Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

Pentrali smo se tri puta u protekle tri nedelje u Peruu (do vodopada Gokta, do vrha planine Macu Picu i spustali u kanjon Kolke), ispalo je tako da od mesta od kog nismo ocekivali napor smo zaginuli :D (najvise zbog uberstrmog spustanja po visokim stepenicama od kamenja i takodje nedostatka tacnih informacija o doticnom vodopadu) a na kraju je kanjon Kolke bio easy peasy, pogotovo povratak gore :)

 

Izabracu koju slicicu kada se sredim od puta, a za sad ako moze pomoc: kako da operemo cipele koje su se zestoko naprasile? Nisam nikada imala ovakav slucaj cipela, da se i jezik naprasio kao lud.

Link to comment

Mora obezbeđenje i tačka. K'o da nisam dovoljna kukavica pa da se vratim nazad kad se userem od straha, ovde se naprosto nisam usrao. Pa tamo sam video par grupa koje su se takođe pele bez obezbeđenja, plus što znam ljude iz Beograda koji išli gore bez obezbeđenja, niko još nije poginuo, nema nijedne ploče.

 

Kapiram njihovu priču, može lako da se izgine, ali šta su ljudi nekad radili kad nije bilo opreme kao sad? Preteruje se.

Donekle ih razumem mada pricam napamet, meni se par puta desilo da se popnem na mesta sa kojih posle ne znam da sidjem. Strmo je odgore dok uzbrdo ne vidim sve to... jedan ekser i kanap moze da spasi zivot, il barem nogu (al ta ista noga u divljini moze da znaci intervenciju helikoptera pri cemu strada citava reputacija planinarenja). bolje je imati opremu i ne koristiti je nego nemati.

Link to comment

pa pod vodu, četku u ruke i ribaj.

Kakvu cetku?

Ja imam samo old school cetke koje koristim za suvo: ciscenje i mazanje koznih cipela :blush: 

I da li cetkanje zbilja pomaze za jezik? Imam utisak da to moze da osteti taj mekani materijal?

Link to comment

Kakvu cetku?

Ja imam samo old school cetke koje koristim za suvo: ciscenje i mazanje koznih cipela :blush:

I da li cetkanje zbilja pomaze za jezik? Imam utisak da to moze da osteti taj mekani materijal?

ovako nekako.

Link to comment

bolje je imati opremu i ne koristiti je nego nemati.

Ovo k'o da je iz Svetog pisma prepisano.

Apsolutno. Ja sam jednom sa drustvom bio na Tari - svi nose neke (valjda Mont, ne) rancice - vodu mozes da stavis i bananu - moja grupa sve redom. I tako 2-3 dana dnevne ture, mi vucemo oni nam se smeju, dok mi ne resimo da odemo u kanjon Race, prvo u izvidjanje a posle kao da probamo pa onda potom malo i zaglavismo. Bilo mnogo vode, nije moglo da se "pliva". Mi se raspakovali i prenocili, ujutro nazad istim putem pa u dom. U domu - kao - "grupa se izgubila, nije se vratila"... I tako. 

Inace, ko jos moze da nadje "Nevarnosti v gorah" (Opasnosti u planini) - fantasticna knjiga - prvenstveno zbog primera u kojima se vidi drugi deo iz Sv pisma - da se obicno nadrlja i postrada na mestima koja realno ne izgledaju strasno. Covek se opusti - ili neko mesto koje nije realno opasno ili neki silaz kad covek oseti da je skoro 'zavrsio posao'. A nikad nije. Dok se kuci ne vratis.

Link to comment

pa pod vodu, četku u ruke i ribaj.

i da vidimo slike.

 

Ja najviše volim da nađem plitak potok, cipele budu posle k'o nove.

 

I da vidimo slike zaista.

 

Donekle ih razumem mada pricam napamet, meni se par puta desilo da se popnem na mesta sa kojih posle ne znam da sidjem. Strmo je odgore dok uzbrdo ne vidim sve to... jedan ekser i kanap moze da spasi zivot, il barem nogu (al ta ista noga u divljini moze da znaci intervenciju helikoptera pri cemu strada citava reputacija planinarenja). bolje je imati opremu i ne koristiti je nego nemati.

