Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

36 minutes ago, Kampokei said:

Problemi Amerike su drugde: rasizam (priclino sam siguran da je en gros manje mucno biti crnac u Britaniji nego u Americi),

 

Zanimljivo mi je da to čujem, na osnovu čega to kažeš? Pošto je moj utisak da je Zapadna Evropa neuporedivo više rasistička nego Amerika. O Kanadi da i ne govorim, to je verovatno najmanje rasistiška zemlja na Zemlji.

 

36 minutes ago, Kampokei said:

Mislim da u Ameriku covek treba da ide ili bas mlad ili po pozivu (tipa neki heahunt), inace to sve zajedno moze da bude malo previse za svilenu evropsku (a tu racunam i srpsku) dusu. 

 

A za ovo delim isti utisak i nemam šta da dodam. Moja svilena srpska duša se iscepala na sto delova. Divim se svom stepenu idiotizma da dodjem u Ameriku, pa još u Njujork, u trenutku začinjanja porodice. Samo još koronu da preživimo pa će nam posle toga sve lakše pasti. :)

 

Zapravo, ne znam ni za head hunt, zavisi šta misliš pod time. Znam čoveka koji je C-level u Hugo Bossu i došao je u Ameriku da bi napredovao u karijeri u firmi. Ali, pet godina i tri deteta kasnije, rešili su da se vrate u Evropu jer "je tamo malo lakše sa troje dece". Ne znam kolika mu je bila plata ali sigurno nije bila mala. Pa nekako mislim, ako njima nije bilo lako u Americi, šta ja siromah tu tražim... ;) 

Link to comment
1 hour ago, jms_uk said:

 

A kako "zivis" tih 5 godina u US (pogotovo ako ne radis)?

 

Apropo bolda, sa izuzetkom Amerika, dobijanje drzavljanstva rodjenjem na odredjenoj teritoriji je vrlo retko u svetu.

 

Možda radi tvoj supružnik? Možda imaš uštedjevinu? Svakako je lakše kad nemaš taj uslov. Ili ti možda hoćeš da kažeš da nije? :)

 

Američko državljanstvo je mnogo lakše dobiti nego Švajcarsko. Ne znam šta tu ima da se filozofira.

 

Ne znam kako je u drugim zemljama i to nije nikakav izgovor. Ako dete živi već 5 ili 8 godina samo u toj zemlji, okrutno je da nema državljanstvo. Švajcarci se izdaju za jako civilizovane i fine, ali, eto, deco, jebite se. To važi i za druge sa istom pozom i istim zakonima.

 

Osim toga, šta je poenta uslova za držvaljanstvo? Ako ti neko za početak da uslov 10 godina, koliko on želi da ti dodješ u njegovu zemlju? Duplo manje nego onaj ko ti da uslov 5 godina.

Edited by trustno1
Link to comment
13 hours ago, bags said:

3. Generalno lose stanje u skolstvu - osnovne skole se doslovno raspadaju, ja sam milsio da je Svetozar Miletic u Zemunu lose stanje, ali onda sam ovde morao obici desetak skola i ostao u soku. Smrde na urin, zidovi puni vlage i budji, sale za fizicko gore nego za vreme rata u Bosni. Srednje skole imaju curriculum koji definitivno vodi u stanje slicno u Idiocracy.

 

Nagadjam, ali da li je moguce da postoje privatne i bogate skole u koju idu cistokrvna i aristokratska deca? Utisak je da u Austriji zivi sve manje Austrajanaca, a da oni koji su starosedeoci su dovoljno bogati da se "izdignu" od polovine balkanske populacije koja je tamo otisla da radi bilo sta od stapa do kanapa. 

 

Cuo sam i price o testiranju dece na osnovu kojeg ti predodrete u kakvu skolsku ustanovu ces da ides. Sto bolje uradis test u bolju skolu te salju. Testiraju se deca u predskolskim uzrastima, recimo sa oko 5 godina. But there's a catch - testovi su na austrijskom, a deca imigranata ne govore dobro austrijski, ako uopste.

Link to comment
8 minutes ago, trustno1 said:

 

Zanimljivo mi je da to čujem, na osnovu čega to kažeš? Pošto je moj utisak da je Zapadna Evropa neuporedivo više rasistička nego Amerika. O Kanadi da i ne govorim, to je verovatno najmanje rasistiška zemlja na Zemlji.

