Jump to content
IGNORED

tvrdnja dana


betty

Recommended Posts

  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    79

  • Indy

    65

  • Turnbull

    25

  • gagorder

    20

Top Posters In This Topic

Vrlo verovatno :)
ja sam mislila da je vazno da raspodela ide po nekakvim pravilima, koja su fer, i da onaj ko je nešto dobio, zna da su time ta pravila izneverena. zna da nije zaslužio. nema veze ko raspodeljuje. tacno je da je veca verovatnoca da ce covek lose da se oseca ako je nepravicna alokacija posledica spleta okolnosti, nego ako je on sam imao plan da izigra pravila. ali, nije mi neverovatno ni da se onaj ko je sam delao (kao taj sportista) na kraju ostao sa losim ukusom u ustima.a sve to je odvojeno od pitanja hoce li covek nesto da preduzme povodom toga (da vrati to sto je dobio, prizna da je varao ...). Edited by gagorder
Link to comment
kako ih boli uvo? pa ljudi osećaju nepravdu u oba smera. a valjda ima i neke empatije. a i ne osećaju se sasvim zadovoljno kad znaju da su pokupili nešto što nisu zaslužili.ne znam za te podele kompjutera po kancelarijama, teško mi je da to uzmem za primer. uzmi recimo dopingovanog sportistu koji zna da se ostali nisu dopingovali. ili trkaca koji zna da je isao precicom kada niko nije gledao i stigao prvi na cilj. tako neki primer. ili studenta koji je pisao esej za nagradu i pobedio, a zna da su svi ostali dobili teme na licu mesta, a njemu je unapred receno koja tema ce da bude zadata? meni se cini da vecina ljudi u tim situacijama oseca nelagodu. mislim, odakle nam predstava o tome sta je fer, ako nas sve inace realno boli dupe za to. kako je ta predstava nastala?
Ja sam sebe uhvatio ne zna se koliko puta, da se osecam kao da sam pao s kruske, zbog ovog boldovanog. Sve manje verujem u tu nelagodu koja dolazi sa dobitnicke strane.Cak je vrlo tesko dati odgovor u fazonu, 'srce mi kaze ovako a razum onako'. Recimo da je 'true' sa nelagodom.
Link to comment

false.ljudi su srecni ako imaju vise resursa od drugih, na to se otprilike svodi ovaj...ovo...sve.

Link to comment
Ali tvdnja nije da će se buniti, nego da će se osećati loše, što ne znači da to osećanje neće ućutkati iz drugih razloga.
Ovo ti je malo kontradiktorno. Ako nekako ucutkaju to svoje osecanje (racionalizacijom sto kaze Vapad, ili nekom vrstom redukcije kognitivne disonance), onda se na kraju nece osecati lose, a pitanje se valjda odnosi na taj krajnji rezultat. Sad, ako je nepravicnost raspodele toliko ocigledna da racionalizacija nije moguca, onda je odgovor true. Sve u svemu, I don't have a clue...
Link to comment
Jel to vazi i za Dabovica?
navodno vazi za vecinu ljudi, a dabovic kako hoce. inace sva ova pitanja su vam toliko neprecizna da prosto mame da se samo odabere stereotip po zelji kao odgovor
Link to comment

E sad ja malo da na brzinu isfilozofiram.

