Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

Malo fotki sa Prokletija.

 

'Planinarski dom sa najlepšim pogledom u ex-YU':

 

mtb9F8Y.jpg

 

Mhw9RQI.jpg

 

Očnjak:

 

WrvtmGE.jpg

 

Karanfili:

 

WHDGIfw.jpg

 

Domaća životinja:

 

oBoYsNV.jpg

 

Hrana usput:

 

lxbud42.jpg

 

b3dcyQt.jpg

 

 

Link to comment

ono kada JUTRO pred odlazak na Alpe (3500+) sjebes koleno/ligamente. Ostaje samo da se raspakujem.

 

Jebem mu miša, težak smor :(

 

Ja sam na Durmitoru na kraju prvog dana sjebao zglob i nisam penjao Bobutov i hteo se roknem. Drž se jbg.

Link to comment

Ima li ko neki broj telefona ili preporuku za prenoćište pre uspona na Prokletije. Išao bih u petak i subotu na Očnjak, a nigde blizu Gusinju ne mogu da nađem smeštaj?

 

Послато са 6039Y уз помоћ Тапатока

Link to comment

Planinarski dom 'Branko Kotlajić'. Ne očekuj neke uslove tamo, ima i puhova, što se vidi na jednoj od mojih fotografija. 3,5 evra je noćenje ukoliko imaš bilo kakvu planinarsku knjižicu, ukoliko se učlaniš u PSD Radnički je 2,5 evra.

 

Ima i bungalova na Grbaji, ne znam za detalje, samo sam čuo da je 6 evra po osobi.

 

Kad kreneš na Očnjak gledaj da ne bude prekasno, posle podne zna da se usere vreme, mi smo bili krenuli oko 7 i za dlaku izbegli da nas izubija grâd na zajebanom delu, ubio nas je kasnije kad je bilo relativno bezbedno. Pitaj lokalce za procenu.

 

Kako ćeš stići do Grbaje nemam pojma, ja sam sticajem srećnih okolnosti išao od Andrijevice taksijem za 10 evra.

Link to comment

Može, put je asfaltiran, mada je pun rupa, naplatiće ti majstor evro po danu na rampi, sad su Prokletije nacionalni park. Plati mu evro na ulasku i bez obzira koliko ostaješ, još jedan evro na izlasku, biće srećan.

Link to comment

[emoji38]ol:

 

Uopšte nije daleko od istine, danas sam se vratio u ''civilizaciju" i na posao, a mislima sam još na Prokletijama. Lenj sam večeras, a i imam samo telefon pri ruci, pa ću okačiti neku fotku i izveštaj sutra.

Link to comment

Iako sam mislio da cu morati da cekam kraj avgusta za odlazak na Prokletije par stvari mi se poklopilo, tako da sam u petak popodne stigao u dolinu Grebaje sa idejom da u subotu ujutru krenemo na uspon Ocnjaka, Severnog i Velikog vrha. Smestili smo se u "Eko katunu" koji se nalazi na samom pocetku markiranih staza. Kapacitet je negde oko 30ak kreveta, ali mora da se rezervise ranije. U okviru smestaja ima i restoran sa korektnom klopom, sto se tice cena, one su prosecne kafanske. Ja signala na mobilnom nisam imao uopste, ali i taj i jos jedan restoran imaju wi-fi tako da nisi skroz odsecen.

 

To vece kad smo stigli sa nama je na gornjem spratu bila smestena ekipa iz Banja luke koja je tu nekoliko dana i kojima je dosadilo da spavaju u satoru pa su resili da ga zamene za krevet. Posto su i oni imali istu ideju da penju Ocnjak, a zatim da nastave ka Severnom i Velikom vrhu, kroz prolaz Suplja vrata dogovorili smo se da idemo zajedno ujutru. Nama je to bio prvi uspon, a Banjalucani su vec ranije peli Ocnjak. Oko sedam ujutru smo krenuli iz kampa dobro markiranom stazom ka Ocnjaku koga vidis ceo put do samog uspona. Fizicki je zahtevan zbog konstantnog i naglog uspona koji krece posle par desetina metara od pocetka marke. Tehnicki nema nekih detalja do zavrsnog dela, gde su postavljene sajle i taj deo malo strasno izgleda jer je prilicno eksponiran, a pogled u ambis i dolinu tera na maksimalan oprez. Ipak price su malo preterane, nikakvo osiguranje nije neophodno i dovoljno je samo biti pazljiv. Vrh je, kao sto mu ime i sugerise, izuzetno mali, vise od desetak ljudi ne moze da stane gore, ali je pogled na Grebaju, Severni, Veliki vrh i posebno na moju tihu patnju Maju Jezerce odlican. Ko voli ima i pecat, kao i knjiga za upis. Tu smo izblejali oko sat vremena i nakon spustanja napustila su nas dva starija clana ekipe iz BL, a nas trojica smo nastavili sa ostalom dvojicom. Malo smo lutali trazeci Suplja vrata, jer niko nije hteo da poslusa moj trek na telefonu  <_<, ali nakraju su poklekli pred neumoljivim argumentima tehnologije koja nas je i dovela do impozantne ogromne rupe u steni. U trenutku kada smo dosli do vrata, vec smo bili u problemu sa vremenom. Kada je Neven iz BL, iskusan alpinista pokusao da se spusti dole, a zatim se vratio zbog velike kolicine vode i klizavog kamenja, seli smo da razmotrimo dalje opcije. Milenko, spasilac gorske sluzbe je se ponudio da napravi stepenice od prusika i da nas spusti jednog po jednog improvizovanim pojasom, ali za to nam je po proceni trebalo sat ipo za nas petoricu, sto bi nas udaljilo od penjanja Severnog vrha jer nismo hteli da nocimo u planini. Odlucili smo da je veci rizik nego dobit izvesti spustanje samo da bi dosli do podnozja Karanfila i resili da ostatak vremena odsedimo u prolazu i uzivamo u atmosferi Prokletija. 

 

IMG_20160812_182706.jpg

 

Pogled na masiv Prokletija, sa Ocnjakom skroz levo.

 

IMG_20160812_181132.jpg

 

Iz Eko katuna.

 

IMG_20160813_094604.jpg

 

Tehnicki detalji sa zavrsnog dela uspona. Ispod ambis u koji sam izbegavao da gledam.

 

image_0_02_01_1a19688797d274db8decd75310

 

Zurka na vrhu, u pozadini Maja Jezerce, Severni i Veliki vrh.

Link to comment

... gde su postavljene sajle i taj deo malo strasno izgleda jer je prilicno eksponiran, a pogled u ambis i dolinu tera na maksimalan oprez. Ipak price su malo preterane, nikakvo osiguranje nije neophodno i dovoljno je samo biti pazljiv. 

 

Kao što rekoh onomad. Polako. U ambis se ne gleda, samo se gleda staza i stena desno. Ona stara sajla je nesigurna, sad mogu to da kažem, pošto si preživeo.

 

Malo smo lutali trazeci Suplja vrata, jer niko nije hteo da poslusa moj trek na telefonu  <_<, ali nakraju su poklekli pred neumoljivim argumentima tehnologije koja nas je i dovela do impozantne ogromne rupe u steni.

 

 

Jel' si video pogled odande na Ropojanu? Tu se se povlačila srpska vojska onomad u Velikom ratu, jadni ljudi.

 

Preteraste, nisu ta dva penjanja za jedan dan, Karanfili su zajebani.

 

Svaka čast za akciju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...