Jump to content
IGNORED

Mleko


yolo

Recommended Posts

  • 1 month later...

evo ga, mleko ce opet biti puno aflatoksina.

 

 

 

RIGORIZNIJE OD MEĐUNARODNOG STANDARDA: Granica za aflatoksin u mleku 0,25 mikrograma? DRUŠTVO 23:14, 06.10.2015.6
 

Taj predlog je donet na osnovu stručnog mišljenja vodećih institucija u oblasti zdravlja i bezbednosti hrane, u prvom redu Instituta za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut

Stručna Radna grupa predložila da dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku M1 bude bude 0,25 mikrograma po kilogramu, što je dva puta rigoroznije od međunarodno priznatog standarda, izjavila je ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković.

Taj predlog je donet na osnovu stručnog mišljenja vodećih institucija u oblasti zdravlja i bezbednosti hrane, u prvom redu Instituta za javno zdravlje Dr Milan Jovanović Batut, rekla je Bogosavljević Bošković.
Ministarka je istakla da je mleko i sa tim novim nivoom aflatoksina apsolutno zdravstveno bezbedno.
"Novi nivo je dva puta rigorozniji od međunarodno priznatog standarda, od 0,5 mikrograma, koji važi u tri četvrtine sveta i zemljama poput SAD, Kine, Rusije, većine zemalja Latinske Amerike i Azije", precizirala je Bogosavljević Bošković.
Ona je podsetila da je pomenutu Radnu grupu formirala Vlada Srbije, kako bi dodatno zaštitila primarne proizvođače mleka, a to telo čine stručnjaci iz oblasti bezbednosti hrane, javnog zdravlja i resornih institucija.
Bogosavljević Bošković je napomenula da su resorno Ministarstvo i Vlada Srbije uveli niz mera kako bi zaštitili proizvođače mleka, posebno male, sa jednom do devet krava, koji čine 97 odsto farmi u Srbiji.
Oni su posebno pogođeni trgovinskim sporom između EU i Ruske Federacije, pa je Vlada Srbije uvela prelevmane na uvoz mleka i mlečnih proizvoda i intervenisala otkupom tržišnih viškova mleka.
Bogosavljević Bošković je dodala da je Ministarstvo poljoprivrede u obavezi da poštuje preporuku stručne Radne grupe i da će ta odluka stupiti na snagu usvajanjem odgovarajućih pravilnika.
Podsetimo, Vlada Srbije je 2013. godine odlučila da promeni Pravilnik o dozvoljenoj količini aflatoksina u mleku sa tadašnjih 0,05 mikrograma po kilogramu, što je inače standard u zemljama EU, na 0,5 mikorgrama po kilogramu.

 

to je valjda od juce. danas u kuriru malecna vest da je granica aflatoksina dignuta na 0.25. s istom obrazlozenjem, da je tako u kini i rusiji :D

Edited by darling
Link to comment

Cije mlecne proizvode cete davati deci s obzirom da opet podizu nivo aflatoksina? Imam jednogodisnjaka i izbegla bih trovanje koliko je moguce. 

 

Znam da je bilo price o tome, ali ne uspevam da nadjem. Da li se aflatoksin zadrzava i u jogurtu, pavlaci ili je samo mleko najveci problem? 

Link to comment

Zanimljivo!

A sta sa jogurtom i kiselim mlekom? Postoji li ta belgijska kombinacija? Ovaj moj mali bi po citav dan samo jogurt pio i jeo kiselo, a pojma nemam kakva je situacija tu sa aflatoksinom. 

 

Hvala na odgovoru!

Link to comment

a ko garantuje da se snalazljivi belgijanac nece dosetiti da prepakuje mlijeko snalazljivog srpsko/bosansko/hrvatskog seljaka i uvaljivati ih na temu belgijsko mlijeko sa alpskih visocja?

Link to comment

Steta, a bas bi mi odgovaralo.

Moracu da pronadjem neku opciju, a zao mi je da mu tako malom dajem ovo nase za koje nam da nije ok. A opet, ne mogu da mu ukinem mlecne proizvode... 

Link to comment

Koliko se sećam pisalo se na temi da u jogurtu nema aflatoskina. Mada, ne kontam na koji fazon.

Pisalo se i da su mlekare sa juga imale ispravno mleko (po EU standardima) jer manje koriste kukuruz u ishrani

Link to comment

Malopre sam pokušao da dobijem odgovor od mlekare Spasojević, bez mnogo uspeha:

 

Kaže da otkupljuju mleko od malih proizvođača i da je aflatoksin na merenjima u zakonski dozvoljenim granicama.

 

Naglasio čovek da problem sa aflatoksinom nikada nije bio izražen u njihovom kraju (krave ne hrane kukuruzom već senom) i da je to problem koji najviše pogađa Vojvodinu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...