Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

  • 1 month later...

Imate li neke posebne savete za dugo spustanje, tipa da li je dobro uzeti neki vitamin/stagod noc pre i noc posle posto nismo aktivni planinari?

 

Kada sam aktivno planinarila pre dosta godina, nikako nisam volela neprekidno strme planine, zbog povratka nazad koji je neprijatelj za kolena. A uskoro cemo otici upravo na jednu takvu setnju, spustiti se u kanjon reke Kolke u Peruu.

 

Kolka_plankarta_.jpg

 

Pocetna tacka je na visini od oko 3300m, i strmo se spustamo do 2300-2400m. Sama staza nije dugacka, mislim da je oko 4km. Svakako cemo uzeti pravu mapu kada dodjemo u mesto od koga pocinjemo (Kabanakonde) i raspitati se oko svih detalja. Kada se spustimo do reke, plan je da napravimo kratku pauzu (tacka 2) i predjemo na drugu stranu planine, gde se opet malo popnemo i nastavimo stazom do mestasca u kome cemo nociti (tacka 3). Za slucaj da nam se nesto desi, budemo previse umorni itd, mozemo nociti u tom prvom mestu na koje naidjemo (popularno zvanom "Oaza" upravo zato sto ima zelenila). Ujutru moramo rano ustati i krenuti nazad ka Kabanakondeu vec oko 06-07, da bismo stigli da rucamo nesto pre nego sto sednemo na bus u 14h koji nas vozi dalje do Arekipe. Prvih 600m je opet strmo, sada penjanje sa 2400 na 3000m, a onda je sve vreme blagi uspon do tacke sa koje smo posli. Taj povratak od tacke 3 je oko 7km.

 

Ja znam da bi nam topla kupka bila najbolja za misice, medjutim ne verujem da cemo imati i mlaku vodu u smestaju tako da na to ne treba racunati. Ono sta dosta ljudi rade je da ostanu u toj Oazi, gde ima i bazence sa toplom vodom, sto deluje primamljivo, ali mislim da bismo radije nastavili dalje i videli jos nesto na ustrb kupanja.

(Okej, cisto da dam detalj da bi ovo zvucalo razumno: prvo dana rano izjutra idemo u jednu laku biciklo turu tako da sam spust necemo poceti pre 12-13h, a kako sunce zalazi vec oko 18h, nemamo lufta za sve)

 

Znamo da moramo da nosimo neke postene sesire jer nema spasa od sunca, imacemo i kreme za mazanje (50+), kostunjavo voce, kao i tone vode sa sobom.

 

Pa eto u skladu sa ovim, ako imate neki savet..Kada smo bili u apoteci da uzmemo sve preporucene lekove, apotekarka nam je dala i nesto za uzeti tokom planinarenja, jedno je magnezijum u prahu sa nekim vitaminom i ne znam sta je drugo, to su besplatni uzorci (dobismo po dva od svakog) te moram da iscitam uputstvo za upotrebu (cari odlaska u lokalnu apoteku, mislim da svaki put dobijemo nesto :D)

 

Nemamo stapove za hodanje, niti bismo ih teglili na takav put, ali moguce je da ti ljudi koji su pravili mape i drze hostel, iznajmljuju. To bi bilo preporucljivo, ne?

 

Takodje, sta mislite, koliko bi nam trebalo da se spustimo tog prvog dana, dakle oko 1km na dole u duzini od ~4km koje ide cik-cak sve vreme? Ja prosto nemam predstavu. Inace dosta brzo hodam ali to ovde nece imati nikakvog znacaja posto ovo nema veze sa - pravim hodanjem :D

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

stapovi su dosta lepa pomoc za kolena i zglobove

+100%

i pazljivo & strpljivo. 

 

Osim toga, video sam - u vreme kad sam bio omladinac™ - kod starijih kolega kako to moze gadno da izgleda - od manjih tegoba do full-on bandaziranja pa i spustanja na nosilima (bob da blagoslovi sav taj ex-Yu GSS po Slovenijama i ostalim brackim republikama - oni su znali da znaju pos'o)... Daklem - pazljivo.... Vrlo. 1000 metara jeste dosta za stare iskusne kosti... Narocito u odsustvu volonterskog GSSa i uz perspektivu $$$ placanja nekom drugom servisu za slicnu akciju. 

Link to comment

1000 mnm visinske razlike ne bi trebalo da pravi veliki problem, zavisi od terena, naravno. Ja bih preventivno poneo par aspirina protiv upale mišića.

 

Aspirin ce svakako biti spakovan, a teren...

 

Ovih 250-300m razlike na karti

Kanjon_Kolke_Malata_Sangal_karta.JPG

 

je ova slika:

Kanjon_Kolke_Malata_Sangal.JPG

 

To bi nam bio uspon, posle pauze nakon takvog cik cak spusta od visinske razlike 1000m. Spust je ~ ista ovakva prica samo dosta duza. Dobro je sto na licu mesta mozemo da odlucimo da li hocemo da idemo dalje ili ne, svakako se necemo siliti jer ce to vec biti ~kraj naseg tronedeljnog putovanja po zemlji i pretpostavljam da cemo biti malo umorni (ali makar naviknuti na takve visine).

