Jump to content
IGNORED

PPP humanitarna akcija za decu iz Stubika kod Negotina


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 252
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    36

  • belch

    17

  • le petit nicolas

    14

  • Tale

    12

svaka cast svima. ovaj forum ima srce veliko kao kuca. :heart:bilo bi lepo samo sledeci put da se nekako organizuje neko efikasnije obavestavanje forumasa o ovakvim aktivnostima. npr. kasno sam video, a bio sam slobodan danas i vrlo raspolozen da ucestvujem u transportu i voznjom i automobilom. nadam se da ce biti jos prilika.svaka cast :Hail:

Link to comment

Кратак извештај, без глупирања и шаљења:Хвала свима, урадили смо праву ствар. Цветка је жена на месту која у ужасним условима даје свој апсолутни максимум бриге о деци, клинци су дивни као што изгледају на фотографијама из Блица, њен невенчани муж је изгубио посао и сада је незапослен, сви из села су рекли да заслужују да им се донесе помоћ. Сиромаштво у коме живе је шокантно, чак и према срозаним стандардима наше садашњости и све што сте послали и што сте дали њима значи исто што би и било коме од нас значила седмица на лотоу. Дај Боже да и други, који су обећали много, испуне та своја обећања пошто су ови људи заиста заслужили нешто боље од онога у чему су сада. Знате да су ствари и новац сакупљали Фанки Соул Систер и Васа, на пут смо ишли Екстраглув, Сморенко и ја. Ствари (пун караван) и новац (скоро 450 евра) је дало скоро 30 форумаша, а посебна захвалност иде човеку који је својим постом покренуо акцију - Асуку.Дуг извештај, са шаљењем и глупирањем:Када се један мој ортак вратио из иностранства први пут после 3 године, сео пред родитеље и кренуо да прича где тренутно ради и који су му даљи планови, кева га је прекинула и рекла "чекај... одвезем ја тебе на аеродром - и?". Поучен тим искуством почињем причу од тренутка када се смо се Сморенко, Екстраглув и ја нашли у к'о око пуном каравану на Стеко пумпи.На пар метара од нас стајало је неколико аутомобила са радикалским заставама, ја сам хтео да се сликамо поред њих и да поставимо на форум ту фотографију уз објашњење да је цела акција у ствари део много шире радикалске акције и да ћете о томе читати у Великој Србији, али су ме сапутници (и, донекле, моја савест) срећом одговорили, чиме је од старта наговештено оно што ће се дешавати све време: Екстраглув и Сморенко су нашој акцији својим трезвеним и одлучним приступом давали достојанственост какву заслужује, сводећи моје троловање и агресију на минимум. :(Нагарили смо 80 ка Смедереву, одлучили да будемо паметнији од навигације па сишли на погрешном месту са аутопута, завртели се три-четири километра а онда одлучили да ипак слушамо справу. Оно што нисмо знали је да црна рупа коју зову Пожаревац и даље има трагове своје мрачне снаге која је Србији појела 15 година, што нас је коштало неких сат времена које смо изгубили возећи се педесетак километара око Пожаревца. До краја дана нисмо били у стању да утврдимо куда смо током тих сат времена тачно прошли и како је могуће да смо толико лутали. Веру да смо на правом ПППуту вратио нам је сусрет са једним од парапсихопатолошких јунака:b4e0ck.jpgСа Дрндиним благословом наставили смо ка истоку, где су нас сачекала искушења у виду поплава...dwry0w.jpg...oдрона...2rpbu5k.jpg...и магле.2qbvt6p.jpgПошто ништа од тога у ствари није било страшно него смо ми само сликали да изгледа страшно, брзо и без проблема смо стигли скоро до одредишта.281h8nd.jpgЛетимичним антрополошким увидом у карактеристике локалног становништва, обављењим на локалитету Штубик, утврдили смо да не постоје никакве разлике између чланова експедиције и два старија специмена које смо затекли у разговору насред пустог магистралног пута те смо успоставили вербални контакт са њима. Неко време су се као присећали која би то Цвета Павловић могла да буде, као не знају о коме говоримо, као "ко беше има шесторо деце" и тај рад, да би се онда као нагло присетили "аааа, па ти мислиш на Цвету Марковић". Село је изгледа срамота што је она живи у невенчаном браку са господином Марковићем, а сада када су новине о томе писали пукла је брука по целој Србији. Ипак, када смо тај чвор развезали те две симпатичне старине су нас информисале да смо ми "трећи од јутрос који иду код Марковића", као и да је много лепо што им помажемо јер су стварно велика сиротиња, чак и по мерилима њиховог краја. Објаснили су нам како да стигнемо до њих (издвојени су из села, мало у брду, не превише).Паркирали смо кола у подножју и кренули пешке. После пар минута смо налетели на домаћинство које и само делује јако скромно, као и на Бору, првог Цветиног комшију. Бора је феноменалан комшија и много добар човек: одмах је почео да објашњава да су деца златна, да је супер што смо донели помоћ, да је Цвета то заслужила, да се добро брине о клинцима али да је тешко... Све тако причајући је онда откинуо једну грану, дао је Сморенку и рекао "ено је њихова кућа тамо преко њиве, имају много опасног пса па ви ево овом мотком на њега ако је пуштен па кидише на вас". Гоњен жељом да заштитим колеге форумаше ја сам одмах заузео стратешки најважнију позицију последњег у колони, док су се Сморенко и Екстраглув кукавички позиционирали испред мене и самоубилачки пожурили директно ка гласном лавежу који је допирао из магле. 