Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Pa nemas - imas jos jedno tuce drugih grupa i nisu bas svi Al Kaida ili ISIS kako se tu pise. Nisu ni KatarUAE ili KSA jedno te isto ali to je vec suvise komplikovano za ovaj svejetoisto forum. Bottom line - nema smisla drzati stranu nego samo no fly zone, sigurne zone i primirje a to bez intervencije sa strane ne moze. Do pozitivnijih politickih promena moze doci samo ako se bar deo onih kojih su proterani vrati... 

 

Ma sve ok. Al opcija primirja ne pije vodu. Prvi ISIS ne bi pristao na to. Opet i Asad bi morao da bude mnogo glup i autodestruktivan da bi pristao na primirje u kome bi mu se protivnici samo pregrupisali i naoružali.

I šta onda? Ne možeš da napraviš nikakvu tranziciju vlasti ka grupi od 2000 ljudi recimo, koji su po ukusu civilizovanog™ sveta a da ostalih 20 miliona to otrpe. Shvataš? Nije realno.

 

 

e: ono na šta ti ciljaš je ideja - daj da srušimo vlast a onda ćemo već naći nekog da preuzme. To je taktika koja je dala katastrofalne rezultate i u Avganistanu, a naročito u Iraku i Libiji.

Edited by steins
Link to comment

Pa ide se prema nekom primirju. Prvo da pociste ISIS sto trenutno rade kurdi uz pomoc amerikanaca i asadovci uz pomoc rusa, onda ce doci do primirja. Produzivanje rata ne zele ni amerikanci ni rusi a vjerujem i da su sirijci zasiceni. Ne moze se vjecno ratovati. Sta ce biti kasnije, pitanje je. Ja mislim da ce Asad otici tiho (povuci se u jednom trenutku kao "pobjednik") ali da ce citav sistem ostati i nastaviti da vlada. Vecina Sirijaca ne zeli dzihadiste to je ocigledno.

Edited by borris_
Link to comment

Ne znam, meni je malo hevi tek tako etiketirati ljude tamo na Asad ili ISIS, kao da nema trece opcije. Sto se mene tice, i jedna i druga opcija su zlo, s tim sto je ISIS naravno veca pretnja.

 

Prosto ne mogu da poverujem da je to tako crno na belo. Pre svega zato sto sam radio nekoliko godina sa izbeglicama i upoznao zaista jako bistre i mudre ljude koji ne podnose ni jedne ni druge. Malo me ta retorika ili-ili podseca na ili si uz Slobu ili si uz "siptarske teroriste". Cini mi se da previse olako sebi dajemo za pravo da negiramo borbu za slobodu nekih ljudi tamo, a ima ih svakako. Ne mogu sebe nikad da stavim uz dinastiju diktatora koji vladaju decenijama. Mozemo da kazemo da je Asad junior light verzija caleta koji je svojevremeno avijacijom rokao po sopstvenim gradovima da bi ugusio pobunu. To nije normalno stanje, to nije normalan vladar - to je diktatura.

 

Jako mi je tuzno to sto ce se gomila mojih sunarodnika nepogresivo staviti uz stranu diktatora, zvao se on Asad, Gadafi, Mugabe ili Kim dzong il. Zasto je to tako, nemam pojma, ali mislim da velikog udela u tome ima NATO bombardovanje i cinjenica da veliki procenat ljudi to jos nije obradio kako treba. Uz sve to, obicno ide i ona floskula da "arapi/crnci/zuti nisu za demokratiju" sto je naravno - tihi oblik rasizma.

 

Hajde da duboko udahnemo i zapitamo se - ako je sve tamo bilo tako bajno i sjajno, otkud ovoliko sranje? Jel stvarno mislite da je normalan oblik vladavine to da jedna porodica jase celu drzavu decenijama i postavlja clanove iste na sve najbitnije funkcije u drzavi? Jel stvarno verujete u bajke koje se pricaju o Gadafiju? Jebote, dovoljno ga je samo pogledati na snimku i jasno je ko dan da je covek tezak psihopata. Zasto drugima zelite ono sto sebi nikada ne bi pozeleli? Samo se nadam da odgovor nece biti da su Ameri razbili Jugoslaviju.

Link to comment

Sirijska opozicija je ko JVuO, vladom u egzilu/ nacionalnim većem predsedava 1 Slobodan Jovanović a na terenu glavnu reč vode Djujići Kalabići i ostali koljači i secikese. Džabe podrška demokratskog zapada, od govana se pita ne napravi.

Za vladu u egzilu i jos vise za JVuO se potpuno slazem, potpisujem i sve ostalo al' ovi sto su "opozicija" u Siriji nisu i nikad nece biti ni slicni vladi u egzilu jer nikad nisu ni bili vlada.. .To malo patika sto im je ujka Sem posl'o ce im jedino dati legitimitet kad/ako Asad zavrsi k'o Moamer. Do tada nista... 

Link to comment

Mislim i na Saudijsku Arabiju naravno. To je ogromna sramota zapada.

Da, da... Potpuno si u pravu.  :s_c:

Politika uopste i Zapad pojedinacno se ubishe operishuci na relaciji "stanje stvari - sramota"... Noge ce da izlome... 

Link to comment

Niko ne treba da menja ni Sadama ni Asada ni Saude ali kada pobuna pocne ne treba ni da pusti da diktatori uguse pokret u krvi bez ikakvih posledica, a jos manje im treba pomagati. Na primeru Iraka smo videli kako izgleda vestacki indukovana promena a na primeru Sirije kako izgleda sedenje skrstenih ruku. I jedno i drugo otvara vakuum za razne ekstremiste.

Edited by Eraserhead
Link to comment

Zapad (i bilo ko drugi) ne treba da menja ni Sadama ni Asada ni Saude ali kada pobuna pocne ne treba ni da pusti da diktatori uguse pokret u krvi bez ikakvih posledica, a jos manje im treba pomagati. Na primeru Iraka smo videli kako izgleda vestacki indukovana promena a na primeru Sirije kako izgleda sedenje skrstenih ruku. I jedno i drugo otvara vakuum za razne ekstremiste.

 

Sad ide Egipat  :fantom:

Link to comment

Mislim i na Saudijsku Arabiju naravno. To je ogromna sramota zapada.

 

 

Kakve veze ima "Zapad", čovek priča o ljudima iz Sirije. 

Imas pravo, covek ne spomenuo "zapad" a ne "Zapad".

Link to comment

Gradjanima koji ne zele da ih jase dinastija decenijama

Uopste nije poenta u tome nego sta je alernativa. Polazim od sebe: vise bih voleo da Vucic vlada pedeset godina nego da Obrazovci ili nekakvi drugi nacisti dodju na vlast na samo godinu dana. Izbor izmedju loseg i goreg je realno stanje na terenu koje mozes odluciti da ignorises, ali ne mozes da krivis sagovornika sto ga prepoznaje. Kakva god da je bila situacija na pocetku pobune, ovo sad je potpuno drugacija prica. Ako Asad izgubi zna se ko ce da pobedi, a to bi bila katastrofa ne samo za Siriju nego i za Evropu.

Link to comment
×
×
  • Create New...