Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

On 6.7.2020. at 15:26, bags said:

To sam ja i mislio. Kasnije ce se ispotaviti da je vrtic 100 CHF po danu. Za drugo dete dobijes 50 posto popusta. Znaci u proseku 3300 CHF mesecno. To prilicno utice na komparaciju ako uzmem cene vrtica u Becu...

:cry:

Mali off sa Svicarske, moja drugarica placa preko 100 australijskih dolara vrtic po danu. Tj. placa dosta vise od toga (mislim cak 180), ali nesto na kraju godine joj se odbije (porez?) pa ispadne nesto preko 100. Meni je to potpuni w t f. Kada je cula koliko mi u Nemackoj malo placamo jaslice, slogirala se.  Vrtic od 3+ godine ce nam biti maltene besplatan: placamo samo prijavu na pocetku koja je oko 250 evra i nesto sitno (oko 60) mesecno za obroke (rucak i uzinu).

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Cini mi se da je bio nekad referendum gde su izglasali protiv subvencije za vrtice. Koliko se secam i odsustvo majke je bizarno malo (14 nedelja).

 

Uspeo sam samo naci ovo:

“In Switzerland the view is still engrained that childcare before kindergarten is up to the family, that the state shouldn’t interfere with private affairs and that only poor people who rely on a second salary should be supported to put kids in a crèche,” Stoffel added.

 

https://www.swissinfo.ch/eng/no-win-situation_counting-the-cost-of-childcare/36026662

 

 

 

Link to comment

ma poenta je da su zene demotivisane od strane sistema da rade. svajcarci su prilicno cudni u mnogo cega, zenska prava su jedna od tih stvari. bukvalno ima i izraz za zene koje rade, mada sam cuo da je to generalno u zemljama gde se govori nemacki, rabenmutter (majka gavran). uvoze gomilu radne snage, a da organizuju vrtice i boravke i da podrze porodice da se zene vise skoluju ili da traze posao, ne bi bilo potrebe za toliko mrskih stranaca.

Link to comment
4 hours ago, bags said:

Otkazao CERN. Nije bilo smisla u mojoj situaciji. Cak i njihova vise nego dupla neto plata ne moze da mi ponudi kvalitet zivota koji imam u Becu. Na sve to zena ima ovaj novi posao koji je bas ok a pitanje kad bi tamo nesto nasla. Znam da ce me verovatno staviti na neku blacklistu (not_allowed_to work_here _ever listu) ali je cak i to u redu.

ako ti supruga ima EU pasos i govori nemacki, ne bi joj bilo toliko tesko da nadje posao. ukoliko ne dobacujete do odredjenog iznosa plate dobijate subvencije za vrtic, predskolsko i skola je besplatna. 

Link to comment
8 hours ago, precog said:

ma poenta je da su zene demotivisane od strane sistema da rade. svajcarci su prilicno cudni u mnogo cega, zenska prava su jedna od tih stvari. bukvalno ima i izraz za zene koje rade, mada sam cuo da je to generalno u zemljama gde se govori nemacki, rabenmutter (majka gavran). uvoze gomilu radne snage, a da organizuju vrtice i boravke i da podrze porodice da se zene vise skoluju ili da traze posao, ne bi bilo potrebe za toliko mrskih stranaca.

sad sam pitao ovde kod mene da li znaju za rabenmutter. naravno znaju. odnosi se na zene koji zapostavljaju decu, ali na kojekakve pijandure, dzankije itd... nikako na zaposlene zene.

to je stvarno wtf

 

 

Link to comment

U Austriji se koristi i u kontekstu majki koje zadnje kupe decu iz vrtica ili recimo imaju dadilju celi dan.Koristi se isto i za majke koje forsiraju decu i teraju ih na sto sekcija.

