Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

Sta se desava u Raki? Ima negde izvestaja o napredovanju? Par koje sam pratio su utihnuli.

 

Utihnulo je jer se isis još uvek povlači pred SDF bez borbe tako da najviše pršti po civilima koji ginu na sve strane u vazdušnim napadima američke koalicije. Ali pošto ih ne ubijaju ruske bombe već one druge, dobre i plemenite, onda nema ko da izvesti svet o poslednjoj bolnici, poslednjoj pekari i poslednjem pedijatru. A nema ni nekog sedmogodišnjeg deteta da otvori nalog na tviteru i napiše kako je bolje da počne treći svetski rat nego da se dozvoli Trampu da ubije Raku.

Edited by Redoran
Link to comment

Nije nista utihnulo, lepo napreduju Kurdi, svaki dan uzmu po neku novu teritoriju ...

 

 

Sta se dogadja u Mosulu? Ako dobro shvatam, opsednut je ISIL u nekoliko kvartova u centru grada, ali negde od marta kao da napreduju jednu ulicu nedeljno. Koliko su se priblizili centru Rake? Kako ovi brane te preostale zone? Snajperi? Zasto ciscenje terena do kraja nije moguce?

 

Imate neki izvor za informacije sa terena?

Link to comment

Naravno - jos u Februaru sam linkovao da je Tramp naredio da se ne uzimaju previse u obzir civili kad se bombarduje - Putin stajl.

Rezultat je dramaticno povecanje zrtava u poredjenju sa Obamom.

Ali znamo vec, sve je to isto.

 

Sta ih onda sprecava da drmnu tih par kvartova u Mosulu i zavrse posao tamo? Po ovoj mapi to nije ni pola kvadratnog kilometra teritorije?

Link to comment

Sta ih onda sprecava da drmnu tih par kvartova u Mosulu i zavrse posao tamo? Po ovoj mapi to nije ni pola kvadratnog kilometra teritorije?

 

Има скоро 2 кв. км. То је стара четврт, са кућама и уличицама.

Link to comment

Naravno - jos u Februaru sam linkovao da je Tramp naredio da se ne uzimaju previse u obzir civili kad se bombarduje - Putin stajl.

Rezultat je dramaticno povecanje zrtava u poredjenju sa Obamom.

Ali znamo vec, sve je to isto.

 

Нема велике разлике у техници од заузимања нпр. Манбиџа.

А у оба случаја је настрадало више цивила од сличних руских операција.

Link to comment

Има скоро 2 кв. км. То је стара четврт, са кућама и уличицама.

 

Da, vidim da je to stari grad i zajeban teren. Po mapama bi se reklo da cela cetvrt komotno staje u kvadrat km x km.

 

I da procenjuju da je tu ostalo manje od tri stotine ISIL-ovaca. Koliko uopste civila tu moze jos da bude? Kapiram da ono sto im sledi je klasicna operacija ciscenja. S obzirom na to da ovi miniraju i streljaju sve zivo, cini mi se da steta od bombardovanja ne bi bila mnogo veca?

Link to comment

Da, vidim da je to stari grad i zajeban teren. Po mapama bi se reklo da cela cetvrt komotno staje u kvadrat km x km.

 

I da procenjuju da je tu ostalo manje od tri stotine ISIL-ovaca. Koliko uopste civila tu moze jos da bude? Kapiram da ono sto im sledi je klasicna operacija ciscenja. S obzirom na to da ovi miniraju i streljaju sve zivo, cini mi se da steta od bombardovanja ne bi bila mnogo veca?

Мало је већа од км х км, а до јуче су држали и један део обале северно од тога.

 

У данашње време нико нормалан не би могао да нареди да то све поравнају.

Али ће сигурно гађати вођеним бомбама јача упоришта.

