Jump to content
IGNORED

tvrdnja dana


betty

Recommended Posts

Pa u principu njihov model je čist hjumovski - razum je samo sluga strasti, itd.
syme, ko su oni? spominjes ih vec u nekom ranijem postu.
Link to comment
  • Replies 372
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    79

  • Indy

    65

  • Turnbull

    25

  • gagorder

    20

Top Posters In This Topic

Ma mislim na neke neke izmaštane sastavljače te aplikacije kojima sam prethodno pripisao Haidtove zaključke :)

Edited by Syme
Link to comment

aaaa, oni. ali evo, vidim u tom clanku odakle je slika i koji si i ti iskopao, da je moralnost-iz-emocija cesta pozicija, tako da ce verovatno biti true.

Link to comment

Oni :mad:Ma pozicija moralnost iz emocija je okej, mislim, može se o njoj razgovarati, posebno ako je zapravo "i iz emocija". Ali šta im (njima! :mad: ) znači ovo "na milost emocija", osim da smo samo slamka među vihorove, stvarno ne bih znao.

Link to comment

True.Odgovor baziram na navijačkoj populaciji nevezano za sport. Vrlo često smo u stanju da onima za koje navijamo gledamo kroz prste ponašanje koje je definitivno nesportsko ( verujem da postoji jaka analogija između pojmova sportski/nesportski u sportu sa pojmovima moralno/nemoralno u svakodnevnom životu ). Primer nesportskog napušavanja publike od strane Novaka Đokovića pre neki dan što mi je bilo vrlo lako racionalizovati i opravdati dok bih bio spreman osuti salve i salve moralnih kritika tog gesta da je kojim slučajem to uradio neko drugi, neko ko mi je antipatičan, odnosno neko prema kome imam drugačiji emotivni stav.Sličnih primera mogu da navedem koliko god hoćete.Inače, sjajna tema....

Link to comment
True.Odgovor baziram na navijačkoj populaciji nevezano za sport. Vrlo često smo u stanju da onima za koje navijamo gledamo kroz prste ponašanje koje je definitivno nesportsko ( verujem da postoji jaka analogija između pojmova sportski/nesportski u sportu sa pojmovima moralno/nemoralno u svakodnevnom životu ). Primer nesportskog napušavanja publike od strane Novaka Đokovića pre neki dan što mi je bilo vrlo lako racionalizovati i opravdati dok bih bio spreman osuti salve i salve moralnih kritika tog gesta da je kojim slučajem to uradio neko drugi, neko ko mi je antipatičan, odnosno neko prema kome imam drugačiji emotivni stav.Sličnih primera mogu da navedem koliko god hoćete.Inače, sjajna tema....
To sto Nadal ne vadi ruku iz dupeta po celom svetu ne znaci da Novak nije ispao ljaksa kao i domaci. kao da je neko oceivao ista bolje od njih. ja se uzasavam sta nasa publika radi na dejvis kupu a sad je to jedina prilika da vide bolji tenis uzivo. kako se taj sport ofucao otkad je agasi poceo da nosi sarene majice.
Link to comment

Daj da se ne rasplinjujemo sad oko te priče. Primer mi je prvi pao na pamet vezano za tu poslednju tvrdnju koju je postavila Betty i zato sam ga naveo. O tim stvarima koje ti spominješ možemo na nekoj drugoj temi ;)

Link to comment
tvrdnja dana:When it comes to moral judgments, we are at the mercy of our emotions.True or False?
FALSE! :rolf:Let's tell you why!While emotions may motivate our moral judgments, participants who chronically reappraise their emotions or who are led to do so by experimental instruction tend to be less driven by emotion in their moral judgments, at least for three different scenarios. The scenarios (which may evoke intense emotion, be warned!) involved consensual incest with no chance of pregnancy, masturbating using a dead chicken and then cooking and eating that chicken, and cooking and eating a recently deceased family dog. All three of these scenarios tended to evoke disgust or shock at first, but those participants who typically reappraise their emotions - thinking about their emotional responses and addressing them - tended to report that these actions were less wrong than participants who typically did not reappraise their emotions. When participants were asked to reappraise their responses to a sad movie, this tendency carried over to the next, ostensibly unrelated, task, which was making those moral judgments. Specifically, participants who were asked to reappraise their emotional response to the movie also tended to reappraise the disgust that they felt when making these moral judgments. The reduction in the intensity of this digust directly related to less condemnatory moral judgments.Feinberg, M., Willer, R., Antonenko, O., & John, O. P. (2012). Liberating Reason From the Passions Overriding Intuitionist Moral Judgments Through Emotion Reappraisal. Psychological science, 23(7), 788-795.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...