Jump to content
IGNORED

Švajcarska


Recommended Posts

2 hours ago, trustno1 said:

 

Zelena karta se može dobiti sa radnom dozvolom mnogo ranije nego dve godine, kao i bez radne dozvole, kao što je bio slučaj sa mnom i supružničkim licem. Meni se u Švajcarskoj ne živi nikako pa čak i da dele pasoše za džabe ali ih pritom ne dele nego su fašisti koji ne žele strance. ;)

Apsolutno nije tačno. 
mislim na ovo poslednje.

Edited by dragance
Link to comment

Pa moram malo da te nerviram. Mislim, ne mislim da su stvarno fašisti, mada, ono, nije ni da nisu. Hvalite tu Švajcarsku kao da su bogom dani. Oni žele da se ti integrišeš, oh, oh, oh. A ti se isto malo praviš važan. Ponudili su mi posao, ja i Švajcarci smo najbolji ortaci - tako mi to zvuči. :)

Prosto, imaju izuzetno rigorozne uslove za državljanstvo. Možete sad svi zajedno da dokazujete, kao što radi jms_uk da zapravo 10 godina nije više nego 5... Amerikanci imaju izuzetno lake uslove za državljanstvo. Ovo rigorozno i lako nije u odnosu na neki apsolutni ideal u Platonovom svetu ideja nego kad se uporede uslovi za državljanstvo u razvijenim zemljama. Švajcarska, prosto, nije zemlja koja želi imigrante, tj. Švajcarska je zemlja koja želi da u velikoj meri odvrati imigrante. Ne razumem kako neko ko ume da čita i pročita uslove za dobijanje državljanstva može to da poriče. Ali, čini mi se da ljudi ne tvrde stvari na osnovu razuma i činjenica nego na osnovu emocija.

Link to comment
1 hour ago, trustno1 said:

 

Najteže je u tvojoj glavi gde ta čekanja jedino postoje. :)

 

Ljubazno bih zamolio da se okanes moje glave, posto nisam primetio da si kvalifikovan doktor za glave, a ako i jesi - nisam ti dao dozvolu da se bavis mojom.

 

Cela ova diskusija je zato sto si izletela sa tim "cekanjem" na drzavljanstvo od pet godina, ali tek od dobijanja stalnog boravka. I onda ne verujes vladi US (eno ti u biltenu konkretni datumi za LPR putem radnih dozvola iz 2010, 2015 etc... i to pogotovo za one sto apliciraju iz Indije, Kine, Filipina - ali, to nije rasizam kao sto ima u Svajcarskoj), nego samo na dva licna primera (ti/muz i jedan prijatelj); cak i ignorises svoj drugi primer koji je duze cekao (jer im se nesto iskomplikovalo...).

 

Napise neko da je u Svajcarskoj danas 40% stanovnistva ili rodjeno u inostranstvu ili su im roditelji rodjeni u inostranstvu, ali ne - oni ne vole imigrante i fasisti su...

 

Mislim, I have no skin in this game, nisam na Barbadosu nikad bio (yet), u Svajcarskoj i USA jesam puno puta, ali nisam nikad cekao za drzavljanstvo.

 

S moje tacke gledista, ja mislim da ni Amerikanci nesto ne zele previse imigrante jer daju za drzavljanstvo za pet godina, a ovde Britanci posle samo godinu dana (za ostale koji se pitaju kako je to moguce: godinu dana posle dobijanja stalnog boravka, na koji se ceka od dve do deset godina - ali to se izgleda ne racuna u ovoj diskusiji).

 

Mislim, ljudski je gresiti - desilo se verovatno svakom na forumu da nesto ponekad kaze sto nije mozda skroz tacno, pa kad neko ispravi - kazes 'my mistake' (to ovde, mislim da je kod vas 'my bad') i nastavis dalje.

 

Ja zelim da se izvinim Svajcerima za upropascivanje topika (probacu da se ne javljam vise), i ako moderatori hoce da ovo pomeraju negde - samo napred.