21d03g3.jpgСрећом, звер је била везана. У сусрет нам је пошао господин Марковић, отац деце, високи, кракати и мршави момак који је нас је дочекао управо онако како би било ко од нас - да смо у таквој ситуацији - дочекао госте који доносе неку помоћ: љубазно и са захвалношћу, али без било каквог улизиштва или било чега другог што би могло да нас забрине да ли радимо праву ствар. Одмах нам је рекао да су били и други, као и да су обећали велике паре за грађење куће (спомињао је 2 и 4 милиона динара које ће бити уложене у ту нову кућу), као и да је долазила екипа са Пинка. А да је потребна нова кућа, потребна је.10dchf5.jpgНа вратима су нас дочекала сва деца, много слатка и много мала, очигледно обучена у апсолутно све ствари које имају: једно дете је било у неким кратким панталоницама, а једно у старим скијашким панталонама. Уредни су, колико могу да буду у таквим условима. Нисмо могли да уђемо у просторију од петнаестак квадрата (то је једина просторија у кући) јер су нас окружили, заинтересовани да виде ко долази. Клинци уопште нису гледали ствари, већ нас - више их је занимало ко смо ми него шта им доносимо, што је потпуно дивно и прилично необично. Упознали смо се са њима (ја сам одлепио на једину девојчицу која када се смеје наслони руке на колена своје кеве, одигне ноге са земље и онда трчи у ваздуху, што је комично до бесвести)..Цветка је једна насмејана и љубазна жена. Рекла нам је није хтела да се жали ни да кука, већ само да каже у каквој је ситуацији. Рекла је и да су јој новинари рекли да ће бити неке помоћи још када су први пут причали са њом, али да она стварно није веровала да ће бити баш толико и тако брзо. Ништа се није жалила ни нама, понудила нас је да седнемо, питала одакле смо, ми смо рекли да смо ми из Београда, али да смо донели ствари од људи из целе Србије и из иностранства, то смо поновили када су нас питали и други пут одакле смо, а када су нас питали трећи пут ја сам рекао да смо са интернета и тај одговор су изгледа прихватили као коначан.Мали Александар, најстарије дете, је пошао са мном да ми "помогне" у препаркиравању кола а комшија Бора (цар) је заиста и помогао пошто ме је спровео неким уским, заобилазним путевима скоро до куће Марковића/Павловића. Аца тврди да иде у школу ("Ацо, да ли идеш у школу?", "Да, идем", "Који разред?", "Предшколски" :wub: ), а мени најпотреснији тренутак је био када сам провалио да Аца који гаца по блату на једној нози има поцепану и износану женску кломпу, а на десној неку разваљену имитацију Кроксерица. Док сам ја препаркиравао кола, Екстраглув и Сморенко су остали у кући (после су ми рекли да им је господин Марковић објаснио где је радио и како је тамо остао без посла, а да сада нигде не може да се запосли - човек је физикалац и нема никакве квалификације), па нека и они напишу своје утиске. Чим сам стигао тим околним путем, они су дошли да пребаце ствари у кућу.fkpo1w.jpgДали сте стварно много ствари, што је постало потпуно јасно тек када су пренете из кола и послагане на под куће. Није ме стид да признам да ми је било драго када сам схватио да је наша гомила дупло већа од оне друге, коју су донели непознати људи који су стигли пре нас. -_-2806umr.jpgКолика је немаштина у питању, говори и то да су они што су били пре нас обећали да ће некако да доставе и орман. До сада им такав комад намештаја није био потребан, јер су све што су имали носили на себи. Када смо им давали кинту, господин Марковић је рекао "дајте Цветки", тако да је и то било баш како смо се надали. Нисмо се после тога нешто друго задржавали, него смо се лепо вратили до кола, окренули их користећи пут ка другом комшији (мање диван човек од Боре, али без чијег статирања у овој авантури доживљај не би био потпун).Било би лепо да им на крају дају све те куће што су им обећали, а ми можемо да будемо поносни што ништа нисмо обећавали, већ смо дали и донели шта смо могли. Хвала свима, a нарочито Екстраглувом и Сморенку што су били тако добро друштво на путу.ettijl.jpg

Edited by Праслин
Link to comment

Рене, хвала на позиву на клопу, нисмо јуче одговарали пошто нисмо ни читали форум. Долазимо сигурно, само да договоримо дан.Још једна изузетно важна ствар: ко жели телефон или адресу Цветке Павловић, било да се чује са њом и провери како су искоришћене ствари који је послао или послала, било да пошаље неки пакет, нека се јави мени или Васи на ПМ.

Edited by Праслин
Link to comment
Prasline, spomenuo si neki orman, što me podseti... Imam jedan u stanu kog treba da se ratosiljam. Dok mu ne dođe vreme da obavezno leti, stavio sam ga u oglase za 50e pa Ako Prođe Prođe, no ako bi to moglo da se spakuje negde kod njih, rad sam ga proslediti tamo. Imaju li neki kontakt da se to proveri sa njima tj da li im treba?...http://www.kupujemprodajem.com/Orman-4439715-oglas.htm
Link to comment

:Hail:inače ja sam videla topik još sredinom nedelje, ali pošto je sve moralo biti poslato/uplaćeno/dato do petka nije bilo šanse da bilo šta uradim u ovoj turi :( te čekam sledeću akciju :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...