Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

49 minutes ago, čekmeže said:

Kako očekuješ da neko ko ne zna srpski u Srbiji dobije bolje plaćen posao?

 

Ja lično ne očekujem, hvala na pitanju. :) Navodim slovački "geto" ili "enklave" kao samo jedan od primera strahovite segregacije, rasizma, diskriminacije i neintegracije u Srbiji.

Link to comment
7 minutes ago, trustno1 said:

 

U redu. Recimo da radiš i privredjuješ u toj zemlji, pošteno se trudiš i radiš. U Švajcarskoj možeš da se prijaviš za državljanstvo posle 10 godina i dobiješ ista prava kao Švajcarci. U Americi možeš posle 5 godina da dobiješ ista prava kao svi Amerikanci, da postaneš Amerikanac. Pritom, u Americi ne moraš uopšte da budeš zaposlen tokom tih 5 godina. U kojoj zemlji je lakše dobiti državljanstvo? Koja zemlja više voli imigrante? Znam da je teško pitanje...

Nisi mi odgovorila zašto bi bilo ko delio svoje pasoše tek tako. Nije državljanstvo nagrada za 5 (ili 10 godina) boravka u zemlji, nego podsticaj za još bolju integraciju, da imaš ista prava kao ljudi sa kojima živiš, radiš itd. Pravo glasa na izborima...   Svaka zemlja ima pravo da diktira pravila, pitanje društvenog konsezusa. Amerikanci misle da je dovoljno 5 godina, ovi drugi misle da je deset, njihovi legalno izabrani predstavnici su prema tome izglasali zakone. Većina, demokratija, tako to funkcioniše...  Po tvome imigrante najviše vole ona egzotična ostrava koja prodaju pasoše a da ne moraš ni da se tamo pojaviš...

Link to comment
24 minutes ago, trustno1 said:

Ne znam gde si iskopao 10 godina - može da se čeka i 50 godina, a može i 5 meseci.

 

U biltenu Dept. of State, izlazi svakog meseca - a evo sa wiki tabela sa presekom/prosekom. Nisam nigde video 50 godina - ne mislis da bi taj odustao i pre?

 

JjL0qsR.png

 

 

24 minutes ago, trustno1 said:

Ne razumem šta je fora - je l pokušavaš da dokažeš da je podjednako lako dobiti Švajcarsko i Američko državljanstvo? 

 

Ne, samo kazem da nije lako dobiti ni americki LPR, a to je tek pet godina pre drzavljanstva...

 

Inace, npr. svajcarsko se moze dobiti i posle pet godina boravka, a tri godine braka/partnerstva. I, sad videh, da daju drzavljasntvo supruzniku posle 6 godina braka i ako zive van Svajcarske...

Link to comment
24 minutes ago, braca said:

Po tvome imigrante najviše vole ona egzotična ostrava koja prodaju pasoše a da ne moraš ni da se tamo pojaviš...

 

Pa kad imas kintu da sedis pet godina u US bez da radis, sto ne bi to i na St Kitts & Nevis?

Link to comment
33 minutes ago, trustno1 said:

Navodim slovački "geto" ili "enklave" kao samo jedan od primera strahovite segregacije, rasizma, diskriminacije i neintegracije u Srbiji.

:Jova:

Link to comment
42 minutes ago, jms_uk said:

 

U biltenu Dept. of State, izlazi svakog meseca - a evo sa wiki tabela sa presekom/prosekom. Nisam nigde video 50 godina - ne mislis da bi taj odustao i pre?

 

JjL0qsR.png

 

 

 

Ne, samo kazem da nije lako dobiti ni americki LPR, a to je tek pet godina pre drzavljanstva...

 

Inace, npr. svajcarsko se moze dobiti i posle pet godina boravka, a tri godine braka/partnerstva. I, sad videh, da daju drzavljasntvo supruzniku posle 6 godina braka i ako zive van Svajcarske...

