Jump to content
IGNORED

Kuvajmo sa Wallom


wall

Recommended Posts

  • Replies 1.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • wall

    381

  • renne

    113

  • aram

    105

  • Аврам Гојић

    93

Top Posters In This Topic

Posted Images

e i kad pravim s pečurkama isto ih dinstam, al kad pravim ludajnicu onda izrendanu ludaju direktno živu stavim u kore, pa sa šećerom i puno cimeta
e, sve isto i ja!
Link to comment

Gulaš!To sam hteo da pitam - koje meso je najbolje, u kakvoj posudi, na kolike komade se seče, koji začini, koliko dugo i na kojoj vatri, odnos meso - povrće... ili je to možda preveliki zalogaj za nekoga ko tek počinje?Zašto pica u homemade varijanti nikada nije ista ili slična kao u piceriji? To nije samo moje iskustvo - gde god sam probao uvek ispadne kao hleb ili pita sa dodacima odozgo.Do sada sam spremio Vasine krmenadle i Kojotovu supu - sve 5. Krompir sa slaninom pravim ovih dana, a kvrgušu i Dudinu pastu za vikend. Što se krompiruše tiče poštujem obe škole kuvanja, ali pravim kada May kaže iskustva i okači slike.

Link to comment

Gulas: juneci but, velicine oko 3 puta 3 cm. Ne izbegavati meso prosarano masnocom! Ono je bolje od suve krtine.Nikakvo povrce osim crnog luka: potrebne su ogromne kolicine luka, oko 50 posto luka u odnosu na meso.Prvo se luk dinsta dok potpuno ne odmekne, to je najdosadniji deo posla jer treba stalno mesati. i onda se dodaje meso i beli luk u celim cenovima i naliva belim vinom i vodom, pola pola. Negde na pola mozes dodati i burbon, jedno pola deci na 2 litre gulasa, da da miris dima.Od zacina: lovorov list crni biber u zrnu i prahu, crvena paprika, ljuta i slatka, po ukusu. Druigi zacini su opcioni, moze persun, moze kim sto kaze Aram ali ja to ne stavljam...Kuvati dok meso potpuno ne omeksa, vise sati. Ako ti je po volji, na kraju dodaj pasirani paradajz i kuvaj jos pola sata, a i ne moras, to je stvarno stvar individualnog ukusa.Po mom iskustvu, najbolje je podlivati smederevkom i vodom, malo podlivas gulas, a malo sebe, i to funkcionise besprekorno. I nije gulas preveliki zalogaj za pravljenje, samo traje jako dugo, i ne vredi ga praviti na male kolicine: ja sam zavoleo da ga spremam u bakarnom kotlicu od 10 litara.Sa picom je fora sto civili mahom nemaju jake rerne, treba temperatura da bude zestoka, min. 300 stepeni da bi to™ bilo to™. Moja sledeca rerna ce biti jaca od normalne, to sam se zareko sebi, pa sta kosta da kosta.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

eto prve velike razlike - po meni je 1 must koristiti crveno vino za gulas :)kim i narendani limun su takodje, u mojoj glavi i na nepcima, neizostavni sastojak madjarskog gulasa. e sad, nije madjarski gulas jedini na svetu...

Edited by aram
Link to comment

za gulaš je najbolje meso od vrata, jer je mekano i blago prošarano. kako god da ga kuvaš ne ispadne kao krpa, što sa mesom od buta može da se desi.

Link to comment

ja u gulas obavezno metnem par komada repa, em masno, em zelatinozno. i znam da je gulas gotov kad s repa meso otpada samoinicijativno. inace, crno vino, aleva, biber, lovor, tucana ljuta, paradajz pire, mnogo luka i celer - i obavezno star anis - nekako mi se cini da pojaca ukus mesa. kad proprzim luk i stavim sve sto treba, podlijem vinom i vodom, dobro promesam, poklopim i u rernu na tiho dok s repa ne pocne da otpada meso. sitno seckani beli luk i persun zamesam na kraju, kad izvadim iz rerne.

Link to comment

ja u gulaš mjeso (nekada turim i belo meso), vino, mnogo cluka, bluka, paradajz svež ili pire, šta već imam, malo aleve, malo tucane ljute (a nekada i mnogo), malo sveže paprike, šargarepu, lovor. A sad sam složio musaku od krompira, ništa nisam dinstao, bario, sve sirovo poređao

Link to comment

samo jos jedna varijacija za gulas - neki stavljaju meso zivo da se dinsta,a neki vole prvo da ga par minuta proprze na vreeeelom ulju, da bi dodao i tu notu ukusa

Link to comment
2PzRNVE.jpg?1?3424Kinder Bueno ice-cream na moj način- deleze šlag pena sa aromom pavlake i vanilina - sladoled čokolada - vanila- nutela- lino lada (u vreme kada sam pravio nisam znao za kinder - lino priču pa stavio neku belu čokoladu)- mleko 0,6 % aflatoksinaUmutio slatku pavlaku i podelio je na dva dela. U jedan deo dodao sladoled od vanile, mleko, polovinu čokolade izrendao, drugu malo istopio, pomešao i sve lagano umutio. U drugi deo dodao sladoled od čokolade, dosta nutele, mleko, 2 kinder buena i umutio. Na vrh poredjao kockice od trećeg buena.Spakovao u dve plastične kutije, poklopio i u friz.Ništa nisam merio i sve stavljao odokativno.
Link to comment

svidja mi se ovaj topic. mozda se nekad, kao kulinarski izazvan covek, odvazim na neko od ovih vasinih blagoutrobija sa krmenadlama ili krompirom. imam pitanje; ja sam mislio da je djuvec jelo, a ne posuda. pretpostavljam da je to nekakva cinija od vatrostalnog stakla za pecenje u rerni? sto se tice gulasa, mogu samo da apelujem na mpa da se pojavi ovde, posto je on svetski priznati autorit za isti. evo sad mi nije svejedno kad se setim kako je dobar gulas napravio jedared.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...