Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

predator solidan ali ne mnogo više od toga, više nego pristojne scene akcijašenja (+), super lokacije (+), cgi sa početka dveiljaditih (-), puno mrtvih francuza (+), morivacija glavne junakinje apsolutno idiotska (-), potpuno imbecilno ponašanje svakog čoveka i svake životinje u susretu sa predatorom (-), ker ostaje na kraju živ (+)

 

četri plusa tri minusa realna ocena 6/10

  • +1 3
Link to comment
6 hours ago, Jimmy Kowalski said:

Nisu jos ni stigli na repertoar filmovi sa Oskar potencijalom, suvise je rano u avgustu proglasavati pobednika..

Dobra gluma, mlad i lep tip i povrh svega sam peva sve songove. Nije mjuzikl ali voli Holivud to da nagradi. No bumo videli...

 

Edit: On topic odgledao Card Counter na HBO Max. Video sam da se dugo morao po bioskopima pa ajde da mu dam šansu. 

 

Zanimljiv i realniji pogled na svet kockanja i kazina. Isaac Hayes glumi na auto pilotu, a Defo ima jako malu minutažu. Ok za odgledati kod kuće, za bioskop baš i nije.

Edited by *edited by mod
Link to comment
7 hours ago, *edited by mod said:

Edit: On topic odgledao Card Counter na HBO Max. Video sam da se dugo morao po bioskopima pa ajde da mu dam šansu. 

 

Zanimljiv i realniji pogled na svet kockanja i kazina. Isaac Hayes glumi na auto pilotu, a Defo ima jako malu minutažu. Ok za odgledati kod kuće, za bioskop baš i nije.

 

Za razliku od nekih drugih Schraderovih uradaka, ovaj pogledas i odmah zaboravis.

 

S druge strane, Hard Eight PT Andersona je vec masterclass storytellinga..

  • +1 1
Link to comment
Dakle, Prey (2022), zvanično peti film u serijalu, franšizi, kako god hoćete Predator. Ovako odmah ako treba da dam ocjenu - 6/10
 
MV5BMjZiYTlmYTYtYTcyMi00MzY3LTg3YWUtYWUyMGU1Yjk4ZDhkXkEyXkFqcGdeQXVyMjMwNDgzNjc@._V1_.jpg
 
Apsolutno nema spojlera, no opet stavljam. 
 

 
Spoiler

Postoji tako tih par franšiza čiji ću svaki sadržaj ili varijaciju da zgutam bez problema – sve što izađe pod firmom Fallout, Elder Scrolls, Diablo u gejmerskom svijetu ili u filmskom sve što ima bilo kakve elemente Alien ili Predator franšize, pa makar to bili i oni blasfemični jezivi krosoveri. Tako sam jedva dočekao i ovog Predatora, nakon što su izlazili raznorazni poluzvanični ili zvanični nastavci, reseti, od kojih je ajde da kažem onaj sa Ejdrijenom Broudijem još i bio podnošljiv.

Dakle, godina je 2022. (godina izlaska filma, ne radnje, radnja je smještena nekih 300 godina ranije) i očigledno je ovo maksimum koji možemo da dobijemo što se tiče odsustva smaranja identitetskim pitanjima. Radnja prati Naru, djevojku iz plemena valjda Komanča, jebem li ga, kako prvih pola sata pokušava da osvoji rodnu ravnopravnost u svom plemenu pa gledamo njene feminističke muke. Mislim, nemam ništa protiv toga per se, prevazišao sam već ovo i shvatio da se više neće snimati filmovi koji nemaju tu crtu „jakog ženskog lika“ pa sam ovo shvatio kao zajebanciju. Mislim, indijanska plemena prije 300 godina i borba za ženska prava, okej, prihvatam, sto posto istorijski tačno, sve super, možemo li dalje, možemo li preći na predatora? Inače, ta plemena govore savršen engleski uz poneku riječ na svom autohtonom jeziku, dok Francuzi u filmu govore francuski. Po tom pitanju emancipacija manjina još nije dostigla željeni nivo (stisni mudo pa kao Mel Gibson snimaj filmove na autentičnim jezicima).

Elem, nešto je u šumi i kolje naše životinje. Pa kasnije pređe i na ljude. I Francuze. Zbog samog okruženja (priroda je zaista divna i scenografija je divna i lijepo je to snimljeno) ali i po prirodi stvari nameću se poređenja sa onim prvim, najboljim Predatorom i zapravo jednim od najboljih akcionih filmova osamdesetih, ma šta osamdesetih, jednim od najboljih akcijaša ikad. Mektirnanova režija je bogovsko izvlačenje maksimuma iz budžeta, lokacije, glume, atmosfere, kamere a to što je radnja vrlo tanka – pa to nam u akcionom filmu i treba! Mani me ti sad priča o porijeklu, o tome kako je teško bilo navježbati se za ratnika, o motivaciji zlotvora, dobrotvora i ostalih učesnika u čitavom projektu – imaš jednog od najzajebanijih monstruma ikad smišljenih, imaš njegove karakteristike koje su već ušle svima u podsvijest (ono kliktanje, termalnu viziju, one jezive zvuke otkucaja srca) imaš džunglu u kojoj sve ima oči a opet se ništa ne vidi, imaš mišićave bizgove bez imalo (zamalo) mozga, neka počne useravanje u gaće! I neka traje od početka do kraja filma!

