Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

bla bla, prije nego pocnemo trabunjat o kvantnoj ne bi bilo lose da se osvrnemo na klasiku, monizam, idealizam, materializam, dualizam platona, P1_P2_P3,popperov interakcionisticki dualazim...emergentne osobine i tak nekak

 

Niels Bohr je u krajnjoj konzekvenci idealisticki monist, otalen njegov stav da je kvantna stvarnost sokantna

 

dobro jutro :D

Edited by Paul
Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

Preneseno na informacionu ravan to bi značilo da iza sveta neuređenosti postoji svet uređenosti, da iza sveta slučajnosti stoji stameni svet determinizma u kome caruje kauzalni tok a ne slučajni procesi.

Ja tu ne vidim protivurečnost jer sistem ne može da nosi veliku količinu informacije ako nema veliki stepen slobode, a veliki stepen slobode implicira veliku neuređenost.

Kažeš da je stepen slobode veliki. Ja bih rekao značajno veći od stepena uređenosti. tj., iz ogromnog stepena neuređenosti zakonom verovatnoće dolazimo do male količine uređenosti koju živimo. I iz toga sledi dokaz o nepostojanju višeg smisla i božjeg proviđenja.

Link to comment

Nepostojanje Boga direktno sledi iz QM:

 

(Premisa 1) Bog se ne kocka (kao sto je lepo primetio Ajnstajn)

(Premisa 2) Slucajnost ima veliku ulogu u realnom svetu (slucajnost u smislu QM, a ne statisticke fizike)

(Zakljucak) Bog ne postoji

Link to comment

salerokada, on 30 Aug 2014 - 22:47, said:

Kažeš da je stepen slobode veliki. Ja bih rekao značajno veći od stepena uređenosti. tj., iz ogromnog stepena neuređenosti zakonom verovatnoće dolazimo do male količine uređenosti koju živimo. I iz toga sledi dokaz o nepostojanju višeg smisla i božjeg proviđenja.

 

Božje proviđenje je izuzetno redak događaj. Čak je i sam dolazak Sina Božijeg u NZ definisan kao totalno nepredvidljiv događaj, nekorelisan sa bilo čime:

 

Tada ako vam ko reče: ovde je Hristos ili onde, - ne verujte. Ako vam reknu: eno Ga u pustinji, ne izlazite; eno Ga u sobama (to jest nekom tajnom odelenju kuće), ne verujte. Jer kao što munja izlazi od istoka i dopire do zapada, takav će biti dolazak Sina Čovečijeg" (Mt. 24, 23-37; 1, 23-24)

 

uporediti tu nepredvidljivost sa belim šumom, signalom čije su trenutne vrednosti nekorelisane i koji ima ravnu spektralnu karakteristiku

 

http://en.wikipedia.org/wiki/White_noise

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=vcJ-o_fh1B4

Edited by slow
Link to comment

Nepostojanje Boga direktno sledi iz QM:

 

(Premisa 1) Bog se ne kocka (kao sto je lepo primetio Ajnstajn)

(Premisa 2) Slucajnost ima veliku ulogu u realnom svetu (slucajnost u smislu QM, a ne statisticke fizike)

(Zakljucak) Bog ne postoji

 

Bog je kockar (nepredvidljiv) samo za ljude kao nesavršena bića. On je sam sebi u potpunosti predvidljiv, totalno determinisan, sam sebe određuje, sam sobom upravlja, zna svaki svoj sledeći korak. Ajnštajn je najverovatnije bio u pravu. Bog nije kockar, ljudska nesavršenost i nesposobnost viđenja čini ga kockarom. To je privid.

Edited by slow
Link to comment

 ''...А да је Христос као истински Човек стварно страдао, сведочи и Његов човечански вапај на крсту: ''Боже, Боже мој, зашто си ме оставио?'' То је Христос вапио на крсту зато што је понео у Себи све нас, и за све нас и уместо нас, и испред нас, из срца свију нас, говорио је Богу Оцу:'' Боже, Боже мој, зашто си нас (=људе) оставио?'' И то је био спасоносни богочовечански начин да нас људе спасе од наше богоостављености, од нашег остављања и напуштања Бога. Јер не напушта Бог човека, него човек Бога......''

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...