Jump to content
IGNORED

Nedeljnik Vreme


kud u maglu Simoviću

  

85 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

On 2. 2. 2024. at 13:30, ultra plasticni said:

pa vreme je od kad pamtim bilo na strani krupnog kapitala, otud u skoro svakom broju one reklamne stranice za osiguravajuce kuce, farmaceutske kompanije i sl. tako da njih treba dozivljavati kao glasilo divljackog neoliberalnog kapitalizma

Šta misliš, zbog čega, ideološki?

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, Venom said:

Rio Tinto uradio studiju po kojoj nema opasnosti, baš šokantno. Njihov motiv je jasan, koji je motiv Vremena da prenosi to kao nešto vredno diskutovanja?

 

Nije tačno da po studiji nema opasnosti:

"U njemu se nabrajaju brojni rizici, ali nijedan apokaliptičan o kakvima govore protivnici rudnika"

A i ovde imaš ljudi koji kažu da je ono što se dešava u Boru možda gore od potencijalnog Rio Tintovog rudnika.
Tema o Rio Tintu je užasno politizovana. Od strane države jer je to usluga koja treba Evropi, od strane protivnika jer se učitavaju najgori (ne)mogući scenariji.
Naravno, vlasti ne možemo ama baš ništa verovati. S druge strane, poznat mi je slučaj kada su "zeleni" u stvari teoretičari zavera koji ne dopuštaju stvari koje apsolutno nisu štetne.
Zato bih ja voleo da čujem neku izbalansiranu raspravu, a studija sigurno jeste korak u tom smeru. I novine koje se ne vode pravilom svetih krava treba da objave tu studiju, a onda i kritike te studije (ako ima neko potkovan da ih iznese).

  • +1 3
  • -1 1
Link to comment
6 minutes ago, salerokada said:

 

Nije tačno da po studiji nema opasnosti:

"U njemu se nabrajaju brojni rizici, ali nijedan apokaliptičan o kakvima govore protivnici rudnika"

A i ovde imaš ljudi koji kažu da je ono što se dešava u Boru možda gore od potencijalnog Rio Tintovog rudnika.
Tema o Rio Tintu je užasno politizovana. Od strane države jer je to usluga koja treba Evropi, od strane protivnika jer se učitavaju najgori (ne)mogući scenariji.
Naravno, vlasti ne možemo ama baš ništa verovati. S druge strane, poznat mi je slučaj kada su "zeleni" u stvari teoretičari zavera koji ne dopuštaju stvari koje apsolutno nisu štetne.
Zato bih ja voleo da čujem neku izbalansiranu raspravu, a studija sigurno jeste korak u tom smeru. I novine koje se ne vode pravilom svetih krava treba da objave tu studiju, a onda i kritike te studije (ako ima neko potkovan da ih iznese).

 

Studija Rio Tinta je bezvredna, isto kao što je bezvredno kad advokat odbrane kaže "moj klijent je nevin". Isto kao što je svaka studija od strane naftne industrije zaključila da nema dokaza za klimatske promene, svaka studija duvanske industrije da duvan nije štetan, svaka studija Coca Cole da šećer nije štetan. Nemam ništa protiv diskusije, ali neke ozbiljne diskusije sa "pro" strane i nema. Najozbiljniji argument Vremena je "imali smo uvid u Rio Tinto studiju i tu nema apokaliptičnog scenarija".

 

Takođe od izbalansirane diskusije isto nema ništa, ali ne bih rekao da je to baš zbog protivnika rudnika. Bila je ona jedna diskusija na RTS-u gde je dvoje bilo za, dvoje protiv, ali voditelj je upadljivo tražio protiv argumente uglavnom kad je diskutovao s protivnicima. U jednom trenutku je onaj sa šumarskog fakulteta (zaboravio sam ime) rekao da postoje zemlje u kojima su zabranili privatnim kompanijama da to rade i naveo razloge zašto, onda je voditelj odmah uskočio "aha, znači vi biste prihvatili rudnik, ali da posao radi država". Ne, nije to rekao, i balansirane diskusije radi ne mora u svakom trenutku da se traži moguće rešenje da se rudnik ipak radi.


Da je stvar čista imali bi balansiranu diskusiju, a ne podmuklo guranje rudnika kad se javnost malo umiri zato što je projekat otkazan, ali u stvari nije. Pa onda malo sejanje sumnje i propaganda, da se stvori kritična masa da precednik lupi šakom o sto i balansirano odluči da ipak može. To su smešne priče.

 

Što se tiče Bora, pa i protiv toga se ljudi bune, ne znam kakav je to argument. Ostali smo invalidi bez jedne noge, pa ajde onda seci drugo stopalo, to nije tako strašno kao cela noga. To je otprilike to.

  • +1 4
Link to comment
On 2. 2. 2024. at 13:30, ultra plasticni said:

pa vreme je od kad pamtim bilo na strani krupnog kapitala, otud u skoro svakom broju one reklamne stranice za osiguravajuce kuce, farmaceutske kompanije i sl. tako da njih treba dozivljavati kao glasilo divljackog neoliberalnog kapitalizma

pa brate mili premili, Vreme skoro da nema reklame i oglašavače, dolaskom snsa na vlast su izgubili skoro sve, drugarica iz jedne strane fondacije mi je još tada rekla kako im je lepo sugerisano da otkažu i pretplatu da se ne zameraju ( a gle i strane fondacije vole da ih vlast voli ), od prodaje jedva da pokrivaju štampanje i sad su glasilo divljačkog kapitalizma jer  za kintu imaju nekoliko stranica sa reklamama.  Kada radite za pristojne pare u svakoj od tih kapitalističkih kompanija onda je ok, kada od njih i drugi treba da zarade  oda je fuj.  Davno je jednom Miša Vasić imao opservaciju na temu para da neki izgleda smatraju da  se ima živeti ko ptica nebeska, ni da jedeš ni da kakiš e da bi zadovoljio moralno čistunstvo,  ali samo ako to nisu  sami smatrači.

