Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

3 hours ago, trustno1 said:

Meni Švajcarci deluju prilično fašistički. :)

Suprug je jednom davno trebalo da ide na postdoc u Švajcarsku na dve godine. Ali ja kao njegova supruga ne bih mogla da dobijem radnu vizu! Hahaha! Kakva genijalna zamisao, dodji na dve godine ali tvoj supružnik ne može da radi. Prosto da čovek pomisli da ne žele da dodješ, kao što očigledno i ne žele. :)

Zatim, ludački uslovi za dobijanje državljanstva. Rodjakovo dete živi od rodjenja u Švajcarskoj, sad ima 8 ili 9 godina, Švajcarska je sve što zna, ali nema državljanstvo. Bolesno.

 

Što se tiče vrtića, naš vrtić na Menhetnu je 2600$ mesečno, bez ikakve hrane. Uopšte ne postoji mogućnost doplate za hranu, nego moraš sam da spremaš doručak, ručak, sve užine i poneseš svakog jutra sa detetom. Beat that.

Bilo je par jefitnijih vrtića, ali imali su neke probleme kao što je to da nikada ne izvode decu napolje niti otvaraju prozore i imali su slučajeve trovanja dece olovom.

Ja sam jedva dobio vizu tamo devedesetih, a moj otac je ziveo tamo. 

Link to comment
20 hours ago, Кристофер Лумумбо said:

Ja sam jedva dobio vizu tamo devedesetih, a moj otac je ziveo tamo. 

Eto.

 

I još mi kažu da je deo procesa odlučivanja da li će ti dodeliti državljanstvo, pošto si ispunio tokom 200 godina 200 najnemogućnijih uslova, i intervju sa tvojim komšijama, gde oni iznose svoje mišljenje o tome da li ti treba dodeliti državljanstvo. Pa bem li ga. :)

 

Amerika je često na tapetu zbog odnosa prema imigrantima, ali pogledajmo samo ovaj Švajcarski fašizam. Jus soli važi za sve, decu ilegalnih imigranata, turista, sve, u Americi. Nisam do skoro znala da u Americi postoje "sanctuary cities", gde se ne samo tolerišu nego štite ilegalni imigranti. Odeš sa lažnim dokumentima i otvoriš račun u banci i to se toleriše. Njujork, San Francisko, itd.

 

Švajcarci su veliki rasisti, kao i ostali Evropljani. Neki malo manje, neki malo više.

Edited by trustno1
Link to comment
On 22.7.2020. at 19:51, trustno1 said:

Eto.

 

I još mi kažu da je deo procesa odlučivanja da li će ti dodeliti državljanstvo, pošto si ispunio tokom 200 godina 200 najnemogućnijih uslova, i intervju sa tvojim komšijama, gde oni iznose svoje mišljenje o tome da li ti treba dodeliti državljanstvo. Pa bem li ga. :)

 

Nije 200 nego 10 godina i uslovi nisu nemoguci. Nivo jezika koji se trazi je vrlo elementaran. Cak je dozvoljeno i da se zadrzi drzavljanstvo zemlje porijekla.

Link to comment
1 minute ago, Paul Gompitz said:

Nije 200 nego 10 godina i uslovi nisu nemoguci. Nivo jezika koji se trazi je vrlo elementaran. Cak je dozvoljeno i da se zadrzi drzavljanstvo zemlje porijekla.

 

Wow, samo 10 godina! Uslovi nisu nemogući ali su se baš svojski potrudili da se što je više moguće tome približe. ;) Uporedi dobijanje Šv. državljanstva sa dobijanjem Američkog. Američko ispada da samo što ne poklanjaju u poredjenju sa ovim fašizmom.

Link to comment
29 minutes ago, trustno1 said:

Američko ispada da samo što ne poklanjaju u poredjenju sa ovim fašizmom.

 

"Poklanjaju" (uz sve prigodne obaveze koje uz to idu) ga rodjenjem - koliko je jednostavno dobiti americko drzavljanstvo drugim putem?