 

Američki PR nije lako dobiti u odnosu na šta? U odnosu na Švajcarski?

 

Uopšte mi nije jasno kakvi su ovo podaci? Za neke egzotične kategorije imigranata? :)Suprug i ja smo dobili LPR - ako je to legal permanent residence - za oko 5 meseci od prijave za isti - i to smo čekali 5 meseci jer je avokatica nešto zeznula pa se prolongiralo za mesec-dva. Za LPR smo aplicirali odmah po dolasku u Ameriku. Suprug je imao radnu vizu a ja ne. Ali sam kao supruga dobila permanent residence.

 

Mislim da u Švici ili Luksiću to ne bi tako išlo. Barem se sećam tog primera kada je hteo na postdoc - on bi dobio radnu vizu ali supružnik ne. Ko pod takvim uslovima može da dodje? Onaj ko nije u braku. Ne da nije gostoprimljivo nego je ekvivalentno tome da jednostavno onemogućiš ljudima da dodju.

 

Ima verovatno jako mnogo kategorija imigracije. Recimo, moji drug i drugarica su tražili azil u Americi i prolazili kroz neke zavrzlame i procese. Radne vize su odmah dobili ali PR tek posle nekoliko godina, istina.

 

I svakako, ako si priložio podatke za Amerku, daj da uporedimo sa istim podacima za Švajcarsku?

 

 

 

Edited by trustno1
Link to comment

Nema, ili tamo sve funkcionise kao ‘svajcarski sat’ ili ne vole imigrante pa ne objavljuju podatke.

Ako su egzoticni imigranti ovi iz tabele (na radnim dozvolama i supruznici/roditelji/deca LPR-ova), onda ne znam koji su obicni... izvini.

Kad vec znas da ima raznih vidova imigracije i imas drugove i drugarice koji su cekali LPR nekoliko godina, nemoj onda da forsiras da se dobija drzavljanstvo za pet godina (plus koliko se ceka LPR pre toga) kao neko univerzalno pravilo.

Isto tako i u Svajcarskoj je univerzalno tih deset godina, pa opet neki mogu da dobiju i za pet. I da odu na Barbados pre Amerikanca.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
1 hour ago, braca said:

Nisi mi odgovorila zašto bi bilo ko delio svoje pasoše tek tako. Nije državljanstvo nagrada za 5 (ili 10 godina) boravka u zemlji, nego podsticaj za još bolju integraciju, da imaš ista prava kao ljudi sa kojima živiš, radiš itd. Pravo glasa na izborima...   Svaka zemlja ima pravo da diktira pravila, pitanje društvenog konsezusa. Amerikanci misle da je dovoljno 5 godina, ovi drugi misle da je deset, njihovi legalno izabrani predstavnici su prema tome izglasali zakone. Većina, demokratija, tako to funkcioniše...  Po tvome imigrante najviše vole ona egzotična ostrava koja prodaju pasoše a da ne moraš ni da se tamo pojaviš...

 

Odgovoriću ti: da, nije niko dužan da ti da lake uslove za sticanje državljanstva ili da deli svoje pasoše tek tako - ali uopšte nije o tome reč. Reč je o tome da Švajcarska spada u one razvijene zemlje za koje bi se moglo reći da žele da odbiju imigrante. Amerika, nasuprot tome, očigledno spada u one zemlje, u poredjenju sa drugim razvijenim zemljama, koje žele da privuku imigrante. Naravno, imigranti odlaze u Švajcarsku i dobijaju državljanstvo, evo nekih i na ovom topiku.

 

 

 

Link to comment
3 minutes ago, jms_uk said:

Ako su egzoticni imigranti ovi iz tabele (na radnim dozvolama i supruznici/roditelji/deca LPR-ova), onda ne znam koji su obicni... izvini.

