Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

načuh nešto, mislim da ju je spašavao onaj Škero iz Trebinja, odličan planinar inače.

ne znam detalje, ne znam razlog - ali iz iskustva znam da je suština dobra cipela, dobre dereze. Cepin se podrazumeva, ali ako neko padne, ako se ne zautavi cepinom u prve 2-3sek, ćao zdravo do dna ide.

Svašta sam viđao - neke koji na zimski uspon idu u letnjim kožnim cipelama, nedovoljno tvrdim za dereze. Pogrešne dereze koje se montiraju na pogrešne cipele, pa spadnu na strmini (e onda ga je taj tada ugasio). Potpuno nepoznavanje montiranja dereza (naročito onih koje nisu ni poluautomatske ni automatske). Usled opšte nemaštine, retko ko ima sopstvene dereze, te pozajmljuju od klubova, a ovi imaju neke neadekvatne krševe uglavnom.

Ko se peo uz nagib od 50stepeni po snegu, zna koliko su životno važna kombinacija dobre cipele i dobre dereze.

Plus, u derezama je teže i kretati se - potpuno drugačiji način hodanja - a tako čovek usled umora, a naročito pri silaženju može lako da se saplete i ćao.

 

... ali su ispoštovani uslovi 1) dobre cipele&dereze&cepin 2) potrebno znanje korišćenja istih - ubedljivo, ubedljivo najbolje penjanje je takvo, po snegu.

 

Sad ovde dole sam čuo verziju da je čitava ta ekipa išla prema Vučjem Zubu, i leti je zajeban teren, može da se izgine samo tako, a oni nisu nosili ni dereze po ledu, imali su konope ali ih nisu razvukli. To je ono, pet puta se kurčiš, šesti put najebeš. GSS se napravio blesav, na kraju je tu žensku vadio odande Nikola. Neće (novljanski planirari) da sad prave frku, ali trebalo bi.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Preporuka za buduću šetačku stazu od Lepetana do prevoja na Vrmcu, ukoliko preživimo da je završimo. Malo smo se zajebali da je radimo sada, našli smo da radimo u najtoplijim danima ove godine, real feel je 90 stepeni. Imamo žrtava (kolabiranje), ali ćemo tu stazu nekako završiti.

 

Planinaranje nije jedino lupanje recki povodom osvajanja vrhova, nego podrazumeva i težak, ponekad nemoguć rad.

Link to comment

Preporuka za buduću šetačku stazu od Lepetana do prevoja na Vrmcu, ukoliko preživimo da je završimo. Malo smo se zajebali da je radimo sada, našli smo da radimo u najtoplijim danima ove godine, real feel je 90 stepeni. Imamo žrtava (kolabiranje), ali ćemo tu stazu nekako završiti.

 

Planinaranje nije jedino lupanje recki povodom osvajanja vrhova, nego podrazumeva i težak, ponekad nemoguć rad.

svaka čast.

Link to comment

Anonymous, daj neke fotke, detalje, nešto.. 

 

Ja idem u Makedoniju 22.07 na Kožuf, Vodno i kanjon Matka sa društvom u kome sam prijavljen, to mi je prva akcija ove godine, malo se sramim. :( Valjda ću se dopuniti do kraja sezone.

Link to comment

Anonymous, daj neke fotke, detalje, nešto.. 

 

Ja idem u Makedoniju 22.07 na Kožuf, Vodno i kanjon Matka sa društvom u kome sam prijavljen, to mi je prva akcija ove godine, malo se sramim. :( Valjda ću se dopuniti do kraja sezone.

 

Nema bog zna šta, pošto se rmbačilo. Otkrili smo stari most (očigledno nije austrijski):

 

p3LrR2i.jpg

 

Mnogo zajebano za gradnju, kontra stepenice, suhozid.

 

gN6dA8q.jpg

 

Faraon Vrr'mac se uzdiže u nebo, tu smo noćili, to je ona piramida koja se vidi sa trajekta sa druge strane zaliva.

Link to comment

Naziru se staze na Vrmcu, biće mnogo lepo, sve tri se ukštaju na Vrdoli (na kojoj nas je preksinoć ubio grâd taman kad smo krenuli da dižemo šatore), jedna kreće od Lepetana, druga je do Gornjeg Stoliva, treća je kod pošte u Prčnju i ona je najlepša.

 

Savršeno, može se ići od trajekta do Prčnja pored mora, a onda se preko Vrmca vratiti do trajekta.

Edited by Anonymous
Link to comment

GSS se napravio blesav, na kraju je tu žensku vadio odande Nikola. Neće (novljanski planirari) da sad prave frku, ali trebalo bi.

Muka je to uvek bila - to sto je "nash" GSS (juzno od Kupe) je uvek bilo na granici - ono - k'o shto kruzi prica da su neki iz Nisha uradili osamdesetih godina - sedeli u Aljazevom domu sa znackama i kad je uleteo neko da zove da GSS skine nekoga 'odozgo' ovi uredno samo skinuli znacke u strpali u dzepove... Tehnicki covek moze i ovo i ono da uradi al' ako ne radi jednom nedeljno/mesecno/godishnje sve to bude go bili piton kad zagusti... 

Link to comment

Planinaranje nije jedino lupanje recki povodom osvajanja vrhova, nego podrazumeva i težak, ponekad nemoguć rad.

Nije, naravno - al' opet - neki smisao treba da ima... 

Ja sam - i solo i sa partnerom - odustajao tu i tamo bez da trepnem. Ili cemo doci sledece godine ili "nekom drugom prilikom"... :)

Link to comment

Otkrili (zagubljenu) jamu na Orjenu:

 

UU68eyb.jpg

 

yMBasZg.jpg

 

RpyYHe8.jpg

 

U2BZNAT.jpg

 

Moja ideja da se jama nazove 'jama Aleksandar Vučić' je jednoglasno odbijena.

Link to comment

Ima ih milion gore. Orjen je izbušen ko rešeto, nadam se da će jednog dana da se ovde pojave ozbiljni spelolozi da sve to označe. Ovde ima jama koje su najmanje 300 metara duboke, uopšte me ne bi iznenadilo da se nađe jama od 1000 metara, ali treba tražiti.

Link to comment

Završene su šetačke staze na Vrmcu, ostaje još da se postave dve klupe. Biće lepo, ima tri staze i sve se sreću na prevoju Vrdola. Jedna je od Lepetana i ide preko Gornje Lastve, druga je od Prčnja, treća je od Stoliva i ide preko Gornjeg Stoliva. Sve staze su očišćene i konačno markirane kako treba. Preporuka za lagano planinarenje.

 

Ovo je od danas:

 

wQ259lg.jpg

WUNMIU0.jpg

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...