 

Sto se tice nekog zivot cak i Austrija deluje manjekonzervativna nego Svajcarska. Zao mi sto zbog ovih trenutno okolnosti nisam mogao otici do Zeneve, ali sve kad se podvuce nije bilo dovoljno razloga za prelazak. Mi placamo vrtic 300 eur po detetu od cega je 100 hrana, 100 dodatak za francuski i 100 druge sekcije. Standardan vrtic je u Becu besplatan placa se hrana u proseku oko 80 eur. Problem sa suprugom je sto je nakon 2 godine porodiljskog nasla novi posao koji je odlican miks prava i it menadzmenta. Moze da radi od kuce i plata joj je vise nego solidna. Nije bila spremna da ponovo ne radi ili da trazi novi posao. Verujem da bi relativno brzo nesto nasla s obzirom da ima EU pasos,austrijski pravni faks,odlican nemacki i solidan francuski. Dvojica kolega me zezaju da sam poceo zrtvovati karijeru zbog porodice, ali ipak sam siguran u svoj izbor.

Link to comment
35 minutes ago, bags said:

U Austriji se koristi i u kontekstu majki koje zadnje kupe decu iz vrtica ili recimo imaju dadilju celi dan.Koristi se isto i za majke koje forsiraju decu i teraju ih na sto sekcija.

 

Sto se tice nekog zivot cak i Austrija deluje manjekonzervativna nego Svajcarska. Zao mi sto zbog ovih trenutno okolnosti nisam mogao otici do Zeneve, ali sve kad se podvuce nije bilo dovoljno razloga za prelazak. Mi placamo vrtic 300 eur po detetu od cega je 100 hrana, 100 dodatak za francuski i 100 druge sekcije. Standardan vrtic je u Becu besplatan placa se hrana u proseku oko 80 eur. Problem sa suprugom je sto je nakon 2 godine porodiljskog nasla novi posao koji je odlican miks prava i it menadzmenta. Moze da radi od kuce i plata joj je vise nego solidna. Nije bila spremna da ponovo ne radi ili da trazi novi posao. Verujem da bi relativno brzo nesto nasla s obzirom da ima EU pasos,austrijski pravni faks,odlican nemacki i solidan francuski. Dvojica kolega me zezaju da sam poceo zrtvovati karijeru zbog porodice, ali ipak sam siguran u svoj izbor.

odlicno si sve uradio. nemas za cim zaliti. nije sve u parama :)

Link to comment
14 hours ago, bags said:

Sto se tice nekog zivot cak i Austrija deluje manjekonzervativna nego Svajcarska.

 

Poznanik Austrijanac mi reče da u Švajcarskoj ne bi nipošto živeo. Jer su ljudi čudni i hladni. :happy:

Link to comment

jeste skupa svica u pm. i ono za kola stoji. vise skupih i tjunovanih automobila nisam video ni u jednoj drzavi.

ljudi koji su sa strane a rade u UEFA zive u FRA jer je duplo jeftinije. do posla predju jezero i trotinetima ili pesaka do HQ-a posto je nyon malesan.

Link to comment
On 16.7.2020. at 8:47, bags said:

U Austriji se koristi i u kontekstu majki koje zadnje kupe decu iz vrtica ili recimo imaju dadilju celi dan.Koristi se isto i za majke koje forsiraju decu i teraju ih na sto sekcija.

 

Sto se tice nekog zivot cak i Austrija deluje manjekonzervativna nego Svajcarska. Zao mi sto zbog ovih trenutno okolnosti nisam mogao otici do Zeneve, ali sve kad se podvuce nije bilo dovoljno razloga za prelazak. Mi placamo vrtic 300 eur po detetu od cega je 100 hrana, 100 dodatak za francuski i 100 druge sekcije. Standardan vrtic je u Becu besplatan placa se hrana u proseku oko 80 eur. Problem sa suprugom je sto je nakon 2 godine porodiljskog nasla novi posao koji je odlican miks prava i it menadzmenta. Moze da radi od kuce i plata joj je vise nego solidna. Nije bila spremna da ponovo ne radi ili da trazi novi posao. Verujem da bi relativno brzo nesto nasla s obzirom da ima EU pasos,austrijski pravni faks,odlican nemacki i solidan francuski. Dvojica kolega me zezaju da sam poceo zrtvovati karijeru zbog porodice, ali ipak sam siguran u svoj izbor.

