Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

pa naravno da nemam, al se i ne frljam osudama neceg sto niti razumem niti imam uticaja...

 

kucam i brišem i ne znam šta da ti kažem na ovo. 

Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

 

 

 

mozda treba baciti pogled na mapu regiona i uociti actual size izraela u odnosu na arapske zemlje koje isti okruzuju...

 

pametnome pawn, onom drugom razlog za diskusiju...

 

Znači ipak nije baš toliko kompleksno, ne? Pogledaš na mapu i sve je jasno, ako si pametan, naravno.

Edited by Turnbull
Link to comment

mozda treba baciti pogled na mapu regiona i uociti actual size izraela u odnosu na arapske zemlje koje isti okruzuju...

 

pametnome pawn, onom drugom razlog za diskusiju...

Izrael može biti i veličine Monaka, sa svojom Bombom Jerihonskom jednako su (ne)sigurni u sajzu S ili XXXL. Zašto vaše leinstvo ima razumijevanje za komplexe veličina u međnarodnim odnosima? Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Inače pozicija apologije nečasnih dela često počinje sa time da se prvo zamuti opažajno polje, izjavom "Ti ne živiš ovde, dakle ne možeš to da razumeš". Treba biti jako oprezan sa učitavanjem nekompetencije sagovornicima, pogotovo ako u tom istom razgovoru pokazuješ jasan bias. Ispada malo smešno.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

Znači ipak nije baš toliko kompleksno, ne? Pogledaš na mapu i sve je jasno, ako si pametan, naravno.

pa samo mu ukazujem da skace sebi u usta...

 

eno ga, nastavlja, koncept monako kao nepobediva nuklearna velesila mosh misliti :D manje citajte stripove, decaci....

Link to comment

Inače pozicija apologije nečasnih dela često počinje sa time da se prvo zamuti opažajno polje, izjavom "Ti ne živiš ovde, dakle ne možeš to da razumeš". Treba biti jako oprezan sa učitavanjem nekompetencije sagovornicima, pogotovo ako u tom istom razgovoru pokazuješ jasan bias. Ispada malo smešno.

pa ok, barem imas taj luksuz da stojis sa strane i smejes se nekoj budali. sigurno je dobar osecaj.

 

no da batalimo mi ovo, vreme je za brunch :)

Link to comment

*Hm... kad je već tema ateizam, kako on tumači te ratne sukobe, bilo da je ovaj gorepomenuti ili neki drugi? Ako pre npr. milijardu godina nije bilo života na Zemlji (osim najprimitivnijeg) i ako za milijardu godina možda opet neće biti (osim najprimitivnijeg), zašto bi uopšte neko mario da li je u tamo nekom sukobu poginulo par stotina, hiljada ili par desetina miliona? Svakako će za već sto godina ili malo više svi učesnici i jedne i druge strane u sukobu biti odavno mrtvi. Karikiram, nešto slično kao što je rekao David Mitchell (youtube: 'Rape and Pillage'), ali ozbiljno pitam.
 

 

 

*Nisam pročitao baš svaku reč na temi, izvinjavam se ako je već pitano i odgovoreno

Link to comment

Dobro je ovo tvoje pitanje...ako sam dobro shvatio to je pitanje da li su nihilizam i ateizam međuzavisni, i u kom stepenu ako jesu?

 

Ovo što si naveo prvo je čist nihilizam, svet bez smisla i svrha. Uzaludnost je najstrašnija stvar u univerzumu. Čak je i očaj onda besmislen, jer je i on suvišan. Svi se boje toga, posebno velike religiozne ličnosti, instinktivno osećaju da je svet bez smisla najveće iskušenje za neki uobličen religiozni pogled na svet. Kod apostola Pavla imaš ono čuveno:''Ako nema vaskrsenja uzalud je vera naša''. Ta sekvenca nije samo bojazan vezana za pitanje vaskrsenja već je u dobrom delu i potajan strah od besmisla.

 

Mislim da ateizam olako prelazi preko toga, nisam video zadovoljavajući ateistički odgovor na pitanje besmisla i nihilizma. Možda zato što ateizam ne vidi svet viših svrha pa mu to i ne predstavlja neki problem. A on realno postoji.

Edited by slow
Link to comment

Dobro je ovo tvoje pitanje...ako sam dobro shvatio to je pitanje da li su nihilizam i ateizam međuzavisni, i u kom stepenu ako jesu?

 

Ovo što si naveo prvo je čist nihilizam, svet bez smisla i svrha. Uzaludnost je najstrašnija stvar u univerzumu. Čak je i očaj onda besmislen, jer je i on suvišan. Svi se boje toga, posebno velike religiozne ličnosti, instinktivno osećaju da je svet bez smisla najveće iskušenje za neki uobličen religiozni pogled na svet. Kod apostola Pavla imaš ono čuveno:''Ako nema vaskrsenja uzalud je vera naša''. Ta sekvenca nije samo bojazan vezana za pitanje vaskrsenja već je u dobrom delu i potajan strah od besmisla.

 

Mislim da ateizam olako prelazi preko toga, nisam video zadovoljavajući ateistički odgovor na pitanje besmisla i nihilizma. Možda zato što ateizam ne vidi svet viših svrha pa mu to i ne predstavlja neki problem. A on realno postoji.

 

Mozes li onda ti nama ateistima da objasnis sta je to?

Link to comment

Postoji preduslov za to. Ateisti su grešnici, morali bi prvo da se pokaju pa tek onda da spoznaju istinu ako se Gospod smiluje na njih.

 

 

:P Nemoguće. Svako mora da dođe sam do svoje više istine. Nikakvo instant ''objašnjenje'' ne postoji, niti bi ga davao jer bi to bila esencija moje gordosti. ko sam ja da nekome dajem ili namećem šta je svrha života?

 

Edited by slow
Link to comment

Postoji preduslov za to. Ateisti su grešnici, morali bi prvo da se pokaju pa tek onda da spoznaju istinu ako se Gospod smiluje na njih.

 

 

:P Nemoguće. Svako mora da dođe sam do svoje više istine. Nikakvo instant ''objašnjenje'' ne postoji, niti bi ga davao jer bi to bila esencija moje gordosti. ko sam ja da nekome dajem ili namećem šta je svrha života?

 

 

aha, to sam i mislio.... "realno postoji", a kad pitam za objasnjenje dobijem mumbo jumbo... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...