Jump to content
IGNORED

Mleko


yolo

Recommended Posts

ubeđujem svakoga okolo, pa ću i tebe

nisu zdravi ti niskomasni jogurti

ne može obrano mleko prirodno da se zgusne, nema šanse

tako da u tim proizvodima ima nekih dodataka za gustinu

mislim da je masnoća svakako zdravija od tih dodataka

dakle, jedan ozbiljan tehnolog mleka (cijenjen, sa inovacijama i patentima) kog sam poznavala, savetovao je da je bolje uzeti najmasnije mleko/jogurt, koje nadjesh na trzishtu i nailiti pola vode, ako hocesh da se igrash sa masnocom, zbog zato shto u procesu prearde sa masnocom iz mleka uglavnom ode i sve ostalo. sad to je relativno stara pricha, 10-15 godina, ako u medjuvremenu tehnologija nije otishla dalje...

 

recimo, od chega je slatko mleko bez laktoze? a direktno je slatko, bash. opet, naravno, podrazumeva se da nekom neshto smeta i da ce koristiti proizvod sa redukovanim nechim, ali shto kaze duda, ako ce kesa aditiva da nadomesti slatko, masno i gusto, onda je to djavolje igralishte sve vreme...

Edited by gospa buba
Link to comment

ubeđujem svakoga okolo, pa ću i tebe

nisu zdravi ti niskomasni jogurti

ne može obrano mleko prirodno da se zgusne, nema šanse

tako da u tim proizvodima ima nekih dodataka za gustinu

mislim da je masnoća svakako zdravija od tih dodataka

 

Ja sam pravila jogurt sa 1% mlijekom, i zgusne se. Nisam probala 0%, ali mislim da bi se i to radilo jer zgusnjavaju se valjda proteini a ne masti. Kolicina masti vjerovatno ima veze sa okusom i teksturom. A ima jogurata gdje pise u sastojcima da im je dodat skrob,zelatin i  stavec, ali to onda ne kupujes.

 

dakle, jedan ozbiljan tehnolog mleka (cijenjen, sa inovacijama i patentima) kog sam poznavala, savetovao je da je bolje uzeti najmasnije mleko/jogurt, koje nadjesh na trzishtu i nailiti pola vode, ako hocesh da se igrash sa masnocom, zbog zato shto u procesu prearde sa masnocom iz mleka uglavnom ode i sve ostalo. sad to je relativno stara pricha, 10-15 godina, ako u medjuvremenu tehnologija nije otishla dalje...

 

 

Ne znam da li se sjecam dobro za ovo, ali mislim da sam citala da se iz mlijeka prvo izvuku sve masti, a onda se nesto dodaje nazad za zeljeni %. Ako je tako, onda je svako mlijeko iz prodavnice preradjeno.

Link to comment

Ja sam pravila jogurt sa 1% mlijekom, i zgusne se. Nisam probala 0%, ali mislim da bi se i to radilo jer zgusnjavaju se valjda proteini a ne masti. Kolicina masti vjerovatno ima veze sa okusom i teksturom. A ima jogurata gdje pise u sastojcima da im je dodat skrob,zelatin i  stavec, ali to onda ne kupujes.

 

 

Ne znam da li se sjecam dobro za ovo, ali mislim da sam citala da se iz mlijeka prvo izvuku sve masti, a onda se nesto dodaje nazad za zeljeni %. Ako je tako, onda je svako mlijeko iz prodavnice preradjeno.

ja pokušavala na selu da ukiselim to što je sa njega već skinut kajmak, ono ukiseli se, ali bude retko i nekako u nekim grumenčićima, za razliku od punomasnog koje bude savršeno, kao krem, sve jednake gustine, ma divota, to ono u kome kašika stoji uspravno

dakle, ko mi takvo napravi od obranog, skidam kapu

i to nisam isprobala samo jednom, da ne bude zabune

 

naravno da je svako mleko u prodavnici prerađeno, u to nema sumnje

Link to comment

naravno da je svako mleko u prodavnici prerađeno, u to nema sumnje

 

pa mora da prodje pasterizaciju ili sterilizaciju, zbog kvarenja.

 

poslednjih godina skoro uopste nema u prodaji kratkotrajnog mleka!?

Link to comment

 

 

 

A koliko je bolje mleko (jogurt) od 0,5% masti? Mislim, zbog čega je ono uopšte bolje? Jer se od njega manje goji?

Moj deda kada jedržao krave kvalitet mleka se merio po količini mlečne masti. Što više ima mlečne masti to je mleko bolje i više se plaća.

to je zaostavština iz vremena demonizovanja životinjskih masnoća i low fat terora..

bolje je za proizvodjača jer je više nusproizvoda izvukao iz tog mleka pa mu ostalo još i mleko od 0,5%mm da proda...

i ni za koga drugog nije bolje...

od masti se ne goji  :fantom:

 

 

mi koristimo kozije mleko od komšije..omg kakvo to bude kiselo mleko i kajmak koje se skida!

Link to comment

ja pitala svoju sirarku zasto ne donosi sveze mleko na pijacu zimi, kaze da je mnogo rano da svekrva ustaje da muze krave, dok ona krene za beograd, ne isplati se. 

Edited by darling
Link to comment

poslednjih godina skoro uopste nema u prodaji kratkotrajnog mleka!?

otkudi ti to ?

pa to je valjda ono što ima svaki dan da se kupi a zove se sveže mleko

Link to comment

otkudi ti to ?

pa to je valjda ono što ima svaki dan da se kupi a zove se sveže mleko

Nije isto. To je već paterizovano ili šta mu je već urađeno i ne mora da se kuva. Onog starog kratkotrajnog što je trebalo da se kuva nema.

Doduše, i to j bilo užas. Kupio ja jednom to i uzeo da kuvam. Kada je provrilo umesto kajmaka uhvatila se neka... pa, paučina.

Link to comment

jeste, ima to sveze mleko, zaboravio sam. koje je modernizovano novim postupkom pasterizacije, pa traje dvadesetak dana.

sterilizacija (dugotrajno mleko) je najefikasnija za ubijanje stetnih sranja ali usput i pokupi najvise od korisnih delova.

a koliko sam citao, ni krave a ni hrana koju jedu danas nisu iste kao nekada, plus pojacana upotreba antibiotika u industrisjkom odgajanju zivotinja - pa je obrada mleka skoro obavezna.

Edited by Takeshi
Link to comment

lepo pazariti blender pa praviti bademovo mleko u kućnoj radinosti

e sad, kako su uzgajani bademi i čime su sve tretirani  <_< 

 

šta znam, ko ima decu, vredi se pomučiti i videti negde po okolnim selima (onima što nisu u bg to je još i lakše) ko gaji krave koliko-toliko prirodno, tj. da ih pušta na pašu, pa napraviti neki dil

bolje i to jednom-dvaput mesečno izvesti, nabaviti neku veću količinu, pa deo mleka i zamrznuti nego da deca piju ovu hemiju

 

 

 

Sta su korisni delovi kod mleka? Kalcijum je koristan, za ostalo sto se unisti pasterizacijom moze da se na drugi nacin unese. 

sad neke teorije kažu da mleko i mlečni proizvodi zapravo izvlače kalcijum iz kostiju  <_< 

Edited by dùda
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...