Jump to content
IGNORED

Dnevni tupan


Аврам Гојић

Recommended Posts

prva stvar koju su nam rekli kad smo na maturskoj ekskurziji išli u Greciju je da naručujemo eleiniki kafe, a ne turkiše hašiš u kafićima.

Link to comment
Dakle govori se o dresovima, odnosno obeležjima, a ne o crvenoj boji.

Natežeš naravno...
Evo, u istom nivou je kao priča da ne smeš u dresu Zvezde po 45-om bloku...



....shiit has hit the fan.
Link to comment
9 hours ago, Svemir Zeka said:

Kakvo Trebinje i Gacko, u Beogradu te pitaju ponovo: mislite kuvanu, mislite domaću, kad tražiš tursku. 

 

Vidi se da je ne pijete pa se smejete Dašku :fantom:

То је евентуално стерилно корпоративно питање, у смислу да конобар није онај прастари конобар из старе школе угоститељства, него конобар индоктриниран корпоративном културом пословања где се све дефинише прецизно, стерилно и без "уметничке слободе" у називима хране и пића. Не знам како је у поменутој Грчкој и Републици Српској, али заиста у овој овде Србији нисам никад чуо да се неко "бреца" на турску кафу из шовинистичких разлога. То је сасвим одомаћен израз, чак и патриотски израз, то турска кафа је свуда где се ја крећем синоним за домаћу кафу. 

 

9 hours ago, Filozof manijak said:

 zdravije po organizam, a i po psihu :fantom:

Кафа и генерално горки напици, горке чоколаде и све горко, имају прилично стимулативни ефекат на психу, отварају прозоре у нове димензије. Зато је у добром делу филмова Дејвида Линча шоља кафе култни предмет. 

Link to comment
19 hours ago, napadaj said:





Dosad su među većim idiotima bili oni koji po društvenim mrežama ističu da jedu meso na Badnji dan, ali ovaj debil je uspeo da ih nadmaši.

 

 

 

 

 

Svi koji se secaju kako je i kada turska kafa naprasno postala "domaca", znaju zasto se to desilo - iz istog razloga iz kojeg se u Gackom i Doboju za narucivanje turske kafe mogu dobiti batine, a to nisu ni verski, ni obicajni, niti zato sto se naziv "odomacio kod ugostitelja" (ovo poslednje se moze razumeti samo kao neslana sala), nego isti onaj zbog kojeg se Mladic u Srebrenici sveti "Turcima".

 

 

Niko ko je proziveo sve ovo, nema ni trunke dileme oko toga sta je u pitanju, ali sto bi reko Edo Maajka, on je mladji.

 

 

 

Edited by Turnbull
  • +1 5
Link to comment

kafa.thumb.jpg.0df2474d8363c9d0d95495261cc4ded9.jpg

 

Turska kafa   (* Pojedinci ne razumeju patriotizam i mešaju ga sa nacionalizmom)

 

Quote

Uskoro je stigla hrana pa sam se posvetio jelu i razgovoru sa svojom pratiljom. Nakon što smo završili sa ručkom ona je poželela da popije kafu. Pozvao sam konobara koji je odmah došao i naručio dve kafe. Kakve, pitao je on, „dve turske, moliću“, odgovorio sam ja. NJegov izraz lica se promenio i postao malo strog usudio bih se reći. „Izvinite, gospodine, takvu kafu ne služimo. Mogu vam ponuditi samo domaću“, zvaničnim glasom mi se obratio konobar. „Pa na tu i mislim“, odgovorih. „A ne, nije to isto. Ovde služimo samo domaću kafu. Tursku ne.“ Prezirem inaćenje jer je besmisleno, ali prkos praktikujem kad god je neko gord i ohol a naš do tog trenutka ljubazni konobar se upravo u to pretvorio. Da nisam bio u ženskom društvu verovatno bih ušao u raspravu sa njim ali sam se ipak suzdržao i samo kazao, „mislim da smo se razumeli šta želimo“. Nakon izvesnog vremena kafe su stigle uz komentar „dve domaće kafe, izvolite“. Shvatio sam da stalnim ponavljanjem da je reč o „domaćoj“ kafi konobar pokušava da mi demonstrira ono što sasvim pogrešno smatra svojim „patriotizmom“.

 

Idu dvije vjeverice, kaže jedna hajmo nešto popit.

