Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

1 minute ago, Valkyrie said:

Ovde je bilo maltene da li bih imala problem da prilikom recruitinga u Indiji (on site!) predstavljam uslove boljim nego što objektivno jesu tj da li bih lagala Indijce o tome šta ih čeka kad dođu ovde da crnče na građevini. 

Long story short, posle sam saznala da radnike drže kao marvu u nekim barakama/štalama po Vojvodini i odatle ih razvoze na dirinčenje od jutra do mraka. Plus, što ti kažeš, kome se ne sviđa - put pod noge marš nazad u Indiju. Govna neopevana, good riddance, zato i kažem kompliment mi je što su me ocenili da se "ne uklapam u viziju" firme. 

Tako nekako u bivšoj firmi, dobro ne baš barake, ali tzv crna zgrada u Atini, gde su neprijavljeni boravili Srbi i Indijci. Mi ovde tj programeri su s klijentima u EU kominicirali govoreći da su u Briselu. Ja sam tu bila nepitajuća marva, tzv hr, kadrovik za platežne poslove u Beogradu, niko i ništa :D

  • Tužno 1
Link to comment
  • Replies 37.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    787

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

prica mi sestra nekidan, njena kuma radi u nekoj bgd banci, zaboravih kojoj, i kaze cesto se desava da firme koje zaposljavaju induse zadrze njihov pasos i daju im ga samo kad podizu platu i onda oni uzmu platu, niti se ne vrate u smjestaj po stvari i bjeze, doslovno trce iz banke, brzo kao (ekonomski) tigar

 

 

 

  • Tužno 4
Link to comment

Ma HR je na jezivom nivou ovde na lokalu. Kompanije su te pozicije pretvorile (a oni se sasvim lepo ušuškali) u puke izvršioce odluka višeg menadžmenta, bez ikakvog osvrta na benefite zaposlenih. Masa primera da je HR služba glavna brana za napredovanje u kompaniji (čak i mimo vrha). Ukalupljeni u svoje psiho-socijalne testove, bez mogućnosti sagledavanje cele ličnosti. Prepisivači pravila za mega kompanije od stotina hiljada zaposlenih u preduzeća sa tucetom zaposlenih.

 

Da ne bude da je ovo moj odnos prema profesiji u globalu, ovo su više zaključci iz razgovora sa ljudima iz struke koji zaista znaju čime se bave.

  • +1 4
Link to comment

Mi smo imali vrhunski HR dok neki majmun nije odlucio da ga centralizuje u USA. Naravno da ce neki idiot iz Teksasa znati bolje sta su potrebni a ste nepotrebni benefiti u Beogradu, Manili, Hong Kongu, Sidneju, Barseloni... nego ljudi koji tamo zive :dry: 

Link to comment
14 minutes ago, Profesionalac said:

Ma HR je na jezivom nivou ovde na lokalu. Kompanije su te pozicije pretvorile (a oni se sasvim lepo ušuškali) u puke izvršioce odluka višeg menadžmenta, bez ikakvog osvrta na benefite zaposlenih. Masa primera da je HR služba glavna brana za napredovanje u kompaniji (čak i mimo vrha). Ukalupljeni u svoje psiho-socijalne testove, bez mogućnosti sagledavanje cele ličnosti. Prepisivači pravila za mega kompanije od stotina hiljada zaposlenih u preduzeća sa tucetom zaposlenih.

 

Da ne bude da je ovo moj odnos prema profesiji u globalu, ovo su više zaključci iz razgovora sa ljudima iz struke koji zaista znaju čime se bave.

Tako i ja znam.

Link to comment

Mi smo zaposljavali mlade iz Bg, za poslove menadzmenta u inostranstvu (hr, marketing, biznis.

Uslov su bili zavrsene studije, osnovne ili masters, i znanje eng jezika.

Od 100• kandidata, oko 30% ih je bilo sa fon-a. Niko od njih nije prosao ni u drugi krug. Padali su na osnovnim matematickim operacijama, nisu znali eng jezik, slabe komunikacione vestine.

 

bukvalnoi nam nije bilo jasno sta su ih ucili na fakultetu.

Link to comment
51 minutes ago, Djuro said:

Mi smo zaposljavali mlade iz Bg, za poslove menadzmenta u inostranstvu (hr, marketing, biznis.

Uslov su bili zavrsene studije, osnovne ili masters, i znanje eng jezika.

Od 100• kandidata, oko 30% ih je bilo sa fon-a. Niko od njih nije prosao ni u drugi krug. Padali su na osnovnim matematickim operacijama, nisu znali eng jezik, slabe komunikacione vestine.

 

bukvalnoi nam nije bilo jasno sta su ih ucili na fakultetu.

Cek bre kako to zaposljavate svrsene studente na menadzerske pozicije ili sam ja pomesao? :) 

 

Sa kojih studija su najbolje prolazili?

