Arabiji postoji samo uzi centar Rijada. A conveniently bas tu su im smesteni i Kaba i sve busotine nafte i sve ostalo strateski znacajno za odrzavanje vlasti i umnozavanje bogatstva, pa ne moraju uopste da se strecaju sta se desava van njihovog kruga dvojke.

No, ja samo prenosim kako mi je covek rodjen tamo kazao. Sta ja znam, mozda nema pojma pa lupeta bezveze.

 

Hocu da kazem da se KSA menja, jedna od najbrze rastucih i najmladjih populacija na planeti. ima 5-6 gradova preko milion stanovnika (samo Riad 7mil) a cela zemlja samo nesto preko 30mil. Populacija u delovima sa naftom je pretezno Sija manjina, sto je poseban problem u odnosu sa Iranom...

Link to comment

Ja ne razumem, kakve veze ima velicina grada sa odnosima moci u njemu, i rast populacije sa lberalnim promenama? One nisu striktno dobre i pozitivne

Link to comment
×
×
  • Create New...