 

Pa normalno da znam da je veća frka sići nego popeti se, ali ovi nisu smarali s tim, nego generalno.

 

Barrcode, daj tvoje mišljenje za Očnjak i obezbeđenje?

Link to comment

Recimo da uvek volim da je onaj ispred mene obezbedjen (ili iza mene, pri silazenju). Odmah se setim primera sa Kanina/SLO(pocetkom leta), kada je jedan prilicno iskusan planinar iz Srbije odbio da se zakaci (iako mu je vodic to naredio), okliznuo se i sa sobom povukao i neku devojku (koja je bila ispod njega). Nisu preziveli.

Link to comment

Odmah se setim primera sa Kanina/SLO(pocetkom leta), kada je jedan prilicno iskusan planinar iz Srbije odbio da se zakaci (iako mu je vodic to naredio), okliznuo se i sa sobom povukao i neku devojku (koja je bila ispod njega). Nisu preziveli.

 

Nikad mi neće biti jasan taj nivo indolentnosti u situacijama kada je život u pitanju. 

Link to comment

Recimo da uvek volim da je onaj ispred mene obezbedjen (ili iza mene, pri silazenju). Odmah se setim primera sa Kanina/SLO(pocetkom leta), kada je jedan prilicno iskusan planinar iz Srbije odbio da se zakaci (iako mu je vodic to naredio), okliznuo se i sa sobom povukao i neku devojku (koja je bila ispod njega). Nisu preziveli.

 

OK, to je ono što mi je lik rekao, 'pet puta ćeš se tako popeti na Očnjak, šesti put ćeš najebati'.

 

Ali mrzim svu tu opremu i ne umem da je koristim i mator sam da učim da je koristim, možda da se vratim na livade.

Link to comment

Nemoj voditi neke devojke s sobom. ni decu.

 

:\

 

:naughtycrazylaugh:

 

 

Ne kazem. Mozda nece biti sesti, mozda peti ;)

 

Planina je lep izazov ali nije bezazlen. Voli da prevari a najlakse je takve kao mi,... (ni ja ne volim opremu i ne znam da koristim) zaletim se ko koza a kad se okrenem shvatim da sam ovca i onda se smirim i sidjem da ne ispadnem magarac.

 

 

 

...poslato sa prinudnog...

Link to comment

Obicno oni "iskusni" a i stvarno iskusni pre naje@u nego ovi sto slusaju komandu - mada ni to nije pravilo. Ja sam sa drugarom silazio niz neku (posle smo shvatili) neodrzavanu varijantu sa Triglava na Planiku - nije prijatno al' sidjes nekako. E, posle - na ravnom decko se oklizne - dva 'koluta' po nekom smrznutom snegu - izgreb'o se k'o slika... Ono - opustanje posle napete deonice i taj rad... 

 

Inace, moze da se gugla - Peter Podgornik, on i brat (blizanac?) su bili u onim nekadasnjim ekspedicijama - s druge polovine osamdesetih - po Himalajima. Daulagiri ili vec neki klinac. Neku godinu kasnije brat ode sa devojkom usred leta nesto po SLO (vidim na linku da spominje Koritniski Magrt) - ostanu preko noci i smrznu se, oboje - ono - avgust.

Mis'im - tu nema zezanja - ko planira ziv da se vrati kuci... Incidenti se desavaju al' obicno oni nisu problem nego taj neki osecaj da 'to nije problem' ili 'ja cu to lako' ili 'meni ne treba' i dalje redom. 

Link to comment

Nemoj voditi neke devojke s sobom. ni decu.

 

Za decu ne znam a za devojke - testirano osamdesetih - ako su Poljakinje i/ili Slovenke - nema zime. A ni deca im nisu losa - to se penje po bolderu iza kuce od 3-4 godine starosti.

Link to comment

Uostalom sam danas svog planinarskog gurua pitao za Očnjak, kaže 'svi su se nekad tamo peli bez obezbeđenja', 'nikad još niko tamo nije poginuo, svi paze kako se tamo ponašaju', stvarno nema nijedne ploče. I to je to.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...