 

 

Vrlo. 1000 metara jeste dosta za stare iskusne kosti... Narocito u odsustvu volonterskog GSSa i uz perspektivu $$$ placanja nekom drugom servisu za slicnu akciju. 

Ljudi uzmu magarce da ih izvuku nazad gore. (Takodje i kada nisu povredjeni, prosto je lakse da te nesto izvuce nego da sam to radis pogotovo ako nisi zagrejan za pentranje) Oko 18 dolara po coveku, nije neka stavka, ali verujem da nije uvek bezbedno, posto ti treba dobro oko da procenis da li je magare pouzdano :)

Link to comment

Aspirin ce svakako biti spakovan, a teren...

 

Ovih 250-300m razlike na karti

attachicon.gifKanjon_Kolke_Malata_Sangal_karta.JPG

 

je ova slika:

attachicon.gifKanjon_Kolke_Malata_Sangal.JPG

 

To bi nam bio uspon, posle pauze nakon takvog cik cak spusta od visinske razlike 1000m. Spust je ~ ista ovakva prica samo dosta duza. Dobro je sto na licu mesta mozemo da odlucimo da li hocemo da idemo dalje ili ne, svakako se necemo siliti jer ce to vec biti ~kraj naseg tronedeljnog putovanja po zemlji i pretpostavljam da cemo biti malo umorni (ali makar naviknuti na takve visine).

 

 

Ljudi uzmu magarce da ih izvuku nazad gore. (Takodje i kada nisu povredjeni, prosto je lakse da te nesto izvuce nego da sam to radis pogotovo ako nisi zagrejan za pentranje) Oko 18 dolara po coveku, nije neka stavka, ali verujem da nije uvek bezbedno, posto ti treba dobro oko da procenis da li je magare pouzdano :)

Ako je mog'o Čeda Jovanović na Akonkagvu na magarcu - onda je sve ok, ne? ????

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Link to comment

Aspirin ce svakako biti spakovan, a teren...

 

Ovih 250-300m razlike na karti

attachicon.gifKanjon_Kolke_Malata_Sangal_karta.JPG

 

je ova slika:

attachicon.gifKanjon_Kolke_Malata_Sangal.JPG

 

To bi nam bio uspon, posle pauze nakon takvog cik cak spusta od visinske razlike 1000m. Spust je ~ ista ovakva prica samo dosta duza. Dobro je sto na licu mesta mozemo da odlucimo da li hocemo da idemo dalje ili ne, svakako se necemo siliti jer ce to vec biti ~kraj naseg tronedeljnog putovanja po zemlji i pretpostavljam da cemo biti malo umorni (ali makar naviknuti na takve visine).

 

 

Ljudi uzmu magarce da ih izvuku nazad gore. (Takodje i kada nisu povredjeni, prosto je lakse da te nesto izvuce nego da sam to radis pogotovo ako nisi zagrejan za pentranje) Oko 18 dolara po coveku, nije neka stavka, ali verujem da nije uvek bezbedno, posto ti treba dobro oko da procenis da li je magare pouzdano :)

 

Ja zavidim na tvojoj turi i kad bih bio u mogućnosti da to prođem bih improvizovao i uživao za sve pare, uopšte ne bih razmišljao o lošim varijantama.

Link to comment

Kakve lone biste preporucili za Ande: bicemo u setnjama u rasponu visina od 2000m do 3300m, najvisa temperatura bi trebalo da bude oko 22C, najniza 10C (s tim da cemo mi ici samo preko dana i uvek nociti u nekom smestaju)? Da li nam treba nesto toplo za ovo, s obzirom na visinu, ili je nesto za letnji/prelazni period okej? Nekako mi se cini da je u prodavnicama u blizini najslabija ponuda toga za prelazni period, npr. imaju dosta bas letnjih i bas zimskih lona, i vecina tih zimskih mi deluje bas debelo.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Slojevito. Aktivni veš koji greje, za svaki slučaj, plus panatalone kojima se mogu skinuti nogavice i napraviti bermude. Time si pokrivena od nule i niže, do trideset stepeni.

Link to comment

Mora obezbeđenje i tačka. K'o da nisam dovoljna kukavica pa da se vratim nazad kad se userem od straha, ovde se naprosto nisam usrao. Pa tamo sam video par grupa koje su se takođe pele bez obezbeđenja, plus što znam ljude iz Beograda koji išli gore bez obezbeđenja, niko još nije poginuo, nema nijedne ploče.

 

Kapiram njihovu priču, može lako da se izgine, ali šta su ljudi nekad radili kad nije bilo opreme kao sad? Preteruje se.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...