Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

Da, bas nemam sad pametnija posla nego da rascljanjujem "U početku bese informacija, i informacija bese u Boga, i Bog bese u informaciji." i dokazujem da to nista ne znaci... 

 

P.S. procitaj clanak pas se javi, tamo je sve objasnjeno, sa crtezima

 

Što sad bežiš, pusti članak, ti ga ionako ne bi shvatio i da ga pročitaš sto puta, nego lepo ti nama kaži šta u mom postu iznad spojlera nije tačno. Ajde, lako se posrati i pobeći. Gukni pando.

Edited by slow
Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

Quantum mechanics is certainly imposing. But an inner voice tells me that it is not yet the real thing. The theory says a lot, but does not really bring us any closer to the secret of the "old one." I, at any rate, am convinced that He does not throw dice.

Letter to Max Born (4 December 1926); The Born-Einstein Letters

 

Ajnštajn nije verovao da se Bog kocka, to jest smatrao je da se u osnovi svega ipak nalazi determinizam a ne gospodin slučaj. Kasnije se ispostavilo da je bio u krivu. Fizički svet je u osnovi probablistički po svom karakteru, njime vladaju kvantni zakoni, tako da je Univerzum u stvari jedan ogroman kvantni kazino, ili bolje reći mnoštvo kvantnih kazina koji međusobno interaguju. Tip verovatnoće kojim barata kvantna fizika u mikrosvetu nije ista kao ova u makrosvetu ali je to nebitno, radi se o slučajnim procesima.

Sad dolazi zanimljiv deo:po kvantnoj fizici sve materijalne stvari, dakle jabuka, drvo, planina, planeta, galaksija, ljudi imaju dvostruku prirodu: u isto vreme su i čestica i talas. Mi samo vidimo jedan aspekt stvarnosti, ili česticu ili talas, ne možemo u isto vreme oba. Neka vrsta kvantnog Dr Džekila i Mr. Hajda. I svaka stvar pošto je talas poseduje svoju određenu frekvenciju. I taj talas je u suštini talas verovatnoće (tu interpretaciju je upravo dao onaj Max Born kome je Ajnštajn pisao pismo). A pošto imamo verovatnoću, imamo i informaciju. Ceo svemir je ogroman skup talasa informacija koje piče na sve strane.

Dakle, svaki čovek je u suštini talas verovatnoće, talas informacije, samo što je ta talasna dužina izuzetno mala, radi se o kvantima sa velikom količinom energije.

Sad, svaka verovatnoća kada je logaritmujemo, tj kada merimo njenu logaritamsku promenu daje informaciju. A informacija je mera neuređenosti sistema. Ako poznajemo neuređenost poznajemo i uređenost kada se neki slučajan događaj desi, kada dođe do njegove realizacije. Dakle, mi sa informacijom znamo i meru uređenosti sistema, red.

kada se sve sabere i oduzme, fizički svet se može posmatrati kao novčić koji ima dve strane. Slučajnost ne negira organizaciju i red, u stvari bez slučajnosti nema organizacije i reda, to je samo druga strana medalje.

Moguće je da se Bog u isto vreme i kocka i da se drži krutog determinizma. Najverovatnije čovek vidi te dve stvari odvojeno u glavi jer je nesposoban da sagleda celu sliku. Fizika tvrdi da je problem u oku posmatrača i da je oko neodvojivo od fenomena koji se posmatra.

 

 

 

U početku bese informacija, i informacija bese u Boga, i Bog bese u informaciji.Sve je kroz Nju postalo,i bez nje ništa nije postalo , sto je postalo. :)

 

 

 

ON kao OS...

Link to comment

Ne znam šta misliš pod OS, operativni sistem, je l' to?

Manje-vise...

Sta ti nije jasno?  :)

 

 

Edit: imao je marksizam svojevremno, u poodmaklo dogmatskoj fazi, Todor Pavlov :D , taj rad, eksploataciju takozvane teorije odraza, marksizam na steroidima, da ne ulazim u detalje.

Ali si me ovim informatickim univerzumom bas zagolicao da potrazim starog dobrog Todora, nije to bilo bez nista  :P

Link to comment

Manje-vise...

Sta ti nije jasno?  :)

 

 

Edit: imao je marksizam svojevremno, u poodmaklo dogmatskoj fazi, Todor Pavlov :D , taj rad, eksploataciju takozvane teorije odraza, marksizam na steroidima, da ne ulazim u detalje.

Ali si me ovim informatickim univerzumom bas zagolicao da potrazim starog dobrog Todora, nije to bilo bez nista  :P

 

Teorija odraza, sad se sećam, onda je ovo tvoje OS Objektivna Stvarnost, tu su se naši marksisti krljali sa sovjetskim. Kako beše ono, subjektivni odraz objektivne realnosti. :)

Edited by slow
Link to comment

Teorija odraza, sad se sećam, onda je ovo tvoje OS Objektivna Stvarnost, tu su se naši marksisti krljali sa sovjetskim. Kako beše ono, subjektivni odraz objektivne realnosti. :)

Za ovo skretanje s kursa bi te jedan bivsi bogoslov koji se razumeo u pravoslavlje (i pravoslavce) 'ladno pocastio sa 9 grama...  :P

 

OS je Operativni Sistem, nesto kao tvoj bozji softver koji besomucno obradjuje informacije koje samo pice svekolikom vaseljenom...

Link to comment

Ovo si citirao Nilsa Bora?