E toga kod ovog filma nema. Tj. tih nekih momenata ima i previše. Od pomenute borbe za ravnopravnost polova, preko Šaolin momenata vježbanja, pa osvete pa nekih Francuza koji totalno lome ritam filma svojom pojavom, ovo je jednostavno u poređenju sa originalom vrlo inferioran film u svim tim bazičnim postavkama. Da budem iskren, nije ovo sam po sebi loš film, sjajno je snimljen, lokacije su prelijepe, ima solidne akcije, Predator nikad nije izgledao zajebanije i opasnije, glavna glumica je simpatično, zapravo zašto ne reći izuzetno lijepo čeljade sa reklo bi se simpatičnim dupetom ali nema ništa seksualizovano u njenom liku, što je meni sasvim ok. Ima malo i dalje neprirodnog CGI, no jednostavno nema to tu sirovost originala, nema taj miris baruta i masti za podmazivanje puščanih cijevi, nema onog znoja zahvaljujući kom se Mek brije nasuvo, nema tih kila i kila mišića niti onog kretenskog humora osamdesetih, tu nelagodu koju je prvi film donosio atmosferom klaustrofobije i upotrebom pravih rekvizita i lomljenja istih i tom napetošću ovaj film pokušava da nadomjesti brutalnošću koja je često sama sebi cilj, bez ikakve motivacije. Takođe, ovdje postoji par momenata gdje se zapravo zapitaš „šta koji kurac radi ovaj lik/likuša/predator“ a toga u originalnom filmu jednostavno nema, jer je plot tanak ali nema rupa. Ili je jednostavno akcija toliko nabijena da te rupe ni ne primjećujemo.

Dakle ima tu finog omažiranja - u nekom trenutku kaže brat Indijanac (brat joj je u filmu) – "ako krvari, znači može se i ubiti" legendarna rečenica Dačova, tj. Švarcijeva, izvuče mi osmijeh, živo blato, čuveni trouglići, zapravo film je taman uzeo od originala koliko treba, no jednostavno očekivati blaženo bezmozgovnu ali opet savršeno izvedenu akciju kao u filmovima osamdesetih u trećoj dekadi dvadeset i prvog vijeka jednostavno ne možemo očekivati. Dobili smo maksimum u vremenu identitetskih borbi, empowermenta, slanja „poruke“ i ostalih pahuljičastih sranja. Što je ok kad treba da se ubije 90 minuta, taman.

 

Juče uplatih Disney + zbog ovog filma. Kakvih sve čuda ima tamo što nijedan streaming servis nema: Predator, Bogovi su pali na teme, Lov na zeleni dijamant, Komandos, Konan, Dobro jutro Vijetname, pa blesave komedije sa Henksom (Turner&Hooch, Splash, Momačko veče). Kakav blast from the past. Vreme za originalni Predator smile.png

Sent from my DN2103 using Tapatalk


Link to comment

Prey je jako slab film, da ne govorim o jos uvek iritirajuce nerazresenim problemima karaktera g. Predatora, nekada je svemocan, neranjiv i jak ko zver a nekada slep i skoro copav pa tako recimo ne moze da pristigne likove koji beze kroz travu.

 

 

  • +1 1
Link to comment

i glup je ko kurac, ima nevidljivost ali je ne koristi.

to su mi zapravo i najslabiji momenti filma, sukobi u kojim se svi ljudi, zivotinje i predatori ponasaju kao apsolutni idioti.

  • Haha 1
Link to comment
52 minutes ago, ToniAdams said:

i glup je ko kurac, ima nevidljivost ali je ne koristi.

to su mi zapravo i najslabiji momenti filma, sukobi u kojim se svi ljudi, zivotinje i predatori ponasaju kao apsolutni idioti.

 

Opis, ono, 95% holivudske produkcije unazad x godina u dve recenice. Bukvalno kao da u pojedinim trenucima mozes da vidis kako su pisci ili bili primorani da sto pre zavrse scenario i predaju ga, ili jednostavno nisu znali sta ce, ili ih zabole i onda svaki idiotluk ide. 

 

Edited by Sludge Factory
  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Sludge Factory said:

 

Opis, ono, 95% holivudske produkcije unazad x godina u dve recenice. Bukvalno kao da u pojedinim trenucima mozes da vidis kako su pisci ili bili primorani da sto pre zavrse scenario i predaju ga, ili jednostavno nisu znali sta ce, ili ih zabole i onda svaki idiotluk ide. 

 

 

Sve pomalo. Bas u poslednjoj epizodi podcasta Tarantino i Avary analiziraju Firefox Clinta Eastwooda i upravo se podsmevaju gigantskim glupostima, gde deluje da ih zabole:

 

 

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, arheolog1981 said:

Juče uplatih Disney + zbog ovog filma. Kakvih sve čuda ima tamo što nijedan streaming servis nema: Predator, Bogovi su pali na teme, Lov na zeleni dijamant, Komandos, Konan, Dobro jutro Vijetname, pa blesave komedije sa Henksom (Turner&Hooch, Splash, Momačko veče). Kakav blast from the past. Vreme za originalni Predator smile.png

Sent from my DN2103 using Tapatalk

 

 

Kako si uplatio Dizni u Srbiji /ako si u Srbiji/?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...