 

Prema ovoj tabeli koju si priložio, ne postoji backlog za immediate family members koje sponzoriše gradjanin: supružnik, deca ispod 21 godine i roditelji. Dozvolićeš da su to uobičajene kategorije sponzorisane imigracije? Postoji backlog za nevečanu decu stariju od 21 godine ili braću i sestre. Nije mi poznato da i jedna zemlja te kategorije tretira kao "uobičajene".

 

Za radne vize sa tabele: za ove kategorije EB-2 i EB-3 piše da je backlog "currently available - 10 years". Šta znači ovo "currently avaialable"? Ja ne znam u kojoj je kategoriji bio suprug ali osim ako ne postoji još kategorija, verujem da bi bio EB-2 i čekao je, kao što rekoh, 5 meseci. Prijatelj je imigrirao verovatno u istoj kategoriji isto kad i mi - isto je čekao. Dakle, šta tačno ti zaključuješ iz ovog "currently available - 10 years"? 

 

Tako da nemoj da forsiraš dokazivanje da je jako teško dobiti Američki PR ili državljanstvo. ;) Koliko god da je teško - mnogo je lakše nego Švajcarsko, i to je poenta. Imigranti nisu baš dobrodošli u Švajcarskoj, u Americi su očigledno mnogo više dobrodošli nego u Švajcarskoj. To je sve.

 

 

Link to comment
7 hours ago, trustno1 said:

Za radne vize sa tabele: za ove kategorije EB-2 i EB-3 piše da je backlog "currently available - 10 years". Šta znači ovo "currently avaialable"? Ja ne znam u kojoj je kategoriji bio suprug ali osim ako ne postoji još kategorija, verujem da bi bio EB-2 i čekao je, kao što rekoh, 5 meseci. Prijatelj je imigrirao verovatno u istoj kategoriji isto kad i mi - isto je čekao. Dakle, šta tačno ti zaključuješ iz ovog "currently available - 10 years"? 

 

 

 

To sto ste vi cekali na radnu vizu 5 meseci ne znaci da ce svako cekati. Tvoj suprug je ITvac, oni su danas na ceni i radne vize lako dobijaju. Ja znam ljude koji godinama zive u Americi na crno, istekla im turisticka i ne smeju da izadju iz zemlje, nikad US pasos nece dobiti. Imam i drugara koji je od koledža tamo, znači dobrih 15 godina, od skoro i oženjen, nema pasoš.

Link to comment
10 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Zanimljivo, ko bi rekao! Znala sam samo jednu osobu koja je zivela dugo u Becu (jos od pre rata) sa porodicom i koja ga je bas volela, a zdravstveni sistem je bas cenila. Deluje dosta ozbiljno to, mada ovo sirenje jaza je prisutno i u drugim drzavama. Stoji mi na cekanju jedan dokumentarac o vlasnicima nekretnina u Nemackoj, nije uopste tako dobra prica po tome sta mi je prijatelj sumirao.

 

 

Das Leben in Wien ist beschissen, aber wo anders ist noch beschissener , sto bi rekli Becani. Zdravstveni sistem je cudan.  Neke stvari si bas odlicne tipa urgentni centri (i generalno Unfallmedizin). Tu imas najvece sanse da prezivis u slucaju teskog udesa, ili povrede na skijanju, ili kad si pola sata pod zaledjenom vodom. Bec/Austrija su apsolutno na prvom mestu na svetu. Isto tako ako imas neke komplikovane i retke bolesti prilicno si siguran da ces dobiti vrhunske tretmane besplatno. Cak i sa najobicnijim osigranjem placali su na primer komplikovane operacije na mozgu u privatnoj cuvenoj klinici u Hanoveru! Na drugoj strani imas redovne preglede u toku trudnoce koji ne smiju trajati duze od 5 minuta inace ti se obracunava, moja zena je cekala kao student sa ekstremnim napadom gastritisa u bolnici preko 12 sati u cekaonici da bude primljena, drzavni stomatolozi samo vade ne pitaju :) , cekanja na neke operacije su i po godinu dana itd... Privatno osiguranje je za neke stvari must pre svega za pedijatra i ginekologa. Koliko sam ja zakljucio njima je najvaznije da ne umres sve ostalo je ukras,  to se vidi i po brojevima umrlih od Korone u Nemackoj i Austriji.