Link to comment

Jednostavno u odnosu na šta? Moje želje ili Švajcarsku? :)

Čak i da nema nikakvih drugih razlika (a ima), za Američko je potrebno 5 godina života (ne i rada) u Americi a u za Švicu je potrebno 10 godina + mislim da moraš da si radio neki deo tog vremena. 10 godina je jako dugo, 5 godina i ne baš. Posle 5 godina imaš državljanstvo i slobodan si da posle zapališ na godinu dana i odeš da radiš remote sa Barbadosa ako želiš. U Švajcarskoj moraš da čekaš 10 godina.

 

A što se tiče ovih koji su se rodili, meni je stvarno izuzetno okrutno da dete koje je rodjeno u Švajcarskoj, govori francuski i Švajcarska je sve što poznaje, nema državljanstvo.

Link to comment
2 minutes ago, trustno1 said:

Jednostavno u odnosu na šta? Moje želje ili Švajcarsku? :)

Čak i da nema nikakvih drugih razlika (a ima), za Američko je potrebno 5 godina života (ne i rada) u Americi a u za Švicu je potrebno 10 godina + mislim da moraš da si radio neki deo tog vremena. 10 godina je jako dugo, 5 godina i ne baš. Posle 5 godina imaš državljanstvo i slobodan si da posle zapališ na godinu dana i odeš da radiš remote sa Barbadosa ako želiš. U Švajcarskoj moraš da čekaš 10 godina.

 

A što se tiče ovih koji su se rodili, meni je stvarno izuzetno okrutno da dete koje je rodjeno u Švajcarskoj, govori francuski i Švajcarska je sve što poznaje, nema državljanstvo.

 

A kako "zivis" tih 5 godina u US (pogotovo ako ne radis)?

 

Apropo bolda, sa izuzetkom Amerika, dobijanje drzavljanstva rodjenjem na odredjenoj teritoriji je vrlo retko u svetu.

Link to comment
On 22.7.2020. at 19:51, trustno1 said:

 

 

Amerika je često na tapetu zbog odnosa prema imigrantima, ali pogledajmo samo ovaj Švajcarski fašizam. Jus soli važi za sve, decu ilegalnih imigranata, turista, sve, u Americi. Nisam do skoro znala da u Americi postoje "sanctuary cities", gde se ne samo tolerišu nego štite ilegalni imigranti. Odeš sa lažnim dokumentima i otvoriš račun u banci i to se toleriše. Njujork, San Francisko, itd.

 

 

Amerika je na tapetu zbog imigranata zbog Trampa, ali pre nije bilo tako. Jedno vreme su deportacije iz USA bile gotovo nepostojece - ako predjes granicu, gotovo je sigurno bilo da ces ostati. Za belog imigranta ce Amerika, a pogotovo Kanada jos dugo biti lakse nego bilo sta u Evropi. Imigracija je naprosto utkana u samo bice nacije. Ima tih izolacionistickih struja, ali imam utisak da one mogu da prevagnu samo privremeno. Problemi Amerike su drugde: rasizam (priclino sam siguran da je en gros manje mucno biti crnac u Britaniji nego u Americi), nejednakost (koja je obrazovanijima na razne nacine od koristi), smrtna kazna (meni je i dalje nepojmljivo da to postoji), astronomska stopa kriminala u mnogim gradovima, kaubojska pravila u pogledu porodiljskog odsustva i generalno slaba socijalna drzava. Mislim da u Ameriku covek treba da ide ili bas mlad ili po pozivu (tipa neki heahunt), inace to sve zajedno moze da bude malo previse za svilenu evropsku (a tu racunam i srpsku) dusu. 

Link to comment
56 minutes ago, trustno1 said:

 

Wow, samo 10 godina! Uslovi nisu nemogući ali su se baš svojski potrudili da se što je više moguće tome približe. ;) Uporedi dobijanje Šv. državljanstva sa dobijanjem Američkog. Američko ispada da samo što ne poklanjaju u poredjenju sa ovim fašizmom.

Jel ti znas koji su uslovi za ch drzavljanstvo?