Link to comment

Uz izvinjenje Borisu, Chandri, Vathri i dobrom delu ostalih ucesnika na ovoj temi: Eraserhead je svojim insistiranjem na prebrojavanju civilnih zrtava i jos vecim insistiranjem na tome da su civili izginuli od ruske ruke namera, a od zapadne ruke slucajnost, eto desava se, kolateralatm, napravio od ovog topika 1 odvratnost u kojoj su ljudi primorani da kace cak i uporedne tabele civilnih zrtava.

Link to comment

Da, vidim da je to stari grad i zajeban teren. Po mapama bi se reklo da cela cetvrt komotno staje u kvadrat km x km.

 

I da procenjuju da je tu ostalo manje od tri stotine ISIL-ovaca. Koliko uopste civila tu moze jos da bude? Kapiram da ono sto im sledi je klasicna operacija ciscenja. S obzirom na to da ovi miniraju i streljaju sve zivo, cini mi se da steta od bombardovanja ne bi bila mnogo veca?

 

Ima civila i ovi ih uredno kolju ako ih uhvate u pokušaju bekstva iz tog poslednjeg uporišta. Iračka vojska je dobrano okrvavila gaće za 90% Mosula pa može i za ovih preostalih 10%, a tu je i ovo što kaže Vathra - teško da bi iko danas naredio da se strategijski poravna čitav kvart po sistemu neka ih bog sortira. Uz to je američka avijacija jedina koja ima realan kapacitet za tako nešto pa bi se sav revolt sručio na njih.

 

Uzgred, Obama se takođe propisno napio krvi civilima u Mosulu i Raki sa tom razlikom da ih je polivao manjim intenzitetom i rastegnuto na duži vremenski period. Mogao je tako jer za njegovog mandata nisu bile u toku urbane borbe prsa u prsa za uzimanje ovih gradova, koje zahtevaju neprestanu i intenzivnu vazdušnu podršku. On je imao luksuz da samo vreba VIP ciljeve u pojedinačnim napadima pa jal pogodio komandno mesto jal pogodio svadbu.

Link to comment

Ima civila i ovi ih uredno kolju ako ih uhvate u pokušaju bekstva iz tog poslednjeg uporišta. Iračka vojska je dobrano okrvavila gaće za 90% Mosula pa može i za ovih preostalih 10%, a tu je i ovo što kaže Vathra - teško da bi iko danas naredio da se strategijski poravna čitav kvart po sistemu neka ih bog sortira. Uz to je američka avijacija jedina koja ima realan kapacitet za tako nešto pa bi se sav revolt sručio na njih.

 

Uzgred, Obama se takođe propisno napio krvi civilima u Mosulu i Raki sa tom razlikom da ih je polivao manjim intenzitetom i rastegnuto na duži vremenski period. Mogao je tako jer za njegovog mandata nisu bile u toku urbane borbe prsa u prsa za uzimanje ovih gradova, koje zahtevaju neprestanu i intenzivnu vazdušnu podršku. On je imao luksuz da samo vreba VIP ciljeve u pojedinačnim napadima pa jal pogodio komandno mesto jal pogodio svadbu.

 

Razumem to. Samo ukoliko je to 300 sumanutih koljaca spremnih da umru sabijeno na km x km uz nekoliko stotina civilla, sta su im opcije? Opsada - pojesce civile. Bombardovanje - cao civili. Ciscenje terene ulicu po ulicu - bye bye civilians. Ne vidim ja tu nikakav dobar ishod. A Mosul im ocigledno odvlaci paznju sa Rake gde su svi resursi preko potrebni.

 

 

Meni deluje kao da se ova epizoda ludila sa ISIL-om blizi kraju. Plasi me da kurdski referendum u septembru ne zapocne novu epizodu koja bi uvukla i Tursku otvoreni sukob sa YPG i drugim frakcijama. Tesko da oni mogu da dozvole stvaranje Kurdistana na svojoj granici. A YPG ime konacno i neke resurse i iskustvo i zamajac. Bice zajebano.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...