Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

Objasnio Adam samo da dodam, da je rec sultana postala sinonim za suvo belo grozdje, kao jeep za sve 4wd. U Italijanskom je slicno "uva sultanina", na holandskom je takodje sultana ... moze i golden raisens na engleskom. Regionalna jela nije bas najsrecnije prevoditi pa ne prevodite ni humus ni falafel :)
tacno. a prave sultane su vrlo krupne i skuplje od obicnog suvog belog grozdja
Link to comment

kuku, ne znaju francuzi sta valja...coq au vin, krompir malo zacinjen vinskim sircetom i biberom, i casa vranca, nista mi vise ne treba

Link to comment

ja uvek kada se spomenu francuzi i njihova kuhinja nekako mislim da oni imaju loša mesa.mislim, što bi bilo ko smišljao neki sos za npr dobro domaće pile, kad je ono prste da poližeš onako prostački pečeno, od začina samo sa solju i eventualno malo nekih biljkica iz bašte.spremati recimo pašku jagnjetinu u nekom sosu bi bilo ravno zločinu.vrhunska morska riba je imo najbolja lešana sa muljem ili prosto grilovana.i tako.sledeći tu logiku, razumem da je za industrijsko pile potrebna neka magija.

Link to comment

magija, jasta. prostacka magija, ne ona sa visokih tornjeva, vec domaca, seljacka, ona koja muskarce cini jakim a zene plodnim, i decu zdravom i debelom.isprzis pilece komade na puteru rastopljenom u maslinovom ulju. odlozis. na istom ulju isprzis slaninu, ne dimljenu nego obicnu. odlozis. isprzis luk, dodas crno vino, zagrejes i nalijes preko pileta i slanine. dodas bela luka, lovorov list, majcinu dusicu, moze i malo vlasca. u rernu na sat i petnaest minuta na 150 stepeni. na kraju redukujes sos, dodas jos malo vina, dodas brasna, ukuvas. sipas preko piletine i luka i slanine. pospes svezim persunom. pile meko kao dusa, ukusno, a sos...sunce ti, sve bih sada pojeo. pravo zimsko hobitsko jelo.ja u kok-o-van ne stavljam pecurke, iako idu po receptu.znas na sta me podseca ova klopa, na hobitsku putnu pesmu.

Upon the hearth the fire is red,Beneath the roof there is a bed;But not yet weary are our feet,Still round the corner we may meetA sudden tree or standing stoneThat none have seen but we alone.Tree and flower and leaf and grass,Let them pass! Let them pass!Hill and water under sky,Pass them by! Pass them by!Still round the corner there may waitA new road or a secret gate,And though we pass them by today,Tomorrow we may come this wayAnd take the hidden paths that runTowards the Moon or to the Sun.Apple, thorn, and nut and sloe,Let them go! Let them go!Sand and stone and pool and ell,Fare you well! Fare you well!Home is behind, the world ahead,And there are many paths to treadThrough shadows to the edge of night,Until the stars are all alight.Then world behind and home ahead,We'll wander back to home and bed.Mist and twilight, cloud and shade,Away shall fade! Away shall fade!Fire and lamp, and meat and bread,And then to bed! And then to bed!
Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

upamtiću ove naputke za neko buduće (nažalost, ne tako daleko) vreme kada moji rođaci na selu ostare ... a mladih nema :cry:@daboviću, uživaj dok možeš :) (ti ono beše pristalica teze o predstojećim gladnim nam godinama)edip:volim hobite :wub:

Edited by duda
Link to comment
upamtiću ove naputke za neko buduće (nažalost, ne tako daleko) vreme kada moji rođaci na selu ostare ... a mladih nema :cry:@daboviću, uživaj dok možeš :) (ti ono beše pristalica teze o predstojećim gladnim nam godinama)
hvala, hvala, za fabricko pile ce se valjda uvek skrpiti nekako
Link to comment

ja nisam znao sta je kok-o-van dok ga nisam izeo u francuskoj. ovde (UK) ne moze da se nadje petao ni u boljim mesarama. sad kad idem u francusku, cesto kupim petla u mesari pa donesem. razlika je bas velika, bez obzira da li su pilici trcali po dvoristu i srecno ziveli itd. petao je velik i misicav, mora da stoji u vinu i raznom bilju i smilju citavu noc pa jos da se krcka vrlo dugo da fino omeksa. belo meso ne gubi socnost, jace je, skoro kao kod divljih ptica. kad radim petla strogo se drzim recepta koji mi je pokazala jedna francuska baka, demonstrirala korak po korak u svojoj kujni. mislim da mi se toliko dopao kad ga je ona skuvala da mi je jako stalo da dobijem bas taj ukus - zato ne eksperimentisem. remek-delo se ne moze poboljsati. i svaki put kad pravim sve sam mu blize... interesantno mi je da ga je ona servirala s sirokom pastom ali je dozvolila da se moze jesti s hlebom i/ili pireom. inace, svi francuzi koje znam i koji vole da kuvaju (a malo ih je drugacijih) su vrlo precizni kad su u pitanju tradicionalni recepti. nista se tu ne menja, ne pokusava nego sve po pravilima. a meni obicno djavo ne da mira...mada - i ja sam pravio kok-o-van pilad i pravim i dalje i krkam s velikim zadovoljstvom samo to sad zovem pileci paprikas s vinom. nekako mi vise nije isto. snob.ne - napravio strava suljpa. izeo dva tanjira sa dobrim hlebom i mladim lukom koji sam mocio u slanik. sad cekam da eksplodiram. spremio pivo al se plasim da mu pridjem. sacekacu jedno pola sata pa cu videti...

Link to comment

imamo iste tanjire :)Malo kreolska kuhinja ( :piggy: + sweet potato + Granny Smith jabuka)img2539s.jpgUploaded with ImageShack.usRecept od prijateljice iz Curacaoa. Vrlo cudan ali neverovatno ukusan.Sa strane obaris jedan sweet potato 10min.U vok proprzis 1 crveni luk na rebarca, dodas seckano svinjce 2 kasike soja sosa i sok od cele pomorandze. Dinstas jedno 5 minuta i ubacis naseckani sweet potato i dinstas jos minut pa dodas naseckanu jabuku i sklonis sa vatre.Nikakvi drugi zacini cak ni so jer je soja sos dovoljno slan. Zvuci cudno ali je ukus fantastican. sve gotovo za 15min.

Edited by hefestus
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...