 

 

Tesko je naci dobre komparativne studije naprosto zato sto, osim Britanije, evropske zemlje ne vode evidenciju o rasnoj pripadnosti. Ali, tesko mi je da poverujem da su evropski crnci toliko na meti policije, da zive u onakvim getoima (ima ih, ali mnogo manje), da je toliko njih u zatvoru, da im je vrednost imovine u proseku deset puta niza nego sto je slucaj sa belim porodicama... Mozda je do brojnosti, mozda bi i Evropa bila takva da je crnacko stanovnistvo brojnije. Mozda je do istorijskog iskustva, WW2 je ipak u Evropi ostavio mnogo dublje traume. Uprosceno bih rekao da je Evropa ksenofobnija, a Amerika rasistickija.

Link to comment
9 minutes ago, trustno1 said:

 

Možda radi tvoj supružnik? Možda imaš uštedjevinu? Svakako je lakše kad nemaš taj uslov.

 

Američko državljanstvo je mnogo lakše dobiti nego Švajcarsko. To je sve. Mislim da ni Britansko nije lako? Ne znam kako je u drugim zemljama i to nije nikakav izgovor. Ako dete živi već 5 ili 8 godina samo u toj zemlji, okrutno je da nema državljanstvo. Švajcaraci se izdaju za jako civilizovane i fine, ali, eto, deco, jebite se. To važi i za druge sa istom pozom i istim zakonima.

 

Osim toga, šta je poenta uslova za držvaljanstvo? Ako ti neko za početak da uslov 10 godina, koliko on želi da ti dodješ u njegovu zemlju? Duplo manje nego onaj ko ti da uslov 5 godina.

Pa poenta je valjda da, kad dobiješ državljanstvo, tu i ostaneš i budeš koristan član društva, privredjuješ, plaćaš porez i sve ostalo... sigurno ne da pokupiš pasoš posle 5 godina i odeš na Barbados... 

Link to comment
3 minutes ago, goofs said:

 

Nagadjam, ali da li je moguce da postoje privatne i bogate skole u koju idu cistokrvna i aristokratska deca? Utisak je da u Austriji zivi sve manje Austrajanaca, a da oni koji su starosedeoci su dovoljno bogati da se "izdignu" od polovine balkanske populacije koja je tamo otisla da radi bilo sta od stapa do kanapa. 

 

Cuo sam i price o testiranju dece na osnovu kojeg ti predodrete u kakvu skolsku ustanovu ces da ides. Sto bolje uradis test u bolju skolu te salju. Testiraju se deca u predskolskim uzrastima, recimo sa oko 5 godina. But there's a catch - testovi su na austrijskom, a deca imigranata ne govore dobro austrijski, ako uopste.

 

Slične stvari se dešavaju i u Americi. Samo što imaš naše koji su srećni da im deca idu pa skoro u bilo kakvu školu u Americi i smatraju da je to fenomenalno, jer to je škola u Americi.

Link to comment
1 minute ago, braca said:

Pa poenta je valjda da, kad dobiješ državljanstvo, tu i ostaneš i budeš koristan član društva, privredjuješ, plaćaš porez i sve ostalo... sigurno ne da pokupiš pasoš posle 5 godina i odeš na Barbados... 

 

A što ne bi išao na Barbados na godinu ili dve dana ako želiš? Što moraš da čekaš 10 godina za takvu mogućnost?

Naravno, njihova zemlja, njihova pravila. Mogli su i 20 godina da stave uslov pa bismo im onda bili zahvalni što nisu stavili 30. Ali zašto ne kažemo lepo istinu, da neće skoro nikog u svojoj zemlji, da su realno rasisti (tu mislim, naravno, da misle i sve najgore o Balkancima), za razliku od Amerikanaca.

 

Pre nego što krene napad: činjenica da je neko dobio Švajcarsko državljanstvo nije dokaz da uslovi nisu rigorozni i da Švajcarci nisu rasisti koji žele što manje drugih u svojoj zemlji.

Link to comment
23 minutes ago, Kampokei said:

 

Tesko je naci dobre komparativne studije naprosto zato sto, osim Britanije, evropske zemlje ne vode evidenciju o rasnoj pripadnosti. Ali, tesko mi je da poverujem da su evropski crnci toliko na meti policije, da zive u onakvim getoima (ima ih, ali mnogo manje), da je toliko njih u zatvoru, da im je vrednost imovine u proseku deset puta niza nego sto je slucaj sa belim porodicama... Mozda je do brojnosti, mozda bi i Evropa bila takva da je crnacko stanovnistvo brojnije. Mozda je do istorijskog iskustva, WW2 je ipak u Evropi ostavio mnogo dublje traume. Uprosceno bih rekao da je Evropa ksenofobnija, a Amerika rasistickija.