Sjednu u kafanu, konobar pita dobar dan šta pijete, dvije kafe, kakve molim

Vizantijske!

 

Spoiler

kafa1.jpg.d3288347aa59fea91bf76a9f3af4d4ed.jpg

 

 

  • Haha 4
Link to comment

ne znam ja neshto nisam bash u djiru da me personal vaspitava za moje novce kako cu da se izrazavam (mada tursku ne naruchujem josh od ne zna se, ne pijem je), niti da uopshte neshto insistira, kao u nekoj onoj jednoj zemunskoj tiraznoj kafani shto je neko dete konobar 78 puta tokom jedne vechere ponovilo frazu 'moje dame', pa znachi obesite me pa me shutirajte pa me bacite preko ograde isuse.gif

sve su to u sushtini nasilnichka ponashanja kojima nije mesto u sektoru usluga...

gde mi se konobar izdrkavao oko imenovanja pojava necu vishe ici, nije mi moranje. i to je tako dry.png

sent from my not bubamoto













  • +1 4
Link to comment

Кад одем у ресторан наручим кафу (ни домаћу, ни српску, ни турску, само кафу) и опет често конобар тражи додатне детаље о кафи, па кажем: обичну, јаку, без шећера. И опет често немају такву, него неке експресе и капућина. А израз турска кафа користимо сви у неформалној комуникацији, на приватним кафенисањима. Одувек. Никад нисам чуо протест око тога. Верујем да само конобар у некој забити може да глуми шовинизам око кафе, у сваком посећенијем ресторану добио би отказ, као онај лик што је доставио храну девојци, па јој слао неке допунске садржаје у порукама. Ако је поента да у Србији постоји нека мржња према муслиманима , нигде је нисам видео, ни у чему, а као сам неки патриота и питоми националиста. Прошле године једва сам чекао да уђем у Нови Пазар у њихову пекару на порцију мантија. (новопазарске слаткише не волим, преслатки су ми, али мантије су ми нешто врхунско) 

Link to comment

jedini 'problem' sa turskom kafom sam imala na letovanju u egiptu, ponela sam one kesice turske što se razmute u vreloj vodi, jer iz iskustva znam da je kafa u hotelu katastrofa posebno za prvu jutarnju, petog dana me barmen (poreklom iz turske) pitao šta će mi samo vrema voda u šoljici, da popijem tursku kafu, dala i njemu jednu kesicu, onda mi je sat vremena držao predavanje o turskoj kafu i u sledećoj smeni me sačekao sa pravom turskom kafom dogovoli smo se da tursku kafu zovemo turkiš kofi serbian edišn. 

 

preuveličavaju i generalizuju svi, od mrkog pogleda/prosvetiteljskog komentara 1 konobara naprave opšte pravilo u ugostiteljstvu, i naravno da je i taj 1 pogled posledica rata u bosni (mada može biti izazvan i samim procesom kuvanja kafe - više posla nego za bilo koji drugi napitak)

 

(a ova navala na uspeha je jer je njegova saborkinja sa belvedera (oboje su se protiv četnika u crnoj gori na cetinju borili iz srbije, al nema veze) pisala kako je konobar na cetnju, kad je pitala sme li tamo naručiti tursku kafu rekao nas turci nisu okupirali

 

 

 

Edited by svashtabezneshto
  • +1 2
Link to comment

У инат су требали да траже капућино на београдски начин, са србијанским кексићима, а пре тога Карађорђеву шницлу. 

  • Haha 1
Link to comment
10 hours ago, Duhovnost, ljubav i med said:

 Ако је поента да у Србији постоји нека мржња према муслиманима , нигде је нисам видео, ни у чему, а као сам неки патриота и питоми националиста. Прошле године једва сам чекао да уђем у Нови Пазар у њихову пекару на порцију мантија. (новопазарске слаткише не волим, преслатки су ми, али мантије су ми нешто врхунско) 

 

Pa sigurno da su muslimani imali razna iskustva. Mozda ne oni iz Pazara, ali oni koji zive u sredinama gde nisu vecina definitivno. To inace postoji i po tolerantnoj zapadnoj Evropi, sve vrste skrivene i otvorene diskriminacije prema muslianima, a i istocnoevropljanima itd itd. Kapiram da mozda na Kubi ne postoje te neke vece podele prema etno grupama.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...