Naravno, bitno je da se i supruga slozi, bez toga nema nista :) Ne znam cime se bavis, pretpostavljam naukom, ali s obzirom da su te vec jurili za CERN i da supruga ima austrijski pasos i da govori nemacki jezik, mislim da cete bez problema moci da se preselite u Svajcarsku bilo kada i da cete naci posao. Ne mislim da vam je ovo sad ili nikad odluka.

Link to comment

Zasto bi se bilo tko iz Beca selio ...  Bec je jedan od velikih gradova gde bih mogao da zivim. Cirih takodje ... mada nije toliko velik :)

Edited by cedo
Link to comment

Meni Švajcarci deluju prilično fašistički. :)

Suprug je jednom davno trebalo da ide na postdoc u Švajcarsku na dve godine. Ali ja kao njegova supruga ne bih mogla da dobijem radnu vizu! Hahaha! Kakva genijalna zamisao, dodji na dve godine ali tvoj supružnik ne može da radi. Prosto da čovek pomisli da ne žele da dodješ, kao što očigledno i ne žele. :)

Zatim, ludački uslovi za dobijanje državljanstva. Rodjakovo dete živi od rodjenja u Švajcarskoj, sad ima 8 ili 9 godina, Švajcarska je sve što zna, ali nema državljanstvo. Bolesno.

 

Što se tiče vrtića, naš vrtić na Menhetnu je 2600$ mesečno, bez ikakve hrane. Uopšte ne postoji mogućnost doplate za hranu, nego moraš sam da spremaš doručak, ručak, sve užine i poneseš svakog jutra sa detetom. Beat that.

Bilo je par jefitnijih vrtića, ali imali su neke probleme kao što je to da nikada ne izvode decu napolje niti otvaraju prozore i imali su slučajeve trovanja dece olovom.

Link to comment
1 hour ago, trustno1 said:

Meni Švajcarci deluju prilično fašistički. :)

Suprug je jednom davno trebalo da ide na postdoc u Švajcarsku na dve godine. Ali ja kao njegova supruga ne bih mogla da dobijem radnu vizu! Hahaha! Kakva genijalna zamisao, dodji na dve godine ali tvoj supružnik ne može da radi. Prosto da čovek pomisli da ne žele da dodješ, kao što očigledno i ne žele. :)

Zatim, ludački uslovi za dobijanje državljanstva. Rodjakovo dete živi od rodjenja u Švajcarskoj, sad ima 8 ili 9 godina, Švajcarska je sve što zna, ali nema državljanstvo. Bolesno.

 

Što se tiče vrtića, naš vrtić na Menhetnu je 2600$ mesečno, bez ikakve hrane. Uopšte ne postoji mogućnost doplate za hranu, nego moraš sam da spremaš doručak, ručak, sve užine i poneseš svakog jutra sa detetom. Beat that.

Bilo je par jefitnijih vrtića, ali imali su neke probleme kao što je to da nikada ne izvode decu napolje niti otvaraju prozore i imali su slučajeve trovanja dece olovom.

 

Verovatno je ideja da sa njegovim primanjima nema potrebe da radis i ti pa otud. Nije to necuveno nazalost, isti slucaj je imao i moj prijatelj u Americi, nikako nije uspeo da izdejstvuje nesto za zenu, "jer zaradjuje dovoljno". Devojka uzela pa volontirala na nekim mestima posto joj je naravno bilo glupo da sedi i da ne deli svoje znanje u svojoj ne tako siroko rasprostranjenoj oblasti.

 

Sto se tice drzavljanstva, u Nemackoj je tako da je roditelj taj koji nosi drzavljanstvo, nema veze to sto je dete rodjeno na tlu zemlje. Tu se prica vec duze o promenama (znam da je konkretno nas gradonacelnik za promene), najvise zbog turskog dela stanovnistva i paradoksa da imas trecu generaciju koja ~Tursku videla nije a nema nemacko drzavljanstvo.

 

 

Link to comment
19 minutes ago, I*m with the pilots said:

Sto se tice drzavljanstva, u Nemackoj je tako da je roditelj taj koji nosi drzavljanstvo, nema veze to sto je dete rodjeno na tlu zemlje.

 

Jus soli je u stvari vrlo redak danas... najvise ga ima po Amerikama.

Edited by jms_uk
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...