 

Nekretnine su posebno komlikovana prica u Becu. Od jako dobrih stvari (subvencirani stanovi sa mogucnoscu otkupa) do jako losih ( jako tesko je doci do  vlasnistva, a tesko je i zaradjivati od iznajmljivanja pa zbog toga ima ogroman broj praznih stanova). Nisam siguran da postoji drugi grad u Evropi gde mali broj ljudi i organizacija (zaduzbine i crkve) poseduje toliko dominantan dio ukupnog broj stanova.

 

 

10 hours ago, goofs said:

 

Nagadjam, ali da li je moguce da postoje privatne i bogate skole u koju idu cistokrvna i aristokratska deca? Utisak je da u Austriji zivi sve manje Austrajanaca, a da oni koji su starosedeoci su dovoljno bogati da se "izdignu" od polovine balkanske populacije koja je tamo otisla da radi bilo sta od stapa do kanapa. 

 

Cuo sam i price o testiranju dece na osnovu kojeg ti predodrete u kakvu skolsku ustanovu ces da ides. Sto bolje uradis test u bolju skolu te salju. Testiraju se deca u predskolskim uzrastima, recimo sa oko 5 godina. But there's a catch - testovi su na austrijskom, a deca imigranata ne govore dobro austrijski, ako uopste.

 

O kako da ne. Taj biznis je doziveo pravi bum zadnjih 20 godina. Kao sto je buknuo biznis sa privatnim fakultetima kod nas tako je kod njih sa osnovnim i gimnazijama. U principu u drzavne skole idu jos uvek samo oni sto ne mogu da prisute privatne (vecinom deca iz tzv socijalno ugrozenih porodica) i deca alternativaca. Ja zadnjih godinu dana trazim skolu za klinca i na pocetku te avanture nisam bio ni svestan koliko je to znacajna i krupna stvar. Mislio sam ga ubaciti u najblizu drzavnu i vozi. Epska greska. Situcija je trenutno sledeca platio sam u dve privatne skole upisninu po 300 eur da bih imao rezervu ako ga ne prime u ovoj glavnoj za koju cemo znati tek u Januaru da je primljen. Price o testiranju su BS. ima mali razgovor sa detetom gde ga malo propitaju (pitanja tipa ko ti je najbolji drug i zasto,  traze da isprica dve price koje voli, da li moze pokazati krug u moru kvadrata, nista specijalno cak u mene vise iscimali na upisu u prvi osnovne u Doboju hehe). Nacin na koji se pokusavaju odvojiti aristokratske skole je dosta suptilniji i podmukliji. Na primer okace imena dece za svaki razred na vratima, guraju ti jelovnik pun svinjetine, traze CV roditelja i naravno pre svega cena. Mada moram priznati da mi Srbi nemamo skoro nikakav problem. Cak i ovih nekoliko najelitnijih skola uvek je bilo nase dece i bas su se trudili oko nas.

 

Link to comment
8 hours ago, trustno1 said:

Za radne vize sa tabele: za ove kategorije EB-2 i EB-3 piše da je backlog "currently available - 10 years". Šta znači ovo "currently avaialable"? Ja ne znam u kojoj je kategoriji bio suprug ali osim ako ne postoji još kategorija, verujem da bi bio EB-2 i čekao je, kao što rekoh, 5 meseci. Prijatelj je imigrirao verovatno u istoj kategoriji isto kad i mi - isto je čekao. Dakle, šta tačno ti zaključuješ iz ovog "currently available - 10 years"? 

 

Ne zakljucujem nista - to sto pise znaci da neko ne ceka ni pet meseci, a neko ceka (vec) deset godina. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...