Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

Vratio se iz Zeneve u sredu. Dobio ponudu za posao...hmmm. Mislim, znam Zenevu kao svoj dzep, kao i Francusku sa one strane granice (Haute Savoie), pa bih mogao i tamo da zivim, ali nisam pametan sta da radim...

 

Posao i plata su strava.

Link to comment
4 hours ago, dragance said:

Vratio se iz Zeneve u sredu. Dobio ponudu za posao...hmmm. Mislim, znam Zenevu kao svoj dzep, kao i Francusku sa one strane granice (Haute Savoie), pa bih mogao i tamo da zivim, ali nisam pametan sta da radim...

 

Posao i plata su strava.

 

Je l želiš da ti ja dam savet? ;)

 

Link to comment
8 hours ago, goofs said:

 

To sto ste vi cekali na radnu vizu 5 meseci ne znaci da ce svako cekati. Tvoj suprug je ITvac, oni su danas na ceni i radne vize lako dobijaju. Ja znam ljude koji godinama zive u Americi na crno, istekla im turisticka i ne smeju da izadju iz zemlje, nikad US pasos nece dobiti. Imam i drugara koji je od koledža tamo, znači dobrih 15 godina, od skoro i oženjen, nema pasoš.

 

Ne, na radnu vizu suprug nije čekao. Čekali smo na zelenu kartu. I ja znam ljude koji žive godinama na crno u Americi, kao i u Švajcarskoj. Reč je bila o tome da je Američko državljanstvo lakše dobiti nego Švajcarskoj.

Edited by trustno1
Link to comment
6 hours ago, jms_uk said:

 

Ne zakljucujem nista - to sto pise znaci da neko ne ceka ni pet meseci, a neko ceka (vec) deset godina. 

 

Tačno. Ali kakve sve to ima veze sa činjenicom da je lakše dobiti Američko državljanstvo nego Švajcarsko?

Link to comment
4 minutes ago, trustno1 said:

 

Ne, na radnu vizu suprug nije čekao. Čekali smo na zelenu kartu. I ja znam ljude koji žive godinama na crno u Americi, kao i u Švajcarskoj. Reč je bila o tome da je Američko državljanstvo lakše dobiti nego Švajcarskoj.

E sad, zavisi šta podrazumevaš za “lakše”. U Švajcarskoj je sistem drugačiji i ne može se porediti. Tamo je glavna stvar da budeš integrisana u lokalne stvari, asocijacije i da zaista doprinosiš društvu. Ne vidim šta je tu toliko teško.

Link to comment
6 minutes ago, trustno1 said:

 

Ne, na radnu vizu suprug nije čekao. Čekali smo na zelenu kartu. I ja znam ljude koji žive godinama na crno u Americi, kao i u Švajcarskoj. Reč je bila o tome da je Američko državljanstvo lakše dobiti nego Švajcarskoj.

Zelena karta se može dobiti nakon dve godine posebne radne dozvole koju sam mogao dobiti, ali mi se nije živelo u Americi tada duže od x meseci.

Link to comment
2 minutes ago, dragance said:

Zelena karta se može dobiti nakon dve godine posebne radne dozvole koju sam mogao dobiti, ali mi se nije živelo u Americi tada duže od x meseci.

 

Zelena karta se može dobiti sa radnom dozvolom mnogo ranije nego dve godine, kao i bez radne dozvole, kao što je bio slučaj sa mnom i supružničkim licem. Meni se u Švajcarskoj ne živi nikako pa čak i da dele pasoše za džabe ali ih pritom ne dele nego su fašisti koji ne žele strance. ;)

Link to comment
6 minutes ago, dragance said:

E sad, zavisi šta podrazumevaš za “lakše”. U Švajcarskoj je sistem drugačiji i ne može se porediti. Tamo je glavna stvar da budeš integrisana u lokalne stvari, asocijacije i da zaista doprinosiš društvu. Ne vidim šta je tu toliko teško.

 

Stvarno, hajde da dokazujemo kako je 10 godina "lakše" nego 5 jer ovo i ono. Hajde, molim te. 

Link to comment
E sad, zavisi šta podrazumevaš za “lakše”. U Švajcarskoj je sistem drugačiji i ne može se porediti. Tamo je glavna stvar da budeš integrisana u lokalne stvari, asocijacije i da zaista doprinosiš društvu. Ne vidim šta je tu toliko teško.

Pa tesko je jer se mora cekati deset godina da se aplicira za boravak na Barbadosu, za razliku od cekanja od 5 + n (gde je n = 0 - 10+) u Americi :lol:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
23 minutes ago, jms_uk said:


Pa tesko je jer se mora cekati deset godina da se aplicira za boravak na Barbadosu, za razliku od cekanja od 5 + n (gde je n = 0 - 10+) u Americi :lol:
Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Najteže je u tvojoj glavi gde ta čekanja jedino postoje. :)

Link to comment
6 hours ago, panta rhei said:

https://www.bfs.admin.ch/bfs/en/home/statistics/population/migration-integration/by-migration-status.html

 

bundesamt za statistiku, ima tu svega. inace ova prica korisnika trustno1 je toliko apsurdna da je ne vredi komentarisati.

 

Korisniče panta rhei :)

Uslovi za dobijanje Švajcarskog državljanstva su mnogo rigorozniji od uslova za dobijanje Američkog ili Kanadskog. Na primer, u Americi je potrebno 5 godina, ne moraš da budeš zaposlen. Da ne spominjem da svako ko se rodi u Americi pa makar i dete ilegalnih imigranata ili turista, dobija Američko državljanstvo. U Švajcarskoj je potrebno 10 godina, moraš da budeš zaposlen neko vreme, intervjuišu tvoje komšije, itd, deca mogu da žive godinama u Švajcarskoj i da nemaju državljanstvo.

 

Ovde neki pišu kao im život zavisi od dokazivanja da je Švajcarska najmilija zemlja na svetu, puna dobrote i ljubavi. Oni su divni, samo žele da se integrišeš... Možda bi trebalo da povećaju na 50 godina, da bi se stvarno lepo integrisao. Onda bi ovde isto pisali, pa niko nikom ništa nije dužan, oni samo žele da se integrišeš kako treba, to je toliko predivno.

 

Niko nije dužan nikom ništa pa tako ni Švajcarska ni Amerika nisu dužne da ljudima poklanjaju svoja državljanstva.

 

Samo ističem činjenicu da je Američko državljanstvo neiporedivo lakše dobiti nego Švajcarsko. To je činjenica i nadam se da ne moramo dalje da se bavimo dokazivanjima kako 10 godina zapravo nije duže od 5 i slično. ;)

 

Šta nam govori ta činjenica? Govori nam, prosto, da zemlja koja postavlja mnogo lakše uslove za sticanje državljanstva više želi imigrante nego zemlja koja postavlja rigoroznije uslove. Amerikanci su očigledno mnogo olakšali nekom ko želi da se nastani u Americi a Švajcarci su otežali. Amerika poručuje mnogo većem broju ljudi: Dobrodošli ste ovde. Švajcarska poruka je više: niste dobrodošli.

 

Link to comment
1 hour ago, namenski said:

on-icon-12.png

 

???? 

 

Ne razumem? jms_uk, koliko razumem, pokušava da pokaže, nasuprot činjenicama, da se za američko državljanstvo čeka kao i za švajcarsko ili čak i duže. :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...