People who are well qualified and physically attractive are less likely to be hired for a job when the interviewer is of the same-sex as them rather than the opposite sex.
Ja bih rekla da ovo nije tačno, iako jesam dosta puta čula takve neke komentare (npr tipu kažu "bolje ćeš proći ako te intervjuiše žena" ili ženskoj koja se prijavljuje za posao gde su dvoje odgovorni za prijave kažu "bolje pošalji CV muškarcu nego ženi")
When it comes to moral judgments, we are at the mercy of our emotions.
Nije tačno (ova "milost" mi govori da nije :D,da je drugačije formulisano možda bi i imalo smisla)
People who attempt to look and act younger will be better respected.
Netačno.I oni koji sami po sebi deluju mlađe na neki način imaju manji autoritet nego što bi trebalo, tako da čisto sumnjam da je nešto bolje ako "pokušavaju" da deluju mlađe.
Mirroring someone helps us recognize whether they are lying or not.
Nema šanse.
Female physics students may improve their grades by reflecting upon and writing about the values most important to them.
A ovo kao što već rekoh ne razumem.E sad da vidim tačne odgovore :D
Link to comment
Razumeo sam. Samo mislim da ljudi često racionalizuju ( i mnogo manje bitne stvari), pa mislim da im je jako lako da prenebegnu osećaj krivice na mnogo načina, zato i kažem, ako imaju kompletan uvid postoji šansa da im bude krivo, postoji šansa i da kažu da im je krivo zato što je to očekivano ali mi je jako teško da da zamislim da se stvarno resursa i odreknu, čak iako je to, recimo, lako moguće, pa stoga mislim i da se ne osećaju baš toliko loše.
Potpuno se slažem za racionalizacije, ali racionalizacije su potrebne upravo zato da bi se umirila nelagoda. Edited by Syme
Link to comment
Jel to vazi i za Dabovica?
Pa covek sam, ne? svi vole da imaju vise, ali nisu svi spremni da izazivaju patnju kod drugih kako bi imali vise, tj. neki su manje spremni od drugih. to se zove drustvo.Problem sa pocetnim pitanjem je u tome sto ne znam da li taj covek dobija vise arbitrarno, ili u okviru nekog uredjenog, pa makar i nefer sistema. u prvom slucaju ne postoji izvesnost da nece nagrabusiti pri sledecoj raspodeli. u drugom slucaju, i veoma moralan covek bice u iskusenju da racionalizuje to sto dobija vise nego sto mu pripada.
Link to comment

Za racionalizaciju videti gore.A ne bih rekao da je briga za fer raspodelu nužno vezana za sopstvene izglede, to jest za izglede da ja budem taj koji je nagrabusio u "sledećem deljenju". Mislim da je većina ljudi zaintersovana i za fer raspodelu kao takvu, a ne samo za to što od nje dobija. Ta je briga često nadjačana drugim brigama, a u nesređenim društvima (poput našeg), može i da izgubi na značaju, ali to ne znači da ne postoji.

Link to comment
inace sva ova pitanja su vam toliko neprecizna da prosto mame da se samo odabere stereotip po zelji kao odgovor
Samo sam se dodatno uverio da mi je bila odlicna ideja u zivotu biti svetlosnim godinama daleko od psihologije, sociologije i slicnih lepih umetnosti. U tome je korist od ove teme za mene licno, posto sam u trenucima slaboumnosti pokusavao da se bavim ponecim od toga iz hobija. Bolje 1 (leva) polovina mozga, nego nista. Daj mi fosne, cinculatore, kondenzatore, alternatore any day...
Link to comment
purity.png :lolol:Pa mogu samo da dodam, jednom kad ti je matematizovana fizika model za nauku kao takvu, onda ti sve ostalo izgleda kao lepa umetnost. Možda bi trebalo uzeti u obzir da lepe umetnosti nisu ništa po sebi loše i da nam zapravo nude jedan model razumevanja koji fizika nikada neće moći, pa bi onda social sciences and their ilk možda prestale da misle o sebi samo kao o neuspeloj fizici, pa sve ako to znači i (o užasa!) da bi morale da se presele malo bliže humanities department-a.
Link to comment

Hiiii, Simice, pa ja evo sad dodjoh s Fejsbuka gde sam ovu sličicu komentarisala drugarici. Veštičija posla!!!Odoh da učim. A da znate da sam imala u reading list na Soc Psy predmetu radove vezane za unfair allocation, pa je unfair da se igram.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...