Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

realno, ovo je gola kurcina od foruma, treba upristojiti/skloniti pola nickova da bi licilo na nesto vredno citanja. odoh odavde, idite svi u kurac.

šteta.

Link to comment

Veruj da bi razumeo je vrlo duboka i istinita misao. Ne možeš ni početi sa razumevanjem, ako prvo ne prihvatiš neku vrstu vere - u izvestan istraživački program, npr., u običaje i prakse neke naučne zajednice, u temeljne pretpostavke neke teorije, u nekog mislioca, u neke postavke koje ne preispituješ (bar ne u startu), itd.

 

Mislim da je tačniji termin - poverenje.

 

btw, u (theravada) buddhizmu je i ono kritički ograničeno.

Link to comment

uvijek se polazi od ontoloskih pretpostavki, na istim se moze izgraditi sistem, po mogucnosti logicki konzistentan

 

koliko koji sistem adekvatano odgovara objektivnoj stvarnosti se unutar blub kutije nemre definitivno tvrditi

Link to comment

sve je postalo losije, pa i savremeni ateizam...samo jedno je postalo bolje

 

moral je postao losiji :D

kome je do morala, taj i dalje moze da dodje na forum- ovde obitavaju sve moralna gromada do gromade.

 

Mislim da je tačniji termin - poverenje.

 

btw, u (theravada) buddhizmu je i ono kritički ograničeno.

to je mnogo tacniji termin. pojednostavljeno, zumbul je dogmu izjednacio sa aksiomom, i posle toga je sve (logicki) poslo nizbrdo.

Link to comment

kome je do morala, taj i dalje moze da dodje na forum- ovde obitavaju sve moralna gromada do gromade.

 

to je mnogo tacniji termin. pojednostavljeno, zumbul je dogmu izjednacio sa aksiomom, i posle toga je sve (logicki) poslo nizbrdo.

 

Gospodine Miraleme, moraću da se ne složim sa Vama, vera jeste aksiom. To je baš prava reč za nju. Ona je osnova na kojoj se sve zida, pa i razum. Ako ne verujem u logiku i logički princip široko mi je polje, moje putešestvije bez vere u razumnost se može završiti i u ludnici i/ili zatvoru. I u razum se mora verovati ako se žele jesti plodovi sa njegovog drveta. Poverenje jeste deo vere ali nije njena sveukupnost. Poverenje je slabije od vere, uvodi arbitrarnost zavisnih fenomena. Poverenje se dešava u vremenu a vera nije ograničena vremenom, pripada vanvremenskim kategorijama, dakle nije ograničena istim. Vera traži celo biće, ona je centralni stub na koji naslanjamo konstrukciju sopstvene ličnosti.

Edited by slow
Link to comment

hmmm, dosta sam se lose izrazio- pod aksiomom sam smatrao one naucne, koje niko ne testira jer jednostavno nema svrhe. recimo euklidovi, koji u osnovi sluze da olaksaju dalji posao. religijske dogme, sa druge strane, se ne testiraju jer ne bi prosle nijedan test, a sama mogucnost testiranja cesto biva proglasena za blasfemiju. jedni zahtevaju poverenje, a drugi slepilo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...