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Shan Jan said:

Cek bre kako to zaposljavate svrsene studente na menadzerske pozicije ili sam ja pomesao? :) 

 

Sa kojih studija su najbolje prolazili?


nisi pomesao. naravno da su pocetnicke/juniorske pozicije bile, ali sa vrlo jasnim path-om: u 3-5 godina od njih napravimo ono sto nam treba. za kompanije napolju, tipa GE Capital, LG, L’Oreal, 

 

najbolje su prolazili pmf, etf, po nekoliko njih sa pravnog i ekonomskog. sve drzavni. najbolja trojica su mi: jedan sa etf bg, jedan sa pravnog (ns) i jedan s apmf (matematika bg).

 

najsmesnije je sto su ovi sa fon-a dolazili sa takvim bullshit pricama, da smo pomoslili kako njih tamo na faksu najstrasnije loze da su oni nesto posebno. uzas. 90% njih je nepismeno, ali bukvalno.

  • +1 2
Link to comment

Znaci ladno se nista nije promenilo sa FON-ovcima za 20 godina :laugh:

 

Dok sam studirao imao sam cimera koji je bas u to vreme zavrsio FON i krenuo da trazi posao sa tom pricom da ce on, posto zna menadzment i IT, da upravlja gikovima sa PMF-a i ETF-a. Realnost ga je vrlo brzo poklopila. 

  • +1 1
  • Haha 3
Link to comment

Mislim da ti je to vise bilo do cimera nego fakulteta :D

Na tu pricu su se lozili ti koji su upisivali menadzment smer na FONu (i bili aktivno lozeni od strane profesora) sto je meni totalno nebuloza da neko moze da menadzerise bilo sta gde nije radio 5-10 godina u baznoj oblasti koju treba da "menadzerise".

 

Sa druge strane nastavni kadar IT smera nikad nije (bar da ja znam) vukao na tu stranu. FON je u tih poslednjih 20 godina izbacivao kvalitetan IT kadar posto su nasli nishu gde inzenjeri uce pored razvoja softvera i poslovne procese, osnove ekonomije itd pa su diplomce FONa na angro zaposljavali po velikim firmama koje rade bankarski/poslovni softver (Comtrade, Asseco) ili konsultanskim firmama za SAP/Microsoft Navision/BI ili u samim bankama na razvoju internih aplikacija. Naravno, po normalnoj raspodeli umeli su tamo da naidju i ozbiljni strucnjaci i vredni ljudi ali i osobe koje ne znaju kako se pali desktop racunar.

 

U mojoj trenutnoj firmi (koja radi razvoj softvera koji nema veze sa gorepobrojanim sektorima) ima dosta i seniora i tim lidova koji su zavrsili FON npr.

 

Mada moram priznati da sve sto sam intervjuisao sa FONa u poslednjih godinu dana, kao sveze svrsene IT studente je bilo jezivo, doduse nisam siguran koliko udela tu ima situacija sa koronom i cinjenica da je u tom periodu radio stap i kanap, mada nisam primetio pad tog tipa kod kandidata sa drugih fakulteta poput ETFa i PMFa.

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment
10 hours ago, Shan Jan said:

 U moje vreme FON je jos uvek bio relativno mali nepoznati fakultet.

Grešiš tu skroz, već tad je bila velika pomama za njim.

 

Znam trojicu ljudi različitih godišta, jedan je bliži mojim roditeljima nego meni, koji su FONovci a sjajni u svojim branšama (programeri). To su ujedno i jedini FONovci koje znam, a znam to da ih bije loš glas (ili makar nekad tako bilo) - moja mama je stalno za tog kolegu pričala da se "ne vidi da je sa FON-a" jer je tako prožimao sve

Link to comment
21 hours ago, morgana said:

cudno ili ne, broj srudenata je opao

tragicno svakako jeste

 

i u moje vrijeme fon je bio mali pozerski faks, a tehnicke fakultete je mogao da upise ko hoce maltene zbog objedinjenog prijemnog i neogromnog interesovanja; knjizevnost je bilo tesko upisati, fpn i filozofski su bili puni, a pravo i ekonomija masovni

 

to nam brt vise nista nije relevantno

(niti naravno govori o kvalitetu fakulteta ni onda ni sada)

 

Pa zar nema manje i dece pa samim tim i studenta?

Link to comment
18 hours ago, Djuro said:

Mi smo zaposljavali mlade iz Bg, za poslove menadzmenta u inostranstvu (hr, marketing, biznis.

Uslov su bili zavrsene studije, osnovne ili masters, i znanje eng jezika.

Od 100• kandidata, oko 30% ih je bilo sa fon-a. Niko od njih nije prosao ni u drugi krug. Padali su na osnovnim matematickim operacijama, nisu znali eng jezik, slabe komunikacione vestine.

 

bukvalnoi nam nije bilo jasno sta su ih ucili na fakultetu.

 

To nisu znanja sa fakulteta. Ko je stigao na faks bez toga, tesko da bi ga i Tesla nechem nauchio...

Link to comment
3 minutes ago, Mel said:

 

Pa zar nema manje i dece pa samim tim i studenta?

 

nemoguce da ih je manje u toj razmjeri

dodatno, jedino normalno bi bilo da se % djece koja odlaze na studije povecava.

Edited by morgana
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...