Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

...
Ja zamisljam da je zakon to sa otpremninom za sve godine staza a ne samo za ono vreme provedeno u firmi napravljen da bi odabrani mogli da zaposljavaju i otpustaju svoje zene u drzavnim firmama u ciklusima.
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne znam, kada bi primenili maloprepomenute zapadne mehanizme, čini mi se da bi cifra bila tu negde, ako ne i manja (kod nas). Možda je bolje rešenje to deponovanje kinte za otpremnine.

Link to comment
Ja zamisljam da je zakon to sa otpremninom za sve godine staza a ne samo za ono vreme provedeno u firmi napravljen da bi odabrani mogli da zaposljavaju i otpustaju svoje zene u drzavnim firmama u ciklusima.
i ja tako zamisljam.
Link to comment

NIje Evi i Rajka, ima logike da bi se radnik sa puno staža štitio protiv otkaza, tj. da bi stariji ljudi bili teže otpuštani (jer je poslodavac tome sklon, globalno gledano, da uvek zapošljava mlađe i agilnije ljude), jer im treba isplatiti jako puno para prilikom otkaza. To što zakonodavac nije mislio o tome da neko treba starije ljude i da zaposli i da ih baš zbog te otpremnine i neće zaposliti, to je već druga stvar.

Link to comment

Sa druge strane, taj zakon treba da se uredi i da štiti sitnog poslodavca, pošto je sasvim razumljivo da istom na pamet neće pasti da zaposli nekog sa toliko staža, da mu koža ne bi bila odrana sa leđa u slučaju otkaza.

Link to comment
Ne znam, kada bi primenili maloprepomenute zapadne mehanizme, čini mi se da bi cifra bila tu negde, ako ne i manja (kod nas). Možda je bolje rešenje to deponovanje kinte za otpremnine.
Plus bi bilo cistije. Lepo ko poslodavac uplacujes sto se treba uplacivati i skinuo si jednu brigu u vezi nesigurne buducnosti. Voditi mali biznis je samo po sebi dovoljna glavobolja da bi jos komplikovao zivot ljudima bez razloga.
NIje Evi i Rajka, ima logike da bi se radnik sa puno staža štitio protiv otkaza, tj. da bi stariji ljudi bili teže otpuštani (jer je poslodavac tome sklon, globalno gledano, da uvek zapošljava mlađe i agilnije ljude), jer im treba isplatiti jako puno para prilikom otkaza. To što zakonodavac nije mislio o tome da neko treba starije ljude i da zaposli i da ih baš zbog te otpremnine i neće zaposliti, to je već druga stvar.
Mladji ljudi su jeftiniji ali iskusni dobri radnici ce uvek biti na ceni bar u profesijama gde se trazi vestina. E sad ako ti treba neko na kasi ili ti posao sa musterijom ne zavisi od kvaliteta usluge vec od veze onda jbg...
Link to comment
Sa druge strane, taj zakon treba da se uredi i da štiti sitnog poslodavca, pošto je sasvim razumljivo da istom na pamet neće pasti da zaposli nekog sa toliko staža, da mu koža ne bi bila odrana sa leđa u slučaju otkaza.
Tačno tako.Ja sam trenutno u dosta šizofrenoj situacije, jer mi je žena privatnik sa nekoliko zaposlenih, dok sam ja još uvek radnik kod nekog drugog. Sad imam sasvim solidan pogled iz obe perspektive, i poslodavca i zaposlenog, i mogu reći da je jebeno i jedno i drugo, i sve dok nisi u koži onog drugog, misliš da je ovo tvoje gore.
Link to comment
NIje Evi i Rajka, ima logike da bi se radnik sa puno staža štitio protiv otkaza, tj. da bi stariji ljudi bili teže otpuštani (jer je poslodavac tome sklon, globalno gledano, da uvek zapošljava mlađe i agilnije ljude), jer im treba isplatiti jako puno para prilikom otkaza. To što zakonodavac nije mislio o tome da neko treba starije ljude i da zaposli i da ih baš zbog te otpremnine i neće zaposliti, to je već druga stvar.
nacelno, vecina tih socjalnih zakona zapravo najvise zajebe najosetljivije kategorije (nezaposlene, stare, zene u reproduktivnom periodu...) koje kao stiti, tako sto ce ih uciniti nezaposlivim. bas tako kako si rekao. znaci ima logike u teoriji, a u praksi, direktor neke drzavne firme moze da dobije par desetina hiljada evra, i nadje predje na novi posao, a onaj jadnik od 50 godina, kome su zatvorili fabriku moze da... zato kazem, da je spas i sreca za te ljude sto se u srbiji zakon izbegava pa ipak imaju sanse da nadju posao, makar na crno ili polulegalno.naravno, da nezaposlenost nije ovolika, bilo bi drugacija situacija i na trzistu rada, ovo, mogu da nezaposle te ljude zato sto ima dovoljno drugih. Edited by rajka
Link to comment
Mladji ljudi su jeftiniji ali iskusni dobri radnici ce uvek biti na ceni bar u profesijama gde se trazi vestina. E sad ako ti treba neko na kasi ili ti posao sa musterijom ne zavisi od kvaliteta usluge vec od veze onda jbg...
Pa da, ali mi ovde ne govorimo o viskokvalifikovanim specijalistima, koji ionako, uglavnom do 50. godine već se obezbede na razne načine, pa ih nije ni previše briga oko posla, ili čak i odbijaju poslove jer im se ne cima više.Mi ovde govorimo o običnom svetu, 3-4 razreda srednje, neki administrativni radnici, kasirke, prodavačice, građevinski radnici i tako to. Običan svet, kakvog je najviše. Bar ja tako razumem priču.
Link to comment
Pa da, ali mi ovde ne govorimo o viskokvalifikovanim specijalistima, koji ionako, uglavnom do 50. godine već se obezbede na razne načine, pa ih nije ni previše briga oko posla, ili čak i odbijaju poslove jer im se ne cima više.Mi ovde govorimo o običnom svetu, 3-4 razreda srednje, neki administrativni radnici, kasirke, prodavačice, građevinski radnici i tako to. Običan svet, kakvog je najviše. Bar ja tako razumem priču.
E pa za takve ljude trebaju posebne zastite jer generalno oni su grupa sa najvecom nezaposlenocu plus najmanjim platama. Ja pricao o drugima jer sam u tome (cini mi se da sto vise ucis i napredujes na neki nacin kupujes svoju slobodu - i vremena i ponasanja i uopste svih prava, sto je jako dobro al kasirka nema taj izbor). Inace plus jedan na onaj post o obe uloge. Trenutno se i sam delimicno nalazim u kozi i poslodavca i zaposlenog i mogu reci da je biti zaposlen mnogo manja glavobolja (posebno ako imas dobrog sefa :) ). Treba hendlovati razlicite karaktere i izaci na kraj sa krs problema i nesigurnosti.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...