Jump to content
IGNORED

tvrdnja dana


betty

Recommended Posts

tvrdnja dana:People tend to feel bad when the allocation of resources is unfair, regardless of whether they receive more or fewer resources.True or False?
meni izgleda true
True
Takodje.
Ja ću reči false, ne da bih kontrirao, nego ne vidim zašto bi oni koji dobijaju više resursa bili nezadovoljni. Edited by Vapad
Link to comment
  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    79

  • Indy

    65

  • Turnbull

    25

  • gagorder

    20

Top Posters In This Topic

Ja ću reči false, ne da bih kontrirao, nego ne vidim zašto bi oni koji dobijaju više resursa bili nezadovoljni.
pa pretpostavka je da znaju da raspodela nije fer?misliš da ljudima u principu to ništa ne znači, dok god im ide na ruku?
Link to comment

Pa, moja iskustva su ograničena i nisu akademska ali niko se nikada nije bunio za višak resursa, u stvari viđao sam da imaju sve što im treba ali im smeta što je neko drugi nešto dobio, iako, sasvim realno, njima ne treba, pa sam povezao sa tim.

Edited by Vapad
Link to comment
Pa, moja iskustva su ograničena i nisu akademska ali niko se nikada nije bunio za višak resursa, u stvari viđao sam da imaju sve što im treba ali im smeta što je neko drugi nešto dobio, iako, sasvim realno, njima ne treba, pa sam povezao sa tim.
Ali tvdnja nije da će se buniti, nego da će se osećati loše, što ne znači da to osećanje neće ućutkati iz drugih razloga.I ja kažem true.
Link to comment
Pa, moja iskustva su ograničena i nisu akademska ali niko se nikada nije bunio za višak resursa, u stvari viđao sam da imaju sve što im treba ali im smeta što je neko drugi nešto dobio, iako, sasvim realno, njima ne treba, pa sam povezao sa tim.
pa ni ja nemam "akademska iskustva" :)čini mi se da ljudima u načelu pobeda ne znači ako znaju da su varali. možda različito interpretiramo te resurse o kojima je reč?ako znaju da nisu zaslužili to što dobijaju, a da onaj ko je saslužio ostaje uskraćen (to je u prirodi alokacije, mislim), ljudi se ne osećaju dobro.mislim, baš bi me porazilo kada bi mi sad neko podastro dokaze da je ljude zapravo baš briga, dok god su oni ti koji akumuliraju, a da se na to šta je fer u načelu pozivaju samo kada su uskraćeni. nadam se da nije tako :cry:
Link to comment

Ne mogu da merim osećanja, samo čitam dopise, ili pričam sa ljudima. Hipotetički. Ako imaš dva tima od po tri čoveka koji rade na jednako važnim projektima, u dve kancelarije jedna pored druge, i jednima doneseš tri računara a drugima jedan, ovi sa tri će biti svi srećni i zadovoljni. Ukoliko su izvanredni prijatelji sa kolegama pored, i shvataju koliko je važan taj projekat postoji mogućnost da će se osećati loše, blago loše, tek u ekstremnim situacijama mogu da zamislim da bi samoinicijativno dali jedan računar i izravnali resurse, i tako bi moralo da bude preglašavanje u timu 2 prema 1. Čak i da su dobili četiri računara bi bilo tako. Jako je teško ljudima da prepoznaju tuđ rad, da vrednosno pravilno ocene bitnost nečega čime se oni ne bave. Ja se nadam da grešim. Ali onda moram da dodam ono što Indi tako ne voli "mislim da ovde nije baš tako".

Link to comment

tek sam sad provalila ovu temu :lolol:deluje mi super za filozofiranje ali užasno teško da se odgovori sa "da" ili "ne"a poneka pitanja ni ne razumem (npr ono za ženske studente fizike)

Link to comment

da, ovo poslednje pitanje: "ljudi" -- pa, neki ljudi će se osećati loše a neki neće, i to nezavisno od toga da li oni imaju više ili manjeali kako sad na to odgovoriti prosto "tačno" ili "netačno"

Link to comment

Vapade, naravno da često ljudi neće ni prepoznati neke situacije kao nefer (jer su skloni da preuveličavaju sopstvene zasluge i potrebe), ali pitanje je, kada prepoznaju raspodelu kao nefer, pa makar i u svoju korist, da li to izaziva neko neprijatno osećanje.

Link to comment

Razumeo sam. Samo mislim da ljudi često racionalizuju ( i mnogo manje bitne stvari), pa mislim da im je jako lako da prenebegnu osećaj krivice na mnogo načina, zato i kažem, ako imaju kompletan uvid postoji šansa da im bude krivo, postoji šansa i da kažu da im je krivo zato što je to očekivano ali mi je jako teško da da zamislim da se stvarno resursa i odreknu, čak iako je to, recimo, lako moguće, pa stoga mislim i da se ne osećaju baš toliko loše.

Edited by Vapad
Link to comment
tvrdnja dana:People tend to feel bad when the allocation of resources is unfair, regardless of whether they receive more or fewer resources.True or False?
Нетачно. Биће да аутор тврдње никада није играо Ризико: чињеница да је неко развејан по Азији и Европи док други фасује целу Океанију и Јужну Америку међу осталим играчима изазива лавину зависти и смеха, а не фил бед филинг.
Link to comment
ja bih rekla da većinu ljudi generalno boli uvo te da je odgovor "false"
kako ih boli uvo? pa ljudi osećaju nepravdu u oba smera. a valjda ima i neke empatije. a i ne osećaju se sasvim zadovoljno kad znaju da su pokupili nešto što nisu zaslužili.ne znam za te podele kompjutera po kancelarijama, teško mi je da to uzmem za primer. uzmi recimo dopingovanog sportistu koji zna da se ostali nisu dopingovali. ili trkaca koji zna da je isao precicom kada niko nije gledao i stigao prvi na cilj. tako neki primer. ili studenta koji je pisao esej za nagradu i pobedio, a zna da su svi ostali dobili teme na licu mesta, a njemu je unapred receno koja tema ce da bude zadata? meni se cini da vecina ljudi u tim situacijama oseca nelagodu. mislim, odakle nam predstava o tome sta je fer, ako nas sve inace realno boli dupe za to. kako je ta predstava nastala?
Link to comment

Ha, trkač sam odlučuje da uzme doping ili prečicu. Ovo su dodeljeni resursi. Mislim da to pravi razliku. Kada ne odlučuju, ne haju, previše.

Link to comment
Ha, trkač sam odlučuje da uzme doping ili prečicu. Ovo su dodeljeni resursi. Mislim da to pravi razliku. Kada ne odlučuju, ne haju, previše.
pa mi se suštinski ne razumemo ...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...