Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

tek sad videh sve ovo, mnogo dobro! :) ide se i meni tamo, valjda će nekad doći na red

 

bwt jel se nekom možda ide (ili je možda već bio?!) ovde: https://sh.wikipedia.org/wiki/Aconcagua

Ne znam kako je sa temom, mislim sto se tice penjanja i ostalih lomatanja :), ali jako™ preporucujem put, autom naravno, od Mendoze do Santjaga, moze i obrnuto :).

Cristo Redentor, Uspallata, vredi videti i doziveti, a i Akonkagva je na dohvat ruke za videti, i ako deluje ekstremno negostoljubivo.

Posle otvaranja tunela je nesto bolje i lakse, ali treba proveriti, zimi zna da bude problematicno.

Sto se planinarenja tice, ne znam, vidjao sam domove i hotele usput, ali laicki, ono tamo nije za zezanje nimalo.

Link to comment

ono tamo nije za zezanje nimalo.

Nije, nije. Ali je tehnički relativno* lako, jer se mora samo hodati (ne visi se na konopcima, nisu potrebni cepini i slične zezalice, itd.).

 

*relativno, pošto se apsolutno moraju ispoštovati i hladnoća i visina s kojima zezanja apsolutno nema

inače negde videh i da su se mnogi zajebali** zbog toga, tipa "ma šta, lako je hodati"

 

**u manjoj ili većoj ( :( ) meri

Link to comment

**u vecoj meri.

 

Znam jednoga koji je ostao bez dva prsta na ruci, jer mu je spala dereza sa jedne cipele, nije uspeo lepo da je namesti, pa je morao da skine rukavicu. Rukavicu je navodno bila skinuta pola min (!!), dovoljno za promrzline i ciao 2 prsta. 7000m nikako nije zazajebavanje, psihofizicku kondiciju da ne pominjem.

Link to comment

Da, da na to sam i mislila pod "visina".

 

Mnogi su platili glavom jer kao "šta ima da na svakih 200-300 visinskih metara kampujem negde 2-3 dana, mogu ja 1km iz cuga" - možeš cvrc Milojko na > 4-5km nadmorske <_<

Edited by Hjortron
Link to comment

Hant_Pobeda_nad_Everestom_zpsczxo9ake.jp

 

Izvinite sto vam se, kao osvedoceni mrzitelj snega, leda i ostalih 'ladnoca koje podnosim samo na razglednici ili gledajuci ih kroz prozor, pentranja da ne pominjem, mesam u topik, ali me ova napomena o kiseonik problemima podsetila ove knjige gore i par crtica koji se secam.

Hant je inace bio nominalni sef Hilarijeve ekspedicije, one koja se prva popela na Mont Everest davne 1953. godine i dobar deo tehnikalija odnosi se na probleme sa kiseonicnom opremom koja je u ta vremena bila nesto novo i neispitano.

Osim nekih nemackih alpinistickih iskustava pre WW2 i napretka koje je sam rat doneo, trebalo je savladati dosta toga, ali Hant opisuje 'probleme' sa Serpasima i prica kako su se oni, dok su se ostali clanovi ekspedicije vec uveliko mucili sa kiseonikom, najvise brinuli da ne ostanu bez - cigareta.

A da je jedan od znacajnih logistickih problema ekspedicije bio - dopremiti dovoljnu kolicinu istih.

Obaska scena u kojoj Hant docekuje Hilarija i Tensinga koji se spustaju posle osvajanja, trci im u susret pri cemu padaju jedan drugom u zagrljaj.

I recenica, otprilike, da ne listam sada: 'jos dugo posle toga sam osecao neprijatnost zbog tog izliva osecanja...' 

Dok su Britanci jos uvek bili Britanci  :sleep:

Link to comment

Prevedena je i izdana kod nas odmah, mislim jos 1954, ja sam je se dokopao davno, da se ne lazemo, mislim da je neka beogradska biblioteka ostala bez svog primerka  :blush:...

Preporuka u svakom slucaju.

Link to comment
  • 1 month later...

Vrhunski! Ja stalno planiram te kuce, doduse u letnjim mesecima, al nikako da uklopim.

 

Kad se jednom budem organizovao, cimacu te za preporuke :)

Edited by Bright Billy
Link to comment

Vrhunski! Ja stalno planiram te kuce, doduse u letnjim mesecima, al nikako da uklopim.

 

Kad se jednom budem organizovao, cimacu te za preporuke :)

+1

 

Ajde da nam drug barrcode kao verovatno najiskusniiji ovde organizuje neku laganu forumsku turu :)

+1

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...