 

 

 

Link to comment

Sto se tice Amerike, niko ne spominje one godine cekanja da se dobije ulaz kojim se posle dobije zelena karta/boravak pa drzavljanstvo. Bliski clan porodice je cekao 9 godina da dobije ulaznu vizu, a na konto toga sto mu je majka rodjena Amerikanka. (Gde ces blizu vezu od toga?) Posle je jos pet godina "skupljao" poene za drzavljanstvo, to bi doduse islo i brze da nije imao prekide u poslu (prosto nije imao uslov da se prijavi jer mu je falilo koliko plata itd.). Tako da kada se pogleda njegov slucaj, a koji uopste nije toliko jedinstven, to nije tih famoznih tri ili pet godina, vec i mnogo njih ispred. Mozda se to sad i promenilo, ovo je bilo krajem devedesetih pa na dalje.

 

S' druge strane, Ameri imaju tu "lutriju" kojom se tako ponose, i tu stvarno moze lako da te strefi da dobijes zelenu kartu ocas posla. Znam vise njih koji su se tako docepali Amerike, mada vecinom nista od svojih zivota nisu napravili, jednostavno nije dovoljno biti fizicki tamo.

 

 

Link to comment
1 minute ago, I*m with the pilots said:

Sto se tice Amerike, niko ne spominje one godine cekanja da se dobije ulaz kojim se posle dobije zelena karta/boravak pa drzavljanstvo. Bliski clan porodice je cekao 9 godina da dobije ulaznu vizu, a na konto toga sto mu je majka rodjena Amerikanka. (Gde ces blizu vezu od toga?) Posle je jos pet godina "skupljao" poene za drzavljanstvo, to bi doduse islo i brze da nije imao prekide u poslu (prosto nije imao uslov da se prijavi jer mu je falilo koliko plata itd.). Tako da kada se pogleda njegov slucaj, a koji uopste nije toliko jedinstven, to nije tih famoznih tri ili pet godina, vec i mnogo njih ispred. Mozda se to sad i promenilo, ovo je bilo krajem devedesetih pa na dalje.

 

S' druge strane, Ameri imaju tu "lutriju" kojom se tako ponose, i tu stvarno moze lako da te strefi da dobijes zelenu kartu ocas posla. Znam vise njih koji su se tako docepali Amerike, mada vecinom nista od svojih zivota nisu napravili, jednostavno nije dovoljno biti fizicki tamo.

 

I sad ću ti reći ono što meni mnogi govore ovde: ti na osnovu slučaja svog rodjaka zaključuješ da je to generalno pravilo?

 

Primeri koje ja navodim su daleko od toga da su jedinstveni, veoma su uobičajeni. I, šta ćemo sad? Čiji primeri odnose prevagu?

 

Link to comment
5 minutes ago, trustno1 said:

 

I sad ću ti reći ono što meni mnogi govore ovde: ti na osnovu slučaja svog rodjaka zaključuješ da je to generalno pravilo?

 

Primeri koje ja navodim su daleko od toga da su jedinstveni, veoma su uobičajeni. I, šta ćemo sad? Čiji primeri odnose prevagu?

 

Najlepše te molim: ne seri.

  • Haha 1
Link to comment
5 minutes ago, dragance said:

Najlepše te molim: ne seri.

Hahahaha

 

Čekaj, mene napadate da nemam pravo da dajem primere lične i iz svoje okoline i da se na osnovu njih ništa ne može zaključiti? 

 

Ali kada I*m with the pilots da primer iz svoje okoline, "meni bliska osoba" i doda: taj primer nije neuobičajen, to se onda uzima za ono kako stoje stvari? Zato što taj primer ide uz dlaku ovde zastpljenom emotivnom stanovištu.

 

Bravo, bravo!

Edited by trustno1
Link to comment
57 minutes ago, I*m with the pilots said:

Ameri imaju tu "lutriju" kojom se tako ponose, i tu stvarno moze lako da te strefi da dobijes zelenu kartu ocas posla. Znam vise njih koji su se tako docepali Amerike

Mi smo slali 6 godina za redom i odustali. James je slao mislim 11 puta :) Znam još bar desetak ljudi koji su u nekom trenutku "zaigrali" i niko nije dobio.

Link to comment
3 minutes ago, Skyhighatrist said:

Mi smo slali 6 godina za redom i odustali. James je slao mislim 11 puta :) Znam još bar desetak ljudi koji su u nekom trenutku "zaigrali" i niko nije dobio.

 

Ovo je bilo neverovatno, unutar jednog klana porodice je njih troje dobilo, u vremenskom periodu od 10-tak godina. Ja sam se salila da je bilo namesteno :D

Link to comment
48 minutes ago, I*m with the pilots said:

Kapiram da te pali da pises moj nadimak u svojim porukama, drugog objasnjenja nema.