 

I ja imam sličan utisak kao ti. Ali kad razmislim, čini mi se da se o tim stvarima u Americi strahovito puno priča, a u Evropi ne. Možda zbog toga imamo pogrešan utisak? Ne znam. Pogledaj neki drugi primer, porodično nasilje. Koliko mi znamo o porodičnom nasilju u Srbiji? Skoro nimalo. Kako sad da uporedimo količinu tog nasilja u Americi i u Srbiji?

 

Nisu samo crnci. Kako Francuzi tretiraju Arape i gde žive Arapi u Parizu? Kako se tretiraju Romi? Turci? Kojim poslovima se bave? Balkanci? Pogledaj Srbe. Strahovit rasizam. Čak i najprosvećeniji će da naprave šalu o "ciganima". Srbija je sva u getoima, zar ne? Slovaci, Vlasi, Romi... Niko se ne meša. Možeš da proživiš čitav život a da ne znaš da postoje Slovačka naselja u Pančevu, gde ljudi ne pričaju sprski. I ti ljudi po pravilu imaju niže poslove, kao što su kućne pomoćnice. Imam utisak da nije mnogo bolje ni u Zapadnoj Evropi. Film "Mržnja".

 

Zanimljivo je ovo što kažeš rasizam i ksenofobija. Moram malo da razmislim o toj podeli. :) Možda možemo da pričamo o diskriminaciji.

 

Što se tiče imigranata i zapošljavanja, nekoliko crnaca mi je reklo da su došli iz Evrope u Ameriku i da nivo diskriminacije ne može da se poredi u korist Amerike. Jedan Bugarin mi je pre nekoliko godina pričao kako je aplicirao za posao u Francuskoj i dali su mu da popuni upitnik: da li ste državljanin prvobitnih članica EU ili onih koje su se pridružile u drugom krugu ili onih u trećem? Brate mili. U Americi te pitaju da li imaš radnu dozvolu i to je to.

 

Edit: Bugarin je dodao: tad sam završio s EU i došao u Ameriku. ;)

 

 

 

Edited by trustno1
Link to comment
14 minutes ago, trustno1 said:

A što ne bi išao na Barbados na godinu ili dve dana ako želiš? Što moraš da čekaš 10 godina za takvu mogućnost?

 

A sto bi cekao bilo sta van Barbadosa za odlazak na Barbados. Ni svajcarski ni americki pasos nece praviti razliku za dobijanje dozvola za boravak na Barbadosu na godinu ili dve.

 

 

30 minutes ago, trustno1 said:

 

Možda radi tvoj supružnik? Možda imaš uštedjevinu? Svakako je lakše kad nemaš taj uslov. Ili ti možda hoćeš da kažeš da nije? :)

 

 

 

Osim toga, šta je poenta uslova za držvaljanstvo? Ako ti neko za početak da uslov 10 godina, koliko on želi da ti dodješ u njegovu zemlju? Duplo manje nego onaj ko ti da uslov 5 godina.

 

Ti zaboravi da pomenes da je tih pet godina po dobijanju LPR-a. A za isti moze da se ceka (zavisno od kategorije) i vise od 10 godina - pa bi onda onih svajcarskih 10 ukupno delovalo kao brza brzina...

Link to comment
6 minutes ago, trustno1 said:

 Jedan Bugarin mi je pre nekoliko godina pričao kako je aplicirao za posao u Francuskoj i dali su mu da popuni upitnik: da li ste državljanin prvobitnih članica EU ili onih koje su se pridružile u drugom krugu ili onih u trećem? Brate mili. U Americi te pitaju da li imaš radnu dozvolu i to je to.

 

Upravo su ga to isto pitali. Zato sto su neke zemlje iz prvog kruga ostavile privremeno radne dozvole za one iz drugog i treceg kruga, a onda ih kasnije ukinule (za drugi krug), pa ti nikakva dozvola nije potrebna za rad.