 

Ne znam da je to on rekao... to je neka rasprava između jugoslovenskih i sovjetskih marksista. Možda je tu rečenicu neko od njih pokupio od Bora.

Edited by slow
Link to comment

Problem Izraela je što je nezasitan. Palestinci su već pristali na to da se pomire s Naqbom, ali to je negdje '70tih prestalo biti dovoljno golijatiziranom Davidu. Moving goalposts. Sad se ganja himera Eretz Israela, u kojem se Palestincima propovijeda da bi bilo najhumanije da budu mirne ovce u toru, inače bi David mogao doć u napast da provede genocid.

Teska laz

Link to comment

Da se razumemo, možda je bilo nejasnoća u mom postu iz koga bi se zaključilo da talasna priroda materije implicira svest materije, tj da je informacioni sadržaj nekog talasa dovoljan dokaz za inteligenciju tog talasa. Mislim da to nije dovoljno jer informaciona uređenost nekog fenomena nije garancija da iza te uređenosti stoji svest. Ona može biti druge prirode, bilo koji šablon možemo pretvoriti u informacioni sadržaj, ali taj sadržaj možda nije proizvod inteligencije. Pitanje postojanja svesti se rešava kibernetskim metodama i mislim da bi spadalo u neki oblik kvantnog tjuringovog testa. Ko se bakće sa tim bilo bi zanimljivo da nam kaže dokle se došlo.

Generalno danas postoji tendencija da se izbriše granica između živog i veštačkog, da se izjednači ljudska i veštačka inteligencija, da se čovekova svest objasni revezno, preko fizičke i biohemijske osnove pa sve do kombinatornih i semantičkih modela, ne uzimajući u obzir ogromnu specifičnost čoveka, posebno njegov jako složeni unutrašnji svet i psihičke procese. Oponašanje nije isto što i original, napraviti robota i ukalupiti ga u određeni teorijski model nije isto što i shvatiti čoveka i svu njegovu složenost. Danas se lakonski prelazi preko toga, i svemu se lepi epitet svesti i inteligencije.

Čuveni fizičar Ričard Fajnman je imao običaj da kaže da niko ne razume kvantnu mehaniku, pa dakle ni on sam, iako je bio guru kvantne fizike i nobelovac. Dakle ako je osnova svesti kvantni fenomen onda niko  ne razume ni svest :)

 

 

 

Ričard je bio žešća faca. Svirao je neke čudne bubnjeve, družio se sa slikarima i muzičarima, predavao fiziku u hipi komunama, bio nepopravljiv ljubitelj ženskog roda i provoda, bio omiljen među studentima i kolegama. Dovoljno je pogledati njegov lik

 

quote-i-think-i-can-safely-say-that-nobo

 

 

 

 

Edited by slow
Link to comment

Religije sveta u jednom ili drugom obliku propovedaju da je ovaj svet u stvari svet iluzija, maya i da iza njega postoji neka druga, viša realnost. Ideja religioznog matriksa je duboko utkana u ljudsku svest i tradiciju.  I ne samo religije nego i pojedini filozofski sistemi propovedaju postojanje ultimate (nad)realnosti, npr platonizam i platoničari, čuvena Platonova pećina kao sada već večiti motiv.

Preneseno na informacionu ravan to bi značilo da iza sveta neuređenosti postoji svet uređenosti, da iza sveta slučajnosti stoji stameni svet determinizma u kome caruje kauzalni tok a ne slučajni procesi.

Ja tu ne vidim protivurečnost jer sistem ne može da nosi veliku količinu informacije ako nema veliki stepen slobode, a veliki stepen slobode implicira veliku neuređenost. To je klasična definicija termodinamičke, Bolcmanove entropije. i mnogi je smatraju ekvivalentnom Šenonovoj definiciji entropije. I dovode je u vezu sa fon Nojmanovom entropijom na kvantnom nivou. Dakle informacija gospodari i u mikrosvetu i makrosvetu. Polako postaje centralno pitanje svih fenomena: fizičkih, bioloških, kibernetskih...

 

Ima jedan lep članak o hologramskoj prirodi univerzuma (mi bi smo rekli iluziji 3D prostora -_- ) i informacionom kapacitetu svemira predstavljenom u vidu 2D informacione površine, o ekvivalencijama entropija, odnosu materije, energije i informacije, narušavanju drugog zakona termodinamike, kompjuterima, entropiji crnih rupa. Ko ima vremena neka pročita, prava je uživancija

 

Bekenstein, Jacob D. Information in the Holographic Universe, Scientific American, 2003

 

http://lib.gen.in/940175c740c5524ef4b194b81c78a49c.pdf

 

U Fermilabu upravo jurcaju za hologramom:

 

http://www.huffingtonpost.com/2014/08/29/space-hologram-experiment-two-dimensions_n_5726262.html

 

 

Naravno, ovo sve nema veze sa verom u Boga jer je vera prevashodno psihološki fenomen. Unutrašnji svet čoveka je zaseban svet, mikrokosmos, ali je i on veoma sličan ovoj priči o makrokosmosu.

Ovo sve je zanimljivo kao mali prikaz i stvar za razmišljanje da religija i nauka govore o istim stvarima različitim jezicima i dolaze do sličnih saznanja koje opisuju različitim terminima. Matematičari bi to nazvali kategorijama. Religija i nauka su na neki način izomorfni, moglo bi se naći neko preslikavanje termina i saznanja. Mislim da je tu izvor velikih nesporazuma.

Edited by slow
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...