Jump to content
IGNORED

Kritika savremenog ateizma


Turnbull

Recommended Posts

meni se čini da priča o smislu počinje onog trenutka kada se upitaš o kvalitetu onoga što je doživljeno. Ako neko uvede gradaciju doživljenog mislim da će posle određenog vremena da napusti svet kvantativnog i početi da se pita o kvalitetu i svrsi.

Link to comment
  • Replies 914
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    151

  • Indy

    105

  • Bakemono

    85

  • Agni

    58

Top Posters In This Topic

jab rekao da ne postoji bogom dana svrha zivota, mi smo ti koji ju kreiraju...

 

nepokrenuti pokretaci u aristotelskoj terminologiji takorec   :D

 

Naravno, ali da li su onda npr. i nečija svrha da se iskoreni glad u svetu i svrha Izraela da iskoreni svoje neprijatelje podjednako validne? Obe su kreirane, tako da taj uslov ispunjavaju.

Link to comment

Dobro je ovo tvoje pitanje...ako sam dobro shvatio to je pitanje da li su nihilizam i ateizam međuzavisni, i u kom stepenu ako jesu?

 

Ovo što si naveo prvo je čist nihilizam, svet bez smisla i svrha. Uzaludnost je najstrašnija stvar u univerzumu. Čak je i očaj onda besmislen, jer je i on suvišan. Svi se boje toga, posebno velike religiozne ličnosti, instinktivno osećaju da je svet bez smisla najveće iskušenje za neki uobličen religiozni pogled na svet. Kod apostola Pavla imaš ono čuveno:''Ako nema vaskrsenja uzalud je vera naša''. Ta sekvenca nije samo bojazan vezana za pitanje vaskrsenja već je u dobrom delu i potajan strah od besmisla.

 

Mislim da ateizam olako prelazi preko toga, nisam video zadovoljavajući ateistički odgovor na pitanje besmisla i nihilizma. Možda zato što ateizam ne vidi svet viših svrha pa mu to i ne predstavlja neki problem. A on realno postoji.

 

Cvrc,

Link to comment

Turnbull je verujući čovek, on nikako nije nihilista, ovo njegovo cvrcanje shvatam kao nezadovoljstvo mojim na momente nekanonskim i nepravoslavnim stavovima. On duboko u sebi misli da sam jeretik i sektaš. 

Edited by slow
Link to comment

Pa tužno je što ginu palestinska deca, ali ne dajte se emotivno hajdžekovati, kad pogledate big picture vidite da je rat Izraela protiv Hamas zapravo rat sekularizma protiv islama. U tom smislu smo svi mi Izrael, jer nam svima preti džihad. Zato nemojmo kritikovati Izrael.

 

Ako nas se sete za Dan bezbednosti, sete se...

Link to comment

 priča o smislu 

 

je priča o nastanku, slučajan nasatanak ne nosi smisao u sebi, mada često srećem optimiste koji životu daju smisao, bogopoklonici, idolopoklonici, isti kurac, zato se izprolivam retko i u ateizam uzgred

Link to comment

Quantum mechanics is certainly imposing. But an inner voice tells me that it is not yet the real thing. The theory says a lot, but does not really bring us any closer to the secret of the "old one." I, at any rate, am convinced that He does not throw dice.

Letter to Max Born (4 December 1926); The Born-Einstein Letters

 

Ajnštajn nije verovao da se Bog kocka, to jest smatrao je da se u osnovi svega ipak nalazi determinizam a ne gospodin slučaj. Kasnije se ispostavilo da je bio u krivu. Fizički svet je u osnovi probablistički po svom karakteru, njime vladaju kvantni zakoni, tako da je Univerzum u stvari jedan ogroman kvantni kazino, ili bolje reći mnoštvo kvantnih kazina koji međusobno interaguju. Tip verovatnoće kojim barata kvantna fizika u mikrosvetu nije ista kao ova u makrosvetu ali je to nebitno, radi se o slučajnim procesima.

Sad dolazi zanimljiv deo:po kvantnoj fizici sve materijalne stvari, dakle jabuka, drvo, planina, planeta, galaksija, ljudi imaju dvostruku prirodu: u isto vreme su i čestica i talas. Mi samo vidimo jedan aspekt stvarnosti, ili česticu ili talas, ne možemo u isto vreme oba. Neka vrsta kvantnog Dr Džekila i Mr. Hajda. I svaka stvar pošto je talas poseduje svoju određenu frekvenciju. I taj talas je u suštini talas verovatnoće (tu interpretaciju je upravo dao onaj Max Born kome je Ajnštajn pisao pismo). A pošto imamo verovatnoću, imamo i informaciju. Ceo svemir je ogroman skup talasa informacija koje piče na sve strane.

Dakle, svaki čovek je u suštini talas verovatnoće, talas informacije, samo što je ta talasna dužina izuzetno mala, radi se o kvantima sa velikom količinom energije.

Sad, svaka verovatnoća kada je logaritmujemo, tj kada merimo njenu logaritamsku promenu daje informaciju. A informacija je mera neuređenosti sistema. Ako poznajemo neuređenost poznajemo i uređenost kada se neki slučajan događaj desi, kada dođe do njegove realizacije. Dakle, mi sa informacijom znamo i meru uređenosti sistema, red.

kada se sve sabere i oduzme, fizički svet se može posmatrati kao novčić koji ima dve strane. Slučajnost ne negira organizaciju i red, u stvari bez slučajnosti nema organizacije i reda, to je samo druga strana medalje.

Moguće je da se Bog u isto vreme i kocka i da se drži krutog determinizma. Najverovatnije čovek vidi te dve stvari odvojeno u glavi jer je nesposoban da sagleda celu sliku. Fizika tvrdi da je problem u oku posmatrača i da je oko neodvojivo od fenomena koji se posmatra.

 

 

 

U početku bese informacija, i informacija bese u Boga, i Bog bese u informaciji.Sve je kroz Nju postalo,i bez nje ništa nije postalo , sto je postalo. :)

 

 

 

Edited by slow
Link to comment

kako prepoznati religiozni / new age mumbo jumbo na prvi pogled?  search "quantum physics"...

 

Braco, ne vataj se googla bespotrebno nego taksativno navedi šta u mom postu nije tačno. Tvoja lakonska lupetanja na prvi pogled u stilu mambo-jumbo ne prihvatam. Dakle, ta i ta rečenica nije tačna i zbog toga. Da te čujem. U suprotnom ću te naraniti nečim različitim od bambusa i neće ti se ni malo svideti. Bićeš panda pod velikim stresom.

Edited by slow
Link to comment

Braco, ne vataj se googla bespotrebno nego taksativno navedi šta u mom postu nije tačno. Tvoja lakonska lupetanja na prvi pogled u stilu mambo-jumbo ne prihvatam. Dakle, ta i ta rečenica nije tačna i zbog toga. Da te čujem. U suprotnom ću te naraniti nečim različitim od bambusa i neće ti se ni malo svideti. Bićeš panda pod velikim stresom.

 

Da, bas nemam sad pametnija posla nego da rascljanjujem "U početku bese informacija, i informacija bese u Boga, i Bog bese u informaciji." i dokazujem da to nista ne znaci... 

 

P.S. procitaj clanak pas se javi, tamo je sve objasnjeno, sa crtezima

Edited by braca
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...