Link to comment
19 minutes ago, trustno1 said:

 

Nisu samo crnci. Kako Francuzi tretiraju Arape i gde žive Arapi u Parizu? Kako se tretiraju Romi? Turci? Kojim poslovima se bave? Balkanci? Pogledaj Srbe. Strahovit rasizam. Čak i najprosvećeniji će da naprave šalu o "ciganima". Srbija je sva u getoima, zar ne? Slovaci, Vlasi, Romi... Niko se ne meša. Možeš da proživiš čitav život a da ne znaš da postoje Slovačka naselja u Pančevu, gde ljudi ne pričaju sprski. I ti ljudi po pravilu imaju niže poslove, kao što su kućne pomoćnice. Imam utisak da nije mnogo bolje ni u Zapadnoj Evropi. Film "Mržnja".

 

Kako očekuješ da neko ko ne zna srpski u Srbiji dobije bolje plaćen posao?

Link to comment

(Zapravo neke nase Slovakinje prilicno dobro zaradjuju time sto spremaju tudje kuce. Na dobrom su glasu i na dobroj ceni, mislila sam da je to opste mestopoznato.)

Link to comment
52 minutes ago, trustno1 said:

 

A što ne bi išao na Barbados na godinu ili dve dana ako želiš? Što moraš da čekaš 10 godina za takvu mogućnost?

Naravno, njihova zemlja, njihova pravila. Mogli su i 20 godina da stave uslov pa bismo im onda bili zahvalni što nisu stavili 30. Ali zašto ne kažemo lepo istinu, da neće skoro nikog u svojoj zemlji, da su realno rasisti (tu mislim, naravno, da misle i sve najgore o Balkancima), za razliku od Amerikanaca.

 

Pre nego što krene napad: činjenica da je neko dobio Švajcarsko državljanstvo nije dokaz da uslovi nisu rigorozni i da Švajcarci nisu rasisti koji žele što manje drugih u svojoj zemlji.

Znači da rezimiramo : švajcarci ili amerikanci bi trebali tebi ekspresno da daju njihov pasoš da bi ti posle lakše išla u neki treću zemlju da tamo živiš i privredjuješ... zašto tačno ? Koja je njihova dobit u tom slučaju da dele tako pasoše kome god se ćefne ? 

Link to comment
15 minutes ago, braca said:

Znači da rezimiramo : švajcarci ili amerikanci bi trebali tebi ekspresno da daju njihov pasoš da bi ti posle lakše išla u neki treću zemlju da tamo živiš i privredjuješ... zašto tačno ? Koja je njihova dobit u tom slučaju da dele tako pasoše kome god se ćefne ? 

 

U redu. Recimo da radiš i privredjuješ u toj zemlji, pošteno se trudiš i radiš. U Švajcarskoj možeš da se prijaviš za državljanstvo posle 10 godina i dobiješ ista prava kao Švajcarci. U Americi možeš posle 5 godina da dobiješ ista prava kao svi Amerikanci, da postaneš Amerikanac. Pritom, u Americi ne moraš uopšte da budeš zaposlen tokom tih 5 godina. U kojoj zemlji je lakše dobiti državljanstvo? Koja zemlja više voli imigrante? Znam da je teško pitanje...

Link to comment
1 hour ago, jms_uk said:

 

A sto bi cekao bilo sta van Barbadosa za odlazak na Barbados. Ni svajcarski ni americki pasos nece praviti razliku za dobijanje dozvola za boravak na Barbadosu na godinu ili dve.

 

Zato što ako hoćeš da radiš remote za tvoju firmu u Švajcarskoj ili Americi. Ili ako hoćeš da se vratiš da nastaviš da živiš u svojoj novoj zemlji.

 

1 hour ago, jms_uk said:

Ti zaboravi da pomenes da je tih pet godina po dobijanju LPR-a. A za isti moze da se ceka (zavisno od kategorije) i vise od 10 godina - pa bi onda onih svajcarskih 10 ukupno delovalo kao brza brzina...

 

Ne znam gde si iskopao 10 godina - može da se čeka i 50 godina, a može i 5 meseci.

A posle kojih sve peripetija i uslova kreće da se računa 1/ godina za Švajcarsko državljanstvo?

 

Ne razumem šta je fora - je l pokušavaš da dokažeš da je podjednako lako dobiti Švajcarsko i Američko državljanstvo? Ako je tako, ne moraš da pokušavaš, prosto, pogledaj činjenice. Američko državljanstvo je neuporedivno lakše dobiti nego Švajcarsko. To govori o tome koliko te zemlje žele imigrante. Švajcarska gotovo da ih ne želi a Amerika ih želi mnogo više nego većina zemalja na svetu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...