Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

The Dinner (2017)

 

Film sam gledao sa titlovima na našem jeziku. Nije trebalo, ali nisam bio sam i ništa nisam mogao. Njih sam potpuno ignorisao, ali povremeno mi je dolazilo da mogu da prekinem gledanje, pa da uzmem tekst replika i da ga čitam natenane. Blago rečeno, dijalozi su ekstremno kompleksni i puni prilično ludih, možda i preteranih dvoznačnosti. Pletu se i mnoge linije na gomili tautologija, kojima često nije strano ni ponavljanje kroz homofonu sličnost reči ili delova reči ili delova sintagme. Recimo, ako se već mora reći neki grad, onda se kaže Sinsinati zato što se u njemu dva puta ponavlja reč "sin", dakle greh. Ponavlja se neprestano glagol "get" kroz sva moguća glagolska vremena i uobičajene klauze da bi označio društvenu afirmaciju svake moguće vrste, na drugoj strani ponavlja se stalno reč "loose" na isti način, koja gotovo uvek konotira ludilo. Slično je i sa drugim elementima radnje. U pozadini sat pokazuje vreme 18 do 6 dok 3 člana porodice imaju tešku scenu. Kasnije u filmu, na ekranu vidimo godinu 1863. i čuveni sukob kod Gettysburga. Obratiti pažnju na pominjanu reč "get" na početku lokacije čuvene pobede u Građanskom ratu. Naravno, na sve treba obraćati pažnju u ovom filmu, a i tri šestice, odnosno šest, odnosno tri imaju svoje ozbiljne konotacije. Glumci su odlični. Maestralni Steve Coogan izražava svoje ludilo, ili je bolje reći svoje stanje duše, izgovarajući i svodeći se na tu pojavnost kroz beskonačne mreže verbalne komunikacije, koje je gotovo nemoguće pratiti zato što kognicija naprosto ne može ispratiti sve doslednosti i dvoznačnosti njegovog izražavanja. To nisu nipošto nasumične bujice reči ili lupetanja. Pratiš ga koliko možeš dugo i svašta primiš, ali odustaješ. Jezik nije dovoljan. Istovremeno, tu je i onaj neverbalni Coogan, onaj u šumovima, pogledima, gestu, grimasi. Satir u toj ceremoniji zvanoj društvo. Richard Gere ovde je uspešan kongresmen. Jedan od onih filmova u kojima često pomišljaš na Gerov budizam. Laura Linney, Rebecca Hall, svi su upečatljivi, razigrani u tom piru silovanja engleskog jezika tokom večere drame apsurda.

 

Ovo je jedan od onih filmova za koji uopšte nije toliko bitno koliko vredi i koliko je uspeo. Ovo je ono drugačije iskustvo, koje nekome legne, a nekome ne. Ali, ukoliko u pravom raspoloženju i pravom trenutku uđeš u ta dva sata ovog filma, onda to može da prija kao jedna od onih uspelih večeri priče ni o čemu, kao ona baš dobra utakmica koja te zgrabi za razliku od drugih pedeset.

 

Lady Bird (2017)

 

Žao mi je što ovakvi filmovi dobijaju nominacije zato što se onda mučim da ih gledam. Bezveze...

 

The Hitman's Bodyguard (2017)

 

Klasičan holivudski akcioni film za gledanje u duhu praznika.

 

 

 

 

 

Edited by Ajant23
Link to comment

tri bilborda

 

raspolućen film, do trenutka kada reklamni agent poljubi ulicu sve funkcioniše besprekorno na talasu izuzetnih scenarističkih rešenja kojima se umaklo jednodimenzionalnosti likova i holivudski uobičajenoj crno-beloj klišeizaciji.

u drugoj polovini, međutim, sve se misteriozno raspada, kao da je neko rekao McDonaghu okej, pokazao si da znaš s tom vrhunskom umetnošću, sad možeš malo i da se opustiš. i on se bogme i opusti: bolnički susret grči se u kiču ko Saša u bečkom hotelu, lik Diksonove majke prelazi u karikaturu a nagoveštaj edipovštine ostaje samo nagoveštaj pa, prema tome, biva besmislenim, postupci likova postaju nemotivisani i nategnuti...  drugo pojavljivanje našeg dečka iz Ajdaha (ruku na srce i prvo je rešeno prilično teatralno)  i sva tajanstvena obrazloženja u vezi s njim su smandrljani e da bi, u tom duhu, naš film i ispustio dušu u neubedljivosti od koje je na svom početku bio jako daleko.

šteta.

što se mene tiče, ovo nije ni prineti trenutnoj imdb oceni (8.4). ipak, zahvaljujući dobrom utisku iz prve polovine, velikodušno udeljujem

7.07/10

Edited by koksy
Link to comment

Mark Felt

 

Za mene lično druga strana All the President's men priče, volim ozbiljne političke zavrzlame i ok je. Nison nije legao, svaki čas očekuješ da će prekinuti napetost nekim prebijanjem, skokom kroz prozor i sl. Ništa posebno. 6/10

Link to comment

meni su bili super, pogotovo u odnosu na ona dva koja je izbacio za proslu novu godinu i koji su mi bili samo okej. nisu ni ova dva nova bas na nivou for what it's worth, ali to se moglo i ocekivati. odrastao dave, skloniji je introspekciji nego ranije, sad je odnos komedije i real talka nekih 50:50.

Link to comment
On 1/4/2018 at 6:34 PM, alec harvey said:

Ko voli Coogana neka obavezno pogleda Trip to Italy, http://www.imdb.com/title/tt2967006/?ref_=nv_sr_2

bolje seriju nego film, i Trip to Spain http://www.imdb.com/title/tt6193424/?ref_=nv_sr_2,

takodje bolje seriju...

apropo ludila steve Coogana

Odgledao na tvoju preporuku Trip i Trip to ITA i baš me razgalilo.

Pretpostavljam da je epizoda serije koncipirana oko jednog mesta/obroka?

Link to comment

logan je super!

 

tri bilborda mi nije legao, meni to kao jedan od onih filmova koji su napravljeni da budu kul, ali se sve vreme vidi da se previse trude. kao sto rece koksi, likovi su se izgubili negde izmedju tragicnog, tragikomicnog, samoironicnog i dramaticnog. nekako se precesto svicuje izmedju tih raznih pristupa da bi se mogla uhvatiti neka doslednost i kojim slucajem identifikovati sa nekim od njih. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...