  • +1 9
Link to comment
15 minutes ago, ljuttko said:

pa brate mili premili, Vreme skoro da nema reklame i oglašavače, dolaskom snsa na vlast su izgubili skoro sve, drugarica iz jedne strane fondacije mi je još tada rekla kako im je lepo sugerisano da otkažu i pretplatu da se ne zameraju ( a gle i strane fondacije vole da ih vlast voli ), od prodaje jedva da pokrivaju štampanje i sad su glasilo divljačkog kapitalizma jer  za kintu imaju nekoliko stranica sa reklamama.  Kada radite za pristojne pare u svakoj od tih kapitalističkih kompanija onda je ok, kada od njih i drugi treba da zarade  oda je fuj.  Davno je jednom Miša Vasić imao opservaciju na temu para da neki izgleda smatraju da  se ima živeti ko ptica nebeska, ni da jedeš ni da kakiš e da bi zadovoljio moralno čistunstvo,  ali samo ako to nisu  sami smatrači.

Dobro je da ljudi razumeju da se od tiraža Vremena ne može leba jesti ako hoćeš da pišeš tamo i da imaš neku platu, kao osnovno ljudsko pravo 

  • +1 2
Link to comment
31 minutes ago, Svemir Zeka said:

Dobro je da ljudi razumeju da se od tiraža Vremena ne može leba jesti ako hoćeš da pišeš tamo i da imaš neku platu, kao osnovno ljudsko pravo 

Zapravo je tako u svim štampanim medijima, ako bi se samo od tiraža živelo ne bi ni postojali. Pre izvesnog vremena sam čula analizu  čitanosti  svega u štampanom izdanju i kao izvor informacija i po tu vrstu medija je to katastrofalno.  Možemo se koprcati koliko god hoćemo, za koju godinu će biti u izumiranju. Mi koji smo navikli i koji smo čitaoci smo po godinama  u fizičkom izumiranju, već sad generacija do 35, 40 g, na prste da izbrojite one koji kupuju i čitaju novine u papiru. I to je tako, šta smo pročitali, pročitali smo

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment

A i ko ce danas kupovati novine, kada sve ima onlajn? Uz duzno postovanje, @ljuttko, i svima koji su  lojalni stampanim izdanjima..

Edited by Misko
Link to comment
39 minutes ago, Misko said:

A i ko ce danas kupovati novine, kada sve ima onlajn? Uz duzno postovanje, @ljuttko, i svima koji su  lojalni stampanim izdanjima..

mislim da je veci problem za nas starije sugradjane shto nema analogni zum na novine :hihi;

  • Haha 4
Link to comment
7 hours ago, ljuttko said:

pa brate mili premili, Vreme skoro da nema reklame i oglašavače, dolaskom snsa na vlast su izgubili skoro sve, drugarica iz jedne strane fondacije mi je još tada rekla kako im je lepo sugerisano da otkažu i pretplatu da se ne zameraju ( a gle i strane fondacije vole da ih vlast voli ), od prodaje jedva da pokrivaju štampanje i sad su glasilo divljačkog kapitalizma jer  za kintu imaju nekoliko stranica sa reklamama.  Kada radite za pristojne pare u svakoj od tih kapitalističkih kompanija onda je ok, kada od njih i drugi treba da zarade  oda je fuj.  Davno je jednom Miša Vasić imao opservaciju na temu para da neki izgleda smatraju da  se ima živeti ko ptica nebeska, ni da jedeš ni da kakiš e da bi zadovoljio moralno čistunstvo,  ali samo ako to nisu  sami smatrači.

Pa jedini "mali" problem je ako sutra ili u istom broju napišeš da se Rio Tinto bavi podmićivanjem političara, i kriminalnim radnjama, a nemaš problem da od takvog subjekta primiš novac za objavljivanje teksta koji, jer je plaćena reklama, nemaš mogućnost reagovanja.

Razumem, da je lako naravno da nije. Obaška što većini čitaoca nije jasno da čita "plaćeni reklamni tekst"

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Misko said:

A i ko ce danas kupovati novine, kada sve ima onlajn? Uz duzno postovanje, @ljuttko, i svima koji su  lojalni stampanim izdanjima..

Doručak iznad raširenih novina o koje obrišeš masne prste  nema alternativu i to je jedna od stvari  koju vi mladi nećete iskusiti :D

  • +1 7
Link to comment
Just now, ljuttko said:

Doručak iznad raširenih novina o koje obrišeš masne prste  nema alternativu i to je jedna od stvari  koju vi mladi nećete iskusiti :D

 

Moras prvo da odaberes najbolji tekst/najduzi pa odlozis okretanje neko vreme

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:

Pa jedini "mali" problem je ako sutra ili u istom broju napišeš da se Rio Tinto bavi podmićivanjem političara, i kriminalnim radnjama, a nemaš problem da od takvog subjekta primiš novac za objavljivanje teksta koji, jer je plaćena reklama, nemaš mogućnost reagovanja.

Razumem, da je lako naravno da nije. Obaška što većini čitaoca nije jasno da čita "plaćeni reklamni tekst"

Ja nisam skontala da je  ovaj konkretni navedeni što ga Torboca kvotovao  plaćen tekst, makar u digitalnom izdanju nemam taj podatak a papirno ne znam di je . Iskrena da budem ekonomske teme često preskočim, sad sam pretrčala kroz tekst i ne vidim ga ni afirmativno ni neafirmativno nego kao nekakav izveštaj da popuno prostor. Ispod twita ima reagovanja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...