Link to comment
12 hours ago, bags said:

Ako neko moze od admina da prebaci na temu za Bec...

 

3 ozbiljna problema

1. Zdravstveni sistem je neefikasan i preopterecen ( radio sam ogroman projekat za lekarsku komoru pa znam bukvalno sve statistike vezano za lekare i ne izgleda nimalo dobro)

2. Korupcija na visokom nivou koja onemogucava velike infrastrukturne projekte (primer na nivou Alan Forda je neki lik energeticar koji se ugradio 100.000 eur samo sto je jedan dan terao negativnu energiju sa gradilista nove bolnice u 22. becirku)

3. Generalno lose stanje u skolstvu - osnovne skole se doslovno raspadaju, ja sam milsio da je Svetozar Miletic u Zemunu lose stanje, ali onda sam ovde morao obici desetak skola i ostao u soku. Smrde na urin, zidovi puni vlage i budji, sale za fizicko gore nego za vreme rata u Bosni. Srednje skole imaju curriculum koji definitivno vodi u stanje slicno u Idiocracy.

 

3 problema koja su vezana za Austriju ali se u Becu najbolje vide:

1. Ekstremno los servis - i kad platis premium cenu bilo kakav servise je katastrofalan. U principu vecini firmi je potpuno svejedno za klijente. Ako ti neces ima ko hoce. Moji ameri ne mogu verovati kako se ljudi ovde ponasaju recimo u prodaji (vecih stvari poput namestaja,it opreme, automobilia, nekretnina) ili kad treba da rese neki problem.

2. Nemogucnost dobijanja vrhunskih plata - Masa ljudi odlazi odavde u Nemacku, USA u zadnje vreme i u Kinu. Jako je tesko dobiti plate preko 100.000 eur brutto godisnje. Naravno govorim o strucnjacima u svojim poljima i onda se desava da posle par godina usavrsavanja gubis najbolje ljude. Moj najbolji drug inace ginekolog  je otisao iz Beca u ubogi Manhajm i bez problema duplirao neto platu!!!

3. Nedostatak poreza na imovinu i nasledstvo - Kurcova narodna partija ovo usvojila pocetkom 2000tih. I naravno jaz izmedju bogtih i siromasnih se strasno siri. U Becu imas porodice koje imaju stotine zgrada a obicni ljudi jako tesko dolaze i do normalnog stana.  Old money vlada totalno i to se nece promeniti bez promene zakona.

 

I naravno biciklisti. Ne znam da li se @zorglub seca nekog mog posta ali oni su stvarno problem. Ne postuju propise, voze sa ludackim brzinama, meni je troje palo na kola jer se pokusalo provuci gde realno ne mogu i onda se posle izvinjavaju i mole da ne placaju stetu na automobilu. Uveli su cak i radare za njih ali samo na nekoliko mesta. Veca je sansa da ce mi dete na ulici udariti biciklista nego auto.

 

Zanimljivo, ko bi rekao! Znala sam samo jednu osobu koja je zivela dugo u Becu (jos od pre rata) sa porodicom i koja ga je bas volela, a zdravstveni sistem je bas cenila. Deluje dosta ozbiljno to, mada ovo sirenje jaza je prisutno i u drugim drzavama. Stoji mi na cekanju jedan dokumentarac o vlasnicima nekretnina u Nemackoj, nije uopste tako dobra prica po tome sta mi je prijatelj sumirao.

 

Uzgred,

 

 

:D

 

 

 

Link to comment
Just now, Kampokei said:

 

Ironija ili ne, tek autor od skoro i sam zivi u Becu :D

 

Koji od autora? Znam za ovaj serijal jos od kako se pojavio, valjda prateci Ah Ahilej i Stefana Malesevica, ali scenarista (== autor?) mi je generalno nepoznat.

Link to comment
Just now, I*m with the pilots said:

 

Koji od autora? Znam za ovaj serijal jos od kako se pojavio, valjda prateci Ah Ahilej i Stefana Malesevica, ali scenarista (== autor?) mi je generalno nepoznat.

 

Na Ahileja sam mislio.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...