 

Kad nemaš šta da kažeš o nevaljanosti svog argumenta, ti udri sa "visprenim" uvredama.

Link to comment
2 hours ago, jms_uk said:

 

Ljubazno bih zamolio da se okanes moje glave, posto nisam primetio da si kvalifikovan doktor za glave, a ako i jesi - nisam ti dao dozvolu da se bavis mojom.

 

Oprosti za taj komentar, bio je glup i zloban.

 

Ja trpim takve komentare stalno, otelo mi se. Nije opravdanje. Izvini.

 

2 hours ago, jms_uk said:

Cela ova diskusija je zato sto si izletela sa tim "cekanjem" na drzavljanstvo od pet godina, ali tek od dobijanja stalnog boravka. I onda ne verujes vladi US (eno ti u biltenu konkretni datumi za LPR putem radnih dozvola iz 2010, 2015 etc... i to pogotovo za one sto apliciraju iz Indije, Kine, Filipina - ali, to nije rasizam kao sto ima u Svajcarskoj), nego samo na dva licna primera (ti/muz i jedan prijatelj); cak i ignorises svoj drugi primer koji je duze cekao (jer im se nesto iskomplikovalo...).

 

Ali ta tabela koju si naveo govori da za neke egzotičnije kategorije postoji backlog. Da, neki ljudi čekaju na pta god, PR, državljanstvo, radnu dozvolu, godinama, ali to nije pravilo ni imigraciona politika.

 

Slažemo se da su uslovi za A. državljanstvo lakši nego za Š? Je l pokušavaš da dokažeš i pored tih uslova na papiru u praksi se lakše dobija Š? Stvarno ne razumem.

 

2 hours ago, jms_uk said:

Napise neko da je u Svajcarskoj danas 40% stanovnistva ili rodjeno u inostranstvu ili su im roditelji rodjeni u inostranstvu, ali ne - oni ne vole imigrante i fasisti su...

 

Kada se pogledaju imigracione politike Amerike i Švajcarske, jasno je koliko koja zemlja želi imigrante. Je l ima objašnjenje za taj podatak, koliko od tih 40% su deca Švajcaraca koja su se rodila u inostranstvu, ili ko se sve ubraja u "stanovništvo", je l su samo državljani ili i ljudi na privremenom radu?

 

2 hours ago, jms_uk said:

Mislim, I have no skin in this game, nisam na Barbadosu nikad bio (yet), u Svajcarskoj i USA jesam puno puta, ali nisam nikad cekao za drzavljanstvo.

 

Ni ja nemam skin in the game. Samo mi je zanimljivo koliko se strasno brani stav da je Švajcarska predivna zemlja koja obožava imigrante uprkos činjenicama.

 

2 hours ago, jms_uk said:

S moje tacke gledista, ja mislim da ni Amerikanci nesto ne zele previse imigrante jer daju za drzavljanstvo za pet godina, a ovde Britanci posle samo godinu dana (za ostale koji se pitaju kako je to moguce: godinu dana posle dobijanja stalnog boravka, na koji se ceka od dve do deset godina - ali to se izgleda ne racuna u ovoj diskusiji).

 

Ne znam koliko Amerikanci žele imigrante, ali ih žele mnogo više nego Švajcarci. Na PR u Americi se prosto ne čeka po pravilu 10 ili koliko godina. 

 

2 hours ago, jms_uk said:

Mislim, ljudski je gresiti - desilo se verovatno svakom na forumu da nesto ponekad kaze sto nije mozda skroz tacno, pa kad neko ispravi - kazes 'my mistake' (to ovde, mislim da je kod vas 'my bad') i nastavis dalje.

 

Apsolutno. Ti prvi nisi priznao grešku. Na osnovu one tabele si zaključio da je pravilo da se na američki PR čeka bar 10 godina. Iz te tabele se to ne može zaključiti.

 

 

2 hours ago, jms_uk said:

Ja zelim da se izvinim Svajcerima za upropascivanje topika (probacu da se ne javljam vise), i ako moderatori hoce da ovo pomeraju negde - samo napred.

 

 

Ja želim da prihvatim zahvalnost za razbijanje monotonije od bilo koga ko je smoren činjenično neutemeljinim hvalospevima Švajcarskoj. ;) 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...